20 липня 2018 року м. Рівне №817/1676/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискіна С.А. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доРівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області
визнання дій протиправними, стягнення заборгованості,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - Рівненське ОУПФУ, відповідач) про визнання протиправними дій відповідача в частині невиплати йому з 01.01.2018 призначеної пенсії у розмірі 11 534,51 грн., стягнення з Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області суму заборгованості по невиплаченій пенсії у розмірі 4 767,06 грн.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем з 01.01.2018 протиправно не виплачується пенсія у розмірі 11534,51 грн, оскільки обмеження максимального розміру виплати пенсії, встановлене ч.3 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", діяло до 31.12.2017. Зазначає, що з 11.10.2017 Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.12.2017 №2148-VIII (далі - Закон №2148) скасовано особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам. Також вказує на те, що Законом №2148 чітко передбачено, що у випадку зменшення розміру пенсії після перерахунку відповідно цього закону, то пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. За таких обставин вважає, що за умов відсутності у законодавстві України продовження дії мораторію на максимальний розмір пенсії, позивачем було недоотримано призначену пенсію у розмірі 4767,06 грн. Позовні вимоги просить задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 22.06.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, у відповідності до якого заперечує проти задоволення позовних вимог. Зазначає, що з урахуванням стажу і заробітку позивача, розмір пенсії обчислювався в сумі 11534,51 грн. Відповідно до ч.3 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", позивачу було виплачувалось 10740,00 грн, оскільки зазначена сума становить максимальний розмір пенсії на 2017 рік. Відповідно до Закону №2148 позивачу проведений перерахунок пенсії з 01.10.2017, а саме осучаснення заробітної плати із використанням єдиного показника середньої заробітної плати по Україні, який використовується для призначення та перерахунку пенсії в 2017 році на рівні 3764,40 грн. та зменшенням величини оцінки страхового стажу до 1%. На рахунок застосування оцінки страхового стажу 1%, відповідач зазначає, що відповідно до Закону №2148, а саме: доповнено п. 4-3 ст. 115, в якому зазначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058 до набрання чинності Законом №2148, з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року стажу в розмірі 1%. Таким чином, вважає дії управління в частині здійснення розрахунку пенсії позивача законними та такими, що відповідають діючому пенсійному законодавству, а тому просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до п.2 ч.1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з вимогами частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, з огляду на таке.
Судом встановлено, що з 03.07.2016 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058).
Листом від 18.04.2018 за №195/10 (а.с.8-11) відповідач, у відповідь на письмове звернення позивача, повідомив наступне.
З 22.07.2016 на підставі витягу з розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 31.08.2016 №537 до пенсії позивача встановлено надбавку за особливі заслуги перед Україною відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" в розмірі 25 відсотків від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
З 22.07.2016 нарахований розмір пенсії склав 11489,01 грн, в тому числі:
-11127,41 грн (19432,12*0,57263) - розмір пенсії за віком, визначений відповідно до ст.27 Закону №1058;
-79,10 грн (1130,00 грн*7%) - доплата за 7 років понад нормованого стажу (42 р. - 35 р.=7р.) відповідно до ст.28 Закону №1058;
-282,50 грн (1130,00 грн*25%) - надбавка за особливі заслуги перед Україною відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною".
З 01.12.2016 нарахований розмір пенсії склав 11518,26 грн, в тому числі:
-11127,41 грн (19432,12*0,57263) - розмір пенсії за віком, визначений відповідно до ст.27 Закону №1058;
-79,10 грн (1130,00 грн*7%) - доплата за 7 років понад нормованого стажу (42 р. - 35 р.=7р.) відповідно до ст.28 Закону №1058;
-311,75 грн (1247,00 грн*25%) - надбавка за особливі заслуги перед Україною відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною".
З 01.05.2017 нарахований розмір пенсії склав 11534,51 грн, в тому числі:
-11127,41 грн (19432,12*0,57263) - розмір пенсії за віком, визначений відповідно до ст.27 Закону №1058;
-79,10 грн (1130,00 грн*7%) - доплата за 7 років понад нормованого стажу (42 р. - 35 р.=7р.) відповідно до ст.28 Закону №1058;
-328,00 грн (1312,00 грн*25%) - надбавка за особливі заслуги перед Україною відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною".
В період з 03.07.2016 по 30.09.2017, у відповідності до вимог ч.3 ст.27 Закону №1058, пенсія за віком позивачеві виплачувалась у максимальному розмірі 10740,00 грн.
З 01.10.2017 розмір пенсії за віком позивача перерахований відповідно до Закону №2148 за матеріалами пенсійної справи з урахуванням індивідуального коефіцієнта заробітної плати 5,95449 та індивідуального коефіцієнта страхового стажу 0,42417, визначеного із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% ((42 р.*12+5 міс.):1200=0,42417).
