23 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/2164/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2017 по теперішній час, виходячи з наступного грошового забезпечення: посадовий оклад - 3400,00 грн., оклад за спеціальним званням підполковник поліції - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції (35%) - 1960,00 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 510,00 грн., премія (45 %) - 3631,50 грн., всього - 11701,50 грн.;
- забезпечити щомісячну виплату пенсії;
- негайно виплатити різницю по пенсії (заборгованість) за період з 01.01.2017 по теперішній час;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду;
- судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначає, що він 30 грудня 2010 року був звільнений зі служби в органах внутрішніх справ України. На даний час він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби". На виконання рішення Богунського районного суду м. Житомира від 01.08.2017, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснило позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області № 85/1179 від 01.05.2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2016.
Позивач зазначає, що відповідно до листа Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 23.10.2017 № 215зі/29/105/01-2017 станом на 01.01.2017 поліцейським, які проходять службу на посаді, прирівняній до тієї, з якої він був звільнений з ОВС України на пенсію, підвищили грошове утримання у порівнянні з січнем 2016 року. А тому у зв'язку прийняттям Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII, яким частину 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в новій редакції, позивач вважає, що у нього з 01.01.2017 виникло право на перерахунок пенсії. Однак, коли позивач 04.11.2017 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з відповідною заявою про перерахунок пенсії, отримав лист від 20.11.2017 № 27/11/Д-11 з відмовою, мотивованою тим, що після 01.01.2016 Кабінетом Міністрів України не приймалось жодних рішень про зміну розмірів грошового забезпечення поліцейських, а ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нова довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, де була б вказана премія 45% не надавалась.
Позивач вважає таку відмову протиправною, а тому звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 16 травня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
06 червня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник позивача зазначає, що згідно з п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок пенсій здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих уповноваженими структурними підрозділами силових структур. Натомість, будь-яких довідок Ліквідаційної комісії МВС в Житомирській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсій зі складовими, які вимагає позивач, до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не надходило. На підставі вищевикладеного, представник відповідача просить відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову (а.с.26-28).
08 червня 2018 року позивач подав до відділу документального забезпечення суду відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просив викладені у відзиві доводи відповідача відхилити, оскільки вони є необґрунтованими та надуманими. Таку позицію позивач обґрунтував тим, що відповідач у відзиві посилається на Порядок перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, у відповідності до якого перерахунок пенсій начебто здійснюється виключно на підставі довідок про грошове забезпечення, що видані уповноваженими структурними підрозділами відповідних органів. Однак позивач вважає, що така позиція відповідача є умисно хибною та протирічить вимогам законодавства, що діяло станом на 01.01.2017 (час виникнення спірних правовідносин). Зокрема, станом на 01.01.2017 відповідна редакція вказаного вище Порядку № 45 стосувалася виключно перерахунку пенсій у разі зміни грошового забезпечення, а Закон № 1058 на той час вже зазначав про перерахунок пенсій у разі підвищення грошового забезпечення. На думку позивача зміна грошового забезпечення і підвищення грошового забезпечення є різними по суті поняттями (а.с.34-35).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби", що підтверджується наявною у матеріалах справи копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 18.08.2011. (а.с.12)
На виконання рішення Богунського районного суду м. Житомира від 01.08.2017, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області було здійснено позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області № 85/1179 від 01.05.2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2016.
Крім того, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2012 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 22 березня 2018 року здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області № 85/1179 від 15.03.2018 (а.с. 29-30).
У зв'язку з внесенням змін в ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ОСОБА_1 04.11.2017 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2017, виходячи із зазначеного у листі ГУ Національної поліції в Житомирській області від 23.10.2017 №215зі/29/105/01-2017 розміру грошового забезпечення поліцейських, які проходять службу на посаді, з якої позивач був звільнений, а саме: посадовий оклад - 3400,00 грн.; оклад за спеціальним званням підполковник поліції - 2200,00 грн.; надбавка за стаж служби в поліції (35%) - 1960,00 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 510,00 грн.; премія (45%) - 3631,50 грн.; всього - 11701,50 грн (а.с.15-17).
Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 20.11.2017 № 2711/Д-11 відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що після 01.01.2016 рішення про зміну розмірів грошового забезпечення, зокрема премій, для призначення (перерахунку) пенсій Кабінетом Міністрів України не приймалось, а довідка про розмір грошового забезпечення за аналогічною посадою, з якої ОСОБА_1 був звільнений, з урахуванням премії 45%, Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області не надавалась (а.с.18).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, регулює Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII).
Відповідно частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній з 01.01.2017), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393", яка набрала чинності 20.02.2008.
Так, пунктом 1 Порядку № 45 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
При цьому суд зауважує, що зазначене у ч. 4 ст. 63 Закону України № 2262-XII поняття "підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців охоплюється вжитим в п. 1 Порядку № 45 поняттям "зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців", оскільки зміна розміру грошового забезпечення може відбуватися як шляхом його збільшення (підвищення), так і шляхом його зменшення.
А тому твердження позивача про те, що норми Порядку № 45 не підлягають застосуванню до даних спірних правовідносин, оскільки станом на 01.01.2017 відповідна редакція Порядку № 45 стосувалася виключно перерахунку пенсій у разі зміни грошового забезпечення, а Закон України № 1058 на той час вже зазначав про перерахунок пенсій у разі підвищення грошового забезпечення, є необґрунтованим та не приймається судом до уваги.
Згідно з пунктами 2, 3, 4 Порядку №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином, наведеними нормами встановлено послідовний алгоритм дій для здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Водночас, ні нормами Порядку № 45, ні нормами будь-яких інших нормативно-правових актів не передбачено можливості здійснення перерахунку пенсій військовослужбовцям без прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру (в тому числі й підвищення) хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій є рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють Пенсійний фонд України.
Судом встановлено, що після 01.01.2016 рішення про зміну розмірів грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій Кабінетом Міністрів України не приймалось. Отже, підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2017 у даному випадку відсутні, а вимога позивача щодо зобов'язання здійснити такий перерахунок не відповідає чинному законодавству.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до п. 3 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих уповноваженими структурними підрозділами силових структур.
Відповідно до листа Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 №4019/02/22-2017, компетенція щодо формування довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії особам звільненим з військової служби в органах внутрішніх справ України належить Ліквідаційній комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області.
Крім того, видана уповноваженими органом довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії повинна відповідати формі, затвердженій додатком № 2 до Порядку № 45.
Натомість, як вбачається з матеріалів справи, позивач разом із заявою про здійснення перерахунку пенсії подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області лист Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 23.10.2017 № 215зі/29/105/01-2017, в якому останнє на запит ОСОБА_1 надало інформацію про розмір грошового забезпечення начальників відділів, що не входять до складу управління ГУНП в Житомирській області у січня 2017 (а.с.14).
Однак, зазначений лист за своєю суттю не є довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, оскільки не відповідає формі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, затвердженій додатком № 2 до Порядку № 45, а також він виданий не уповноваженим на видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій суб'єктом (згідно з листом Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 №4019/02/22-2017, компетенція щодо формування довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії особам звільненим з військової служби в органах внутрішніх справ України належить Ліквідаційній комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, а не Головному управлінню Національної поліції України в Житомирській області). Крім того, суд зазначає, що лист Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 23.10.2017 № 215зі/29/105/01-2017 не містить жодних відомостей про те, що посада начальника відділу, що не входять до складу управління, розмір грошового забезпечення за якою зазначений у листі, є посадою, що прирівняна посаді ОСОБА_1, яку останній займав до звільнення з органів внутрішніх справ.
Водночас, суд відмічає, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках. Даний висновок суду підтверджується правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 16.09.2014, номер з ЄДРСР 40821955.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем під час розгляду справи доведено правомірності своїх дій щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії з 01.01.2017 з урахуванням розміру грошового забезпечення, зазначеного в листі Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 23.10.2017 № 215зі/29/105/01-2017.
Таким чином суд, враховуючи вищезазначене та розглянувши позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необгунтованими та такими, що суперечать чинному законодавству, а тому в їх задоволенні необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 9, 77, 90, 242-246, 255, 257, 258, 262, 295 КАС України, суд -
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10029; РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя І.Е.Черняхович