Кіровоградської області
18.06.07 Справа № 2/104
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді ДеревінськоїЛ.В. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 2/104
за позовом: Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави, в особі якої виступає Державна екологічна інспекція в Кіровоградській області ( код 34894892, вул. Дзержинського, 84/37, м.Кіровоград).
до відповідача: Військової частини А 0680, м. Кіровоград
про стягнення 16200 грн.
Ухвалою господарського суду від 19.06.2007р. припинено провадження у справі в зв'язку з відсутністю предмету спору. З рахунку військової частини А 0680 стягнуто в доход державного бюджету 162 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Підставою для прийняття такого рішення стало наступне.
Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 9.02.2007р., складеним представниками Кіровоградсько - Олександрівського відділу екологічного контролю державного управління охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області встановлено факт пошкодження працівниками військової частини А 0680 14 дерев породи тополя пірамідального, кленів, каштанів, горобини до ступеня припинення росту з діаметрами у корі біля шийки кореня від 30 до 80 см. по вул. Орджонікідзе, 3 в м. Кіровограді.
9.02.2007р. військовим прокурором порушено дисциплінарне провадження стосовно заступника командира військової частини Сидяка С.Ф. за порушення вимог природоохоронного законодавства, а саме: здійснення на території військової частини обрізки 14 дерев без відповідного дозволу /ордеру/ органу місцевого самоврядування. Наказом командира від 19.02.2007р. посадова особа притягнута до дисциплінарної відповідальності.
Підставою для складення таких акту та постанови стало порушення заступником командира в/ч А 0680 п.3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 1.08.2006р. N 1045, яким передбачена можливість видалення зелених насаджень ... лише за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради / далі - компетентний орган/ на підставі ордера / крім випадків, передбачених п. 7-10 цього порядку.
Дозвіл / ордер / відповідних контролюючих органів на проведення вирубки цих дерев у в/ч А 0680 був відсутній.
Розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного знесення дерев обчислюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2001р. N11789 і становить, за твердженням позивача, 16240 грн.
Враховуючи, що обрізання дерев відповідачем здійснено самовільно, на підставі ст.1172 Цивільного кодексу України відповідач повинен відшкодувати шкоду, заподіяну з вини його працівників, навколишньому природному середовищу внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Разом з тим, при повторному обстеженні 14 одиниць дерев на території в/ч А 0680 встановлено, що вищезазначені дерева не загинули і продовжують свій вегетаційний розвиток. Вказане підтверджується актом державної екологічної інспекції в Кіровоградській області від 12.06.2007р. та фотокартками території зелених насаджень.
Викладене свідчить про те, що мало місце обрізання дерев не до ступеня припинення росту і на момент прийняття рішення, шкода навколишньому середовищу не завдана.
Враховуючи викладене провадження у справі припинено на підставі п.1.1.ч. 1 ст. 80 ГПК України в зв'Язку з відсутністю предмету спору.
Разом з тим, із матеріалів справи вбачається, що обрізування дерев здійснено відповідачем без відповідного ордера, виданого рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської ради, на території якої знаходяться дані зелені насадження.
Відповідно до вимог п.п. 3, 4 Порядку видалення дерев, кущів газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1.08.2006р. N 1045 видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради, /далі - компетентний орган / на підставі ордера / крім випадків, передбачених п. 7-10 цього порядку/. Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної особи / далі - заявник / про видалення зелених насаджень. Компетентний орган протягом трьох днів після надходження заяви затверджує склад відповідної комісії для визначення стану дерев та відновної вартості насаджень.
Згідно п.6 вказаного Порядку оплата відновної вартості зелених насаджень не проводиться в разі знесення аварійних... дерев, ліквідації аварійної ситуації на інженерних мережах населеного пункту, проведення експлуатаційних робіт в охоронній зоні лінії електропередач.
Із матеріалів справи вбачається, що підставою для можливого звільнення відповідача від сплати відновної вартості зелених насаджень міг бути припис N 18 від 26.01.2007р. ВАТ “ Кіровоградобленерго» про необхідність проведення чистки траси та забезпечення відстані від електричних мереж ПЛ-0, 4 кВ в/ч А 0680 до зелених насаджень та дерев до мінімально допустимих, відповідно до вимог Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 4.03.1997 р. N 209.
В матеріалах справи маються докази звернення 12.09.2006р. та 19.01.2007р. відповідача до Кіровоградської міської ради / з відміткою про прийняття такої заяви/ з проханням надати дозвіл на обпилювання дерев, що знаходяться на території військової частини А 0680 по вул.. Орджонікідзе,3, в зв'язку з тим, що гілля дерев лягає на дах будівлі та руйнує шиферну покрівлю.
Разом з тим, згідно Порядку... компетентним органом на видачу дозволу на видалення дерев є виконавчий комітет міської ради. Доказів звернення до виконавчого комітету Кіровоградської міської ради відповідачем не подано.
Навіть при відсутності спричиненої обрізанням дерев шкоди, їх обрізання здійснено з порушенням вимог наведеного вище законодавства. В зв'язку з цим на відповідача покладені судові витрати, що є додатковими збитками для державної установи.
Викладене свідчить про неналежний стан дотримання діючого природоохоронного законодавства в діяльності в/ ч А 0680, що призвело до стягнення судових витрат, що є додатковими та невиправданими збитками для державної установи, яка фінансується із державного бюджету.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 90, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Винести окрему ухвалу та направити її командиру військової частини А 0680 м. Кіровоград вул. Орджонікідзе, 3 для вжиття заходів щодо усунення порушень діючого природоохоронного законодавства.
Про результати розгляду окремої ухвали та вжиті заходи необхідно повідомити господарський суд Кіровоградської області до 25.07.20 р.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в установленому законом порядку.
Суддя