Справа № 815/3046/18
23 липня 2018 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Левчук О.А., розглянувши матеріали позовної заяви Головного управління Держпраці в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Терра Прайм" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпраці в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Терра Прайм" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Ухвалою суду від 25 червня 2018 року зазначений адміністративний позов був залишений без руху та позивачу наданий п'ятиденний строк для усунення недоліків, шляхом надання доказів на підтвердження повноважень ОСОБА_1 щодо підписання позовної заяви, сплати судового збору та надання доказів на підтвердження.
Ухвала суду від 25.06.2018 року була отримана представником позивача 02.07.2018 року, про що в матеріалах справи міститься розписка про вручення.
Ухвалою суду від 11 липня 2018 року продовжено позивачу строк для усунення недоліків адміністративного позову Головного управління Держпраці в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Терра Прайм" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) та повідомлено про необхідність в п'ятиденний строк з дня вручення копії ухвали усунути недоліки та роз'яснено, що в іншому випадку позов буде повернутий відповідно до вимог ч. 1 п. 4 ст. 169 КАС України.
Ухвала суду від 11 липня 2018 року була отримана представником позивача 12.07.2018 року, про що в матеріалах справи міститься розписка про вручення.
18 липня 2018 року від Головного управління Держпраці в Одеській області надійшло клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України "Про судовий збір".
Так, положеннями ст. 8 вказаного Закону передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
У відповідності до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відтак, єдиною підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду.
Так, позивач в обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору зазначає, що Головне управління Держпраці в Одеській області є бюджетною організацією, фінансування якої здійснюється з Державного бюджету відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2018 рік» та є юридичною особою публічного права, має, зокрема, рахунки в органах Казначейства. Проте станом на сьогоднішній день у Головного управління Держпраці в Одеській області відсутнє фінансування у необхідному розмірі для сплати судового збору по справі № 815/3046/18.
Разом з тим, Головне управління Держпраці в Одеській області є державними органами, яке утримується за рахунок Державного бюджету України, та має право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів, якими можна було б забезпечити сплату судового збору. Фінансування витрат на оплату судового збору для державних органів із державного бюджету передбачено за кодом економічної класифікації 2800 "Інші поточні платежі", розмір яких щорічно затверджується відповідним кошторисом.
При цьому, Головним управлінням Держпраці в Одеській області не додано жодних доказів вжиття посадовими особами позивача дій, спрямованих на отримання фінансування для реалізації повноважень стосовно представництва інтересів суб'єкта владних повноважень у судах.
Також, позивачем, в порушення ст. 79, ч. 4 ст. 161 КАС України, не надано до суду жодних доказів на підтвердження обставин того, що його майновий стан перешкоджає сплаті судового збору за поданий ним позов у встановлений законом порядку, а наведені ним обставини не є підставою для звільнення від сплати судового збору.
При цьому, слід зазначити, що факт подачі позову державною установою, що фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України не є безумовною підставою для звільнення від сплати судового збору, а невмотивоване звільнення від сплати судового збору утворить дискримінаційне становище по відношенню до інших суб'єктів звернення до суду.
З урахуванням вищезазначеного клопотання про звільнення від сплати судового збору є необґрунтованим та в його задоволенні слід відмовити.
Крім того, Законом України «Про судовий збір» визначено право особи звернутись до суду із заявою про відстрочення або розстрочення сплати судового на певний час.
З боку позивача таких заяв не надходило.
При цьому, на виконання ухвали від 25 червня 2018 року позивачем не надано доказів на підтвердження повноважень ОСОБА_1 щодо підписання позовної заяви.
Таким чином, Головним управлінням Держпраці в Одеській області не усунуто недоліки, зазначені в ухвалі суду від 25 червня 2018 року.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо, позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
За таких підстав, адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Терра Прайм" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),- слід повернути позивачу.
Керуючись п. 1 ч. 4 ст. 169, ст. 248 КАС України, -
Відмовити в задоволенні клопотання Головного управління Держпраці в Одеській області про звільнення від сплати судового збору.
Адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Терра Прайм" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), повернути позивачеві.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє його права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Суддя О.А. Левчук