Справа № 815/6332/17
20 липня 2018 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Орленко А.І.
Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДСНС України в Одеській області до Комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт), будівель, приміщень, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного усунення вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, зазначених у пунктах 1,2,3,4,6,7,9,10,12,13,14,15,19,20,21,22,23,24,27,28,34 Акта перевірки №106 від 15.11.2017р.,-
Головне управління ДСНС України в Одеській області звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд застосувати до Комунальної установи "Одеська обласна туберкульозна клінічна лікарня" (правонаступник Комунальне некомерційне підприємство «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради») заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт), будівель, приміщень, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного усунення вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, зазначених у пунктах 1,2,3,4,6,7,9,10,12,13,14,15,19,20,21,22,23,24,27,28,34 Акта перевірки №106 від 15.11.2017р.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що подальша робота Комунальної установи "Одеська обласна туберкульозна клінічна лікарня" (правонаступник Комунальне некомерційне підприємство «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради») з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей. Неусунення виявлених перевіркою порушень прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей, оскільки впливає: на забезпечення безпеки роботи лікарського закладу, безпеки його пацієнтів, відвідувачів, працівників у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту; на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі; на ліквідацію пожежі, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків; на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі, надзвичайної ситуації, на забезпечення усіх осіб, що знаходяться в будівлі індивідуальними засобами захисту органів дихання і шкіри, тощо. За такого становища поцієнти, відвідувачі та співробітники Комунальної установи "Одеська обласна туберкульозна клінічна лікарня" постійно перебувають в умовах, коли існує реальна загроза втрати життя, отримання травм, шкоди своєму здоров'ю через невиконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами відповідача вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.
Відповідач - Комунальна установа "Одеська обласна туберкульозна клінічна лікарня" (правонаступник Комунальне некомерційне підприємство «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради») з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на адміністративний позов (від 26.12.2017р. вхід.№35899/17), наголошуючи, зокрема, що КУ "Одеська обласна туберкульозна клінічна лікарня" не являється розпорядником коштів, та не має власних повноважень. З метою усунення виявлених Головним управлінням ДСНС України в Одеській області під час проведення перевірки порушень головним лікарем КУ "Одеська обласна туберкульозна клінічна лікарня" до Департаменту охорони здоров'я Одеської обласної державної адміністрації направлено Листи щодо виділення коштів від 07.08.2015р. №672, від. 15.08.2016р. №479, від 19.09.2017р. №501, від 20.11.2017р. №589.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 14.12.2017р. відкрито провадження у справі за позовом Головного управління ДСНС України в Одеській області до Комунальної установи "Одеська обласна туберкульозна клінічна лікарня" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт), будівель, приміщень, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного усунення вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, зазначених у пунктах 1,2,3,4,6,7,9,10,12,13,14,15,19,20,21,22,23,24,27,28,34 Акта перевірки №106 від 15.11.2017р.
Ухвалою суду від 26.12.2017р., з урахуванням набуття 15.12.2017р. чинності Законом України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" №2147-VIII від 03.10.2017р., котрим положення КАС України викладено в новій редакції, вирішено розгляд даної адміністративної справи проводити в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2018р., з метою надання сторонам часу для примирення, провадження у справі №815/6332/17, зупинено.
Ухвалою суду від 06.07.2018р. у зв'язку з усуненням обставин, котрі слугували підставою для зупинення провадження у справі №815/6332/17, провадження у справі поновлено.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 06.07.2018р. у справі №815/6332/17, з урахуванням положень ст.52 КАС України, здійснено заміну Комунальної установи "Одеська обласна туберкульозна клінічна лікарня" її правонаступником Комунальним некомерційним підприємством «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради».
Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що усі учасники справи заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності (від 06.07.2018р. вхід.№19375/18, від 05.07.2018р. вхід.№19300/18), судом, з урахуванням приписів ч.3 ст.194 КАС України, ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, у період з 09.11.2017р. по 15.11.2017р. головним інспектором Суворовського РВ у м.Одесі ГУ ДСНС України в Одеській області Журба О.І., на підставі Наказу ГУ ДСНС України в Одеській області від 28.09.2017р. №387 «Про проведення позапланової перевірки», посвідчення на проведення перевірки від 01.11.2017р. №126, проведено позапланову перевірку з питань додержання Комунальною установою "Одеська обласна туберкульозна клінічна лікарня" (правонаступник Комунальне некомерційне підприємство «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради») вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
За наслідками вказаної перевірки Суворовським РВ у м.Одесі ГУ ДСНС України в Одеській області складено Акт позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №106, у висновках якого наголошено, що приміщення корпусів лікарні не обладнані автоматичною пожежною сигналізацією з виводом сигналу на пульт централізованого спостереження у відповідності до ДБН В.2.5-56:2014; приміщення будівель лікарні не обладнані системою оповіщення людей та управління евакуюванням у відповідності до ДБН В.2.5-56:2014. "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту"; не утримуються у працездатному стані засоби протипожежного захисту (пожежна сигналізація) в будівлях лікарні та не забезпечено їх технічне обслуговування системи АПС (де вона встановлена); сигнал автоматичної пожежної сигналізації не виведено на пульт централізованого спостереження ГУ ДСНС України в Одеській області; приміщення де встановлено ППКП не забезпечено наступною експлуатаційною та технічною документацією: інструкція з експлуатування системи; журнал обліку технічного обслуговування і ремонту (планового та позапланового) СПЗ (форма Ж.2); журнал обліку санкціонованих та несанкціонованих спрацьовувань (відмов, несправностей) СПЗ (форма Ж.3); перелік регламентних робіт з технічного обслуговування СПЗ; графік чергувань оперативного (чергового) персоналу; посадові інструкції оперативно-чергового персоналу; план-графік технічного обслуговування СПЗ (формар Ж.4); журнал обліку вогнегасної речовини; журнал здавання-прийняття чергувань оперативним (черговим) персоналом; план-схема об'єкта з зазначенням захищуваних приміщень і розміщення приладів СПЗ; евакуаційні виходи лікарні не позначено світловими покажчиками з написом «Вихід» білого кольору на зеленому фоні, підключеним до джерела живлення евакуаційного (аварійного) освітлення, або таким, що переключаються на нього автоматично у разі зникнення живлення на їх основних джерелах живлення; дерев'яні конструкції перекриття, а також дерев'яні конструктивні елементи будівель не оброблені вогнезахисним розчином з оформленням акта обробки; для складських приміщень не визначено категорії щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки у відповідності до «Норм визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», а також клас зони за «Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок», які необхідно позначити на вхідних дверях до приміщення, а також у межах зон усередині приміщень та ззовні; пожежні резервуари знаходяться в непрацездатному стані; не проведено технічне обслуговування справних пожежних резервуарів та їхніх водозабірних пристроїв; біля місця розташування пожежних водойм відсутні покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на них: для пожежної водойми - літерним індексом ПВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми; не відокремлені приміщення електрощитових від інших приміщень шляхом встановлення (влаштування) протипожежних перешкод відповідно до вимог ДБН В. 1.1- 7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва» (протипожежні двері, перекриття з нормованою межею вогнестійкості тощо); приміщення лікарні не доукомплектовані первинними засобами пожежогасіння - вогнегасниками; територія лікарні не доукомплектована пожежними щитами з протипожежним інвентарем; пожежні щити розташовані на території лікарні не доукомплектовані сертифікованими первинними засобами пожежогасіння (вогнегасники - 3 шт., із масою заряду не менше 5кг.; ящик з піском - 1 шт.; покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу з розміром 2 х 2м - 1шт.; гаки -3шт., лопати - 2шт.; ломи - 2шт.; сокири - 2шт.; ящик для піску повинен бути укомплектований совковою лопатою - 1шт.); на пожежних щитах не вказано їхні порядкові номера та номер телефону для виклику пожежно - рятувальних підрозділів; не проведено періодичне обслуговування немеханізованого пожежного ручного інструменту розташованого на пожежних щитах; членів добровільної пожежної дружини не застраховано відповідно до постанови КМУ №564 від 17.07.2013р.; не оновлені плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі, відсутня на доповнення до схематичного плану евакуації затверджена керівником інструкція, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, за якою не рідше одного разу на півроку мають проводитися практичні тренування всіх задіяних працівників; не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання в приміщеннях лікарні; допускається експлуатація електросвітильників з лампами розжарення без захисних ковпаків в приміщеннях; електричні розетки, вимикачі, перемикачі встановлені на горючій основі виконані без підкладанням під них суцільного не горючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01м.; відгалужувальні та з'єднувальні коробки не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалі; допускається з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів за допомогою скрутки (мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів, тощо); не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки) електрощити, групові електрощитки; не проведено розрахунок та не забезпечено захист будівель лікарні та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів; на території не забезпечено освітлення зовнішніх пожежних драбин, протипожежного обладнання, входів до будівель та споруд; двері з адміністративної будівлі відчиняються проти напрямку евакуації з будівлі; не проведено ідентифікацію об'єкта на визначення його потенційної небезпеки; відсутні інформаційно-довідкові куточки щодо дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій або інших нестандартних подій; не проведено планування евакуації та не визначено безпечний райони, придатні для розміщення евакуйованого населення та майна; не забезпечено наявність повного обсягу матеріального резерву; не забезпечено всі виробничі, службові та адміністративні приміщення радіотрансляційними точками (радіоприймачами відповідного діапазону для районів, де немає проводового мовлення) для гарантованого приймання програм державного радіомовлення; установа не забезпечила своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту, захисту органів дихання; працівники відповідних категорій не пройшли навчання у сфері цивільного захисту.
