Україна
Донецький окружний адміністративний суд
17 липня 2018 р. Справа№805/4736/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазарєва В.В., за участю секретаря судового засідання Аржанова А.С, позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача Бусела В.О., представника третьої особи Кононенко І.Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Слов'янськ адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області про скасування постанови від 07.06.2018 року про закінчення виконавчого провадження ВП № 56200898, -
19 червня 2018 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (далі - ДВС) про скасування постанови від 07.06.2018 року про закінчення виконавчого провадження ВП № 56200898. Позов здано на пошту 18.06.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 13.11.2017 року постановою Донецького окружного адміністративного суду у справі № 805/3473/17-а зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою. В подальшому, позивач звернувся до відповідача із заявою щодо примусового виконання вищевказаного судового рішення.
07 червня 2018 року відповідачем прийнята постанова про закінчення виконавчого провадження ВП № 56200898 з примусового виконання виконавчого листа № 805/3473/17-а, у зв'язку з фактичним виконанням у повному обсязі вказаного виконавчого документа до відкриття виконавчого провадження.
Позивач не погоджується із вищевказаною постановою відповідача про закінчення виконавчого провадження, оскільки вважає, що остання винесена із порушення вимог чинного законодавства.
Так, позивач, посилаючись на приписи частини 10 статті 123 Земельного кодексу України, вважає, що Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, на виконання рішення суду, повинно прийняти рішення про надання земельної ділянки у користування. Прийнятий відповідачем наказ від 12.04.2018 року «Про затвердження документації із землеустрою» не містить в собі відповідного рішення, а відтак рішення суду від 13.11.2017 року № 805/3473/17-а не виконано.
З урахуванням наведеного, позивач звернувся до суду із даним позовом за захистом своїх порушених прав, в якому простить скасувати постанову ДВС від 07.06.2018 року про закінчення виконавчого провадження ВП № 56200898, оскільки боржником не виконано виконавчий лист № 805/3473/17-а, виданий 26.03.2018 року.
Ухвалою суду від 09.07.2018 року відкрито провадження за даним позовом та призначене судове засідання на 17.07.2018 року. Також, вказаною ухвалою було залучено до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області.
Позивач та його представник у судовому засіданні підтримали позовні вимоги та наполягали на їх задоволенні, в обґрунтування чого надали пояснення аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засідання заперечував проти задоволення позову, надав відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти задоволення позову, оскільки вважає, що оскаржувана постанова винесена у відповідності до норм чинного законодавства, що регулюють умови і порядок примусового виконання рішень.
Представник третьої особи в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову, в обґрунтування чого зазначила, що Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області повністю виконало рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13.11.2018 року № 805/3473/17-а, а отже, постанова відповідача про закінчення виконавчого провадження є законною та обґрунтованою .
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, розглянувши подані сторонами заяви по суті справи, дослідивши докази наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
13 листопада 2017 року Донецьким окружним адміністративним судом прийнята постанова у справі № 805/3473/17-а, яка залишена без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 лютого 2018 року, у відповідності до якої: визнано протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 27 вересня 2017 року № К-4702/0-3166/6-17 у затвердженні проекту землеустрою земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 та зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі громадянину ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на території Дробишевської селищної ради Краснолиманського району Донецької області за межами населених пунктів кадастровий номер НОМЕР_1 (а.с. 11-17).
26 березня 2018 року Донецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 805/3473/17-а.
16 квітня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо примусового виконання вищевказаного виконавчого листа (а.с. 43).
17 квітня 2018 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Буселом В.О. відкрито виконавче провадження № 56200898 з примусового виконання виконавчого листа № 805/3473/17-а від 26.03.2018 року, про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі громадянину ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на території Дробишевської селищної ради Краснолиманського району Донецької області за межами населених пунктів кадастровий номер НОМЕР_1 (а.с. 47).
07 червня 2018 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Буселом В.О. винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 56200898 з примусового виконання виконавчого листа № 805/3473/17-а, виданого 26.03.2018 року (а.с. 21).
Позивач оскаржує вищевказану постанову ДВС, як таку, що винесена з порушенням вимог чинного законодавства.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначаються Законом України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон № 1404-VIII).
У відповідності до статті 1 Закону 1404-VIII, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 2 Закону 1404-VIII передбачено, що виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: 1) верховенства права; 2) обов'язковості виконання рішень; 3) законності; 4) диспозитивності; 5) справедливості, неупередженості та об'єктивності; 6) гласності та відкритості виконавчого провадження; 7) розумності строків виконавчого провадження; 8) співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; 9) забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.
Згідно із частинами 1 та 2 статті 18 Закону 1404-VIII, виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов'язаний, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Згідно із частиною 4 статті 19 Закону 1404-VIII, сторони зобов'язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником.
У відповідності до пункту 9 частини 1 статті 39 Закону 1404-VIII, виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Постанова про закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених частиною першою цієї статті, виноситься в день настання відповідних обставин або в день, коли виконавцю стало відомо про такі обставини (частина 2 статті 39 Закону 1404-VIII).
Так, судом встановлено, що Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, на виконання виконавчого листа № 805/3473/17-а, виданого 26.03.2018 року, прийнято наказ від 12.04.2018 року № 837-СГ «Про затвердження документації із землеустрою», згідно якого затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі, громадянину ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на території Дробишевської селищної ради Краснолиманського району Донецької області за межами населених пунктів кадастровий номер НОМЕР_1 (а.с. 51).
Листом від 24.04.2018 року № 8-5-0.61-2695/2-18, Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області повідомило ДВС про фактичне виконання в повному обсязі судового рішення від 13.11.2017 року у справі № 805/3473/17-а, що підтверджується відповідним наказом.
У відповідності до положення про Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, затверджене наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 року № 308, рішення управління реалізовуються шляхом прийняття відповідного наказу.
Отже, з наведеного вбачається, що боржником у виконавчому провадженні - Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, було фактичного виконано в повному обсязі виконавчий документ № 805/3473/17-а, що виданий Донецьким окружним адміністративним судом 26.03.2018 року, у спосіб та в порядку, які встановлені у виконавчому документі.
Аналізуючи встановлені обставини справи, суд вважає, що у державного виконавця були всі законні підстави для винесення постанови про закінчення виконавчого провадження відповідно до пункту 9 частини 1 статті 39 Закону № 1404-VIII, у зв'язку із фактичним виконанням судового рішення № 805/3473/17-а, саме у той спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і Законом 1404-VIII.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що постанова ДВС від 07.06.2018 року про закінчення виконавчого провадження ВП № 56200898, винесена відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття відповідного рішення.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про скасування постанови від 07.06.2018 року про закінчення виконавчого провадження ВП № 56200898, є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати не підлягають відшкодуванню.
На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області про скасування постанови від 07.06.2018 року про закінчення виконавчого провадження ВП № 56200898 - відмовити повністю.
Рішення ухвалене у нарадчій кімнаті та проголошено у судовому засіданні 17 липня 2018 року.
Рішення суду набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Лазарєв В.В.