Рішення від 23.07.2018 по справі 806/2455/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/2455/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов"язання призначити та виплатити одноразову грошову допомогу,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити та виплатити одноразову грошову допомогу.

В обґрунтування позову зазначив, що звернувся до відповідача із заявою у якій просив надати письмову відповідь щодо не зарахування до стажу роботи за фахом лікаря період підвищення кваліфікації в клінічній ординатурі при Київському науково-дослідному онкологічному інституті МОЗ, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1191 від 23 листопада 2011 року. Однак, відповідач листом відмовив у виплаті, у зв'язку з тим, що пільговий стаж дає право на виплату грошової допомоги є недостатнім.

Ухвалою судді від 05.06.2018 року відкрито спрощене позовне провадження та призначено відкрите судове засідання у справі на 20.06.2018р.

Позивач надав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений вчасно і належним чином. Проти позову заперечує з мотивів, викладених у письмовому відзиві на позов, в обґрунтування якого зазначив, що у відповідача відсутні підстави для зарахування періоду підвищення кваліфікації в клінічній ординатурі з 02.09.1985 по 01.09.1987 до страхового стажу, оскільки Постановою КМУ від 04.11.1993 №909 передбачено, що страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги передбачена виключно робота на посадах лікарів та середнього медичного персоналу.

Керуючись приписами ч.3 ст.194, ч. 9 ст.205, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, з таких підстав.

14.05.2018 позивач звернувся до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою у якій просив надати письмову відповідь щодо не зарахування до його стажу роботи за фахом лікаря навчання в клінічній ординатурі, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати.

Листом № 6470/03.1-02 від 21.05.2018 Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило, що підстави для виплати грошової допомоги відсутні, оскільки обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років. здійснюється відповідно до Переліку на підставі записів, проведених в трудовій книжці заявника. Коли у трудовій книжці особи проведено записи, що вона працює на посадах та у закладах, передбачених Переліком, такій особі зараховуються до спеціального стажу ці періоди роботи. Згідно із розділом 1 "Охорона здоров'я" постанови КМУ від 04.11.1993 року №909 до спеціального стажу, який дає право на пенсію за вислугу років, зараховуються періоди роботи на посадах лікарів та середнього медичного персоналу в лікарняних закладах, лікувально- профілактичних закладах особливого типу, лікувально-трудових профілакторіях, амбулаторно-поліклінічних закладах, закладах швидкої та невідкладної медичної допомоги, закладах переливання крові, закладах охорони материнства і дитинства, санаторно-курортних закладах, санітарно -епідеміологічних закладах, діагностичних центрах.

Позивач вважаючи таку відмову протиправною, звернувся із зазначеним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Стаття 55 Конституції України гарантує кожному право на захист своїх прав і свобод у суді, а також на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян, які працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058, пункт 7-1 розділу ХV Прикінцевих положень якого встановлює, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, і які працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах та мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, за умови, що вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день призначення.

Згідно п. "е" ст. 3 Закону України "Про пенсійне забезпечення", право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом, зокрема, вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі, стажисти, клінічні ординатори, аспіранти, докторанти.

Відповідно до п. "д" ч. 3 ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до стажу роботи зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Згідно ч. 2 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфіковано обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди трудової діяльності та інші періоди, враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 16 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" безпосередньо охорону здоров'я населення забезпечують санітарно-профілактичні, лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі, санаторно-курортні, аптечні, науково-медичні та інші заклади охорони здоров'я.

Пунктом "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04 листопада 1993 року (далі - Постанова № 909) передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники закладів охорони здоров'я, зокрема лікарі та середній медичний персонал, в тому числі і військових медичних закладів.

Згідно Положення про клінічну ординатуру, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України № 12 від 29 січня 1998 року:

- клінічна ординатура є вищою формою підвищення кваліфікації лікарів спеціалістів з певного фаху, зокрема, у клінічних науково-дослідних інститутах;

- клінічні ординатури в межах робочого часу виконують лікувально-діагностичну роботу в профільних відділеннях, на яких базується клініка, в обсязі 25% від розрахункової норми навантаження лікаря відповідної спеціальності, що передбачається індивідуальними планами їх підготовки;

- термін навчання в клінічній ординатурі зараховується лікарю до його загального трудового стажу роботи за фахом.

Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 61 Закону України "Про вищу освіту" від 01 липня 2014 року № 1556-VII, клінічний ординатор - це особа, яка має ступінь магістра медичного спрямування та кваліфікацію лікаря певної спеціальності відповідно до переліку лікарських спеціальностей і навчається з метою поглиблення професійних знань, підвищення рівня компетентності лікаря - спеціаліста.

Основним завданням клінічної ординатури є поглиблення професійних знань, підвищення рівнів умінь та навичок лікаря-спеціаліста за його лікарським фахом з метою підготовки висококваліфікованого лікаря для самостійної роботи в закладах охорони здоров'я.

Відповідно до п. "д" ч. 3 ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується також:

д) навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 в період з 02.09.1985р. по 01.09.1987 р. проходив підготовку в клінічній ординатурі при Київському науково-дослідному онкологічному інституті МОЗ і закінчив повний курс по спеціальності - онкологія, що підтверджується копією трудової книжки та посвідченням. (а.с.13-15)

Суд зазначає, що відповідачем не надано жодного доказу, який би спростовував факт виконання практичних завдань позивачем під час проходження (навчання) в спеціальній клінічній ординатурі.

Враховуючи вищенаведені норми законодавства, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не зараховано період проходження позивачем в клінічній ординатурі при Київському науково-дослідному онкологічному інституті МОЗ з 02.09.1985р. по 01.09.1987 р. до спеціального трудового стажу.

Статтею 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не спростовано тверджень позивача про протиправність дій управління в питаннях, що стосуються зарахування до трудового стажу позивача періодів навчання в клінічній ординатурі.

Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки вони обґрунтовані та законні, а дії відповідача вчинені не відповідно до наданих йому повноважень.

Відповідно до правил ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається сплата позивачем судового збору в розмірі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією від 01.06.2018 року, який враховуючи наведене підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись ст.ст. 77, 90, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не зарахування до спеціального стажу ОСОБА_1 період підготовки в клінічній ординатурі в Київському науково-дослідному онкологічному інституті МОЗ з 02.09.1985р. по 01.09.1987 р.

Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати до спеціального стажу, що надає право на призначення грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та п.7-1 розділу ХУ Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", період підготовки в клінічній ординатурі в Київському науково-дослідному онкологічному інституті МОЗ з 02.09.1985р. по 01.09.1987 р.

Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій при виході на пенсію як працівнику охорони здоров'я.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя В.А. Липа