03 червня 2010 року справа № 2а-2171/10/2370 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Новікової Т.В.,
при секретарі - Найдьон А.В.,
за відсутності позивача, за участю представника - ОСОБА_1 (за довіреністю), розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом приватного підприємця ОСОБА_2 до Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області про визнання нечинним податкового Повідомлення-рішення №0000051720/0 від 15.12.2009р., №0000631720/1 від 15.01.2010р. до акту 2046/17/НОМЕР_1 від 22.12.2008р.,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом від 12.05.2010р. №12 Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0000051720/0 від 15.12.2009р., №0000631720/1 від 15.01.2010р. до акту 2046/17/НОМЕР_1 від 22.12.2008р.
Під час судового засідання представником відповідача заявлено клопотання від 26.05.2010р. №8202/10-059 про колегіальний розгляд справи, з посилання^ на особливу складність адміністративного спору.
За зазначених обставин та з врахуванням вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про задоволення клопотання представника відповідача щодо колегіального розгляду справи, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 КАС України, адміністративні справи розглядаються і вирішуються в окружному адміністративному суді колегією у складі трьох суддів за клопотанням однієї зі сторін про колегіальний розгляд справи або з ініціативи судді в разі їх особливої складності. У разі подання клопотання про колегіальний розгляд справи або відповідної ініціативи судді склад колегії суддів визначається в порядку, встановленому частиною третьою статті 151 цього Кодексу.
З метою забезпечення додаткових гарантій правосудного вирішення справи за умови зміцнення незалежності суду, підвищення фаховості у вирішенні даної справи, неупередженому і всебічному її аналізу, процесуальним законодавством встановлюються випадки колегіального розгляду справи у суді першої інстанції.
Виходячи з міркувань забезпечення незалежності суду та фаховості вирішення справи, суд зобов'язаний вирішувати адміністративний спір в колегіальному складі, надавши можливість сторонам і судді у кожній конкретній справі визначити доцільність її розгляду колегією суддів. Однією з підстав колегіального розгляду справи є її особлива складність (пункт 7 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" від 6 березня 2008 року N 2). Особлива складність може полягати у великій кількості обставин у справі та складності їх правової кваліфікації, суперечливості та неясності законодавства, що регулює спірні відносини, в існуванні прямого чи непрямого тиску на суддю. Особлива складність справи є суто оціночним поняттям, тому визначення ступеня складності справи не може обмежуватися вичерпним переліком критеріїв і має визначатися судом самостійно, з урахуванням конкретних обставин справи, враховуючи наприклад: предмет спору, кількісний склад учасників судового розгляду, обсяг необхідних для вирішення справи доказів, правові підстави позову, великий суспільний інтерес до справи та ін.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання представника відповідача про колегіальний розгляд справи.
Керуючись ст. 49, ч. І ст.52, ст. ст.,' 133, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Черкаський окружний адміністративний суд, -
УХВАЛИВ:.
Клопотання представника Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області про колегіальний розгляд адміністративної справи № 2а-2171/10/2370, задовольнити.
Призначити судовий розгляд адміністративної справи № 2а-2171/10/2370 колегією суддів.
Копію ухвали суду направити сторонам у справі.
Ухвала окремо від постанови суду оскарженню не підлягає.
Суддя Т.В. Новікова