Рішення від 27.06.2018 по справі 806/1372/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2018 року м. Житомир справа № 806/1372/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд

у складі: судді Романченка Є.Ю.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії, зобов'язання перерахувати пенсію,

встановив:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, одноразової премії за період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 16.02.2018 № 57/265;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії, починаючи з 01.03.2018, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого йому була нарахована пенсія, щомісячну додаткову грошову винагороду згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань, одноразову премію, за період з грудня 2013 року по листопад 2015 року включно, а також заборгованість за цей період, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 16.02.2018 № 57/265 до набуття права на пенсію у більшому розмірі.

У обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 указував, що є пенсіонером Збройних Сил України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 02 листопада 2017 року отримує пенсію за вислугу років згідно зі Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У січні та лютому 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з вимогою провести перерахунок та виплату його пенсії на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 від 29.12.2017 № 57/1662 та від 16.02.2018 № 57/265, а саме з урахуванням в складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених за період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року суми отриманих ним щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення та одноразової премії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Листами від 10 січня та 06 березня 2018 року відповідач відмовив у перерахунку пенсії, оскільки вказані виплати не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні розміру пенсії згідно зі ст.ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач вважає, що така відмова відповідача є протиправною, оскільки суми отриманих ним щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення та одноразової премії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, мали бути враховані до розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії, згідно зі ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Також позивач указує, що з 01.03.2018 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, якою змінено грошове забезпечення військовослужбовців. Однак, зважаючи на те, що за перерахунком пенсії він звернувся до набрання чинності вказаною постановою, то для повного захисту його права на пенсійне забезпечення необхідно вірно встановити належний йому розмір пенсії до часу встановлення грошового забезпечення військовослужбовців та перерахунку пенсії. У зв'язку з цим позивач вважає, що відповідачем повинен бути збережений розмір раніше призначеної пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав і просив задовольнити позов, з підстав викладених у ньому.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на заперечення наведені у письмовому відзиві.

Так, у направленому до суду відзиві Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просило в відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог у зв'язку з безпідставністю і необґрунтованістю. На думку відповідача, вимоги позивача щодо включення до грошового забезпечення для обчислення пенсії сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та одноразової премії суперечить законодавству, а саме вимогам ч. 3 ст. 43 Закону № 2262. Також, посилаючись на висновки рішення Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року № 4рп/2015, відповідач зазначав, що до додаткових видів грошового забезпечення належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Представник третьої особи до суду не з'явився, хоча про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Про причини неявки до суду не повідомили.

Заслухавши усні пояснення представників сторін, зважаючи на відсутність перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні та приймаючи до уваги згоду представників сторін, судом без виходу до нарадчої кімнати постановлено ухвалу, яку занесено секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, про подальший розгляд справи в письмовому провадженні.

Перевіривши матеріали справи, усебічно й повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов і відзив, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Установлено, що наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 01.11.2017 № 265 підполковника ОСОБА_1 , начальника відділення оперативних чергових, звільненого наказом Начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 20 жовтня 2017 року № 481 у запас за п. "б" (за станом здоров'я) ч. 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 01 листопада 2017 року.

З 02 листопада 2017 року позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсія призначена на підставі заяви ОСОБА_1 , грошового атестату серії ЗУ № 0354893 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 06.11.2017 № 57/1390. Основний розмір пенсії становить 70 % грошового забезпечення.

У грудні 2017 р. військовою частиною НОМЕР_1 видано позивачу довідку щодо додаткових видів грошового забезпечення та премії із яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яке не враховані при розрахунку пенсії № 57/1662.

Зі змісту вказаної довідки слідує, що при розрахунку пенсії позивача за період з листопада 2015 року до жовтня 2017 року не враховано: щомісячну додаткову грошову винагороду; матеріальну допомогу; грошову допомогу на оздоровлення та одноразову премію, при нарахування та виплаті яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

03 січня 2018 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якій просив провести нарахування та виплату йому призначеної пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, у редакції чинного Закону України від 08.07.2011 № 3668-VІ, з дня звернення, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, одноразової премії, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року, відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 29.12.2017 № 57/1662.

За результатами розгляду заяви позивача з питання перерахунку пенсії, відповідач листом № Ш-144 від 07.02.2018 повідомив ОСОБА_1 про те, що підстави для врахування до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та одноразової премії відсутні.

Відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області мотивована тим, що вказані виплати не мають систематичного характеру, залежить від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні розміру пенсії, згідно Закону.

