Рішення від 16.07.2018 по справі 806/1916/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2018 року м.Житомир справа № 806/1916/17

категорія 5.1.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Липи В.А.,

секретар судового засідання Климчук К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Заступника прокурора Житомирської області в інтересах держави до Житомирської обласної ради, треті особи: Державна служба геології та надр України, приватне підприємство "ДБР-3" про визнання протиправним та скасування рішення №522 від 23.02.2017 р.,

встановив:

Заступник прокурора Житомирської області в інтересах держави звернувся до суду з позовом до Житомирської обласної ради, треті особи: Державна служба геології та надр України, приватне підприємство "ДБР-3" про визнання протиправним та скасування рішення №522 від 23.02.2017 р.

В обґрунтування позову зазначив, що відповідачем при винесенні рішення про надання погодження на отримання спеціального дозволу ПП "ДБР-3" порушено Регламент обласної ради, у зв'язку з чим, рішення Житомирської обласної є протиправним та підлягає скасуванню.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову. Зазначив, що рішення Житомирської обласної ради від 23.02.2017 №522 прийняте в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством України.

Представник Державної служби геології та надр України просив розгляд справи здійснити у порядку письмового провадження.

Представник приватного підприємства "ДБР-3" проти позову заперечує та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що рішенням дев'ятої сесії VII скликання Житомирської обласної ради №522 від 23 лютого 2017 року було погоджено надання спеціального дозволу на користування надрами ПП "ДБР-3"з метою видобування ільменіт-апатитових руд Південної ділянки Давидківського родовища, що знаходиться в Народицькому районі Житомирської області.

Підставою для винесення такого рішення стало клопотання Державної служби геології та надр України щодо погодження надання спеціального дозволу на користування надрами від 06.01.17 №250/13/12-17, погодження постійного землекористувача ДП "Народицький спецлісгосп" від 15.01.2015 №14, рішення Заліської сільської ради Народицького району від 26.01.2015 №333 та ін.документів.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Пунктом 3 частини 1 статті 9-1 Кодексу України про надра до компетенції обласних, Київської та Севастопольської міських рад віднесено погодження надання надр у користування з метою геологічного вивчення і розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

За змістом частин 2 та 3 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр після попереднього погодження з відповідною радою питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли у наданні земельної ділянки немає потреби.

Пунктом 9 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.11 №615 передбачено, що надання надр у користування, за винятком надання надр на умовах угод про розподіл продукції, погоджується з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідними обласними, Київською і Севастопольською міськими радами - на користування ділянками надр з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Для здійснення погодження орган, який видає дозвіл, не пізніше ніж протягом шести робочих днів з дати реєстрації документів надсилає їх копії у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді органам, зазначеним в абзацах другому - четвертому цього пункту, та встановлює строк розгляду зазначених документів.

Пакет документів на погодження складається з документів, склад яких залежить від виду корисної копалини та від виду користування надрами.

За результатами розгляду документів, надісланих на погодження, органи, зазначені в абзацах другому - четвертому цього пункту, надають погодження, які у паперовому або електронному вигляді надсилають органу, який видає дозвіл.

Згідно пункту 22 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 р. N 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів відповідно районного, обласного значення, а також про скасування такого дозволу.

Рішенням обласної ради від 26.11.15 №17 затверджено Регламент роботи обласної ради VII скликання (зі змінами, внесеними згідно з рішеннями від 26.01.16 №116, від 21.07.16 №297) (далі-Регламент).

Статтею 2 Регламенту передбачено, що Регламент обласної ради є нормативним актом, який передбачає порядок підготовки, скликання і проведення сесій ради, підготовки і розгляду нею питань, прийняття рішень ради, формування органів ради, визначає порядок здійснення контрольних функцій, інших видів діяльності ради відповідно до її повноважень, встановлених Конституцією України та законами України.

