Ухвала від 24.07.2018 по справі 0540/5684/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

24 липня 2018 р. Справа №0540/5684/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Зеленов А.С., одержавши матеріали позовної заяви Первинної профспілкової організації Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго" про визнання протиправною та скасування постанови від 18.06.2018 про арешт коштів боржника, що містяться на рахунках за ВП№55664841,

ВСТАНОВИВ:

16 липня 2018 року Первинна профспілкова організація Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" звернулася до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго" про визнання протиправною та скасування постанови від 18.06.2018 про арешт коштів боржника, що містяться на рахунках за ВП№55664841.

Ухвалою суду від 20 липня 2018 року позовну заяву Первинної профспілкової організації Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" залишено без руху.

24 липня 2018 року через відділ діловодства та документообігу суду надано документи, на виконання ухвали суду від 20.07.2018.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що основною метою діяльності Первинної профспілкової організації Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" є представництво і захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки у відносинах з органами державної влади, місцевого самоврядування, власниками підприємств, роботодавцями, їх організаціями та об'єднаннями. 09.07.2018 та 10.07.2018 на адресу ППО ОКП "Донецьктеплокомуненерго" від працівників ОКП "Донецьктеплокомуненерго" надійшли чисельні звернення з приводу затримки виплати заробітної плати. Позивач звернувся з листом від 10.07.2018 до ОКП "Донецьктеплокомуненерго" з проханням пояснити об'єктивність причини затримки виплати заробітної плати працівникам. Того ж дня позивач отримав відповідь від адміністрації ОКП "Донецьктеплокомуненерго" відповідно до якої, затримка у виплаті заробітної плати працівника є наслідком арешту всіх грошових коштів згідно Постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Сидоренка Р.Г. від 18.06.2018 по виконавчому провадженню №55664841.

Так, з матеріалів справи вбачається, що рішенням Господарського суду Донецької області від 22.07.2015 року по справі №905/163/15 з Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (84307, Донецька область, м.Краматорськ, провулок Земляний, 2, код ЄДРПОУ 03337119) стягнуто на користь Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (01001, м.Київ, вулиця Б.Хмельницького, буд.6, код ЄДРПОУ 20077720) основний борг - 16563735,77 грн, пеню - 704326,61 грн, суму, на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення - 20934278,44 грн, 3% річних - 2616257,07 грн, а також судовий збір в сумі 63396,90 грн. На виконання вказаного рішення суду Господарським судом Донецької області видано наказ від 07.12.2015 по справі №905/163/15.

На виконання рішення Господарського суду державним виконавцем прийнято спірну постанову про арешт коштів боржника від 18.06.2018 за виконавчим провадженням №55664841.

З підстав викладеного суд зазначає наступне.

Згідно ч.2 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Пунктом 1 ч.1 ст.19 Кодексу адміністративного судочинства України , визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Поряд з цим, особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби врегульовані положеннями статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, частиною 1 названої правової норми закріплено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Аналіз приведених положень Кодексу адміністративного судочинства України свідчить, що до юрисдикції адміністративних судів належать спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні всіх виконавчих документів, передбачених Законом України "Про виконавче провадження", крім тих, відносно яких законом установлено інший, виключний порядок їх оскарження.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частиною 1 статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.

Як вбачається з позовної заяви, позивач скаржує постанову про арешт коштів, винесену державним виконавцем під час виконання рішення Господарського суду Донецької області у виконавчому провадженні, відкритому з примусового виконання наказу №905/163/15 про стягнення з Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (84307, Донецька область, м. Краматорськ, провулок Земляний, 2, код ЄДРПОУ 03337119) стягнуто на користь Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (01001, м. Київ, вулиця Б. Хмельницького, буд.6, код ЄДРПОУ 20077720) основний борг - 16563735,77 грн, пеню - 704326,61 грн, суму, на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення - 20934278,44 грн, 3% річних - 2616257,07 грн, а також судовий збір в сумі 63396,90 грн.

Крім цього, суд вважає за необхідне зазначити, що за приписами статті 129-1 Конституції України контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Відповідно до п. 40 Рішення Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року по справі «Горнсбі проти Греції» виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду".

Тобто, виконання рішення розцінюється як складова частина судового розгляду.

Адміністративний суд не може здійснювати судовий контроль за виконанням рішень Господарських судів на які покладено забезпечення цього контролю.

Згідно положень ст.339 Господарсько-процесуального кодексу України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовна заява подана без додержання вимог ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України .

Крім того, суд зауважує, що з огляду на те, що оскаржувана постанова винесена в межах виконавчого провадження №55664841 при примусовому виконанні наказу №905/163/15, виданого 07.12.2015 Господарським судом Донецької області, такий спір має розглядатися Господарським судом Донецької області, у порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.

На підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку що позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 160-161,170, 243,248, 250, 256, 294, 295,379, п. 15 перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження по справі №0540/5684/18-а за позовною заявою Первинної профспілкової організації Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго" про визнання протиправною та скасування постанови від 18.06.2018 про арешт коштів боржника, що містяться на рахунках за ВП№55664841.

Роз'яснити позивачу право звернення із даним позову до Господарського суду Донецької області.

Ухвала постановлена в нарадчій кімнаті в порядку письмового провадження 24 липня 2018 року.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Ухвала Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржено до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Зеленов А.С.