Рішення від 19.06.2018 по справі 804/1967/18

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2018 року Справа № 804/1967/18

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЄфанової О.В.

за участі секретаря судового засіданняДраготи С.А.

за участі:

позивача представника відповідача Щербак Д.В. Чайкін Є.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:

визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду. України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку пенсії Позивачу з 01 січня 2016 року - протиправними, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести Позивачу перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру з врахуванням:

з 02.04.2014р. - одноразових видів грошового забезпечення, які були виплачені перед звільненням за 2012 - 2014 роки - матеріальна допомога у розмірі - 1575 грн., що є середньою за 24 місяці з отриманої допомоги у розмірі 37792,69 грн.;

з 01.01.2016 врахувавши такі складові: посадового окладу - 3400 грн.; окладу за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції - 2200 грн.; надбавки за стаж служби 40% - 2240 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10% - 340 грн.; та середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 7267,59 грн. (виконання особливо важливих завдань 100% - 2055, 74 грн., та щомісячна премія 5211,85 грн.) з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та з урахуванням суми у 1575 грн., що є середньою за 24 місяці з отриманої мною допомоги у розмірі 37792,69 грн. з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що згідно відповідей відповідача при перерахунку пенсії не будуть враховані матеріальна допомога, одноразова допомога при звільненні, не буде нараховано середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, а лише не зрозуміла премія у 6,15%. Зазначені дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивач вважає протиправними.

Ухвалою суду від 21.03.2018 року у даній справі відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.

До суду надійшов відзив відповідача, в якому в обґрунтування якого зазначено, що при призначені та перерахунку пенсії відповідачем виконано всі вимоги пенсійного законодавства. Крім того, чинним законодавством визначено орган, на який покладено повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, в даному випадку ліквідаційна комісія ГУМВС в Дніпропетровській області.

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що з 2 квітня 2014 року, ОСОБА_1 отримує пенсію призначену за вислугу років, як пенсіонер МВС України у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» були встановлені посадові оклади поліцейських, що є вищими за оклади працівників міліції.

Позивачем були направлені відповідні запити - заяви:

до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області, з вимогою надати інформацію щодо складових, які включені до довідки про розмір грошового забезпечення на момент звільнення, та довідки з розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, премій та сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги та ін. для перерахунку пенсії;

до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, з вимогою надати довідку про грошове забезпечення, для подальшого перерахунку пенсії відповідно до Закону України від 23.12.2015 р. № 900 - VIІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», новий розрахунок пенсії відповідно вже до грошового забезпечення поліцейських, та повідомити, коли буде виплата перерахованої пенсії.

Згідно отриманих відповідей з ліквідаційної комісії ГУМВС України Дніпропетровській області (№ 1/674зі/Бр від 29.12.2017, та № 1/21зі/Бр від 17.01.2018) позивачу стало відомо, що до довідки про обчислення пенсії на 02.04.2014 року не були включені отримані позивачем протягом 2012-2014 років матеріальні допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань та одноразова грошова допомога при звільненні. А до довідки для перерахунку пенсії на підставі Закону №900 від 23.12.2015 не включено премію, надбавку за виконання особливо важливих завдань, та також не зазначено про отримані позивачем матеріальні допомоги та одноразову грошову допомогу. Надбавки та премія для проведення перерахунку пенсії враховуються відповідно до постанови КМУ № 988 в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою в Національній поліції.

Відповіддю з Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (№ Щ 9471-17 від 29.12.2017 ) було зазначено, що позивачу відмовлено у перерахунку пенсії в зв'язку з тим, що перерахунок пенсії щодо довідки ліквідаційної комісії, яка видавалася станом на 01.01.2016 буде здійснено, у разі виділення коштів з Державного бюджету України. А стосовно того, що при призначенні пенсії в 2014 році не були враховані додаткові види грошового забезпечення як матеріальні допомоги та одноразову грошову допомогу, вказано, що вони не входять до таких з яких обраховується пенсія.

Крім цього, у свої відповіді вказали, що позивачу відмовлено у перерахунку та виплаті пенсії, у зв'язку з відсутністю в бюджеті коштів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 03 квітня 2014 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262- ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.

Положеннями частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку. Так, усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв'язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини першої статті 92); Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, З статті 116) .

Таким чином, види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ визначає виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Відповідно до абзацу 3 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

До складу грошового забезпечення, з якого позивачу обчислено пенсію були включені наступні щомісячні додаткові види грошового забезпечення у середньомісячному розмірі за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням:

надбавка за виконання особливо важливих справ;

надбавка за службу в умовах режимних обмежень;

щомісячна премія.

Вказані обставини підтверджуються довідкою ГУМВС України в Дніпропетровській області про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії (без № та без дати) та протоколом про призначення пенсії за пенсійною справою позивача № 0403011949 від 03.04.2014 року.

Суд зазначає, що Конституційним Судом України прийнято рішення від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015, згідно якого положення першого речення частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з наступними змінами, згідно з якими «усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством», в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення (даний перелік є вичерпним).

Оскільки рішенням Конституційного Суду України від 13.05.2015 року № 4-рп/2015 встановлено вичерпність переліку, встановленого ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ щодо нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, тоді як такі виплати як «допомога», що мають тимчасовий характер, не включені до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та не можуть бути складовими грошового забезпечення в розумінні положень ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів по аналогічним правовідносинам і є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20.02.2018р. по справі № 286/2987/16-а (№ рішення в ЄДРСР 72363224).

Також, суд зазначає, що згідно із ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України

Порядок проведення перерахунку пенсій визначений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Пунктом 5 Порядку № 45 (в редакції до 24.02.2018р.) передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за Відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно із пунктом 6 Порядку № 45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Зокрема, наказом Міністерства внутрішніх справ № 138 від 17.02.2017 затверджено Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських.

Відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522, з 01.01.2007 на Пенсійний фонд України покладені функції лише з призначення і виплати пенсії, а функції розрахунку вислуги років, визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій, належить до компетенції уповноваженого органу того міністерства або відомства, звідки військовослужбовця або особу рядового чи начальницького складу було звільнено зі служби. Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 26.06.2013 року № 611 та листа Міністерства внутрішніх справ України № 4019/02/22-2017 від 22.03.2017 року повноваження з видачі довідок та визначенню складових грошового забезпечення покладено на ГУМВС України в Дніпропетровській області (на сьогодні ліквідаційну комісію ГУМВС України в Дніпропетровській області).

Таким чином, головне управління не наділено повноваження визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась довідка.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 25.11.2014 у справі № 21-322а14 (№ рішення в ЄДРСР 42010782), де Верховний Суд України вказав, що «за змістом положень пункту 24 Порядку органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках».

При цьому суд зазначає, що на виконання п.3 Порядку № 45 ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області було надано довідку № 83/34995 від 30.03.2018р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім'я позивача (копія довідки міститься в матеріалах справи).

На підставі вказаної довідки, головним управлінням було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016, внаслідок чого основний розмір пенсії позивача зменшився, але частина 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ містить застереження, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій, у зв'язку з чим розмір пенсії позивача був збережений у відповідності до отримуваного ним розміру пенсії до моменту здійснення даного перерахунку (копії відповідних розрахунків містяться в матеріалах справи).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, та відмовляє в задоволенні позову.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у зв'язку із відмовою у задоволенні позову не підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст. ст. 244, 245, 250 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 02 липня 2018 року.

Суддя О.В. Єфанова