24 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/2218/18
категорія 10.3.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести їй перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% за кожен рік роботи понад стаж 15 років для жінок, починаючи з 10.04.2018.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є пенсіонером за віком. Вказує, що є потерпілою від аварії на ЧАЕС 3-ї категорії та має страховий стаж 40 років 3 місяці 12 днів. Стверджує, що 4 квітня 2018 року звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у відповідності з ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вважає, відмову Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - протиправною.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 23 травня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Згідно посвідчення серії Б №669854 від 19.05.1993 Житомирської облдержадміністрації, ОСОБА_1 встановлено 3 категорію, як особі, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (а.с.11).
Позивач 04.04.2018 звернулась з заявою до відповідача про нарахування і виплату пенсії із збільшенням на 1% заробітку за кожний рік роботи понад мінімальний стаж 15 років (а.с.12).
Листом від 10.04.2018 №58/П-8 Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило позивачу у перерахунку її пенсії, з тих підстав, що позивач знаходиться на обліку в Коростенському об'єднаному УПФ України в Житомирській області і одержує пенсію за віком з 03.02.2003 в розмірі 1810,61 грн згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та має страховий стаж на момент звернення 40 років 3 місяці 12 днів. Відповідач відмовив позивачу у перерахунку такої пенсії, зазначивши, що ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає розмір пенсії громадянина залежно від наявного в нього стажу, але аж ніяк не розмір доплати до пенсії за понаднормативний стаж. Поняття доплати до пенсії за понаднормативний страховий стаж законодавцем закладено в ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно якої за кожен рік страхового стажу понад 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст.27 цього Закону, але не більше ніж на 1% мінімального розміру пенсії за віком. Доплата за понаднормативний стаж роботи позивача становить 244,73 грн (а.с.13).
Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Приписами статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності з ч.1 ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" спірні правовідносини регулюються законодавством про пенсійне забезпечення, що базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Основні положення щодо прав громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ).
Приписами статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.
Згідно з ч.2 ст.56 Закону № 796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.
Аналіз викладеного положення закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.
Враховуючи що, Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений порядок перерахунку пенсії, слід застосовувати норми визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Приписами статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Так, відповідно до ч.1 ст.28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Як вже встановлено судом, ОСОБА_1 звернулась до Коростенського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про перерахунок пенсії у відповідності до ч.2 ст.56 Закону № 796-ХІІ, як потерпілої від аварії на ЧАЕС 3 категорії.
Пенсію позивачу призначено відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Однак, аналіз норм чинного законодавства, дозволяє зробити висновок, що громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на пільги у вигляді розрахунку доплат за понаднормативний стаж, що визначаються частиною 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ.
При цьому, при розгляді даної справи суд враховує зміст постанови колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07 липня 2015 року у справі № 21-727а/15, якою встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", але не вище 75 % заробітку. У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Отже, позивач має право на пільги щодо нарахування доплати за понаднормативний стаж визначені Законом № 796-ХІІ.
З огляду на наведене, пенсія позивача має нараховуватись та обчислюватись згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням пільг, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Для розрахунку понаднормового стажу пенсію слід обчислювати виходячи з величини понад встановлений 15-ти річний стаж зі збільшенням пенсії на 1% заробітку, але не вище 75 % заробітку.
Крім того, відповідно до ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Суд зауважує, що представник Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, відзив на позовну заяву та будь-яких доказів, які б підтверджували висновки відповідача, викладені в листі від 10.04.2018 58/П-8 не надав.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позову ОСОБА_1 та зобов'язання Коростенського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч.2ст.56 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Встановлено, що позивачем при подачі до суду позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн, про, що свідчить повідомлення від 17.05.2018 (а.с.4).
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням задоволення позовних вимог, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області сплачений позивачем судовий збір у сумі 704,80 грн.
Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Грушевського,16/1, м.Коростень, Коростенський р-н, Житомирська область, 11501, ЄДРПОУ 37909216) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 11500, інд. код НОМЕР_1 ) відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 04.04.2018.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 704,80 грн витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя В.А. Панкеєва