16 липня 2018 р. м. ХерсонСправа № 821/1928/17
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Морської Г.М. ,
при секретарі: Кованій В.А.,
за участю:
представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача - Біленко Т.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 звернулися до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (далі-відповідача), в якому просять визнати рішення відповідача про відмову, яке викладене у листі від 18.03.2016р. №П-1762/0-400/6-16-СГ незаконним і безпідставним та зобов'язати відповідача надати позивачам дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю) із земель наданих в оренду ОСОБА_7 площею 59,9521 га для ведення фермерського господарства за межами населеного пункту на території Садівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області.
Ухвалою суду від 18.05.2018р. провадження у справі відкрите. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
В судовому засіданні 16.07.2018р. представником відповідача заявлено клопотання про закриття провадження в справі, яке мотивоване тим, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області «Про припинення договору оренди землі» від 10 липня 2018 року №2427-СГ припинено договір оренди землі сільськогосподарського призначення державної власності від 21 листопада 2014 року загальною площею 59,9521 га.
Представники позивачів заперечили проти задоволення вказаного клопотання.
Дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.
Відповідно до частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі:
1) якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства;
2) якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом;
3) якщо сторони досягли примирення;
4) якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав;
5) у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб'єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва;
6) щодо оскарження нормативно-правових актів суб'єктів владних повноважень чи окремих їх положень, якщо оскаржуваний нормативно-правовий акт або відповідні його положення визнано протиправними і нечинними рішенням суду, яке набрало законної сили;
7) щодо оскарження індивідуальних актів та дій суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані акти та дії суб'єкта владних повноважень було змінено або скасовано рішенням суду, яке набрало законної сили;
8) щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Законодавець визначає вісім правових підстав для закриття провадження в справі, з них лише одна підстава дає суду можливість закрити провадження в справі в разі оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, а саме - якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
В даному випадку представник відповідача стверджує, що наказом від 10 липня 2018 року №2427-СГ суб'єкт владних повноважень виправив порушення, які були підставою для звернення позивачів до суду. Таким виправленням відповідач вважає, припинення договору оренди з громадянином ОСОБА_7, шляхом його розірвання в односторонньому порядку, у зв'язку із відмовою орендаря від перегляду розміру орендної плати.
Оскільки договір оренди розірвано, на думку представника відповідача, у позивачів відсутні правові підстави для звернення за отриманням дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність.
Суд не може погодитись з такою позицією відповідача, як не може погодитись і з наявністю правових підстав для закриття провадження в справі.
Правовідносини оренди земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення мають певну процедуру свого початку та свого закінчення. Такою процедурою є державна реєстрація права оренди та державна реєстрація припинення права оренди, доказів такої реєстрації (припинення оренди) сторони суду не надали.
Окремо суд звертає увагу представника відповідача, що викладені ним обставини ніяким чином не впливають на право позивачів, зазначене в п. «а» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України.
Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району (п. «а» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України).
Також позиція відповідача жодним чином не впливає на конституційне право громадян на безоплатну приватизацію землі, як не звільняє й самого відповідача від обов'язку діяти відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суд не вбачає підстави для задоволення клопотання відповідача про закриття провадження в справі.
Керуючись ст. 243, 248 КАС України,
ухвалив:
В задоволенні клопотання про закриття провадження у справі відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомукаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення
Повний текст ухвали складений та підписаний 18 липня 2018р.
Суддя Морська Г.М.