Рішення від 23.07.2018 по справі 806/1760/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/1760/18

категорія 10.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації про зобов'язання здійснити нарахування та виплату індексації вартості житлового будинку,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації здійснити нарахування та виплатити їй недоотриману індексацію вартості житлового будинку №17 по вул.Радянській в с.Норинці Народицького району Житомирської області із застосуванням коефіцієнту 1,34.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що згідно постанови Народицького районного суду від 12.05.2009 її батько (на даний час позивач є його правонаступником) здав будинок №17 по вул.Радянській в с.Норинці Народицького району на баланс сільської ради та був поставлений в чергу для отримання компенсації вартості житлового будинку. З метою отримання компенсації за втрачене нерухоме майно з нарахуванням проведеної індексації з коефіцієнтом 1,34 позивач звернулася до відповідача із заявою, у чому їй було відмовлено посилаючись на Постанову КМУ від 18.11.2009 №1243, якою не передбачено нарахування такої індексації. Позивач вважає, таку відмову неправомірною оскільки вона перебуває на черзі для отримання компенсації з 23.10.2009, тобто до набрання чинності постановою КМУ №1294 і її не отримала після набрання чинності постановою КМУ № 1243 від 18.11.2009 року з вини державного органу.

Позивач просив справу розглянути за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений завчасно та належним чином, про причини неявки суд не повідомив. Письмового відзиву на позов не надіслав.

У відповідності до ст.194, ч.9 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе справу розглянути без участі сторін у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити, з огляду на наступне.

Встановлено, що ОСОБА_1 є правонаступником свого батька ОСОБА_2.

З матеріалів справи вбачається, що постановою Народицького районного суду Житомирської області від 12.05.2009 позов ОСОБА_3 задоволено. Визнано протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_3 у постановці на чергу для отримання компенсації за втрачене домоволодіння №17 по вул.Радянській в с.Норинці Народицького району Житомирської області неправомірними. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації прийняти документи ОСОБА_3 для постановки на чергу для виплат грошової компенсації за втрачене домоволодіння "17 по вул.Радянській в с.Норинці Народицького району Житомирської області в сумі 247817,00 грн.

Таким чином, позивач з 23.10.2009 перебуває на обліку в Управлінні праці в черзі для отримання грошову компенсацію за житловий будинок.

На звернення щодо збільшення розміру компенсації за втрачене домоволодіння позивач отримала письмову відмову відповідача від 12.03.2018 №01-51/04/676 обґрунтовану тим, що в зв'язку з тим, що постановою КМ України №1243 від 18.11.2009 року не передбачено нарахування управлінням грошової компенсації вартості домоволодінь до сум визначених судом.

Вирішуючи питання щодо наявності у позивача права на отримання індексації вартості житлового будинку із застосуванням коефіцієнту 1,34 суд зазначає наступне.

Статтею 58 Конституції передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Статтею 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до ст.4 цього Закону включає грошову компенсацію у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності.

Відповідно до ч.1 п.8 Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №755 від 15.07.1997р. (редакція на час перебування позивача у черзі) у разі, коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.

Розмір нарахованої грошової компенсації також підлягає перерахунку, якщо заява про здачу належного на праві власності майна була подана згідно з пунктами 4 і 6 цього Положення до місцевого органу виконавчої влади до дати набрання чинності нормативним актом про індексацію вартості житла, але фактично компенсація не була виплачена, нарахована за здане майно з вини державного органу або не отримана переселенцем, спадкоємцем з поважних причин.

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №133 від 31.03.2009, проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,34 станом на 01.01.2009.

Як встановлено судом, позивач з 23.10.2009 перебувала на обліку в Управлінні праці в черзі для отримання грошової компенсації за житловий будинок.

Як вбачається з матеріалів справи, відмова відповідача у виплаті позивачу не донарахованої індексації з коефіцієнтом 1,34 мотивована тим, що постановою КМ України №1243 від 18.11.2009 року не передбачено виплати останньої.

Відповідно до абз.2 п.1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території (далі-Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року № 1243, дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.

Так, до 18.11.2009 порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно було урегульовано Положенням "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №755 від 15.07.1997р.

Постановою Кабінету Міністрів України №1243 від 18.11.2009 затверджено новий Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, дія якого поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.

Як встановлено судом , позивач стала на чергу для отримання грошової компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території, під час дії норм Положення №755 від 15.07.1997 Постанова Кабінету Міністрів України №1243 від 18.11.2009 набрала чинності з 28.11.2009 і з цього часу почали діяти норми Порядку, в т.ч. і на тих, осіб, що перебувають у черзі.

Позивач перебуває на черзі для отримання компенсації з 23.10.2009, що відповідачем не заперечується, і її не отримала після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України №1243 від 18.11.2009 з вини державного органу, а тому на період з часу постановки на чергу для отримання компенсації до 28.11.2009 слід застосовувати норми Положення, пунктом 8 якого, передбачено врахування індексації вартості житлового фонду для визначення розміру компенсації.

Порядком 2009 року не передбачено врахування індексації вартості житлового фонду, як прийняті з 28.11.2009.

Суд вважає, що права позивача не можуть бути обмежені відносно осіб, які також перебували у черзі для отримання компенсації і її отримали в період до прийняття постанови КМУ №1243 від 18.11.2009.

На підставі викладеного, суд вважає, що належна позивачу компенсація повинна була бути проіндексована з урахуванням індексації вартості житлового фонду згідно нормативних актів, прийнятих до 28.11.2009.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідач відзив на позовну заяву у строк, встановлений судом, не подав та про причини не подання відзиву суд не повідомив, а тому у відповідності до приписів ч.4 с.159 КАС України судом ці дії кваліфікуються як фактичне визнання позову.

Враховуючи те, що наявність у позивача права на отримання на отримання та виплату індексації вартості житлового будинку з коефіцієнтом 1,34 встановлена законодавчо та відповідачем не спростована, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований, тому задовольняє його у повному обсязі.

Керуючись статтями 262, 256,295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації ( вул.Свято-Миколаївська, 136 смт.Народичі, Народицький район, Житомирська область, 11401, код ЄДРПОУ 03192750) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 (с. Норинці Народицький район, ідентифікаційний код НОМЕР_1) індексацію вартості житлового будинку №17 по вул.Радянській с.Норинці Народицького району Житомирської області із застосуванням коефіцієнту 1,34.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя М.С. Токарева