Рішення від 03.07.2018 по справі 804/3111/18

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2018 року Справа № 804/3111/18

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпропетровського обласного комунального підприємства "Васильківський комбінат комунального господарства" до Васильківської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Васильківська районна рада про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27 квітня 2018 року Дніпропетровське обласне комунальне підприємство «Васильківський комбінат комунального господарства» в особі голови ліквідаційної комісії ОСОБА_2 звернулося до суду з позовом до Васильківської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Васильківська районна рада, в якому просить зобов'язати Васильківську селищну раду прийняти на баланс житловий фонд, який обліковувався на балансі підприємства банкрута Дніпропетровського обласного комунального підприємства «Васильківський комбінат комунального господарства», а саме житлові будинки у селищі Васильківка Дніпропетровської області по вул. Леніна, 236, вул. Леніна 238, вул. Гаркуші 2, вул. Гаркуші 6, вул. Гаркуші 8, вул. Мостова 1-а, вул. Мостова 1-б, вул. Гаркуші 10, вул. Комсомольська 33, вул. Фрунзе 219, вул. Фрунзе 188, вул. Комсомольська 38, вул. Партизанська 111, вул. Комсомольська 40, вул. Комсомольська 42, вул. Першотравнева 217, вул. Партизанська 107, вул. Партизанська 109, вул. Партизанська 145, вул. Першотравнева 110, вул. Партизанська 126, вул. Партизанська 147, вул. Комсомольська 27, вул. Партизанська 99 б, вул. Калініна 120, вул. Партизанська 144, вул. Партизанська 140, вул. Крупська 20, вул. Першотравнева 150, вул. Партизанська 148, вул. Першотравнева 126, вул. Леніна 40 а, вул. Комсомольська 18;

ж/б по вул. Набережна 24 с. Зоря, вул. Леніна, 12 с. Манвелівка, вул. Мира 24, с, Манвелівка;

гуртожиток по вул. Заводська 8, с. Правда.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що постановою господарського суду Дніпропетровської області від 25.12.14 р. по справі № 904/9462/14 було визнано банкрутом - Дніпропетровське обласне комунальне підприємство «Васильківський комбінат комунального господарства».

Всупереч вимогам пункту 1 статті 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", статті 8 Закону України "Про приватизацію житлового фонду", приписів Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" відповідачем не прийнято до комунальної власності об'єкти житлового фонду, які обліковувалися на балансі підприємства банкрута, що стало причиною звернення до суду із відповідним позовом.

19 червня 2018 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній повідомив суд, що у власності Васильківської селищної ради відсутнє комунальне підприємство, яке могло б утримувати в себе на балансі житловий фонд, який вказаний в позовній заяві № 17/04-18 від 17.04.2018 року.

На території Васильківської селищної громади є одне комунальне підприємство «Джерело» власником та засновником якого є Васильківська районна рада. Даному районному комунальному підприємству «Джерело» було передано майно та техніка ліквідованого підприємства. ВРКП «Джерело» знаходиться за адресою та на території ліквідованого комунального підприємства ДОКП «Васильківський комбінат комунального господарства» та надає комунальні послуги населенню району.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2003 року № 1253 «Про затвердження Порядку безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників», а саме пунктом 8 передбачено, що на об'єкти соціальної сфери, а саме на житловий фонд повинна бути проектно-кошторисна документація. На даний час у голови ліквідаційної комісії відсутня технічна документація на будинки житлового фонду, які розташовані у смт. Васильківка Дніпропетровської області. Відсутність технічної документації на житловий фонд унеможливлює передачу житлового фонду зазначеного в позовній заяві.

