23 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/2892/18
категорія 3.7
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов"язання надати дозвіл на перереєстрацію автомобіля,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить:
- визнати протиправними дії Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації щодо відмови у наданні ОСОБА_1 дозволу на викуп автомобіля марки "GEELY CK", 2012 року випуску, номер двигуна НОМЕР_1, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2, після смерті батька ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, та переоформити зазначений автомобіль на своє ім'я;
- поновити ОСОБА_1 шестимісячний строк для сплати залишкової вартості автомобіля марки "GEELY CK", 2012 року випуску, номер двигуна НОМЕР_1, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2, зареєстрованого 13.10.2012 року на ОСОБА_2;
- зобов'язати Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації надати ОСОБА_1 дозвіл на перереєстрацію з покійного батька ОСОБА_2 на ім'я ОСОБА_1 зі сплатою його залишкової вартості.
Ухвалою судді від 21.06.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено відкрите судове засідання у справі з викликом сторін на 16.07.2018 р. 16:00.
Позивач до суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача до суду надав заяву про розгляд справи без його участі. Проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позов. В обґрунтування якого відмітив, що оскільки позивачем не були виконані вимоги пункту 16 Порядку, тому даний автомобіль повинен бути повернутим до Департаменту у повному комплекті.
Керуючись приписами ч.3 ст.194, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Встановлено, що ОСОБА_1 являється сином померлого ОСОБА_2, інваліда війни 3 групи, який відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку забезпечення інвалідів автомобілями" від 19.06.2006 № 999 та згідно акта приймання-передачі транспортного засобу серія ТОВ №044617 отримав безкоштовно автомобіль марки "GEELY CK", 2012 року випуску, номер двигуна НОМЕР_1, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2.
Згідно свідоцтва про смерть, ОСОБА_2, помер 27.05.2014 р.
Судом з'ясовано, що позивач звернувся із заявою до Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації щодо надання дозволу на переоформлення даного автомобіля на себе відповідно до положень п. 16 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку забезпечення інвалідів автомобілями" від 19.07.2006 №999.
Департамент праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації листом від 12.06.2018 р. за №2836/02 відмовив в переоформленні автомобіля. Відмова мотивована тим, що відповідно до п. 16 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 №999, після смерті інваліда автомобіль, яким він був забезпечений органами соціального захисту, залишається іншому члену сім'ї померлого інваліда, який проживав та був зареєстрований на час смерті інваліда за місцем його проживання і реєстрації та у разі сплати ним протягом шести місяців з дня смерті інваліда до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Казначейства вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля та суми, сплаченої за нього інвалідом. Однак, з дня смерті батька позивача пройшло більше шести місяців, в Департаменті соціального захисту облдержадміністрації відсутні правові підстави надати дозвіл на сплату залишкової вартості автомобіля та на його переоформлення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 38 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів його сім'ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Технічні та інші засоби реабілітації можуть бути залишені у власності членів сім'ї померлого інваліда, дитини-інваліда в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 16 Порядку № 999 передбачено, що автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років (крім випадку, зазначеного в абзаці другому цього пункту), після смерті інваліда залишається у користуванні його сім'ї, якщо в ній є інвалід, який:
мав підстави для забезпечення автомобілем на час смерті інваліда або протягом не більше 6 місяців з дня його смерті;
був зареєстрований на час смерті інваліда за місцем його реєстрації;
не має іншого автомобіля, у тому числі отриманого через головне управління соціального захисту або управління виконавчої дирекції.
Іншому члену сім'ї померлого інваліда, який зареєстрований за місцем реєстрації інваліда, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним протягом шести місяців з дня смерті інваліда до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Казначейства, а членом сім'ї померлого інваліда внаслідок трудового каліцтва - на рахунки відповідних управлінь виконавчої дирекції вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля та суми, сплаченої за нього інвалідом.
Розрахункова сума для викупу автомобіля визначається головним управлінням соціального захисту або управлінням виконавчої дирекції з урахуванням зносу автомобіля 0,84 відсотка за кожний повний місяць або 10 відсотків за кожний повний рік. Під час розрахунку неповний місяць користування автомобілем (незалежно від кількості днів) зараховується як повний місяць. За результатами розрахунку складається довідка-рахунок за формою, що затверджується Мінсоцполітики.
Відповідно до п. 3 Порядку № 999, до членів сім'ї інваліда належать громадяни України, які проживають разом з ним, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, опіки або піклування над неповнолітніми дітьми, а також на інших підставах, які не заборонені законом і не суперечать моральним засадам суспільства, та місце проживання яких зареєстровано в Україні в установленому законодавством порядку.
Позивач зазначає, що у нього відсутній інший автомобіль, у тому числі отриманий через Головне управління соціального захисту або управління виконавчої дирекції.
Як вбачається з наданих сторонами доказів, відповідач не повідомив позивача про його право після смерті інваліда, як члена сім'ї, який проживав за місцем проживання інваліда, переоформити автомобіль на своє ім'я за умови сплати його залишкової вартості, а у разі неможливості сплати залишкової вартості про обов'язок повернути Головному управлінню праці та соціального захисту населення облдержадміністрації автомобіль у повному комплекті та про необхідність звернутись до управління праці та соціального захисту населення для вирішення зазначеного питання. Таким чином, позивач не був обізнаний про можливість скористатись правом на викуп автомобіля і що це право обмежено шестимісячним строком.
Також встановлено, що рішення суду про вилучення автомобіля, отриманого інвалідом, на час звернення позивача прийнято не було.
Відповідно до ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Таким чином, саме на відповідача, який виконує державні функції в соціальній сфері, покладено обов'язок запропонувати позивачу скористатись правом, яке виникло в нього на отримання автомобіля, вказавши спосіб його реалізації із наданням довідки-рахунку за формою, що затверджується Мінсоцполітики, як це визначено п. 16 Порядку.
За таких обставин шестимісячний строк пропущено через бездіяльність відповідача, внаслідок чого позивач не зміг скористатись гарантованим державою правом.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В порушення вказаної норми відповідачем не було доведено правомірності відмови у наданні дозволу на перереєстрацію автомобіля марки "GEELY CK", 2012 року випуску, номер двигуна НОМЕР_1, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2 зі сплатою залишкової вартості, а тому позов слід задовольнити частково.
Щодо позовних вимог про поновлення пропущеного шестимісячного строку, то в цій частині позову слід відмовити з оглядом на наступне.
Кодексом адміністративного судочинства не передбачено захист інтересів позивача шляхом продовження встановленого шестимісячного строку з дня смерті інваліда для сплати до бюджету розрахункової суми, це не передбачено і діючим законодавством.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 205, 242-246, 250, 255, 371, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації щодо відмови у наданні ОСОБА_1 дозволу на викуп автомобіля марки "GEELY CK", 2012 року випуску, номер двигуна НОМЕР_1, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2, після смерті батька ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, та переоформити зазначений автомобіль на своє ім'я.
Зобов'язати Департамент праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації надати ОСОБА_1 дозвіл на перереєстрацію з покійного батька ОСОБА_2 на ім'я ОСОБА_1 зі сплатою його залишкової вартості.
Стягнути з Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації (вул. Чуднівська, 105, м. Житомир, 10005, код ЄДРПОУ 03192833) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10001, і.н. НОМЕР_3) понесені судові витрати в сумі 704 грн. 80 коп.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя В.А. Липа