Ухвала від 23.07.2018 по справі 0340/1401/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у забезпеченні позову

23 липня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1401/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Андрусенко О. О.,

розглянувши клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Волинська нафтогазова компанія» про забезпечення позову за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Волинська нафтогазова компанія» до Сектору містобудування та архітектури Луцької районної державної адміністрації, Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області, треті особи, яка не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів ОСОБА_1, ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення, скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Волинська нафтогазова компанія» звернулося з адміністративним позовом до Сектору містобудування та архітектури Луцької районної державної адміністрації, Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області, треті особи, яка не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів ОСОБА_1, ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку в с. Струмівка» № 144 від 10.10.2016 року, виданих Сектором містобудування та архітектури Луцької районної державної адміністрації, визнання протиправним та скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку в с. Струмівка» від 28.12.2016 року № ВЛ №083163630855.

Одночасно з пред'явленням позову ТзОВ «Волинська нафтогазова компанія» подало до суду клопотання про забезпечення позову, у якому просило зупинити дію містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 144 від 10.10.2016 року, виданих Сектором містобудування та архітектури Луцької районної державної адміністрації, до ухвалення рішення у даній адміністративній справі та набрання постановою суду законної сили. Клопотання обґрунтоване тим, що ТзОВ «Волинська нафтогазова компанія» є власником мережі автомобільних заправних станцій «Аветра». Одна з автомобільних газонаповнювальних компресорних станцій (далі - АГНКС) «Аветра» знаходиться за адресою: Волинська область, Луцький район, село Струмівка, вулиця Об'їзна, 1, біля якої почалось будівництво багатоквартирного житлового будинку.

З паспорта об'єкту будівництво ТзОВ «Волинська нафтогазова компанія» стало відомо, що замовником виступає ОСОБА_1, проектувальником та особою, яка здійснює авторський нагляд, є ОСОБА_3, технічний нагляд здійснює ОСОБА_4, генпідрядник ТзОВ «Маневичіагробуд», відповідальний за будівництво ОСОБА_5

Вказує на те, що дане будівництво здійснюється з порушенням норм законодавства, оскільки будинок будується в санітарно-захисній зоні. Так, відповідно до п.п. 5.6 п. 5 «Вимоги до розташування та організації виробничої території» наказу Міністерства охорони здоров'я України № 173 від 19.06.1996 року «Про затвердження Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, основою для встановлення санітарно-захисних зон є санітарна класифікація підприємств, виробництв та об'єктів, що наведена у додатку № 4. Відповідно до додатку № 4 встановлено 100 (сто) метрова охоронна зона навколо АГНКС.

10.10.2016 року Сектором містобудування та архітектури Луцької районної державної адміністрації були видані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки площею 0,2833 га № 144 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку, з пунктів 3, 6 - 8 яких слідує, що вони були видані за заявою ОСОБА_2 від 05.10.2016 року, на земельну ділянку площею 0,2833 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, на підставі детального плану території.

Разом з тим, згідно із генеральним планом с. Струмівка Луцького району земельна ділянка площею 0,2833 га знаходиться в санітарно-захисній зоні, у той час як відповідно до частини другої статті 114 Земельного кодексу України у межах санітарно-захисних зон забороняється будівництво житлових об'єктів, об'єктів соціальної інфраструктури та інших об'єктів, пов'язаних з постійним перебуванням людей.

Попри заборону, визначену законодавством, згідно містобудівних умов та декларації про початок будівельних робіт на вищевказаному будівництві активно ведуться будівельні роботи.

Необхідність негайного забезпечення адміністративного позову обумовлена тим, що у разі спорудження чотириповерхового багатоквартирного житлового будинку та здачі його в експлуатацію, при подальшому задоволенні судом позовних вимог, буде утруднено та унеможливлено виконання такого рішення суду, зокрема, ТзОВ «Волинська нафтогазова компанія» не зможе отримувати дозвіл на викиди забруднюючих речовин, без якого АГНКС не зможе працювати, тому ТзОВ «Волинська нафтогазова компанія» будуть завдані значні матеріальні збитки.

З урахуванням наведеного, ТзОВ «Волинська нафтогазова компанія» вважає очевидною незаконність оскаржуваного рішення, містобудівних умов та обмежень забудови, отже і здійснення самої забудови вказаної земельної ділянки. Крім того, подальше здійснення будівництва всупереч частини другої статті 114 Земельного кодексу України буде створювати реальну загрозу для позивача та усіх мешканців суміжних земельних ділянок, а тому просить зупинити дію містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 144 від 10.10.2016 року, виданих Сектором містобудування та архітектури Луцької районної державної адміністрації.

Відповідно до частини першої статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Відтак, розгляд клопотання про забезпечення позову розглянуто судом без повідомлення учасників справи.

Клопотання про забезпечення позову не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Відповідно до частин першої, другої статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Згідно із частиною четвертою статті 150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Як передбачено частиною першою, другою статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено:

1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;

2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;

3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії;

4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;

5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

З системного аналізу вказаних правових норм слідує, що вжиття заходів забезпечення позову спрямоване на запобігання ускладненню чи унеможливленню виконання рішення суду або ефективного захисту, поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся. Існування таких обставин повинно бути доведене належними доказами.

Таким чином, розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що існує реальна загроза ускладнення чи унеможливлення виконання рішення суду або ефективного захисту, поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та проаналізувавши мотиви, якими ТзОВ «Волинська нафтогазова компанія» обґрунтовує клопотання про забезпечення позову, суд дійшов висновку, що на час розгляду вказаного клопотання заявником не доведено, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що у даному випадку неможливо застосувати заходи забезпечення позову і з підстав наявності очевидних ознак протиправності оскаржуваних містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки за № 144 від 10.10.2016 року та порушення таким рішенням прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, оскільки з урахуванням предмета позову в даній адміністративній справі перевірка протиправності рішення можлива лише на підставі з'ясування фактичних обставин справи, а також оцінки належності, допустимості і достовірності як кожного доказу окремо, так і достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності. Тобто, встановлення ознак протиправності оскаржуваного рішення є фактично вирішенням адміністративного спору по суті, що є неприпустимим на даній стадії судового процесу.

Враховуючи наведене, клопотання ТзОВ «Волинська нафтогазова компанія» про забезпечення позову не підлягає до задоволення.

Керуючись статтями 150-151, 154, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Волинська нафтогазова компанія» про забезпечення позову відмовити.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 254 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання її копії.

Суддя О. О. Андрусенко