Встановлення вищеокреслених порушень з боку Комунальної установи "Одеська обласна туберкульозна клінічна лікарня" (правонаступник Комунальне некомерційне підприємство «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради») послугувало підставою для звернення Головного управління ДСНС України в Одеській області до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, позовні вимоги Головного управління ДСНС України в Одеській області щодо застосування до Комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради» заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт), будівель, приміщень, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного усунення вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, зазначених у пунктах 1,2,3,4,6,7,9,10,12,13,14,15,19,20,21,22,23,24,27,28,34 Акта перевірки №106 від 15.11.2017р., є правомірними, обґрунтованими та такими, що базуються на приписах чинного законодавства України, виходячи з наступного.
Відповідно до п.п.57 п.4 Указу Президента України «Про деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» №20/2013 від 16.01.2013року, ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних - ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.
Згідно з Положенням про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, затвердженого Наказом ДСНС України №507 від 21.09.2017року ГУ ДСНС України в Одеській області відповідно до покладених на нього завдань, на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Заходами державного нагляду (контролю) - є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
Частиною 1 статті 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що державний нагляд (контроль), серед іншого, здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.
Відповідно до частини 4 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно з пунктом 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частиною 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України).
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Згідно з пунктом 2 статті 12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання.
Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення недотримання суб'єктом господарювання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.
Так, як встановлено судом, та зазначено Суворовським РВ у м.Одесі ГУ ДСНС України в Одеській області у Акті позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №106, Комунальна установа "Одеська обласна туберкульозна клінічна лікарня" (правонаступник Комунальне некомерційне підприємство «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради») за своєю діяльністю, згідно критеріїв наведених у Постанові Кабінету Міністрів України від 29.02.2012року №306, із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України №361 від 04.06.2015року, належить до об'єктів з високим ступенем ризику.
Судом з'ясовано, та зазначено вище, що у період з 09.11.2017р. по 15.11.2017р. головним інспектором Суворовського РВ у м.Одесі ГУ ДСНС України в Одеській області Журба О.І., на підставі Наказу ГУ ДСНС України в Одеській області від 28.09.2017р. №387 «Про проведення позапланової перевірки», посвідчення на проведення перевірки від 01.11.2017р. №126, проведено позапланову перевірку з питань додержання Комунальною установою "Одеська обласна туберкульозна клінічна лікарня" (правонаступник Комунальне некомерційне підприємство «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради») вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якого складено Акт позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №106, у висновках якого наголошено на численних порушеннях вимог нормативно-правових актів у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, а саме: Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказом МНС України №1417 від 30.12.2014року, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015року за №252/26697, та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту. Означений Акт позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №106 15.11.2017р. підписано без зауважень, та отримано головним лікарем Комунальної установи "Одеська обласна туберкульозна клінічна лікарня" (правонаступник Комунальне некомерційне підприємство «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради») ОСОБА_3
Як зазначено позивачем - Головним управлінням ДСНС України в Одеській області в адміністративному позові, виявлені фахіцем Суворовського РВ у м.Одесі ГУ ДСНС України в Одеській області під час проведення позапланової перевірки з питань додержання Комунальною установою "Одеська обласна туберкульозна клінічна лікарня" (правонаступник Комунальне некомерційне підприємство «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради») пооушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятування людей.
