31.05.07р.
Справа № А23/187
За позовом Орджонікідзевської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Орджонікідзе, Дніпропетровської області
до Закритого акціонерного товариства "Оветри", м. Орджонікідзе, Дніпропетровської області
про зобов'язання виконати вимоги законодавства
Суддя Добродняк І.Ю.
Представники сторін:
Від відповідача: Гніденко Ю.Д., протокол №1 від 27.06.04, голова правління
Від позивача: Каратєєв Ю.А., дов. від 03.01.07, №3/10-023, старший держподатінспектор
Мотрончук А.П., дов. від 03.01.07, №1/10-023, нач. юр. відділу
Позивач звернувся з позовом, в якому просить зобов'язати керівництво Закритого акціонерного товариство "Оветри" допустити посадових осіб позивача до проведення планової виїзної перевірки згідно наказу позивача від 07.03.07 № 63 та направлення № 39/230 від 12.03.07; поновити позивачу строки проведення планової виїзної перевірки відповідача у зв'язку з перешкоджанням керівництвом підприємства у допуску до перевірки.
Позовні вимог обґрунтовані тим, що перевірка відповідача була за планова в плані роботи позивача на перший кварталі 2007 року. У зв'язку з тим, що на адресу відповідача було направлено повідомленням № 3 про проведення планової виїзної перевірки, яке було оформлено з порушенням ч.4 ст. 11№ Закону України "Про державну податкову службу в Україні", це повідомлення не створювало для сторін прав та обов'язків, було відкликано позивачем листом від 01.03.07 та одночасно надано відповідачеві правильно оформлене повідомлення № 7, але відповідачем безпідставно посадові особи позивач не були допущені до перевірки.
Відповідач проти позову заперечує, посилається на порушення позивачем норм законодавства України про порядок проведення органами державної податкової служби планових виїзних перевірок, а саме: ст.ст.11№, 11І Закону України "Про державну податкову службу в Україні". Так, 09.02.07 відповідач отримав повідомлення № 3 про проведення планової виїзної перевірки з 15.02.07 терміном 10 робочих днів, але позивач на перевірку не з'явився. В порушення норм чинного законодавства позивачем видано друге повідомлення № 7, яким були змінені строки і термін перевірки, що прямо заборонено Законом.
Крім того, до складу перевіряючих необґрунтовано включені працівники податкової міліції.
23.04.07 відповідачем подана апеляційна скарга на ухвалу про відкриття провадження в адміністративній справі від 28.03.07 у справі №А23/187, у зв'язку направленням справи до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду для розгляду зазначеної апеляційної ухвалою господарського суду від 26.04.07 провадження в адміністративній справі № А23/187 було зупинено до завершення розгляду апеляційної скарги відповідача Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.05.07 у відкритті апеляційного провадження відмовлено.
22.05.07 провадження у даній адміністративній справі поновлено, про що винесено відповідну ухвалу.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
Відповідач - Закрите акціонерне товариство "Оветри" перебуває на податковому обліку в Орджонікідзевській об'єднаній державній податковій інспекції.
Відповідно до Національного плану проведення комплексних документальних перевірок, затвердженого плану-графіку перевірок Орджонікідзевською ОДПІ виїзна планова перевірка фінансово-господарської діяльності підприємства-відповідача за період з 01.01.05 по 31.12.06 запланована у І кварталі 2007 року.
06.02.07 позивачем на адресу відповідача направлений лист № 492/10/23-120 від 27.01.07 з повідомленням № 3 про проведення планової виїзної перевірки.
Як вбачається із змісту повідомлення № 3, це повідомлення, що не заперечується відповідачем, підтверджено його листами № 106 від 12.02.07, б/н від 01.03.07, виписано без дотримання вимог щодо змісту повідомлення про перевірку, які містяться в ч.4 ст. 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", а саме: не містить дати закінчення перевірки. Крім того, повідомлення № 3 підписано в.о. начальника Орджонікідзевської ОДПІ Н.А.Олійник без підтвердження повноважень вказаної особи виконувати обов'язки керівника податкового органу на момент його складення.
01.03.07 у зв'язку з неправильним оформленням повідомлення № 3 позивачем зазначене повідомлення відкликано, про що відповідачеві 01.03.07 вручений лист № 1255/10/23-120.
01.03.07 керівнику підприємства-відповідача під розписку надано повідомлення № 7 про проведення планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства (а.с.4), яке складено в повній відповідності з вимогами ч.4 ст. 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації документальних перевірок юридичних осіб, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 11.10.05 № 441, із зазначенням дати початку проведення планової перевірки -12.03.07 та її закінчення -06.04.07, тривалості перевірки - 20 робочих днів.
07.03.07 позивачем виданий наказ № 63 про проведення планової виїзної перевірки ЗАТ "Оветри" з 12.03.07 по 06.04.07 терміном 20 робочих днів; 12.03.07 позивачем виписано направлення № 39/230 на перевірку підприємства-відповідача.
На підстав зазначених документів 12.03.07, 13.03.07 посадовими особами позивача було здійснено вихід на підприємство-відповідача, але останнім відмовлено в допуску на його територію, про що позивачем складені відповідні акти від 12.03.07, 13.03.07.
Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з положеннями Закону України "Про державну податкову службу в Україні" до функцій органів державної податкової служби належить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) платником податків, проведення перевірок фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України. Для виконання цих функцій податкові органи наділені повноваженнями, в тому числі, здійснювати документальні невиїзні перевірки, а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства платником податків (ст.10, 11 цього Закону).
Статтею 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначені підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Так, плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.
Планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік.
Забороняється проведення планових виїзних перевірок за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім зобов'язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.
Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Проведення планових виїзних перевірок здійснюється органами державної податкової служби одночасно з іншими органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням та сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів). Порядок координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням та сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), визначається Кабінетом Міністрів України.
Тривалість планової виїзної перевірки не повинна перевищувати 20 робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - 10 робочих днів.
Згідно пп.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування в Україні" суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані допускати посадових осіб державних податкових органів до перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
За нормами ст.112 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", які визначають умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок, посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:
1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;
2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.
Виходячи з викладених норм, суд вважає, що виписане позивачем повідомлення № 3 не відповідає вимогам Закону України "Про державну податкову службу в Україні", внаслідок чого воно не створює прав та обов'язків у сторін щодо проведення перевірки, зокрема, не є документом, який надає право позивачеві на проведення планової виїзної перевірки відповідача.
Заперечення відповідача з цього приводу суд вважає помилковими, такими, що суперечать нормам чинного законодавства.
Оскільки видане позивачем повідомлення № 3 не може вважатися повідомленням в розумінні вимог ст. 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" через його невідповідність вказаній нормі, в даному випадку факт зміни строків і термінів проведення планової виїзної перевірки, про що зазначає відповідач, відсутній.
Крім того, ч. 2 ст. 112 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" містить виключний перелік підстав для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки: ненадання вказаних в ч.1 цієї статті документів платнику податків або їх надання з порушенням встановлених цією ж частиною вимог, серед яких такий документ як повідомлення про перевірку відсутній.
Наказ № 63 від 07.03.07 та направлення № 39/230 від 12.03.07 складені позивачем у відповідності з наведеними вище нормами, пред'явлені відповідачеві в якості документів, на підставі яких позивач набуває права приступити до проведення планової виїзної перевірки відповідача.
Щодо залучення до участі у проведенні планової перевірки працівників податкової міліції, згідно із ч.14 ст. 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" працівникам податкової міліції забороняється брати участь у проведенні планових та позапланових виїзних перевірок платників податків, що проводяться органами державної податкової служби, якщо такі перевірки не пов'язані з веденням оперативно-розшукових справ або розслідуванням кримінальних справ, порушених стосовно таких платників податків (посадових осіб платників податків), що знаходяться в їх провадженні.
Залучення до перевірки відповідача працівників Нікопольського відділу податкової міліції УПМ ДРА у Дніпропетровської області здійснено на підставі листа цього підрозділу податкової міліції від 26.01.07 № 1037/7/26-31, в якому наведена інформація про порушення діючого податкового законодавства посадовими особами ЗАТ "Оветри", яке відбувалось на протязі 2005-2006 років (ухилення від сплати податків). Ця інформація, як зазначено в цьому листі, оформлена у відповідності з п.1 ст.9 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" (у вигляді оперативно-розшукової справи).
Згідно п.3 ч.1 ст.8 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" оперативним підрозділам для виконання завдань оперативно-розшукової діяльності при наявності передбачених статтею 6 цього Закону підстав надається право порушувати в установленому законом порядку питання про проведення перевірок фінансово-господарської діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та осіб, які займаються підприємницькою діяльністю або іншими видами господарської діяльності індивідуально, та брати участь в їх проведенні.
Таким чином залучення фахівців працівників податкової міліції в даному випадку відповідає вимогам ч.14 ст. 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
З огляду на викладене суд вважає, що позивачем дотримані всі вимоги законодавства щодо підстав та умов проведення планової виїзної перевірки відповідача.
У зв'язку з наведеним дії відповідача щодо недопущення посадових осіб позивача до проведення планової виїзної перевірки на підставі наказу позивача від 07.03.07 № 63 та направлення № 39/230 від 12.03.07 є безпідставними, неправомірними, внаслідок чого порушене право податкового органу, встановлене Законом України "Про державну податкову службу в Україні", підлягає поновленню, одночасно з поновленням визначення п.9 ст. 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" строків проведення планової виїзної перевірки відповідача, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.94, ст.ст.160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
Позов задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати керівництво Закритого акціонерного товариства "Оветри", м. Орджонікідзе, допустити посадових осіб Орджонікідзевської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Орджонікідзе, до проведення планової виїзної перевірки згідно наказу Орджонікідзевської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Орджонікідзе, від 07.03.07 № 63, направлення № 39/230 від 12.03.07.
Поновити Орджонікідзевській об'єднаній державній податковій інспекції, м. Орджонікідзе, строки проведення планової виїзної перевірки Закритого акціонерного товариства "Оветри", м. Орджонікідзе.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
І.Ю. Добродняк
Згiдно з оригіналом
15.06.07
Помічник судді
Н.Ф. Голов'яшкіна