Рішення від 17.07.2018 по справі 818/1746/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2018 р. Справа №818/1746/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Гелета С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Мороз Т.М.,

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Краснопільської районної державної адміністрації Сумської області, Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 ( далі - позивач, ОСОБА_2.) звернулась до суду з позовною заявою до Краснопільської районної державної адміністрації Сумської області (далі - відповідач 1, Краснопільська РДА), Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - відповідач 2, Великописарівське об'єднане УПФУ), в якій просить: визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при Краснопільській районній державній адміністрації, оформлене протоколом від 03.11.2017 № 31 щодо поновлення виплати пенсії ОСОБА_2 з дати звернення, тобто з 21.09.2017 та протоколом від 09.02.2018 № 40 щодо відмови у задоволенні її заяви щодо відновлення їй виплати пенсії за період з грудня 2016 по 21.09.2017; зобов'язати комісію з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при Краснопільській районній державній адміністрації та Великописарівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області відновити виплату пенсії ОСОБА_2 з моменту припинення її виплати з 01.12.2016; зобов'язати Великописарівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області виплатити заборгованість з пенсії ОСОБА_2 за період з 01.12.2016 по 21.09.2017.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером, внутрішньо переміщеною особою, якій у грудні 2016 року було припинено виплату пенсії у зв'язку із не підтвердженням факту проживання позивача за зареєстрованим місцем перебування. 21.09.2017 позивач звернулась до комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при Краснопільській районній державній адміністрації Сумської області із заявою про поновлення виплати пенсії з грудня 2016 року. Комісія рішенням від 03.11.2017 поновила позивачу виплату пенсії з дати звернення, а рішенням від 09.02.2018 - відмовила у задоволенні заяви щодо відновлення виплати пенсії з грудня 2016 року. Таке рішення мотивовано тим, що з грудня 2016 по вересень 2017 ОСОБА_2 перебувала на обліку в Бердянському об'єднаному УПФУ Запорізької області. Комісією з розгляду питань щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Бердянської міської ради було скасовано довідку позивача про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб скасовано у зв'язку з поверненням до покинутого місця проживання. Позивач вважає припинення виплати пенсії незаконним, безпідставним та таким, що порушує її конституційне право на отримання пенсії за період з грудня 2016 року по вересень 2017 року.

Представник Краснопільської РДА в судове засідання не з'явився, у клопотанні від 13.07.2018 зазначив, що проти позовних вимог не заперечує, просить суд розглядати справу без їх часті за наявними матеріалами (а.с.137).

14.06.2018 Великописарівське об'єднане УПФУ подало до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує, зазначає, що за інформацією, одержаною із Бердянського об'єднаного УПФУ, позивача взято на облік як отримувача пенсійних виплат з 21.09.2017 згідно з довідкою від 21.09.2017 № 0000338958 про взяття на облік особи, переміщеною з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції. За інформацією, отриманою від управління праці та соціального захисту населення Бердянської міської ради Запорізької області, довідку ОСОБА_2 від 16.12.2014 № 2306007007 про взяття на облік особи, переміщеною з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції було скасовано з підстав, встановлених ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб". Рішенням комісії при Краснопільській РДА виплату пенсії було поновлено з дати звернення - з 21.09.2017. Рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при Краснопільській РДА позивачу відмовлено у виплаті пенсії за період з грудня 2016 по 21.09.2017, тому в управлінні відсутні законні підстави для повернення сум недоотриманої пенсії позивачу.

В судове засідання представник Великописарівського об'єднаного УПФУ не з'явився, подав клопотання від 16.07.2018 про розгляд справи 17.07.2018 без його участі.

В судовому засіданні 11.07.2018 позивач надала усні пояснення щодо суті спору, зазначила, що за спірний період знаходилася на лікуванні після операції онкозахворювання, тому не могла вчасно звернутися до суду та пенсійного фонду, в подальшому отримала нову довідку внутрішньо переміщеної особи від 21.09.2017, але пенсію на її звернення не нарахували та не виплатили в період з грудня 2016 по 21.09.2017. Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити.

Ухвалою від 21.05.2018 відкрито провадження, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін. Ухвалою від 11.06.2017 по справі призначено судове засідання в порядку спрощеного провадження з повідомленням сторін.

Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсіонер по втраті годувальника (а.с. 18), на даний час перебуває на обліку у Великописарівському об'єднаному УПФУ.

Згідно з довідкою від 16.12.2014 № 2306007007 ОСОБА_2 є особою, яка перемістилася із району проведення АТО з м. Шахтарськ до м. Бердянськ (а.с. 84).

В подальшому ОСОБА_2 переїхала на постійне місце проживання до с. Миропілля. У вересні 2017 позивач отримала довідку від 21.09.2017 № 0000338958 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с. 117).

На підставі вказаної довідки, рішенням Комісії при Краснопільській РДА від 03.11.2017, оформленим протоколом № 31 ОСОБА_2 призначено соціальні виплати з дати звернення (а.с. 24, 110). При цьому протоколом № 40 від 09.02.2018 у задоволенні заяви ОСОБА_2 щодо відновлення виплати пенсії відмовлено (а.с. 22-23).

У листопаді 2017 ОСОБА_2 звернулась до Великописарівського об'єднаного УПФУ із заявою про виплату їй заборгованості з грудня 2016 по вересень 2017 (а.с. 116).

Листом від 22.11.2017 № 21-К-1 Великописарівське об'єднане УПФУ повідомило позивача про те, що за даними пенсійної справи, яка надійшла з Бердянського ОУПФУ, з грудня 2016 по серпень 2017 виплата пенсії не проводилась відповідно до протоколу від 09.11.2016 засідання комісії з розгляду питань щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам управлінням праці та соціального захисту населення Бердянської міської ради Запорізької області відмовлено в призначенні (відновленні) соціальних виплат через не підтвердження факту проживання ОСОБА_2 за вказаною у заяві адресою (а.с. 118).