Судом з'ясовано, що відносно винної посадової особи - головного лікаря Комунальної установи "Одеська обласна туберкульозна клінічна лікарня" (правонаступник Комунальне некомерційне підприємство «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради») ОСОБА_3 за виявлені порушення складено Протокол про адміністративне правопорушення відповідно до статті 188-8 КупАП серії ОД №002390 від 13.11.2017 року.
14.11.2017р. головним інспектором Суворовського РВ у м.Одесі ГУ ДСНС України в Одеській області Журба О.І. винесено Постанову серії ОД №002390 про накладення адміністративного стягнення, якою ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 102грн.
Будь-яких доказів на підтвердження оскарження вищеозначеної Постанови серії ОД №002390 від 14.11.2017р. про накладення адміністративного стягнення, та її скасування, відповідачем суду не надано.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що під час проведення фахіцем Суворовського РВ у м.Одесі ГУ ДСНС України в Одеській області позапланової перевірки з питань додержання Комунальною установою "Одеська обласна туберкульозна клінічна лікарня" (правонаступник Комунальне некомерційне підприємство «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради») вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, виявлено порушення, котрі впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятування людей
Водночас, будь-яких доказів на підтвердження усунення Комунальним некомерційним підприємством «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб», виявлених під час проведення фахіцем Суворовського РВ у м.Одесі ГУ ДСНС України в Одеській області позапланової перевірки з питань додержання Комунальною установою "Одеська обласна туберкульозна клінічна лікарня" (правонаступник Комунальне некомерційне підприємство «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради») вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, які б свідчили про усунення відповідачем порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, відповідачем суду не надано.
При цьому, неусунення виявлених перевіркою порушень прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей, оскільки впливає: на забезпечення безпеки роботи лікарського закладу, безпеки його пацієнтів, відвідувачів, працівників у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту; на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі; на ліквідацію пожежі, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків; на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі, надзвичайної ситуації, на забезпечення усіх осіб, що знаходяться в будівлі індивідуальними засобами захисту органів дихання і шкіри, тощо.
За даного становища поцієнти, відвідувачі та співробітники Комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» постійно перебувають в умовах, коли існує реальна загроза втрати життя, отримання травм, шкоди своєму здоров'ю через невиконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами відповідача вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.
Відповідно до ч.3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Згідно зі ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Крім того, суд вважає за доцільне наголосити, що у разі усунення, виявлених контролюючим органом під час проведення позапланової перевірки з питань додержання Комунальною установою "Одеська обласна туберкульозна клінічна лікарня" (правонаступник Комунальне некомерційне підприємство «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради») порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, котрі створюють загрозу життю та здоров'ю людей, відповідач не позбавлений можливостей звернутись до суду з заявою про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).
Відтак, з урахуванням вищеозначеного, суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог Головного управління ДСНС України в Одеській області про застосування до Комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради» заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт), будівель, приміщень, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного усунення вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, зазначених у пунктах 1,2,3,4,6,7,9,10,12,13,14,15,19,20,21,22,23,24,27,28,34 Акта перевірки №106 від 15.11.2017р.
Вищевикладене спростовує твердження відповідача, наведені у письмовому відзиві на позовну заяву.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДСНС України в Одеській області правомірні, документально підтверджені, та обґрунтовані, базуються на положеннях чинного законодавства, отже підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.3 ст.194, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов Головного управління ДСНС України в Одеській області (65091, м.Одеса, вул.Прохорівська,6, код ЄДРПОУ 38643633) до Комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради» (65114, м.Одеса, вул.Белінського,9/11, код ЄДРПОУ 41973328) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт), будівель, приміщень, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного усунення вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, зазначених у пунктах 1,2,3,4,6,7,9,10,12,13,14,15,19,20,21,22,23,24,27,28,34 Акта перевірки №106 від 15.11.2017р., задовольнити.
2. Застосувати до Комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб» Одеської обласної ради» (65114, м.Одеса, вул.Белінського,9/11, код ЄДРПОУ 41973328) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт), будівель, приміщень, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного усунення вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, зазначених у пунктах 1,2,3,4,6,7,9,10,12,13,14,15,19,20,21,22,23,24,27,28,34 Акта перевірки №106 від 15.11.2017р.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.
.