м. Вінниця
16 липня 2018 р. Справа № 802/1440/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Воробйової Інни Анатоліївни,
за участю:
секретаря судового засідання: Шевченка Р.В.
представника позивача: Гарника В.В.
представників відповідача: Пенькас В.М, Тютюник А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Іванівський спеціалізований кар'єр"
до: Головного управління Державної фіксальної служби у Вінницькій області
про: визнання протиправними та скасування податкових повідомлень -рішень
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Публічне акціонерне товариство "Іванівський спеціалізований кар'єр" (далі - ПАТ "Іванівський спеціалізований кар'єр", товариство, позивач) із позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області (далі - ГУ ДФС у Вінницькій області, податковий орган, відповідач) про визнання протиправними та скасування наступних податкових повідомлень-рішень:
- №0018215301 від 02.05.2018 р., в частині визначення суми грошового зобов'язання за штрафними санкціями з орендної плати юридичних осіб в розмірі 12 019, 57 грн.;
- №0018205301 від 02.05.2018 р., в частині визначення суми грошового зобов'язання за штрафними санкціями з орендної плати юридичних осіб в розмірі 201 370,80 грн.;
- №0018225301 від 02.05.2018 р., в частині визначення суми грошового зобов'язання за штрафними санкціями з орендної плати юридичних осіб в розмірі 9 058,43 грн.;
- №0018195301 від 02.05.2018 р., в частині визначення суми грошового зобов'язання за штрафними санкціями з орендної плати юридичних осіб в розмірі 2 498,62 грн.;
- №0018185301 від 02.05.2018 р., в частині визначення суми грошового зобов'язання за штрафними санкціями з орендної плати юридичних осіб в розмірі 3 907,57 грн.;
- №0018175301 від 02.05.2018 р., в частині визначення суми грошового зобов'язання за штрафними санкціями з орендної плати юридичних осіб в розмірі 50 351, 71 грн.;
На обґрунтування позовних вимог зазначено, що за наслідком проведеної податковим органом перевірки з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності нарахування та сплати орендної плати за землю складено акт, в якому зафіксовано порушення товариством строків сплати орендної плати з юридичних осіб.
В подальшому, податковим органом прийняті податкові повідомлення-рішення, якими нараховано штрафні (фінансові) санкції та пеня за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб.
На думку позивача, спірні рішення є протиправними, оскільки позивачем добровільно сплачено штраф в сумі 6197,10 грн. і пеню, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями. Окрім того, позивач зазначив, що за січень - березень 2018 року орендна плата сплачувалась в надмірному розмірі, а саме 65 034,29 грн., замість 26172, 66 грн., а тому наявна переплата, яка мала б бути зарахована в рахунок погашення основного зобов'язання. Однак цього податковим органом не зроблено. Відтак, оскаржувані рішення підлягають скасуванню.
25.06.2018 р. до суду надійшов відзив на позов, у якому відповідач просив відмовити у позові, вказуючи на наступне.
За результатом камеральної перевірки з питань порушення правил сплати (перерахування) узгодженої суми грошового зобов'язання з орендної плати ПАТ "Іванівський спеціалізований кар'єр" за 2016-2018 р. встановлено порушення вимог пункту 287.3 статті 287 ПК України в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з орендної плати у розмірі 1460863,22 грн., за фактом даних інтегрованих карток платника з орендної плати за землю.
Пунктом 110.1 статті 110 ПК України визначено, що платник податків несе відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Відповідно до статті 126 ПК України у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених ПК України, такий платник притягується до відповідальності у вигляді штрафу.
Враховуючи, що під час перевірки виявлено несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання, податковим органом правомірно прийняті податкові повідомлення рішення про застосування штрафних санкцій.
Ухвалою від 01.06.2018 р. відкрито провадження та призначено справу до судового розгляду на 02.07.2018 р. за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні.
04.06.2018 р., закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 02.07.2018 р.
02.07.2018 р. за клопотанням сторони позивача розгляд справи протокольною ухвалою відкладено на 16.07.2018 р.