В додаткових поясненнях від 02 липня 2018 року представник відповідача також зазначив, що вказані в позові 22 об'єкти (будинки житлового фонду, які розташовані в смт. Васильківка та прилеглих селищних радах, що об'єднались із Васильківською селищною радою), Васильківська селищна рада погоджується прийняти на свій баланс, але за умови надання головою ліквідаційної комісії Дніпропетровського обласного комунального підприємства «Васильківський комбінат комунального господарства» ОСОБА_2 технічної документації стосовно кожного із 22-х об'єктів, а саме: технічних паспортів на кожного із цих об'єктів, або ж наявності у голови ліквідаційної комісії витягу із єдиного державного реєстру прав на нерухоме майно на кожен із цих 22-х об'єктів нерухомості.

Виходячи із вищенаведеного та враховуючи, що згідно постанови КМУ, до передачі на баланс до органу місцевого самоврядування підлягають об'єкти нерухомості, в тому числі і незавершені будівництвом, Васильківська селищна рада прийме ці об'єкти на баланс за умови, що на кожен із них буде надана технічна документація, або ж витяг із єдиного реєстру нерухомості.

Представники сторін в судове засідання 03 липня 2018 року не прибули, про дату, час і місце його проведення були повідомлені належним чином.

Представник третьої особи в судове засідання також не прибув, звернувшись до суду із клопотанням про розгляд справи без його участі.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевказане, суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд встановив наступні обставини.

30 серпня 2013 року Васильківською районною радою було прийнято рішення №395-17/VI про припинення шляхом ліквідації Дніпропетровського обласного комунального підприємства «Васильківський комбінат комунального господарства» та призначено голову ліквідаційної комісії - ОСОБА_2.

Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 25.12.14 р. по справі № 904/9462/14 було визнано банкрутом - Дніпропетровське обласне комунальне підприємство "Васильківський комбінат комунального господарства", 52600, Дніпропетровська обл., Васильківський район, смт Васильківка, провул. Комунальний, буд. 6, код ЄДРПОУ 03342409.

30 квітня 2015 року ліквідатор КП «Васильківський комбінат комунального господарства» звернувся до відповідача із клопотанням прийняти на баланс селищної ради житловий фонд, який обліковується на балансі підприємства у зв'язку з наданням КП «Васильківський комбінат комунальних послуг» комунальних послуг мешканцям жилих будинків.

На час розгляду справи по суті вказане звернення ліквідатора не вирішено.

Приймаючи рішення по справі, суд виходить з наступного.

Згідно із частиною 9 статті 8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" № 2482-ХІІ від 19.06.92, у разі банкрутства підприємств, зміни форми власності, злиття, приєднання, поділу, перетворення, виділу або ліквідації підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебуває державний житловий фонд, останній (у тому числі гуртожитки) одночасно передається у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських рад.

Відповідно до частини 1 статті 42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.92 № 2343- XII усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів державного житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Частиною 13 статті 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в чинній редакції також передбачено, що у разі ліквідації підприємства - банкрута, зобов'язаного згідно із законодавством передати територіальній громаді об'єкти житлового фонду, в тому числі гуртожитки, дитячі дошкільні заклади та об'єкти комунальної інфраструктури, арбітражний керуючий (ліквідатор) передає, а орган місцевого самоврядування приймає такі об'єкти без додаткових умов у порядку, встановленому законодавством.

Частиною 3 статті 4-1 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" від 03.03.1998 р. № 147/98-ВР (далі Закон №147) визначено, що рішення щодо передачі об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність приймаються органами, уповноваженими управляти державним майном, самоврядними організаціями за згодою відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за згодою районних або обласних рад.

Згідно із частиною 1 статті 6 Закону №147/98-ВР передача об'єктів здійснюється комісією з питань передачі об'єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі.

Відповідно до частини 5 статті 7 Закону №147/98-ВР передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Форма акта приймання- передачі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Частиною 6 ст. 7 вищевказаного Закону встановлено, що право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі, а у випадках, передбачених законом, - з дня державної реєстрації такого права.

Як передбачено ч. 4 статті 334 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону. З огляду на викладене, право комунальної власності на гуртожитки виникає з дня його державної реєстрації.

Порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій (далі - відомчий житловий фонд), у разі банкрутства, зміни форми власності або ліквідації цих підприємств, установ та організацій визначено Положенням про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.95 № 891 (надалі - Положення № 891).

Відповідно до пунктів 2, 3 Положення № 891 передачі в комунальну власність підлягають житлові будинки відомчого житлового фонду, у тому числі гуртожитки.

Відомчий житловий фонд передається у комунальну власність безоплатно.

Разом з відомчим житловим фондом передаються відповідним комунальним підприємствам зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання тощо).

Згідно із пунктом 8 Положення № 891 передача відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться разом з відповідною технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього.

Як передбачено п. 10 Положення №891 разом з передачею відомчого житлового фонду в комунальну власність передається майно житлово-експлуатаційних та комунальних підприємств, які обслуговували цей фонд, у тому числі основні фонди, ремонтно-будівельні бази, майстерні, транспортні засоби, прибиральна техніка, в частині, що визначається комісією з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.97 № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

В силу положень частин 1, 2 статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Згідно із статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Пунктом 51 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність.

В ході розгляду справи підтверджено, що всупереч вимогам частини 5 статті 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", пункту 9 Положення № 891 у строк, визначений відповідною Програмою, акти приймання-передачі в комунальну власність житлових будинків не складено, а відтак вони не прийняті до комунальної власності.

В силу вимог частини 5 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" права суб'єкта комунальної власності від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють відповідні ради.

Васильківська селищна рада Васильківського району Дніпропетровської області є саме тим суб'єктом, який повинен прийняти до комунальної власності житловий фонд, що обліковується на балансі банкрута, однак за умов, що встановлені пунктом 8 Положення № 891, а саме надання необхідної технічної документації на об'єкти нерухомості.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.

Керуючись стст 141-146 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Васильківську селищну раду прийняти на баланс житловий фонд, який обліковувався на балансі підприємства банкрута Дніпропетровського обласного комунального підприємства «Васильківський комбінат комунального господарства», а саме, житлові будинки у селищі Васильківка, Дніпропетровської області по вул. Леніна, 236; вул. Леніна, 238; вул. Гаркуші, 2; вул. Гаркуші, 6; вул. Гаркуші, 8; вул. Мостова, 1-а; вул. Мостова, 1-б; вул. Гаркуші, 10; вул. Комсомольська, 33; вул. Фрунзе, 219; вул. Фрунзе, 188; вул. Комсомольська, 38; вул. Партизанська, 111; вул. Комсомольська, 40; вул. Комсомольська, 42; вул. Першотравнева, 217; вул. Партизанська, 107; вул. Партизанська, 109; вул. Партизанська, 145; вул. Першотравнева, 110; вул. Партизанська, 126; вул. Партизанська, 147; вул. Комсомольська, 27; вул. Партизанська, 99 б; вул. Калініна, 120; вул. Партизанська, 144; вул. Партизанська, 140; вул. Крупська, 20; вул. Першотравнева, 150; вул. Партизанська, 148; вул. Першотравнева, 126; вул. Леніна, 40 а; вул. Комсомольська, 18;

по вул. Набережна, 24, с. Зоря, Васильківського району, Дніпропетровської області; вул. Леніна, 12, с. Манвелівка, Васильківського району, Дніпропетровської області; вул. Мира, 24, с, Манвелівка, Васильківського району, Дніпропетровської області;

гуртожиток по вул. Заводська 8, с. Правда, Васильківського району, Дніпропетровської області за умови надання ліквідатором Дніпропетровського обласного комунального підприємства "Васильківський комбінат комунального господарства" технічної документації на нерухоме майно щодо кожного із вищезазначених об'єктів.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) Рішення не набрало законної сили 03 липня 2018 року. Суддя З оригіналом згідно. Суддя ОСОБА_1 ОСОБА_1 ОСОБА_1