Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
18 липня 2018 р. № 820/4692/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді ОСОБА_1 (61001 АДРЕСА_1) до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, (61170 м. Харків, вул. Валентинівська, 22-Б) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного Фонду України в Московському районі м. Харкова від 31.05.2018р., викладене в протоколі, щодо відмови позивачу - ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-Х11 від 05.11.1991р. та довідки прокуратури Харківської області від 16.03.2018року №19- 1097 вих-18.
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Московському районі м. Харкова здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-Х11 від 05.11.1991 року, діючого на час призначення пенсії, у розміру 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури Харківської області, згідно довідки Прокуратури Харківської області від 16.03.2018р.№ 19-1097 вих-18, без обмеження її максимального (граничного) розміру, починаючи з 01 жовтня 2017року та здійснити відповідні виплати.
- стягнути з Державного бюджету України на користь позивача витрати по сплаті судового збору у розмірі 704 грн.80коп.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з грудня 1982 року по жовтень 2001 року я працювала в органах прокуратури Харківської області на різних оперативних посадах. З 24 жовтня 2001 року я звільнена з посади старшого прокурора відділу прокуратури Харківської області за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію. Враховуючи, що на час звільнення стаж роботи позивача на прокурорсько-слідчих посадах складав більше 18 років, їй призначено пенсію в розмірі 90 відсотків місячного заробітку посади без обмеження її максимального розміру.
Зазначає, що згідно з ч.18 ст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру» №1789- Х11, в редакції чинній на час призначення пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько- слідчих працівників. 06 вересня 2017 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №657 від З0 серпня 2017року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України, щодо оплати праці працівників прокуратури», згідно з якої до чинної постанови КМУ №505 від 31.05.2012 року внесено зміни, а саме: підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько- слідчим працівникам.
У зв'язку з настанням обставин для перерахунку її пенсії, 17 травня 2018 року позивач звернулась до Відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії, яка була прийнята і розглянута. До заяви додано довідку №19-1097 вих-18 від 16.03.2018р. про розмір фактично нарахованої заробітної плати у розрізі складових, на які нараховано страхові внески за жовтень 2017р., за аналогічною посадою, з якої вона вийшла на пенсію. За результатами розгляду заяви позивач отримала відповідь у формі рішення №402/4-3 від 31.05.2018року, яким відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19 червня 2018 року відкрито спрощене провадження по справі.
На виконання вимог ухвали суду відповідачем поданий відзив на позов, в якому відповідач просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що станом на дату подання позивачем заяви Кабінетом Міністрів України не затверджено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури. Таким чином, повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 01.01.2015 законодавець делегував Кабінету Міністрів України. В свою чергу, Кабінет Міністрів України відповідний нормативно - правовий акт не прийняв і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначив. Протоколом Управління у формі рішення від 21.05.2018 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії згідно заяви від 17.05.2018 та наданої інформації про заробітну плату за жовтень 2017 по посаді прокурора відділу прокуратури Харківської області з класним чином «радник юстиції», надбавкою за вислугу років 40 % у розрізі складових, доданих до листа від 16.03.2018 № 19-1097 вих. - 18.
Враховуючи наведені положення, з 01.12.2015 р., у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом № 1697 - VII, яким по - іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням працівників прокуратури, пенсії, призначені за ст. 50-1 Закону Україну «Про прокуратуру» 05.11.1991 № 1789-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 20.02.2018 (справа № 711/6019/16-а), від 02.03.2018 (справи № 264/1617/17, №761/21804/17), постанові Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2018 року у справі № 820/1897/18.
З цих підстав, на думку відповідача, позовні вимоги позивача щодо призначення пенсії за вислугою років є безпідставними і не ґрунтуються на чинному законодавстві, що є підставою для відмови в задоволені позовних вимог.
Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: 1) оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію; 2)оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг; 3) припинення за зверненням суб'єкта владних повноважень юридичних осіб чи підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців у випадках, визначених законом, чи відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;4) стягнення грошових сум, що ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження та сума яких не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 5) оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо в'їзду (виїзду) на тимчасово окуповану територію.
Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши позицію сторін, оцінивши надані сторонами докази у їх сукупності, приходить до наступного висновку:
Судом встановлено, що з грудня 1982 року по жовтень 2001 року ОСОБА_1 працювала в органах прокуратури Харківської області на різних оперативних посадах. З 24 жовтня 2001 року була звільнена з посади старшого прокурора відділу прокуратури Харківської області за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фоду в Московському районі м. Харкова з 25.10.2001 та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11. 1991 року №1789- Х11 (чинній на той час в редакції від 12.07.2001 року).
Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-Х11, в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури, не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Враховуючи, що на час звільнення позивача стаж роботи на прокурорсько-слідчих посадах складав більше 18 років, ОСОБА_1 призначено пенсію в розмірі 90 відсотків місячного заробітку посади без обмеження її максимального розміру.
Згідно з ч.18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789- Х11, в редакції чинній на час призначення мені пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько- слідчих працівників.
Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміни розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачена йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отриманих працівником витрат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789 -Х11, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Судом встановлено, що з моменту оформлення пенсії позивач неодноразово зверталась до органу пенсійного фонду із заявами про її перерахунок у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам і, такий перерахунок здійснювався. У тому числі, відповідач добровільно виконав постанову Московського районного суду м. Харкова від 15.08.2016 року у справі №643/5229/16-а, щодо перерахунку пенсії позивачу у розмірі 90 відсотків заробітку без обмеження її максимального розміру, у зв'язку з підвищенням посадових окладів прокурорсько - слідчих працівників.