16.07.2018 р. в судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти задоволення позову з підстав зазначених у відзиві, вказуючи, що в ході проведеної перевірки встановлено порушення позивачем строків сплати орендної плати з юридичних осіб, за що застосовано штрафні санкції. Окремо в судовому засіданні представники відповідача пояснили, що пеня не включається до податкових повідомлень - рішень, а відображається в картці обліку платника податків. За таких обставин, на думку представників, нарахування штрафних санкцій є правомірним, а оскаржувані рішення законними.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд встановив наступне.
06.04.2018 р. головним державним ревізором - інспектором ГУ ДФС у Вінницькій області проведена камеральна перевірка щодо порушення правил сплати (перерахування) узгодженої суми грошового зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб Приватного акціонерного товариства "Іванівський спецкар'єр" за період з 01.03.2016 р. по 11.01.2018 р., валютного за період 2016 -2018 р.
За результатом проведеної перевірки відповідачем складено акт від 16.04.2018 року за № 8892/02-32-53-01/05471750, у якому зафіксовані виявлені перевіркою порушення, а саме, статті 287 Податкового кодексу України, - несвоєчасна сплата узгодженої суми грошового зобов'язання по сплаті орендної плати за землю.
На підставі акту перевірки відповідачем 02.05.2018 року прийнято наступні податкові повідомлення - рішення
- №0018215301, яким застосовано штрафні санкції на суму 12 019, 57 грн.;
- №0018205301, яким застосовано штрафні санкції на суму 201 370,80 грн.;
- №0018225301, яким застосовано штрафні санкції на суму 9 058,43 грн.;
- №0018195301, яким застосовано штрафні санкції на суму 2 498,62 грн.;
- №0018185301, яким застосовано штрафні санкції на суму 3 907,57 грн.;
- №0018175301, яким застосовано штрафні санкції на суму 50 351, 71 грн.
Не погоджуючись із вказаними рішеннями позивач звернувся до суду із цим позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.
Відповідно до пункту 287.1 статті 287 ПК України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно пунктів 287.3, 287.4 статті 287 ПК України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Пунктом 54.1 статті 54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно пункту 111.1 статті 111 ПК України, платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Із положень пунктів 126.1, 126.2 статті 126 ПК України випливає, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
У разі порушення платником податків строку сплати до бюджету узгодженого грошового зобов'язання, передбаченого абзацом другим підпункту 222.1.2 пункту 222.1 статті 222 цього Кодексу, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 20 відсотків суми такого грошового зобов'язання.
Із аналізу вище процитованих норм видно, що за несплату узгодженої суми грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу.
Як встановлено судом, товариством до податкового органу подано податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності):
- за 2016 рік від 16.02.2016 р., з визначеною річною сумою платежу 149917,54 грн.;
- за 2016 рік від 16.02.2016 р., з визначеною річною сумою платежу 721173,91 грн.
- за 2017 рік від 20.02.2017 р., з визначеною річною сумою платежу 158912,59 грн.;
- за 2017 рік від 20.02.2017 р., з визначеною річною сумою платежу 313531,89 грн.
- за 2018 рік від 15.02.2017 р., з визначеною річною сумою платежу 158912,59 грн.,
у яких самостійно визначено суму грошового зобов'язання. Отже, сума зобов'язання є узгодженою.
9.03.2016 р. Калинівською ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області прийняті рішення № 3 та №3 про розстрочення відповідачу податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб в сумі 185913,22 грн. у наступні строки: 29.04.2016 р. - 20657,02 грн.; 31.05.2016 р. - 20657,02 грн.; 30.06.2016 р. - 20657,02 грн.; 29.07.2016 р. - 20657,02 грн.; 31.08.2016 р. - 20657,02 грн.; 30.09.2016 р. - 20657,02 грн.; 31.10.2016 р. - 20657,02 грн.; 30.11.2016 р. - 20657,02 грн.; 30.12.2016 р. - 20657,02 грн. У сумі 38647,45 грн. у наступні строки: 29.04.2016 р. - 4294,16 грн.; 30.05.2016 р. - 4294,16 грн.; 29.06.2016 р. - 4294,16 грн.; 28.07.2016 р. - 4294,16 грн.; 29.08.2016 р. - 4294,16 грн.; 26.09.2016 р. - 4294,16 грн.; 26.10.2016 р. - 4294,16 грн.; 25.11.2016 р. - 4294,16 грн.; 30.12.2016 р. - 4294,16 грн.
