Постанова від 10.05.2007 по справі 4432-2007

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.

ПОСТАНОВА

Іменем України

10.05.2007

Справа №2-29/4432-2007

За позовом - Товариства з обмеженою відповідальністю «КАЯ - ТЕПЕ», м.Бахчисарай. До відповідача - Куйбишевської селищної ради, Бахчисарайський район, с. Куйбишево. Про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання надати погодження.

Суддя О.І Башилашвілі Секретар судового засідання Готовкіна Т.С.

Від позивача - Терещенко 3.О. - представник, довіреність у справі.

Від відповідача - Радянська З.О. - голова селищної ради.

Сутність спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «КАЯ - ТЕПЕ» звернулось до господарського суду АР Крим з позовом до відповідача - Куйбишевської селищної ради про визнання протиправною бездіяльність щодо ненадання погодження на надання в оренду водойм та зобов'язання надати погодження на надання в оренду позивачу водойм з гідротехнічними спорудами, що розташовані у Бахчисарайському районі АР Крим на землях Куйбишевської селищної ради.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач безпідставно не розглядає питання погодження надання позивачу в оренду водойм, чим порушує право позивача на їх оренду. Відповідач позовні вимоги визнав.

Після з'ясування усіх обставин справи та перевірки їх доказами суд перейшов до судових дебатів, після закінчення яких суд віддалявся до нарадчої кімнати.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши письмові доказі, а також заслухавши пояснення представників сторін, суд -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 51 Водного Кодексу України, у користування на умовах оренди водні об'єкти (їх частини) місцевого значення та ставки, що знаходяться в басейнах річок загальнодержавного значення, можуть надаватися водокористувачам лише для риборозведення, виробництва сільськогосподарської і промислової продукції, а також у лікувальних і оздоровчих цілях.

Передача орендарем права на оренду водного об'єкта (чи його частини) іншим суб'єктам господарювання забороняється.

Орендодавцями водних об'єктів (їх частин) місцевого значення є Верховна Рада Автономної Республіки Крим і обласні Ради.

Окремі повноваження щодо надання водних об'єктів (їх частин) місцевого значення в користування Верховна Рада Автономної Республіки Крим та обласні Ради можуть передавати відповідним органам виконавчої влади на місцях чи іншим державним органам.

Орендодавцями водних об'єктів загальнодержавного значення є Кабінет Міністрів України та місцеві державні адміністрації.

Розподіл повноважень щодо передачі водних об'єктів загальнодержавного значення визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Кодексу та інших законів України.

Право водокористування на умовах оренди оформляється договором, погодженим з державними органами охорони навколишнього природного середовища та водного господарства.

Умови, строки і збір за оренду водних об'єктів (їх частин) визначаються в договорі оренди за згодою сторін.

Водокористувачі, яким водний об'єкт (його частина) надано в оренду, можуть дозволити іншим водокористувачам здійснювати спеціальне водокористування в порядку, встановленому цим Кодексом.

Користування водними об'єктами (їх частинами) на умовах оренди здійснюється відповідно до вимог водного законодавства і регулюється цим Кодексом та іншими актами законодавства України.

Відповідно до п. 4.18 «Положення про порядок взаємодії з Асоціацією органів місцевого самоврядування в Автономній Республіці Крим та делегування органам місцевого самоврядування окремих повноважень Автономної Республіки Крим», затвердженого Постановою Верховної Ради АР Крим від 17.11.1999 р. N 796-2/99, міським і районним радам делеговані повноваження по наданню водних об'єктів (їх частин) місцевого значення в користування на умовах оренди.

Постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 22.09.2006 року N 175-5/06, затверджений Порядок надання в користування поверхневих водних об'єктів місцевого значення на умовах оренди.

Відповідно до п. 2 Порядку, підставою для укладення договору оренди водоймища є рішення відповідної міської або районної ради.

Для розгляду питання про надання водного об'єкту в оренду, претендентові (фізичній або юридичній особі) необхідно підготувати і надати відповідному уповноваженому органу наступні документи: відповідне клопотання; копії статуту суб'єкта підприємницької діяльності і свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницькій діяльності, завірені нотаріально; договір оренди гідротехнічних споруд, що відносяться до державного нерухомого майна (нерухомого майна, що належить Автономній Республіці Крим), укладений з Фондом майна Автономної Республіки Крим, або договір оренди гідротехнічних споруд, що відносяться до іншої власності, укладений з їх власником або органом, уповноваженим управляти відповідним майном (відноситься до водних об'єктів що має інженерні споруди); перспективний план використання водних об'єктів на термін оренди, до складу якого включаються наступні розділи: цілі використання, забезпечення експлуатації гідротехнічних споруд, виконання природоохоронних заходів.

Міські та районні ради розглядають клопотання протягом трьох місяців з моменту надходження документів. За наявності двох або більш клопотань, надання водних об'єктів в оренду здійснюється на конкурсній основі, умови якого і критерії визначення переможця встановлюються відповідними міськими і районними радами.

Після ухвалення відповідним уповноваженим органом рішення про надання в оренду водного об'єкту орендар зобов'язаний протягом трьох місяців забезпечити розробку водогосподарського паспорта, узгодженого з Республіканським комітетом Автономної Республіки Крим по водогосподарському будівництву і зрошуваному землеробству. Після цього укладається договір оренди водного об'єкту. Право користування водним об'єктом набуває чинності після підписання договору орендарем і орендодавцем.

