Рішення від 20.07.2018 по справі 822/1938/18

Справа № 822/1938/18

РІШЕННЯ

іменем України

20 липня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась в суд з позовом до відповідача, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 31.01.2018 за вих. №С-121/0-514/0/95-18;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2,000 га сільськогосподарського призначення державної власності з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту села Терешівці Терешовецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що при зверненні до відповідача з метою затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту села Терешівці, Терешовецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області їй було відмовлено з причин того, що запроектована земельна ділянка не відноситься до земель сільськогосподарського призначення.

Вказану відмову позивач вважає протиправною, оскільки дане рішення суперечить інформації Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, викладеній у наказі №22-22992-СГ від 05.09.2016 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, довідці з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, висновку державної експертизи, де зазначено, що дана земельна ділянка належить до категорії земель сільськогосподарського призначення, склад угідь - пасовища, форма власності - державна, цільове призначення - землі запасу (код 16.00).

Враховуючи такі обставини, позов слід задовольнити.

Позивач в судове засідання не прибула, хоча була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи належним чином.

Представник позивача в судове засідання не прибув, хоча був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, подав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча відповідач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та подав до суду відзив на даний адміністративний позов, в якому у задоволенні позову просить суд відмовити, а розгляд справи здійснити в порядку письмового провадження.

Детально позиція представника відповідача викладена у письмовому відзиві, який знаходяться в матеріалах справи.

Позивачем надана відповідь на відзив, в якому вона не погодилась із позицією відповідача, викладеною у вказаному відзиві з підстав його необґрунтованості.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 21.07.2016 позивач звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту села Терешівці, Терешовецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області прийнято наказ від 05.09.2016 №22-22992-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою".

На підставі даного наказу позивач замовила розроблення проекту землеустрою щодо вищевказаної земельної ділянки, яка заходиться за межами населеного пункту села Терешівці, Терешовецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

04.01.2018 позивач звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, площею 2,0 га, що розташована за межами населеного пункту села Терешівці, Терешовецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області та передати її безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства.

Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області прийнято рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивачу для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту села Терешівці Терешовецької сільської ради Хмельницького Хмельницької області з причин того, що запроектована земельна ділянка не відноситься до земель сільськогосподарського призначення, про що позивача повідомлено листом від 31.01.2018 № С-323/0-610/0/95-18.

Не погодившись з даною відмовою, позивач звернулась до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений статтею 118 ЗК України.

Відповідно до частин 8, 9 статті 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Згідно з частиною 6 статті 186 Земельного кодексу України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до частини 17 статті 186 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Частиною 18 статті 186 Земельного кодексу України Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іншим суб'єктам, визначеним цією статтею, при погодженні та затвердженні документації із землеустрою забороняється вимагати:

- додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, встановленого Законом України "Про землеустрій";

- надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, погодження яких не передбачено цією статтею;

- проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

Відповідно до частини 4 статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Як видно з матеріалів справи, за результатами розгляду та перевірки заяви позивача від 21.07.2016, Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області видано наказ №22-22984-СГ від 05.09.2016 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою. В даному наказі зазначено, що цільовим призначенням необхідної ділянки є земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства.

18.11.2016 Головним управлінням у Хмельницькій області видана довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, відповідно до якої земельна ділянка, яка відводиться позивачу для ведення особистого селянського господарства за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, Терешковецька сільська рада площею 2 га відноситься до земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення.

На підставі вищезазначених документів ТОВ "Науково - виробничим підприємством "Землемір" виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивачу для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту села Терешівці Терешовецької сільської ради Хмельницького Хмельницької області.

22.05.2017 експертом державної експертизи Ломухою А.В. зроблено висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким погоджено вищезазначений проект та зазначено, що ділянка належить до категорії земель сільськогосподарського призначення, склад угідь - пасовища, форма власності - державна, цільове призначення - землі запасу (код 16.00).

Крім того, в матеріалах справи міститься витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_2, з якого вбачається, що дана земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення з цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства.

Враховуючи викладене, суд вважає безпідставним твердження представника відповідача, що дана земельна ділянка не відноситься до земель сільськогосподарського призначення.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що відповідач не обґрунтував правомірність прийняття рішення щодо відмови позивачу в затвердженні проекту землеустрою та як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності свого рішення.

З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що відмова Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, викладена у листі від 31.01.2018 за вих. №С-121/0-514/0/95-18, є необґрунтованою та протиправною.

При цьому суд зазначає, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області затвердити позивачу проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту села Терешівці Терешовецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вважає, що в даному випадку відсутнє втручання суду в дискреційні повноваження відповідача, оскільки останній протиправно надав формальну відмову з підстав, не передбачених чинним законодавством.

Зазначений висновок суду повністю узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеній у рішенні від 16.09.2015 у справі №21-1465а15.

В даному рішенні зазначається про те, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

На підставі статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір, сплачений нею при зверненні до суду.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо відмови затвердити ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту села Терешівці Терешовецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, викладене у листі від 31.01.2018 за вих. №С-121/0-514/0/95-18.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2,000 га сільськогосподарського призначення державної власності з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту села Терешівці Терешовецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1410,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Головуючий суддя В.К. Блонський

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)

Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інституська, 4/1, м. Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)