Рішення від 12.07.2018 по справі 802/1236/18-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

12 липня 2018 р. Справа № 802/1236/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Вільчинського О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання: Бондаренка І.В.,

представника позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача: Зелінського В.О.,

представника третьої особи: Дзіся А.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_4

до: управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області

про: визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_4 до управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю дій відповідача щодо незарахування страхового стажу в період перебування позивача у відпустці за догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та несплати єдиного соціального внеску.

Ухвалою від 07.05.2018 відкрите провадження в адміністративній справі та зазначено, що розгляд справи здійснюватиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Крім того, відповідно до вказаної ухвали відповідачу встановлений 15-денний строк з дня отримання даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву в порядку ст. 162 КАС України та 5-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення в порядку ст. 164 КАС України; позивачу - 5-денний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив в порядку ст. 163 КАС України, а третій особі - третій особі 10-денний строк з дня отримання позову (відзиву) для подання пояснень щодо позову (відзиву) в порядку ст. 165 КАС України

24.05.2018 на адресу суду від управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації надійшов відзив на позовну заяву та заява про залишення позову без розгляду. У відзиві представник відповідача зазначає, що єдиний соціальний внесок може бути сплачений лише при нарахуванні відповідної суми допомоги. Проте, як зазначає представник відповідача, ОСОБА_4, будучи обізнаною з умовами отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, своїм правом не скористалась та не подала у строки, визначені законодавством, до управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації заяву про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а тому підстав для зарахування страхового стажу за період з 07.2013 по 07.2016 не було. Оскільки управління праці та соціального захисту населення не здійснювало виплату допомоги по догляду за дитиною до трьохрічного віку у зв'язку з відсутністю відповідної заяви, на переконання сторони відповідача, не міг бути сплачений ЄСВ.

На вказаний відзив позивач 11.06.2018 подала заперечення проти відзиву, в яких зазначає про необґрунтованість доводів відповідача. Вказує, що оформлення допомоги по догляду за дитиною до трьох років є правом, а не обов'язком. Крім того, зазначає, що не претендує на отримання будь-яких коштів, на має за мету зарахування страхового стажу, на який, думку позивача, вона має право.

Відповідно до ухвали від 20.06.2018 призначено розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою від 17.07.2018, постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати, відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача проти позову заперечив, посилаючись на обставини, викладені в відзиві на позовну заяву.

Представник третьої особи в судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити в його задоволенні у зв'язку з безпідставністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив, що на запит позивача про надання інформації з приводу незарахування страхового стажу у період з липня 2013 року по серпень 2016 року управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації надало відповідь від 23.02.2018 № 01-20/434 в якому зазначило, що 03.09.2013 ОСОБА_4 звернулася до управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації за призначенням допомоги при народженні дитини, яка була призначена з 01.08.2013 по 31.08.2013 в розмірі 9720 грн; за період з 01.09.2013 по 31.08.2017 в розмірі 1012.

При цьому позивачеві з посиланням на норми п. 17 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сімом з дітьми" від 27.12.2001 було роз'яснено, що вона мала подати до управління заяву за формою, що затверджена наказом Міністерства соціальної політики України. копію або витяг з наказу роботодавця про надання відпустки.

Зазначено також, що Постановою Кабінету Міністрів "Про затвердження Порядку нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб" від 02.03.2011 № 178 визначено механізм сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Повідомлено, що за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивач не зверталася, тому підстав для зарахування страхового стажу немає.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо незарахування страхового стажу в період перебування позивача у відпустці за догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та несплати єдиного соціального внеску, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд виходив з такого.

Відповідно до п. 2, 3 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (тут і далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок.

Механізм сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) до Пенсійного фонду України за осіб, які відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначає Порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 № 178 (Порядок № 178) (тут і далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин).

Так, згідно з пунктами 2, 4, 5 Порядку 178 єдиний внесок нараховується за осіб, які відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, - на суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, нарахованої за базовий звітний період.

Обчислення єдиного внеску за таких осіб провадиться районними (міськими) управліннями праці та соціального захисту населення.

Сплата єдиного внеску до Пенсійного фонду України здійснюється за осіб, які відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, - в межах та за рахунок загального обсягу видатків, передбачених в Державному бюджеті України на відповідний рік для Пенсійного фонду України.

Отже, вказаними нормами визначено, що єдиний внесок за осіб, які відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нараховується на суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, нарахованої за базовий звітний період та обчислюється районними (міськими) управліннями праці та соціального захисту населення.