Крім того, звернено увагу позивача на те, що в результаті проведеної перевірки виявлено, що зазначені у довідці суми щомісячної додаткової грошової винагороди з липня 2015 року по жовтень 2017 року не відповідають фактично виплаченим сумам.

16.02.2018 військовою частиною НОМЕР_1 видано позивачу нову довідку щодо додаткових видів грошового забезпечення та премії із яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яке не враховані при розрахунку пенсії за № 57/265. У цій довідці також указано, що при розрахунку пенсії позивача за період з листопада 2015 року до жовтня 2017 року не враховано: щомісячну додаткову грошову винагороду; матеріальну допомогу; грошову допомогу на оздоровлення та одноразову премію, при нарахування та виплаті яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Водночас уточнено суму виплачено щомісячної додаткової грошової винагороди за грудень 2015 року.

22.02.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії з уточненої довідки.

Відповідач листом від 06.03.2018 за № Ш-1427 повідомив ОСОБА_1 про те, що надана довідка військової частини від 16.02.2018 № 57/265 є тотожною по всім складовим видам грошового забезпечення з довідкою від 29.12.2017 № 57/1662, яку він надавав у зверненні від 03.01.2018. З питання врахування щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, які зазначені у вищезгаданих довідках указано, що детальні роз'яснення надані листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 07.02.2018 № Ш-144.

Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ч. 3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною першою статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі - Закон №2011-ХІІ) передбачено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У преамбулі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (зі змінами та доповненнями) закріплено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі - Закон №2262-XII) визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За змістом пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 "Про порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Постанова № 393), пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Між тим, абзацом першим частини першої статті 9 Закону №2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 2 вказаної статті Закону №2011-ХІІ визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Аналіз наведених правових норм свідчить на користь висновку, що після 01 січня 2011 року пенсія особам, звільненим з військової служби та деяким іншим категоріям осіб обчислюється, виходячи з сум грошового забезпечення, до якого на підставі статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» включаються посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, одноразові додаткові види грошового забезпечення, з яких сплачувався єдиний соціальний внесок. При цьому розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Судом установлено, що в період проходження позивачем військової служби, в тому числі в період з листопада 2015 року до жовтня 2017 року (24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), структура та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців були установлені та затвердженні постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 1294 від 07.11.2007 (зі змінами та доповненнями).

Порядок та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, ліцеїстам та вихованцям військових оркестрів, а також порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби визначено Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 11 червня 2008 року № 260 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 р. за № 638/15329 (далі - Інструкція).

Частиною першою статті 10-1 Закону №2011-ХІІ встановлено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

В силу приписів підпункту 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 (зі змінами та доповненнями) керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Правила виплати грошової допомоги для оздоровлення та Правила виплати матеріальної допомоги наведені у розділі XXX та XXXIII, відповідно, Інструкції.

Згідно зі п. п. 30.1, 30.3 розд. ХХХ Інструкції, особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом та набули право на щорічну основну відпустку, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. Розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.

У свою чергу п.п. 33.1, 33.3 розд. XXXIII Інструкції визначено, що особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Розмір матеріальної допомоги установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. До місячного грошового забезпечення, з якого визначається матеріальна допомога, включаються посадові оклади, оклади за військовими званнями та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.

Отже, зазначені виплати є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які, відповідно до частини другої статті 9 Закону №2011-ХІІ, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

У постанові Верховного суду України від 10 березня 2015 р. по справі № 21-70а15 вказано, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Разом з цим, суд ураховує, що Кабінет Міністрів України постановою від 22 вересня 2010 року № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій", зі змінами, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року №161, встановив для військовослужбовців Збройних Сил України щомісячний додатковий вид грошового забезпечення - щомісячну додаткову грошову винагороду.

Постійний характер допомоги визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року №161.

Порядок та умови виплати особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом (далі - військовослужбовці), які займають посади в органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів, установах та організаціях Збройних Сил України (далі - військові частини), щомісячної додаткової грошової винагороди в період проходження позивачем військової служби було визначено до 16.12.2016 - Інструкцією про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженою наказом Міністра оборони України від 15.11.2010 N 595 (у редакції наказу Міністерства оборони України від 05.12.2012 N 825), а з 16.12.2016 до 01.11.17 (день звільнення) - Інструкцією про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 24 жовтня 2016 року N 550 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2016 р. за N 1470/29600.

За змістом указаних нормативних актів, щомісячна додаткова грошова винагорода носить реальний та постійний характер та відповідає ознакам додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців.

