про передачу справи за підсудністю
18 липня 2018 року Справа № 2340/2772/18
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Паламар П.Г., розглянувши матеріали позовної заяви Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про визнання протиправними та скасування постанов,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся з позовом Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради (вул. Б.Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18000) до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області (бул. Шевченка, 185, м. Черкаси, 18000), в якому просить:
-визнати протиправною та скасувати постанову про результати перевірки виконавчого провадження від 27.06.2018, якою скасовано постанову про закінчення виконавчого провадження від 25.06.2018 ВП №56604540;
-визнати протиправною та скасувати постанову про відновлення виконавчого провадження від 02.07.2018 (ВП №56604540).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно з ч. 3 ст. 27 Кодексу адміністративного судочинства України підсудність окремих категорій адміністративних справ визначається цим Кодексом.
Так, за приписами ч. 5 ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
Вищенаведене вказує на те, що рішення, дії або бездіяльність державної виконавчої служби при виконанні судових рішень, за загальним правилом, оскаржуються до суду, який видав виконавчий документ.
Вказане кореспондується з положеннями ч. 1 ст. 74 Закону України "Про виконавче провадження", згідно з якою рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
З позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що на виконанні в управлінні ДВС ГТУЮ у Черкаській області знаходиться ВП № 56604540 з виконання виконавчого листа № 712/10673/17, виданого Соснівським районним судом м. Черкаси 07.06.2018 у справі за позовом ПП «Міськбуд-Плюс» до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, треті особи - Черкаська міська рада, виконавчий комітет Черкаської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення.
Головним державним виконавцем управління ДВС ГТУЮ у Черкаській області Вельган О.В. 13.06.2018 відкрито виконавче провадження на підставі виконавчого листа Соснівського районного суду м. Черкаси у справі № 712/10673/17 від 07.06.2018.
Отже, виконавчий лист, в межах виконання якого винесено оскаржувані постанови, виданий саме Соснівським районним судом м. Черкаси.
Враховуючи те, що Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради звернувся з адміністративним позовом, предметом якого є оскарження постанов, які винесені в межах виконавчого провадження ВП № 56604540 по примусовому виконанню виконавчого листа № 712/10673/17, виданого Соснівським районним судом м. Черкаси 07.06.2018, дана справа підсудна місцевому загальному суду, як адміністративному суду, а саме: Соснівському районному суду м. Черкаси.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
У зв'язку з тим, що загальними положеннями Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено вирішення питання про повернення позовної заяви позивачу для звернення до належного суду чи передачу справи до належного адміністративного суду у разі встановлення, що справа належить до предметної юрисдикції (підсудності) іншого суду, суддя вважає за необхідне для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, застосувати аналогію закону щодо передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого у разі порушення територіальної юрисдикції (підсудності) у відповідності до пункту 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 29 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з ч. 8 ст. 29 Кодексу адміністративного судочинства України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Кодексу адміністративного судочинства України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що справу належить передати для розгляду по суті до Соснівського районного суду м. Черкаси.
Керуючись статтями 29, 248, 256, 287 КАС України, суд,
Адміністративну справу № 2340/2772/18 за позовом Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про визнання протиправними та скасування постанов, передати на розгляд до Соснівського районного суду м. Черкаси.
Копію ухвали надіслати сторонам у справі.
Роз'яснити сторонам, що передача вказаної адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд.
Суддя П.Г. Паламар