У зв'язку із тим, що 06 вересня 2017 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №657 від 30 серпня 2017року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України, щодо оплати праці працівників прокуратури», згідно до якої до чинної постанови КМУ №505 від 31.05.2012 року внесено зміни, а саме: підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько- слідчим працівникам, 17 травня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із письмовою заявою про перерахунок пенсії. До заяви заявником додана довідка №19-1097 вих-18 від 16.03.2018р. про розмір фактично нарахованої заробітної плати у розрізі складових, на які нараховані страхові внески за жовтень 2017р., за аналогічною посадою з якої позивача вийшла на пенсію (а.с. 12).
Судом встановлено, що Протоколом Управління у формі рішення від 21.05.2018 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії згідно заяви від 17.05.2018 та наданої інформації про заробітну плату за жовтень 2017 по посаді прокурора відділу прокуратури Харківської області з класним чином «радник юстиції», надбавкою за вислугу років 40 % у розрізі складових, доданих до листа від 16.03.2018 № 19-1097 вих. - 18. (а.с. 15). Відповідь ОСОБА_1 отримана 31.05.2018року.
Відмовляючи у проведенні перерахунку, орган Пенсійного фонду виходив з того, що на час звернення ОСОБА_1 за перерахунком пенсії ч.13 і 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-Х11, втратили чинність. Згідно до ч.20 ст.86 України «Про прокуратуру» №1697-У11, чинного на момент звернення позивача до Управління ПФУ, який є відповідачем по справі, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. До цього часу відповідний нормативно- правовий акт Кабінетом Міністрів не прийнятий, що унеможливлює, на думку відповідача, перерахувати пенсію ОСОБА_1.
Вважаючи зазначені дії і рішення відповідача, що до відмови у здійсненні перерахунку пенсії протиправними та такими, що порушують гарантовані Конституцією України її соціальні права на пенсійне забезпечення, позивач звернулась із означеним позовом до суду.
Перевіряючи правомірність оскаржуваного рішення, судом встановлено наступне.
14 жовтня 2014 року прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VIІ. Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень цей закон набув чинності з 15 липня 2015 року, крім окремих положень, які вступили в силу раніше або пізніше зазначеної дати. В преамбулі закону вказано, що він визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України.
Отже, даний закон носить спеціальний характер, тобто його застосування є пріоритетним у правовідносинах, учасником яких є органи прокуратури, прокурори та інші працівники органів прокуратури, включаючи правовідносини, які виникають з приводу соціального, матеріально-побутового забезпечення прокурорів.
Статтею 86 Закону № 1697-VIІ визначено і на теперішній час регулюється питання забезпечення прокурорів і слідчих органів прокуратури України.
На час звернення позивача до Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії (грудень 2017р.) порядок призначення пенсій прокурорам було врегульовано Законом України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII.
Відповідно до частини 1 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 01 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років.
Тобто, станом на дату звернення позивача до Пенсійного фонду необхідною умовою для призначення пенсії за вислугу років був : стаж за вислугу років 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років.
Проте, станом стаж позивача за вислугу років складав менше ніж 23 роки.
Таким чином, оскільки стаж позивача за вислугу років не достатній для призначення пенсії на підставі статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, тобто, у спірних правовідносинах Пенсійний фонд України не порушив права позивача на пенсію.
Згідно з п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-УШ, у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, в тому числі «Про прокуратуру» втратили чинність, з огляду на що з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії положення ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ (крім частин третьої, четвертої, шостої, одинадцятої) втратили чинність згідно із Законом № 1697-VII, визначення умов і порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України, при цьому порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, визначений Кабінетом Міністрів України, відсутній.
У відповідності до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування, але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
У свою чергу, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року № 76-VIII внесено зміни до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ та частину вісімнадцяту викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України". Зазначені зміни набули чинності з 01.01.2015.
Пунктом 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VІІІ передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсїї/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
15.07.2015 набув чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII, згідно Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення Закону №1789-ХІІ, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Таким чином, на момент звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявою про перерахунок пенсії ч.13, 18 ст. 50-1 Закон України "Про прокуратуру" втратили чинність.
Відповідно до ч.20 ст.86 Закону № 1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
При цьому, такі зміни у законодавстві не позбавляють позивача права на перерахунок пенсії, який був йому гарантований статтею 50-1 Закону №1789-ХІІ при призначені пенсії, а лише покладають визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури на Кабінет Міністрів України.
Слід вказати, що на час звернення за перерахунком пенсії нормативно-правових актів, які регулювали умови та порядок перерахунку пенсій не прийнято. Отже, законодавець встановивши право на перерахунок пенсії працівникам прокуратури, не визначив умови та порядок її перерахунку, та, головне, підстави для перерахунку пенсії, що позбавляє можливості пенсійному органу здійснити перерахунок пенсії у встановленому порядку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність.
Отже, відсутність на час звернення позивача до відповідача затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, не є доказом неправомірності дій відповідача.
Разом з тим, Європейський суд з прав людини у рішенні «Великода проти України» від 03 червня 2014 року зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися й передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Таким чином, враховуючи викладене, суд зазначає, що право на отримання пенсії за вислугу років позивачем було реалізовано і позивач отримує її у розмірі, встановленому статтею 50-1 Закону №1789-ХІІ у редакції, чинній на час призначення, у свою чергу, право на перерахунок пенсії може бути реалізовано на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу.
Отже, оскільки на час звернення позивача до суду матеріальний закон щодо пенсійного забезпечення не передбачав права перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати, то відповідач, приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії позивача, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, у спірних правовідносинах орган Пенсійного фонду України здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Законами України, тому відсутні підстави для призначення позивачу пенсії відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ.
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 262, 263, 371 КАС України,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (61001 АДРЕСА_1) до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, (61170 м. Харків, вул. Валентинівська, 22-Б) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи, як передбачено п.15 Перехідних положень КАС України; після початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи - безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 23 липня 2018 року.
Суддя Шляхова О.М.