18 липня 2018 р. Справа № 818/2125/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Гелета С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Мороз Т.М.,
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Сумського об'єднаного управління пенсійного фонду України Сумської області про визнання дії протиправними, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2.) звернувся до суду з позовною заявою до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - відповідач, Сумське об'єднане управління ПФУ), в якій просить: визнати протиправною бездіяльність Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо невиплати пенсії ОСОБА_2 з 01.06.2016; зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 належної йому пенсії з моменту припинення її виплати, тобто з 01.06.2016.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером, з 2014 року отримує пенсію за віком. У зв'язку зі збройним конфліктом на Сході України у вересні 2014 року позивач був вимушений залишити своє місце проживання у м. Донецьк та переміститися до м. Суми. З 15.09.2014 позивача взято на облік внутрішньо переміщених осіб. Крім того, для отримання пенсійних виплат позивач став на облік до Сумського об'єднаного управління ПФУ, яке з 01.06.2016 протиправно припинило виплату позивачу належних йому сум пенсії. За інформацією, наданою відповідачем, підставою для припинення виплати пенсії стало закінчення терміну дії довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. Позивач не погоджується із такими діями органу Пенсійного фонду, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії припиняється за рішенням органу Пенсійного фонду або за рішенням суду. В даному випадку випала пенсії ОСОБА_2 припинена з підстав, не передбачених законом.
Ухвалою суду від 04.06.2018 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Вказаною ухвалою позивача також звільнено позивача від сплати судового збору. Ухвалою від 22.06.2018 у справі призначено судове засідання в порядку спрощеного провадження з повідомленням сторін.
22.06.2018 відповідач подав відзив, якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити у їх задоволенні. Також зазначив, що поновлення виплат відбувається за умови отримання внутрішньо переміщеною особою нової довідки відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509. Підставою для виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі є довідка, видана такій особі. Довідка позивача від 01.12.2014 № 5924001813 діяла по 31.05.2016, і не була ним продовжена.
Позивач та його представник у судове засідання не з'явивлись, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. 16.07.2018 до суду надійшла заява представника ОСОБА_2 про розгляд справи без її участі та участі позивача. Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 04.06.2018 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження, ухвалою суду від 22.06.2018 призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження із викликом сторін.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсіонер за віком (а.с. 12), перебуває на обліку в Сумському об'єднаному УПФУ, яке до 01.01.2016 здійснювало нарахування та виплату йому пенсії.
Згідно з копією довідки від 01.12.2014 № 5924001813 позивач є особою, переміщеною з району проведення антитерористичної операції, проживав за адресою: АДРЕСА_1, перемістився до АДРЕСА_2 (а.с. 13). Згідно з написом на зворотній стороні вказаної довідки, її дію продовжено до 31.05.2016. Згідно з інформацією, наданою Сумським об'єднаним управлінням ПФУ в листі від 23.04.2018 № 8782/02-12, підставою для припинення виплати пенсії ОСОБА_2 стало закінчення терміну дії довідки 31.05.2016 (а.с.18).
Суд не погоджується із такими діями відповідача з огляду на наступне.
Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з п. 2 ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсії та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України 07.11.2014 прийнято постанову № 595 "Про деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей", якою затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької і Луганської області.
Частиною 3 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Питання виплати пенсій урегульовані ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Сумському об'єднаному управлінні ПФУ, як внутрішньо переміщена особа, та отримує пенсію за віком.
Згідно з довідкою управління соціального захисту населення Сумської міської ради від 01.12.2014 № 5924001813 позивач перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а саме - з міста Донецьк до міста Суми.
З 01.06.2016 нарахування і виплату позивачу пенсії припинено.
Суд зазначає, що матеріали справи не містять жодного доказу на підтвердження наявності підстав, визначених ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для припинення виплати пенсії ОСОБА_2 Жодного рішення щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_2 відповідачем не приймалося. В судовому засіданні представник відповідача підтвердив, що дійсно рішення не було прийнято, припинено виплату виключно на підставі службової записки інспектора управління.
На запит адвоката ОСОБА_2 Сумським об'єднаним управлінням ПФУ, листом від 23.04.2018 № 8782/02-12, надана відповідь про те, що виплата пенсії позивачу припинена у зв'язку з закінченням терміну дії довідки від 31.05.2016.
Суд зазначає, що в порушення вимог ст. 19 Конституції України позивачу припинено виплату пенсії без прийняття відповідного рішення, за відсутності законодавчо встановлених підстав, виключний перелік яких наведений у ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Право громадянина на отримання пенсії не може бути пов'язано з умовою, наявності довідки, з огляду на те, що пенсія призначена у порядку та на підставах, визначених Законом і Держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, пенсія якій призначена.
Відсутність довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, або закінчення строку дії такої довідки не є передбаченою законом підставою для припинення виплати пенсії, а постанова Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 є підзаконним нормативно-правовим актом, який обмежує встановлене законодавством право на отримання пенсії.
Даний висновок суду узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 11.07.2018 по справі № 234/11346/17 провадження № К/9901/20261/18.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач - Сумське об'єднане управління ПФУ, припинивши виплату пенсії позивачу без прийняття відповідного рішення, як того вимагає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені законом, у зв'язку із чим вважає позовні вимоги ОСОБА_2 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Сумського об'єднаного управління пенсійного фонду України Сумської області про визнання дії протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо невиплати пенсії ОСОБА_2 з 01.06.2016.
Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_2 (і.к. НОМЕР_2) належної йому пенсії з моменту припинення її виплати, тобто з 01.06.2016.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 20.07.2018.
Суддя С.М. Гелета