2.08.2016 р. Калинівською ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області прийнято рішення № 1 про скасування розстрочення податкового боргу у зв'язку з накопиченням податкового боргу.
Отже, сума грошового зобов'язання протягом строків визначених податковим законодавством, товариством не сплачена, що не заперечується представником позивача.
Навпроти, представник позивача в судовому засіданні зазначив, що товариством дійсно з порушенням строків сплачувалась орендна плата юридичних осіб.
Представником позивача в ході розгляду справи по суті надані усні пояснення, в яких вказав, що товариством не заперечується правомірність нарахування штрафних санкцій по наступним податковим повідомлення - рішенням від 02.05.2018 р.:
- №0018215301 застосовано штрафні санкції на суму 12 019, 57 грн.;
- №0018225301 застосовано штрафні санкції на суму 9 058,43 грн.;
- №0018195301 застосовано штрафні санкції на суму 2 498,62 грн.;
- №0018185301 застосовано штрафні санкції на суму 3 907,57 грн.;
- №0018175301 застосовано штрафні санкції на суму 50 351, 71 грн.
Разом з тим, стосовно податкового повідомлення - рішення №0018205301 від 02.05.2018 р., яким застосовано штрафні санкції на суму 201 370,80 грн., позивач не погоджується та представник наполягає на його скасуванні вказуючи, що податковим органом не враховано сплачений штраф в сумі 6197, 10 грн.
Так, згідно особової картки платника податку, сплачений позивачем згідно платіжного доручення №71 від 22.12.2017 р. штраф в сумі 6197, 10 грн. не входить до суми штрафних санкцій визначених рішенням №0018205301 від 02.05.2018 р., а зарахований в рахунок погашення основного зобов'язання, оскільки, як пояснено представником відповідача, самостійне нарахування та сплата платником можлива лише коли мова йде про пеню.
Так, аналізуючи доводи позивача щодо сплати штрафу в сумі 6 197, 10 грн. добровільно без отримання відповідного податкового повідомлення - рішення, суд вказує на наступне.
Відповідно до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт:
невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації;
завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу;
заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки (п. 58.1 ст. 58 ПК України).
Із аналізу процитованих норм видно, що відповідальним за нарахування штрафних санкцій є контролюючий орган, який виносить податкове повідомлення-рішення.
За таких обставин, враховуючи вищенаведене, судом не приймаються до уваги доводи позивача щодо неврахування сплаченого добровільно штрафу.
Стосовно позиції позивача щодо сплати орендної плати у 2018 році в надмірному розмірі та неврахування даної обставини податковим органом, то суд таку до уваги, як підставу для скасування оскаржуваних рішень, не приймає, оскільки товариство самостійно визначило та відобразило у декларації суму грошового зобов'язання по орендній платі юридичних осіб, яка підлягає сплаті та відповідно сплатило таку (суму).
Оцінюючи правомірність оскаржуваних рішень, суд керується нормами частини другої статті 2 КАС України, в силу якої, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено та не заперечується позивачем, що оренда плата з юридичних осіб сплачувалась із порушення строків, що, відповідно до Податкового кодексу України, є безумовною підставою для застосування штрафних санкцій.
Враховуючи вище наведене, на думку суду, підстави вважати, що відповідач при прийнятті оскаржуваних рішень діяв не в межах та не у спосіб визначений чинним законодавством - відсутні, як і відсутні підстави для висновків про безпідставність нарахування санкцій.
За наведених обставин, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову - судовий збір не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
в задоволенні позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Публічне акціонерне товариство «Іванівський спеціалізований кар'єр» (вул. Заводська, 1, с. Іванів , Калинівський район, Вінницька область, код ЄДРПОУ - 05471750).
Відповідач: Головне управління ДФС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код 39402165 ).
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна