17 липня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/347/18-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Дембіцький П.Д., розглянув в порядку письмового провадження справу адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області до Комунального підприємства “Чернівціводоканал” про застосування заходів реагування, -
В поданому до суду адміністративному позові Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області (позивач) просить суд:
- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального підприємства “Чернівціводоканал” у вигляді повного зупинення роботи (експлуатації) джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, генератора бензинового RRSOR KGE 12 E в кількості 1 одиниця, генератора ТД 400 в кількості 1 одиниця, генераторів FOGO FH 7001 в кількості 2 одиниці, генератора сигналізаційного в кількості 1 одиниця, бензогенератора TIGER T G 6500 в кількості 1 одиниця, розташовані на промисловому майданчику № 1 за адресою: м. Чернівці, вул. Комунальників, 5; генератора ГСФ 200 в кількості 1 одиниця, розташованого на районній каналізаційній насосній станції-8 за адресою: м. Чернівці, вул. Рокітнянська, 19; однієї кахельної печі на промисловому майданчику № 8 - резервуар чистої води за адресою: м. Чернівці, вул.. Попова, 10; однієї кахельної печі на промисловому майданчику № 4 - водозабірна насосна “Біла” за адресою: Кіцманський район, с. Біла - до отримання Комунальним підприємством “Чернівціводоканал” дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на зазначені джерела викидів;
- повного зупинення експлуатації автотранспортних засобів ГАЗ-52, державний номерний знак НОМЕР_1; ГАЗ-52, державний номерний знак 11909МС; ГАЗ-52, державний номерний знак НОМЕР_2 до моменту доведення їх викидів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах до встановлення нормативів ДСТУ 4277:2004 та надання результатів замірів до Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що під час проведення перевірки Комунального підприємства “Чернівціводоканал” встановлено, що Комунальне підприємство “Чернівціводоканал” здійснює свою діяльність з порушенням вимог природоохоронного законодавства, а саме відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням статей 10, 11, Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Крім того, позивач зазначає, що відповідачем перевищено нормативи ДСТУ 4277:2004 гранично допустимого вмісту вуглеводів для автомобілів: ГАЗ 52, державний номерний знак НОМЕР_1, ГАЗ 52, державний номерний знак 11909-МС, ГАЗ 52, державний номерний знак НОМЕР_3, ЗІЛ ММЗ, державний номерний знак НОМЕР_2.
Оскільки господарська діяльність підприємства здійснюється з порушенням вимог і умов чинного законодавства, пов'язаних з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а також перевищено нормативи ДСТУ 4277:2004 гранично допустимого вмісту вуглеводів для автомобілів, позивач звернувся до суду із вказаним позовом з метою зупинення відповідачем проведення робіт, пов'язаних з забрудненням атмосферного повітря.
Відповідачем до суду подано відзив на адміністративний позов відповідно до якого зазначив, що Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області позивач не встановив і не довів здійснення відповідачем викидів (надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин), які вимагаються відповідного обліку. Акт перевірки, та інші докази надані позивачем не вказують на те, що діяльність відповідача завдає шкоди навколишньому природному середовищу.
У судовому засіданні позивач, представник позивача позов підтримав повністю, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги, а також справу розглядати у порядку письмового провадження.
Представник відповідача заперечував проти позову, надав пояснення суду по суті спору, а також клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Згідно ч. 1 ст. 205 КАС України, у разі неявки відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
У частині 9 статті 205 КАС України зазначено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи приписи ст. 205 КАС України, суд вважає, що немає перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні матеріали, письмові докази, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, судом встановлено.
Державною екологічною інспекцією у Чернівецькій області з 10.10.2017 року по 13.10.2017 року проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП «Чернівціводоканал» в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами за адресою: 58023, м. Чернівці, вулиця Комунальників, 5 за результатами якої складено відповідний акт.
В акті перевірки встановлені наступні порушення.
Встановлено, що КП «Чернівціводоканал» не розроблено паспорт на пилогазоочисну установку дж № 11 (патрубок Циклону) та не перевіряється (не менше одного разу на рік) ефективність роботи установки очищення газів, що передбачено п. 2.1.4 дозволу на викиди за № НОМЕР_4 - 403/1.
Підприємством не отримано дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря для генераторів, зокрема: на промисловому майданчику № 1 (вул. Комунальників, 5 м. Чернівці) - генератор бензиновий RSROR KGE 12 E, генератор ТД 400, генератор FOGO FH 3001 (5 шт.), генератор FOGO FH 7001 (2 шт.), генератор сигналізаційний, бензогенератор TIGER T G 6500: на Районній каналізаційній насосній станції - 8 (вул. Рокітнянська, 19 м. Чернівці) - для генератора ГСФ 200.
Підприємством не отримано дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря для кахельних печей, які підприємство використовує для обігріву побутових приміщень, зокрема: одна кахельна піч на промисловому майданчику № 7 - водозабірній насосній станції «Рогізна» у приміщенні хлораторної (вул. Заводська, 49 м. Чернівці), дві кахельні печі у побутовому приміщенні на промисловому майданчику № 8 - резервуар чистої води (вул. Попова, 10 м. Чернівці), одна кахельна піч на промисловому майданчику №4 - водозабірна насосна станція «Біла» (с. Біла Кіцманський район).
У результаті проведеного інструментально-лабораторного контролю замірів забруднюючих речовин від пересувних джерел підприємства - автотранспорту виявлено перевищення нормативів відповідно вимогам ДСТУ 4277:2004 (протокол вимірювання № 31 -17 від 11.10.2017).
Виявлено, що відповідальною особою допущено порушення правил ведення первинно облікової документації кількості забраних вод.
Встановлено незабезпечення дотримання вимог водоохоронного режиму на території водозабірних станцій «Магала», «Біла», «Рогізна», «Очерет» і на території водозабірної свердловини № 643/83 м. Чернівці, вул. Александрі, 46а, що призвело до порушення встановлених правил охорони водних ресурсів.
На території проммайданчиків КП «Чернівціводоканал» допущено порушення вимог щодо поводження з відходами 1 класу небезпеки - відпрацьованими люмінесцентними лампами (в кількості 12 шт.) під час їх тимчасового зберігання в необладнаних для цього місцях.
На підприємстві не обладнано відповідне місце для тимчасового зберігання відходів 4 класу небезпеки - шин автомобільних зіпсованих або відпрацьованих.
На території проммайданчику №1 - виробнича база КП «Чернівціводоканал» допущено порушення вимог щодо поводження з відходами 2 класу небезпеки - відпрацьованими моторними мастилами під час їх тимчасового зберігання в необладнаному для цього місці.
Допущено порушення ведення первинного поточного обліку утворених відходів відповідно до встановленої типової форми № 1 - ВТ.
Допущено ненадання щоквартальної інформації про поводження з маслами та мастилами і моторними відпрацьованими за 2016 рік та 1, 2, З кв. 2017 року.
Виявлено невиконання попередньо виданого припису Держекоінспекції у Чернівецькій області від 27.07.2017 року за № 03/49.
Акт перевірки від 13.10.2017 року підписаний начальником КП «Чернівціводоканал» ОСОБА_1 та начальником Інспекції промислового водовідведення КП «Чернівціводоканал» ОСОБА_2 без зауважень та без надання пояснень. (а. с. 42 - 50).
За наслідками проведеної перевірки, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища внесено директору КП «Чернівціводоканал» ОСОБА_1 припис № 03/92 від 20.10.2017 року, в якому зокрема приписано:
- згідно п. 2 отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря для джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря для генераторів, зокрема: на промисловому майданчику №1 (вул. Комунальників, 5 м. Чернівці) - генератор бензиновий RSROR KGE 12 E, генератор ТД 400, генератор FOGO FH 3001 (5 шт.), генератор FOGO FH 7001 (2 шт.), генератор сигналізаційний, бензогенератор TIGER T G 6500: на Районній каналізаційній насосній станції - 8 (вул. Рокітнянська, 19 м. Чернівці) - для генератора ГСФ 200. Термін виконання - до 20.01.2018 року;
- згідно п. 3 отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємства, зокрема: одна кахельна піч на промисловому майданчику №7 - водозабірній насосній станції «Рогізна» у приміщенні хлораторної (вул. Заводська, 49 м. Чернівці), дві кахельні печі у побутовому приміщенні на промисловому майданчику №8 - резервуар чистої води (вул. Попова, 10 м. Чернівці), одна кахельна піч на промисловому майданчику №4 - водозабірна насосна станція «Біла» (с. Біла Кіцманський район). Термін виконання - до 20.01.2018 року;
- згідно п.11 довести до встановлених нормативів викиди вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах на відповідність до встановлених нормативів ДСТУ 4277:2004 у транспортних засобах і а представити результати замірів до Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області. Термін виконання - до 20.11.2017 р. (а.с.37 -39).
На підставі наказу Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області №55-п від 26.03.2018 року та направлення № 03/72 від 26.03.2018 року, Державною екологічною інспекцією у Чернівецькій області проведено позапланову перевірку КП «Чернівціводоканал» по виконанню попередньо виданого припису № 03/92 віл 20.10.2017 року. (а.с. 40,41).
Відповідно до акту позапланової перевірки від 28.03.2018 року встановлені наступні порушення.
Відповідно п.2 припису № 03/92 - не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря для джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - генераторів, зокрема: на промисловому майданчику №1 (вул. Комунальників, 5 м. Чернівці) - генератор бензиновий RSROR KGE 12 E, генератор ТД 400, генератор FOGO FH 3001 (5 шт.), генератор FOGO FH 7001 (2 шт.), генератор сигналізаційний, бензогенератор TIGER T G 6500: на Районній каналізаційній насосній станції - 8 (вул. Рокітнянська, 19 м. Чернівці) - для генератора ГСФ 200;
Згідно п. 3 припису № 03/92 - не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємства, зокрема: одна кахельна піч на промисловому майданчику №7 - водозабірній насосній станції «Рогізна» у приміщенні хлораторної (вул. Заводська, 49 м. Чернівці), дві кахельні печі у побутовому приміщенні на промисловому майданчику №8 - резервуар чистої води (вул. Попова, 10 м. Чернівці), одна кахельна піч на промисловому майданчику №4 - водозабірна насосна станція «Біла» (с. Біла Кіцманський район);
Відповідно п. 11 припису № 03/92 - КП «Чернівціводоканал» не довести до встановлених нормативів викиди вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах на відповідність до встановлених нормативів ДСТУ 4277:2004 у транспортних засобах та представити результати замірів до Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області.
Таким чином, в акті позапланової перевірки від 28.03.2018 року зафіксовано, КП «Чернівціводоканал» вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у визначені строки не виконав.
Акт позапланової перевірки від 28.03.2018 року підписаний начальником КП «Чернівціводоканал» ОСОБА_1 та начальником Інспекції промислового водовідведення КП «Чернівціводоканал» ОСОБА_2 без зауважень та без надання пояснень. (а.с. 13-25).
За невиконання припису 03/92 від 20.10.2017 року першого заступника начальника з загальних питань КП «Чернівціводоканал» ОСОБА_3 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 289,00 грн., який сплачено добровільно, що підтверджується квитанцією № 1065 від 17.04.2018 року (а.с. 59-60, 61).
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Спірні правовідносини врегульовані наступними нормативно-правовими актами, чинними на час виникнення спірних правовідносин: Законом України “ Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон №877-V), Законом України “Про охорону атмосферного повітря” від 16 жовтня 1992 року № 2707-XII (далі - Закон №2707-XII), Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25 червня 1991 року № 1264-XII (далі - Закон № 1264-XII), Положенням про Державну екологічну інспекцію у Чернівецькій області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України № 652 від 28 вересня 2017 року (далі - Положення).
Відповідно п. 1 Розділу 1 Положення Державна екологічна інспекція у Чернівецькій області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується.
Згідно п. 2 розділу 1 Положення інспекція у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету міністрів України, дорученнями Прем'єр - міністра України, наказами Міністерства екології та природних ресурсів України, дорученнями міністра екології та природних ресурсів, його заступників, наказами Держекоінспекції, дорученнями Голови Держекоінспекції, актами обласної державної адміністрації, обласної ради, іншими актами законодавства України, а також цим Положенням.
Відповідно п. 3 Розділу 1 Положення повноваження інспекції поширюються на територію Чернівецької області.
Згідно п. 2.4 Розділу 2 Положення здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадян України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря, зокрема щодо: виконання загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм; наявності та додержання умов на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів забруднюючих речовин; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання; порядку провадження діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.
Відповідно п. п. 2.9 та 2.10 Розділу 3 Положення інспекція для виконання покладених на неї завдань має право: здійснювати відбір проб ті інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей викидів стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря, вод лляльних, баластних, зворотних, поверхневих, морських, вимірювання показників складу та властивостей підземних вод у пробах із спостережувальних свердловин на об'єктах, що обстежуються; вимірювання показників складу та властивостей викидів пересувних джерел забруднення атмосферного повітря та екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання; проводити перевірку стану організації та здійснення виробничого контролю за дотриманням суб'єктами господарювання нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин, за здійсненням інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин із стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок, за дотриманням установлених нормативів гранично - допустимого скидання забруднюючих речовин, за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води об'єктів у контрольних створах і перевірку дотримання правил визначення якості вод.
Відповідно ст. 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;
Частиною 4 ст. 4 Закону №877-V зазначається, що виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю)
Відповідно до ч. 5. ст. 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Згідно ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно ст. 9 Закону №2707-XII для кожного типу пересувних джерел, що експлуатуються на території України, встановлюються нормативи вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах та впливу фізичних факторів цих джерел, які розробляються з урахуванням сучасних технічних рішень щодо зменшення утворення забруднюючих речовин, зниження рівнів впливу фізичних факторів, очищення відпрацьованих газів та економічної доцільності.
Згідно ст. 10 Закону №2707-XII підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.
Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об'єктів.
Відповідно ст. 11 Закону №2707-XII для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п'ять років за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування з урахуванням особливостей екологічної ситуації регіону, населеного пункту можуть додатково встановлювати перелік забруднюючих речовин, за якими здійснюється регулювання їх викидів на відповідній території.
За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування, у разі перевищення нормативів екологічної безпеки, на відповідній території затверджують відповідно до закону програми оздоровлення атмосферного повітря, здійснюють заходи щодо зменшення забруднення атмосферного повітря.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об'єкти, які не належать до першої і другої груп.
Строк дії дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, - сім років, об'єкт якого належить до другої групи, - десять років, об'єкт якого належить до третьої групи, - необмежений.
Перелік установ, організацій та закладів, яким надається право на розробку документів, що обґрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видаються за умови: неперевищення протягом строку їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки; неперевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел; дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин.
У разі зміни параметрів джерел викидів, їх кількості, кількісного та якісного складу забруднюючих речовин, заходів із зниження їх кількості до зазначених дозволів вносяться зміни.
Якщо за результатами спостережень за станом атмосферного повітря або розрахунковими даними встановлено зони, де внаслідок причин об'єктивного характеру встановлено перевищення нормативів екологічної безпеки, приймається рішення про поетапне зниження викидів забруднюючих речовин підприємствами, установами, організаціями та громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності. Тривалість кожного етапу та необхідне зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин на кожному етапі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 17 Закону №2707-XII з метою відвернення і зменшення забруднення атмосферного повітря транспортними та іншими пересувними засобами і установками та впливу пов'язаних з ними фізичних факторів здійснюються: розроблення та виконання комплексу заходів щодо зниження викидів, знешкодження шкідливих речовин і зменшення фізичного впливу під час проектування, виробництва, експлуатації та ремонту транспортних та інших пересувних засобів і установок; переведення транспортних та інших пересувних засобів і установок на менш токсичні види палива; раціональне планування та забудова населених пунктів з дотриманням нормативно визначеної відстані до транспортних шляхів; виведення з густонаселених житлових кварталів за межі міста транспортних підприємств, вантажного транзитного автомобільного транспорту; обмеження в'їзду автомобільного транспорту та інших транспортних засобів та установок у сельбищні, курортні, лікувально-оздоровчі, рекреаційні та природно-заповідні зони, місця масового відпочинку та туризму; поліпшення стану утримання транспортних шляхів і вуличного покриття; впровадження в містах автоматизованих систем регулювання дорожнього руху; удосконалення технологій транспортування і зберігання палива, забезпечення постійного контролю за якістю палива на нафтопереробних підприємствах та автозаправних станціях; впровадження та вдосконалення діяльності контрольно-регулювальних і діагностичних пунктів та комплексних систем перевірки нормативів екологічної безпеки транспортних та інших пересувних засобів і установок.
Проектування, виробництво та експлуатація транспортних та інших пересувних засобів і установок, вміст забруднюючих речовин у відпрацьованих газах яких перевищує нормативи або рівні впливу фізичних факторів, забороняються.
Аналізуючи наведені правові норми суд дійшов висновку про те, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози забруднення навколишнього середовища.
Суд звертає увагу, що акт планової перевірки від 13.10.2017 року та акт позапланової перевірки від перевірки відповідача 28.03.2018 року підписані представника відповідача без зауважень та без надання пояснень.
Крім того, Наказ від 18.09.2017 року № 221-п на проведення перевірки, припис № 03/92 від 20.10.2017 року на момент звернення позивача до суду є чинним, відповідачем не оскаржувались, як в адміністративному так і в судовому порядку.
Претензія від 30.03.2018 року № 08/769 "Про відшкодування збитків в сумі 508,63 грн.заподіяних державі порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, внаслідок викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел без наявності дозволу прийнята відповідачем, та добровільно сплачено визначена сума, що підтверджується платіжними дорученнями № 6553, № 6552 від 17.04.2018 року. (а.с. 54-58).
Частиною 8 ст. 7 Закону України “ Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 5 квітня 2007 року № 877-V припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Таким чином припис - це документ котрий є обов'язковим до виконання.
Крім того, в ході судового розгляду справи судом встановлено, а також і не заперечувалось сторонами те, що на час розгляду справи, зафіксовані в акті перевірки та приписі виявлені порушення, відповідачем не усунуто.
Відповідно ст. 11 Закону № 877-V виконання вимог органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства є обов'язком для суб'єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Враховуючи той факт, що позивачем під час позапланової перевірки 28.03.2018 року встановлено невиконання КП «Чернівціводоканал» вимог припису № 03/92 від 20.10.2017 року до акту перевірки віл 13.10.2017 року, а саме: п.2 - не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря для джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - генераторів, зокрема: на промисловому майданчику №1 (вул. Комунальників, 5 м. Чернівці) - генератор бензиновий RSROR KGE 12 E, генератор ТД 400, генератор FOGO FH 3001 (5 шт.), генератор FOGO FH 7001 (2 шт.), генератор сигналізаційний, бензогенератор TIGER T G 6500: на Районній каналізаційній насосній станції - 8 (вул. Рокітнянська, 19 м. Чернівці) - для генератора ГСФ 200; п. 3 - не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємства, зокрема: одна кахельна піч на промисловому майданчику №7 - водозабірній насосній станції «Рогізна» у приміщенні хлораторної (вул. Заводська, 49 м. Чернівці), дві кахельні печі у побутовому приміщенні на промисловому майданчику №8 - резервуар чистої води (вул. Попова, 10 м. Чернівці), одна кахельна піч на промисловому майданчику №4 -водозабірна насосна станція «Біла» (с. Біла Кіцманський район); п. 11 - КП «Чернівціводоканал» не довести до встановлених нормативів викиди вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах на відповідність до встановлених нормативів ДСТУ 4277:2004 у транспортних засобах та представити результати замірів до Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області, суд вважає позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області про застосування до Комунального підприємства “Чернівціводоканал” заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи (експлуатації) джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, генератора бензинового RRSOR KGE 12 E в кількості 1 одиниця, генератора ТД 400 в кількості 1 одиниця, генераторів FOGO FH 7001 в кількості 2 одиниці, генератора сигналізаційного в кількості 1 одиниця, бензогенератора TIGER T G 6500 в кількості 1 одиниця, розташовані на промисловому майданчику № 1 за адресою: м. Чернівці, вул. Комунальників, 5; генератора ГСФ 200 в кількості 1 одиниця, розташованого на районній каналізаційній насосній станції-8 за адресою: м. Чернівці, вул. Рокітнянська, 19; однієї кахельної печі на промисловому майданчику № 8 - резервуар чистої води за адресою: м. Чернівці, вул.. Попова, 10; однієї кахельної печі на промисловому майданчику № 4 - водозабірна насосна “Біла” за адресою: Кіцманський район, с. Біла - до отримання Комунальним підприємством “Чернівціводоканал” дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на зазначені джерела викидів та повного зупинення експлуатації автотранспортних засобів ГАЗ-52, державний номерний знак НОМЕР_1; ГАЗ-52, державний номерний знак 11909МС; ГАЗ-52, державний номерний знак НОМЕР_2 до моменту доведення їх викидів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах до встановлення нормативів ДСТУ 4277:2004 та надання результатів замірів до Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 73 КАС України передбачено належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно статей 74-76 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Як зазначено ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 2, 5, 9, 72-80, 90, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального підприємства “Чернівціводоканал” (вул. Комунальників, 5, м. Чернівці, 58023, код ЄДРПОУ 03361780) у вигляді:
- повного зупинення роботи (експлуатації) джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, генератора бензинового RRSOR KGE 12 E в кількості 1 одиниця, генератора ТД 400 в кількості 1 одиниця, генераторів FOGO FH 7001 в кількості 2 одиниці, генератора сигналізаційного в кількості 1 одиниця, бензогенератора TIGER T G 6500 в кількості 1 одиниця, розташовані на промисловому майданчику № 1 за адресою: м. Чернівці, вул. Комунальників, 5; генератора ГСФ 200 в кількості 1 одиниця, розташованого на районній каналізаційній насосній станції-8 за адресою: м. Чернівці, вул. Рокітнянська, 19; однієї кахельної печі на промисловому майданчику № 8 - резервуар чистої води за адресою: м. Чернівці, вул.. Попова, 10; однієї кахельної печі на промисловому майданчику № 4 - водозабірна насосна “Біла” за адресою: Кіцманський район, с. Біла - до отримання Комунальним підприємством “Чернівціводоканал” дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на зазначені джерела викидів;
- повного зупинення експлуатації автотранспортних засобів ГАЗ-52, державний номерний знак НОМЕР_1; ГАЗ-52, державний номерний знак 11909МС; ГАЗ-52, державний номерний знак НОМЕР_2 до моменту доведення їх викидів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах до встановлення нормативів ДСТУ 4277:2004 та надання результатів замірів до Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Суддя П.Д. Дембіцький