З матеріалів справи вбачається, що позивач 30.01.2007р. звернувся до відповідача із заявою про надання згоди, щодо передачі йому в оренду для рибогосподарських потреб наступні водойми з гідротехнічними спорудами, розташованими в Бахчисарайському районі АР Крим на землях Куйбишевської селищної ради: водойми в районі с. Високе инв.№ 83-р, №84-р та пруди в районі с. Високе на 6000 м.куб. (2шт).

З цієї заяви вбачається, що позивач додав до заяви документи, передбачені Порядком надання в користування поверхневих водних об'єктів місцевого значення на умовах оренди, крім: договору оренди гідротехнічних споруд, що відносяться до державного нерухомого майна (нерухомого майна, що належить Автономній Республіці Крим), укладений з Фондом майна Автономної Республіки Крим, або договору оренди гідротехнічних споруд, що відносяться до іншої власності, укладений з їх власником або органом, уповноваженим управляти відповідним майном (відноситься до водних об'єктів що має інженерні споруди); перспективного плану використання водних об'єктів на термін оренди, до складу якого включаються наступні розділи: цілі використання, забезпечення експлуатації гідротехнічних споруд, виконання природоохоронних заходів.

Відповідно до ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно.

Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць.

Таким чином, питання надання згоди про передачу позивачу в оренду водойм, повинно вирішуватися лише на сесії ради.

Суд встановив, що 02.03.2007р. відбулась 9-та сесія 5 скликання Бахчисарайської селищної ради, та питання про передачу позивачу в оренду водойм не включалося в порядок денний сесії.

Оскільки відповідач отримав заяву позивача 30.01.2007р., тримісячний строк розгляду заяви позивача спливає 30.04.2007р.

Так, суд вважає, що відповідач порушив тримісячний строк розгляду заяви позивача, та підтвердженням цьому є факт не розгляду відповідачем заяви позивача про надання згоди на передачу йому в оренду вказаних водойм на сесії що відбулась 02.03.2007р., тобто у першому кварталі 2007 року, тоді як чергова сесія Бахчисарайської селищної ради повинна відбутися у другому квартали 2007 року, у період з 01.04.2007р. по 30.06.2007р., тобто після спливу тримісячного строку розгляду заяви позивача, передбаченого Постановою Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 22.09.2006 року N 175-5/06.

Викладене свідчить про порушення права позивача на оренду водних об'єктів, передбаченого ст. 51 Водного Кодексу України, та фактично робить неможливим реалізацію позивачем своїх планів на майбутнє.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти тільки на підставі, в межах повноважень і способом, які передбачені Конституцією і законами України.

На підставі ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень і до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно з вимогами ст.17 КАСУ компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно зі ст.105 КАСУ, адміністративний позов може містити вимоги встановлені п.1 - п.6 вказаної норми.

При цьому, згідно з ч.4 ст.105 КАС України, позовна заява може містити, крім визначених частиною третьою цієї статті, інші вимоги на захист прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин.

За викладених обставин, суд вважає, що вимога позивача про визнання протиправною бездіяльність Куйбишевської селищної ради щодо ненадання погодження на передачу в оренду водойм, підлягає задоволенню, оскільки відповідач взагалі не розглянув заяву позивача.

Що ж до вимоги про зобов'язання відповідача надати погодження на передачу Товариству з обмеженою відповідальністю КАЯ - ТЕПЕ» в оренду для риборозведення та здійснення статутної діяльності, водойми з гідротехнічними спорудами, що розташовані у Бахчисарайському районі АР Крим на землях Куйбишевської селищної ради, то суд вважає, що така вимога не підлягає задоволенню, оскільки відповідач не приймав рішення про відмову позивачу у передачі в оренду вказаних водойм.

Вступна та резолютивна частини постанови оголошені в судовому засіданні 10.05.2007р.

Повний текст рішення складений та підписаний 15.05.2007р.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 152, п. 1 ст. 153, 160, 163, п. 4 ст. 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Куйбишевської селищної ради щодо ненадання погодження на надання в оренду водойм Товариству з обмеженою відповідальністю «КАЯ - ТЕПЕ».

3. В частині зобов'язання Куйбишевської селищної ради надати погодження на надання Товариству з обмеженою відповідальністю «КАЯ - ТЕПЕ» (АР Крим, м. Бахчисарай, вул. Сімферопольська, 19 1А. код в ЄДРПО України 34625474) в оренду для риборозведення та здійснення статутної діяльності, водойми з гідротехнічними спорудами, що розташовані у Бахчисарайському районі АР Крим на землях Куйбишевської селищної ради: водойму в районі с. Високе 1967р. (з гідротехнічною спорудою - дамбою) інвентарний ,№ 83-р; водойму в районі с. Високе 1981р. (з гідротехнічною спорудою - дамбою) інвентарний № 84-р; 2 пруда в районі с. Високе на 6000 м.куб., в задоволенні позову - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного господарського суду через господарський суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови в десятиденний строк з дня її проголошення, з подальшим поданням апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження та в порядку передбаченому ч. 5 ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, у разі не подання відповідної заяви (ст. 254 КАС України).

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Башилашвілі О.І.