Верховний Суд України в постанові від 20.10.2015 у справі №21-2942а15 дійшов висновку, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

У контексті наведеного суд відмічає, що за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням позивачу були нараховані та виплачені щомісячна додаткова грошова винагорода, матеріальна допомога, грошова допомога на оздоровлення та одноразова премія, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, про що свідчить довідки командира військової частини НОМЕР_1 , зокрема, від 16 лютого 2018 року № 57/265.

Таким чином, нараховані та виплачені ОСОБА_1 суми щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та одноразової премії, з яких сплачено єдиний соціальний внесок, у відповідності до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, підлягають обов'язковому включенню до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у справах цієї категорії, зокрема, у постановах Верховного Суду від 20 лютого 2018 року по справах № 335/2071/15-а та № 346/2949/17; від 14 березня 2018 року у справі № 272/963/17.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що посилання відповідача на відсутність підстав для врахування до складу грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії позивача щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та одноразової премії, які зазначені у довідках від 29.12.2017 та від 16.02.2018 є безпідставними.

Відтак, суд вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду в Житомирській області не проведенням позивачу перерахунку пенсії з урахуванням всіх вищезазначених складових порушено гарантоване державою право позивача на пенсійне забезпечення, яке має бути відновленим.

Одночасно суд указує, що посилання відповідача у відзиві на рішення Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року № 4рп/2015 є безпідставним, оскільки вказане рішення стосується порядку перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а не порядку призначення пенсії, зокрема - видів грошового забезпечення, з яких вона розраховується.

Також, за наслідками зіставлення характеру спірних правовідносин та правових ситуацій, на підставі яких була сформульована вказана вище правова позиція Верховного Суду України, яка на даний час підтримана Верховним Судом, та змісту спірних правовідносин у справі, що розглядається, судом не встановлено достатніх та належних мотивів, що дають право відступити від правової позиції, викладеної у вищевказаних рішеннях Верховного Суду України та Верховного Суду.

Підсумовуючи викладене, враховуючи фактичні обставини справи, а також з метою повного захисту прав позивача, суд визнає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у врахуванні у складі грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, одноразової премії за період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 16.02.2018 № 57/265.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 16.02.2018 № 57/265 до набуття права на пенсію у більшому розмірі, то суд ураховує таке.

Частиною другою статті 51 Закону №2262-XII визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Матеріалами справи підтверджено, що із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі уточненої довідки командира військової частини НОМЕР_1 за вих. № 57/265 від 16.02.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 22 лютого 2018 р..

За наведених обставин, а також ураховуючи те, що при призначенні пенсії відповідачу не було відомо про обставини, що потягли за собою зміну розміру пенсії позивача, суд приходить до висновку, що перерахунок і виплату пенсії позивачу необхідно здійснити з врахуванням виплачених сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та одноразової премії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 01 березня 2018 року.

Таким чином, суд зобов'язує Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.03.2018, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого була нарахована пенсія, щомісячну грошову винагороду згідно Постанови Кабінету міністрів України від 22.09.2010 №889, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, одноразову премію, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 16.02.2018 №57/265 та вплатити недоплачену пенсію.

Поряд з цим, суд залишає поза увагою посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 01 березня 2018 р., та на постанову Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, яка набрала чинності 24.02.2018, оскільки вони не підлягаю застосуванню при вирішенні спору в даній справі щодо правомірності відмови відповідача у включені до грошового забезпечення, з якого була нарахована пенсія позивача, щомісячної грошової винагороди згідно постанови Кабінету міністрів України від 22.09.2010 №889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 16.02.2018 №57/265.

Також суд відмічає, що гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Суд звертає увагу на те, що права позивача в частині нарахування та виплати недоотриманих сум пенсії, обмеження виплати пенсії строком чи граничним розміром на час розгляду даної справи не порушені, оскільки перерахунок пенсії не проведено, а суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.

За наведених обставин, суд дійшов переконання, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково.

Керуючись статтями 72-77, 90, 241-246, 255, 262, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м. Житомир, вул. О.Ольжича, 7, ідентифікаційний код 13559341) щодо відмови у врахуванні у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ), фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, одноразової премії за період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 16.02.2018 № 57/265.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м. Житомир, вул. О.Ольжича, 7, ідентифікаційний код 13559341) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ), починаючи з 01.03.2018, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого була нарахована пенсія, щомісячну грошову винагороду згідно Постанови Кабінету міністрів України від 22.09.2010 №889, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, одноразову премію, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 16.02.2018 №57/265 та вплатити недоплачену пенсію.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Ю. Романченко