В матеріалах пенсійної справи, копія якої міститься у справі, наявний лист управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області від 07.12.2017 № 7700/03-29, у якому зазначено, що дія довідки від 16.12.2014 № 2306007007 ОСОБА_2 скасована згідно з п. 3 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (а.с. 122).

Стосовно суті спірних правовідносин, які виникли між позивачем та відповідачами, суд зазначає наступне..

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з п. 2 ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсії та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України 07.11.2014 прийнято постанову № 595 "Про деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей", якою затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької і Луганської області.

Частиною 3 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Статтею 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Питання виплати пенсій урегульовані ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Великописарівському об'єднаному управлінні ПФУ, як внутрішньо переміщена особа, та отримує пенсію. Згідно з довідкою управління соціального захисту населення Краснопільської РДА від 21.09.2017 № 0000338958 позивач перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа. З грудня 2016 по 21.09.2017 позивач була обмежена у конституційних правах на нарахування і виплату пенсії, за вказаний період пенсія їй не нараховувалась та не виплачувалась.

Суд зазначає, що матеріали справи не містять жодного доказу на підтвердження наявності підстав, визначених ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для припинення виплати пенсії ОСОБА_2 з грудня 2016 по 21.09.2017. Жодного рішення щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_2 не приймалося, матеріали пенсійної справи позивача не містять такого рішення.

Поновлюючи виплату пенсії ОСОБА_2 з 21.09.2017 та відмовляючи у відновленні виплати пенсії за період з грудня 2016 по 21.09.2017 комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при Краснопільській РДА діяла не на підставі та не у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що в порушення вимог ст. 19 Конституції України позивачу припинено виплату пенсії з грудня 2016 по 21.09.2017 без прийняття відповідного рішення, за відсутності законодавчо встановлених підстав, виключний перелік яких наведений у ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відмовляючи у поновленні виплати пенсії з грудня 2016 по 21.09.2017 позивач вказував на те, що управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області скасовано дію довідки тимчасово переміщеної особи згідно з п. 3 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" у зв'язку з поверненням до покинутого місця проживання.

При цьому як зазначала позивач у судовому засіданні, вона не поверталась до попереднього місця проживання на непідконтрольній території, а була вимушена проходити лікування у зв'язку із тяжким захворюванням. Стан після оперативного лікування підтверджується довідкою від 03.11.2017 амбулаторії Миропільської сільської ради Краснопільського району (а.с. 26).

Суд зазначає, що право громадянина на отримання пенсії не може бути пов'язано з умовою, наявності довідки, з огляду на те, що пенсія призначена у порядку та на підставах, визначених Законом і Держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того де проживає особа, пенсія якій призначена.

Відсутність довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, або закінчення строку дії такої довідки не є передбаченою законом підставою для припинення виплати пенсії, а постанова Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 є підзаконним нормативно-правовим актом, який обмежує встановлене законодавством право на отримання пенсії.

Даний висновок суду узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 11.07.2018 по справі № 234/11346/17 провадження № К/9901/20261/18.

З огляду на викладене, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_2 щодо визнання протиправними та скасування рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при Краснопільській РДА, оформлені протоколами від 03.11.2017 № 31 щодо поновлення виплати позивачу пенсії з 21.09.2017 та від 09.02.2018 № 40 щодо відмови у задоволенні її заяви щодо відновлення виплати пенсії за період з грудня 2016 по 21.09.2017.

Зважаючи на те, що на даний час позивач перебуває на обліку у Великописарівському об'єднаному УПФУ, суд вважає за необхідне зобов'язати Великописарівське об'єднане управління ПФУ нарахувати та виплатити ОСОБА_2 пенсію за період з 01.12.2016 по 21.09.2017.

При цьому суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при Краснопільській РДА та Великописарівського об'єднаного управління ПФУ відновити виплату пенсії ОСОБА_2 з моменту припинення її виплати з 01.12.2016, оскільки належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Великописарівського об'єднаного управління ПФУ нарахувати та виплатити пенсію за період з 01.12.2016 по 21.09.2017.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, враховуючи задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів по даній справі суму судового збору в загальному розмірі 1415,60 грн., сплачених квитанцією № 7 від 27.04.2018 (а.с.4), квитанцією №2022784 17.05.2018 (а.с.41), оригінали яких знаходяться в матеріалах справи, шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області суму судового збору в розмірі 707,80 грн., а також за рахунок бюджетних асигнувань Краснопільської районної державної адміністрації суму судового збору в розмірі 707,80 грн..

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Краснопільської районної державної адміністрації Сумської області, Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при Краснопільській районній державній адміністрації, оформлене протоколом від 03.11.2017 № 31 щодо поновлення виплати пенсії ОСОБА_2 (і.к.1841007669) з 21.09.2017 та протоколом від 09.02.2018 № 40 щодо відмови у задоволенні її заяви щодо відновлення їй виплати пенсії за період з грудня 2016 по 21.09.2017.

Зобов'язати Великописарівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_2 (і.к.1841007669) за період з 01.12.2016 по 21.09.2017.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (смт. Краснопілля, вул. Перемоги, 22,а.,і.к. 40383863) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, і.к. НОМЕР_3) суму судового збору в розмірі 707,80 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Краснопільської районної державної адміністрації (смт. Краснопілля, вул..Мезенівська,2,і.к. 04058077) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, і.к. НОМЕР_3) суму судового збору в розмірі 707,80 грн.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 20.07.2018.

Суддя С.М. Гелета