Тобто єдиний соціальний внесок може бути сплачений лише при нарахуванні відповідної суми допомоги.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (тут і далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) громадяни України, в сім'ях, яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до статті 3 цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: 1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; 2) допомога при народженні дитини; 2-1) допомога при усиновленні дитини; 3) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; 4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; 5) допомога на дітей одиноким матерям.

За приписами ст. 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Відповідно до положень ст. 6 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.

Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.

Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, дідусь, бабуся або інший родич, який фактично здійснює догляд за дитиною.

За приписами ст. 14 "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновлювачам та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки.

Особам, звільненим з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи, організації, до їх працевлаштування допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі довідки ліквідаційної комісії.

Особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі витягу з наказу (розпорядження) роботодавця про надання особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Особам, зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітні, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі довідки державної служби зайнятості.

У разі працевлаштування або виходу на роботу матері дитини або особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною, до закінчення строку догляду у режимі повного робочого часу зазначена допомога виплачується особі, яка продовжує догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною, здійснюється за письмовою заявою цієї особи та на підставі довідки матері дитини про те, що виплату зазначеної допомоги їй припинено (із зазначенням дати).

Матерям, які мають дітей віком до трьох років і вийшли на роботу та працюють у режимі неповного робочого часу або вдома, що підтверджується довідкою з місця роботи, або одночасно продовжують навчання з відривом від виробництва, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років призначається (виплачується) в повному розмірі.

Умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". в тому числі й допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визначає Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (Порядок № 1751).

Відповідно до пунктів 18, 19 вказаного Порядку допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.

Днем звернення за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вважається день прийняття органом праці та соціального захисту населення відповідної заяви з усіма необхідними документами.

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення зазначеної допомоги по день досягнення дитиною вказаного віку включно.

Пункт 20 Порядку № 1751 визначає перелік документів, що подаються для одержання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку органам праці та соціального захисту населення, серед яких й заява матері (батька, усиновлювача, опікуна, дідуся, бабусі або іншого родича, який фактично здійснює догляд за дитиною).

З аналізу вказаних норм випливає, що призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється, зокрема на підставі заяви матері (батька, усиновлювача, опікуна, дідуся, бабусі або іншого родича, який фактично здійснює догляд за дитиною) та доданих до неї документів.

Така заява та всі необхідні для призначення державної допомоги документи подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. Збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу лише за наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи.

Суд встановив, що 03.09.2013 ОСОБА_4 після народження ІНФОРМАЦІЯ_1 другої доньки ОСОБА_5 звернулася в управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації для оформлення заяви про призначення допомоги при народженні дитини.

Управлінням праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації було задоволено вищевказану заяву та виплачено ОСОБА_4 грошову допомогу при народженні дитини в розмірі 9720 грн. за період з 01.08.2013 по 31.08.2013 роки та 1012 грн. за період з 01.09.2013 по 31.08.2017.

Для одержання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_4 із заявою до управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації не зверталася.

Щодо доводів позивача, викладених в позовній заяві, про те, що службовими особами управління була допущена службова недбалість, які, на думку позивача, виникли через несумлінне ставлення до своїх обов'язків, то суд зазначає, що ні Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", ні Порядок № 175 не зобов'язує управління праці та соціального захисту населення роз'яснювати особі право, строки звернення та порядок отримання державної допомоги. Суд звертає увагу, що заява та всі необхідні для призначення державної допомоги документи подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно.

Враховуючи, що ОСОБА_4 не подала у строки, визначені законодавством, до управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації заяву про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, така допомога у зв'язку з відсутністю відповідної заяви не виплачувалася, тому відповідачем не могло бути сплачено єдиний соціальний внесок.

А відтак, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача сплатити єдиний соціальний внесок є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Щодо позовної вимоги про визнання неправомірними дій посадових осіб управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації щодо не зарахування позивачеві до страхового стажу період перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, то суд зазначає таке.

Згідно зі статтею 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (тут і далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до статті 11 зазначеного Закону загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які відповідно до законів отримують, зокрема, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Статтею 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку, зараховується до стажу роботи.

Відповідно до статті 181 Кодексу законів про працю України відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати (у разі якщо дитина потребує домашнього догляду, на підставі медичного висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку) зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, позовна вимога про визнання неправомірними дій посадових осіб управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації щодо не зарахування до страхового стажу період перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є безпідставною та не підлягає задоволенню, оскільки обчислення страхового стажу належить до повноважень територіальних органів Пенсійного фонду а не до повноважень управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За результатами розгляду справи суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови позивачеві в задоволенні адміністративного позову повністю.

Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень ст. 139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_4 (23310, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника НОМЕР_1)

Управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації (23300, смт. Тиврів, вул. Першотравнева, 6, код ЄДРПОУ 03191710)

Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 13322403)

Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович