Рішення від 23.07.2018 по справі 809/1077/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" липня 2018 р. справа № 809/1077/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Остап?юка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

22.06.2018 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (далі - відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію.

11.06.2018 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).

Заявлені позовні вимоги, мотивовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення йому перерахунку пенсії із застосуванням п'ятикратного розміру заробітної плати. Однак, відповідач 08.06.2018 відмовив у перерахунку пенсії, з тих підстав, що позивач не належить до категорії осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього став інвалідом. Тому, просить визнати протиправною відмову у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати йому пенсію в п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, із врахуванням виплачених сум.

Відповідач направив відзив на позов, в якому позовних вимог не визнав, просив в його задоволенні відмовити на тій підставі, що позивач у період ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи не проходив дійсну строкову службу, тому на нього не поширюється положення частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно відсутні підстави для отримання позивачем пенсії в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває у Галицькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на обліку як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є особою з інвалідністю другої групи, із захворюванням, пов'язаним із виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з 01.10.2017 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.

08.06.2018 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, з тих підстав, що позивач на момент ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи не проходив дійсну строкову службу, а був призваний на військові збори.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені в Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції Закону, чинного з 11.10.2017) особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - пенсії) визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №1210 від 23.11.2011.

Відповідно до пункту 9-1 вказаного Порядку за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, визначальними умовами для отримання пенсії, згідно частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в п'ятикратному розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, є:

по-перше - участь особи у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї;

по-друге - така участь здійснюється під час проходження дійсної строкової служби;

по-третє - встановлення інвалідності внаслідок такої участі.

Сторонами, фактичні обставини участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та встановлення позивачу інвалідності внаслідок участі її ліквідації, не оспорюються та визнаються, а у суду не виникає сумніву у добровільному визнанні таких обставин.

Щодо участі у ліквідації наслідків аварі на Чорнобильській АЕС під час проходження позивачем дійсної строкової служби, суду зазначає, що згідно з Законом Верховної Ради СРСР «Про загальний військовий обов'язок» від 12.10.1967 (чинного на момент ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС) дійсною строковою військовою службою була служба в лавах армії СРСР за призовом на строку, для солдатів, два роки.

Суд встановив, що позивач в період з 27.04.1982 до 05.05.1984 проходив строкову військову службу в Радянській армії. В період з 18.07.1986 до 03.09.1986 перебував на спеціальних зборах та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і у цей період не перебував на дійсній строковій службі.

Як наслідок, суд встановив, що відсутня одна з умов для призначення позивачу пенсії згідно з частиною 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме участь у ліквідації наслідків аварі на Чорнобильській АЕС під час проходження дійсної строкової служби.

Таким чином, у позивача відсутні підстави для отримання пенсії в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, встановленого частиною 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції Закону, чинного з 11.10.2017).

За таких обставин, відповідач правомірно відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії з 01.10.2017 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, а позов таким, що задоволенню не підлягає.

Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору, то відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (вулиця село Демонів, Галицький район, Івано-Франківська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (вулиця Шевченка, 10, місто Галич, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 40385724) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап'юк С.В.