20 червня 2018 року № 810/1050/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Бориспільське лісове господарство» до Державної аудиторської служби України про визнання протиправним та скасування п. 1 вимоги від 05.09.2017 № 07-14/537,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Державне підприємство «Бориспільське лісове господарство» з позовом до Державної аудиторської служби України про визнання протиправним та скасування п. 1 вимоги від 05.09.2017 № 07-14/537.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оскаржуваний пункт вимоги є протиправним, оскільки суперечить нормам чинного законодавства, а тому підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 13.03.2018 провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження та призначено справу до розгляду у підготовчому засіданні на 19.04.2018, яке за клопотанням представника позивача відкладено на 23.05.2018.
Ухвалою суду від 23.05.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 20.06.2018.
До судового засідання 20.06.2018 представники сторін, належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, не прибули, звернулись до суду із письмовими клопотаннями про розгляд справи за їх відсутності.
На підставі ч. 3 ст. 194 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.
Відповідно до п. 211 Плану проведення заходів фінансового контролю Державної аудиторської служби України на II квартал 2017 року та на підставі направлень на проведення ревізії від 25.05.2017 №№ 600, 601, від 25.05.2017 №№ 606 - 608, від 07.06.2017 №№ 654, 655, від 19.07.2017 № 868, №№ 870 - 872 посадовими особами Держаудитслужби проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Бориспільське лісове господарства» за період із 01.01.2015 по завершений місяць 2017 року.
За наслідками перевірки складено Акт планової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності державного підприємства «Бориспільське лісове господарство» за період з 01.01.2015 по завершений місяць 2017 року № 07-23/5 від 04.08.2017 (а.с. 18 - 41).
ДП «Бориспільське лісове господарство» 11.09.2017 отримано вимогу від 05.09.2017 № 07-14/537 «Про усунення виявлених порушень» (далі - Вимога, а.с. 42).
Зі змісту п. 1 Вимоги слідує, що на порушення пункту 1.5. Положення № 42 не реалізована на товарних біржах деревина реалізована підприємством суб'єктам господарювання за ціною нижчою, ніж склалась на останньому аукціоні, в наслідок чого ДП «Бориспільський лісгосп» недоотримало доходів на загальну суму 19 862,49 грн.
Так, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 8, п. 7 ст. 10, ч. 2 ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», пп. 16 п. 6 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43, п.п. 46, 49,50, 52 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою КМУ від 20.04.2006 №550, Держаудитслужба вимагає усунути виявлені порушення законодавства в установлено законодавством порядку.
ДП «Бориспільське лісове господарство», вважаючи п. 1 Вимоги Держаудитслужби № 07-14/537 від 05.09.2017 протиправним, звернулось до суду з позовом про його оскарження.
Правові засади діяльності Держаудитслужби визначаються Положенням про Державну аудиторську службу, затвердженим Постановою КМ України від 03.02.2016 № 43, п. 7 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ, згідно з якими органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
Відповідно до п. 3 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550 акт ревізії - документ, який складається посадовими особами органу державного фінансового контролю, що проводили ревізію, фіксує факт її проведення та результати. Заперечення, зауваження до акта ревізії (за їх наявності) та висновки на них є невід'ємною частиною акта.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання.
Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом як власне органу державного фінансового контролю, так і юридичної особи, яку перевіряли.
Таким чином, орган державного фінансового контролю має право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
Разом з тим, в порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.
Зважаючи на те, що збитки чи інші суми, які підлягають стягненню, відшкодовуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю чи господарюючого суб'єкта, правильність їх обчислення та обґрунтованість вимог перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не адміністративний позов підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.
Такий же правовий висновок щодо оскарження у судовому порядку вимоги органу державного фінансового контролю про усунення порушень, виявлених в ході перевірки підконтрольних установ, викладено у постановах Верховного Суду від 20.02.2018 у справі № 822/2087/17, від 25.05.2018 у справі № 810/4712/14.
Зі змісту оскаржуваної Вимоги слідує, що її п. 1 вказує на виявлені збитки, їхній розмір та необхідність їх відшкодування.
У зв'язку із визначенням в оскаржуваному п. 1 Вимоги розміру збитків підстави для задоволення даного адміністративного позову відсутні.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 139, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лапій С.М.