Згідно із статтею 14 Регламенту передбачено, що виконавчий апарат ради забезпечує отримання кожним депутатом проектів рішень та інших матеріалів, необхідних для проведення сесії, не пізніш як за 3 дні до її відкриття, а у виняткових випадках, за погодженням президії обласної ради, - у день відкриття сесії. Документи до позачергової сесії, а також проекти рішень, що внесені не відповідно до ст. 15 Регламенту, надаються депутатам при їх реєстрації.

Відповідно до ст.15 Регламенту пропозиції до проекту порядку денного сесії вносяться головою обласної ради, постійними комісіями, депутатськими фракціями, депутатами обласної ради, головою обласної державної адміністрації не пізніш як за двадцять п'ять робочих днів до відкриття сесії.

У відповідності до положень статті 104 Регламенту постійні комісії обласної ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради.

Проекти рішень оприлюднюються не пізніш як за двадцять робочих днів до відкриття сесії на офіційному веб-сайті обласної ради.

Так, 16.02.2017 р. постійною комісією з питань екології, охорони навколишнього середовища та використання природних ресурсів обласної ради було прийнято рішення рекомендувати відмовити у наданні погодження щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами ПП "ДБР-3" та винести зазначене питання на розгляд обласної ради.

Відповідний проект рішення про відмову у наданні погодження опубліковано на веб -сайті Житомирської обласної ради.

Статтею 46 Регламенту визначено, що на голосування ставиться спочатку проект рішення, внесений або погоджений відповідною профільною комісією, за основу і після його прийняття - усі пропозиції і поправки, внесені депутатами в ході обговорення питання і подані в письмовій формі через секретаріат сесії. У разі неприйняття за основу проекту рішення, внесеного або погодженого відповідною профільною комісією, розглядається альтернативний проект рішення, якщо він вноситься, і далі процедура прийняття рішення така, як у першій частині цієї статті.

Всупереч зазначеному, головуючим на сесії обласної ради запропонований і погоджений профільною комісією проект рішення про відмову у наданні погодження надання надр у користування на голосування не поставлено, а внесено на голосування питання про погодження надання спеціального дозволу на користування надрами, без попереднього узгодження такого рішення профільною комісією та без реєстрації такого рішення в якості альтернативного проекту.

Суд дійшов висновку, що винесення на голосування проекту рішення про надання погодження на отримання спеціального дозволу ПП "ДБР-3" суперечило Регламенту обласної ради та порядку прийняття відповідних рішень.

Поміж іншого, рішення про погодження надання надр у користування ПП "ДБР-3" прийнято радою на підставі погодження постійного землекористувача ДП "Народицький спецлісгосп" від 15.01.2015 №14, рішення Заліської сільськї ради Народицького району від 26.01.2015 №333 та інших документів.

Встановлено, що рішення Заліської сільської ради про погодження надання спеціального дозволу на земельній ділянці площею 80,0 га скасовано18.05.2016 Народицькою селищною радою відповідно до ст.8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад", що не було враховано обласною радою при прийнятті оскаржуваного рішення.

У відповідності до ч.3 ст.16 Кодексу України про надра, надання спеціальних дозволів на користування надрами, крім випадків користування надрами на умовах угод про розподіл продукції, укладених відповідно до Закону України "Про угоди про розподіл продукції", здійснюється після попереднього погодження з відповідною радою питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли у наданні земельної ділянки немає потреби.

Всупереч наведеному, обласною радою прийнято рішення про погодження надання надр у користування без попереднього погодження з відповідною радою питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб.

На підставі викладеного, суд вважає, що оскаржуване рішення дев'ятої сесії Житомирської обласної ради VII скликання №522 від 23.02.2017 р. є протиправним та підлягає скасуванню, а тому позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення дев'ятої сесії Житомирської обласної ради VII скликання №522 від 23.02.2017 р. "Про розгляд клопотання Державної служби геології та надр України щодо погодження надання спеціального дозволу на користування надрами ПП "ДБР-3".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Житомирської обласної ради на користь Прокуратури Житомирської області 1600,00 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Липа

Повне судове рішення складене 23 липня 2018 року