З 01.10.2017 розмір пенсії позивача за віком становить 10740,00 грн, в тому числі:
- 9507,80 грн (22415,08 грн*0,42417) - розмір пенсії за віком, визначений відповідно до ст.27 Закону №1058;
-79,10 грн (1130,00 грн*7%) - доплата за 7 років понад нормованого стажу (42 р. - 35 р.=7р.) відповідно до ст.28 Закону №1058;
-363,00 грн (1452,00 грн*25%) - надбавка за особливі заслуги перед Україною відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною";
-790,10 грн - доплата до попереднього розміру пенсії (станом на 30.09.2017).
Не погоджуючись з визначеним розміром пенсії у сумі 10740,00 грн, вважаючи протиправними дії відповідача в частині невиплати йому з 01.01.2018 призначеної пенсії у розмірі 11 534,51 грн, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.03.2003 №1058-ІV (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії за віком, далі - Закон №1058) за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з ч.1 ст.10 Закону №1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
За приписами ст.1 Закону №1058 коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Згідно із ч.1ст.25 Закону №1058 коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс= (См*Вс)/100%*12;
- Кс - коефіцієнт страхового стажу;
- См - сума місяців страхового стажу;
- Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).
За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%.
Відповідно до вимог ч.3 ст.27 Закону №1058 (в редакції, чинній на 2017 рік) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 гривень.
Згідно з п.4 Прикінцевих Положень Закону № 1058 у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, після проведеного перерахунку 01.10.2017 розмір пенсії позивача склав 10740,00 грн, що суперечить вимогам п.4 Прикінцевих Положень Закону № 1058, оскільки до перерахунку (по 30.09.2017) розмір пенсії позивача був встановлений в сумі 11534,51 грн.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII (далі - Закон №2148), що набрав чинності 11.10.2017, розділ XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 доповнено п.4-3 наступного змісту: пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Згідно з пунктом 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону №2148, у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Тобто у Законі №2148 відображені аналогічні положення, що містяться в пункті 4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058.
За таких обставин, суд вважає, що в разі якщо після перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 відповідно до п.4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 її розмір зменшився, то відповідач був зобов'язаний виплачувати позивачу пенсію в розмірі, що був встановлений до 01.10.2017.
Водночас судом встановлено і не заперечується сторонами, що позивач є працюючим пенсіонером.
Відповідно до абз.2 ч.1 ст.47 Закону №1058 (у редакції Законів № 213-VIII від 02.03.2015, № 911-VIII від 24.12.2015; із змінами, внесеними згідно із Законом № 1774-VIII від 06.12.2016) тимчасово, по 31 грудня 2017 року: особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які займають посади державної служби, визначені Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу", а також працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються; у період роботи на інших посадах/роботах пенсія (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Разом з тим, абз. 6 ст.47 Закону №1058 (у редакції Закону №2148) встановлено, що з 1 жовтня 2017 року пенсії виплачуються без урахування одержуваної заробітної плати (доходу) або пенсійних виплат з накопичувальної системи пенсійного страхування чи пенсійних виплат із системи недержавного пенсійного забезпечення, крім випадків, передбачених законом.
Отже, з 01.10.2017 особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам скасований.
Окрім того, суд звертає увагу на наступне.
Згідно з ч.3 ст.27 Закону №1058 до 31.12.2017 максимальний розмір пенсійної виплати складав фіксовану суму - 10740,00 грн. Тобто, з 01.01.2018 обмеження конкретним розміром виплати відсутнє.
Водночас, дана норма містить положення відповідно до якого максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України" на 2018 рік від 07.12.2017 № 2246-VIII, з 1 січня 2018 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено в розмірі 1373 гривні, з 1 липня - 1435 гривень, з 1 грудня - 1497 гривень.
На підставі вищезазначеного, суд зазначає, що з 01.01.2018 максимальний розмір пенсійної виплати не може перевищувати 13730,00 грн, а тому з 01.01.2018 пенсія позивача в розмірі 11534,51 грн мала виплачуватися позивачу в повному обсязі.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що всупереч вимогам пункту 4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 та пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону №2148 відповідач з 01.01.2018 виплачував позивачу пенсію в меншому розмірі, ніж була йому встановлена до перерахунку з 01.10.2017.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вказане, позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача в частині невиплати йому з 01.01.2018 призначеної пенсії у розмірі 11 534,51 грн., стягнення з Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області суму заборгованості по невиплаченій пенсії у розмірі 4 767,06 грн підлягають до задоволення повністю.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується вимогами частини 1 статті 139 КАС України згідно з якими, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 33016, РНОКПП НОМЕР_1) до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (вул.Яворницького,34,м.Рівне,33001, код ЄДРПОУ 40373305) про визнання дій протиправними, стягнення заборгованості, - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області в частині невиплати ОСОБА_1 з 01.01.2018 призначеної пенсії у розмірі 11 534,51 грн.
Стягнути з Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області суму заборгованості по невиплаченій пенсії у розмірі 4 767,06 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 704,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 20 липня 2018 року.
Суддя Борискін С.А.