Рішення від 16.07.2018 по справі 804/4050/18

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2018 рокуСправа №804/4050/18

Дніпропетровській окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учаників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Новокодацької районної у місті Дніпрі ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 4 червня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Новокодацької районної у місті ради, в позивач якому просив суд:

- визнати дії Управління соціального захисту населення Новокодацької районної у місті Дніпрі ради щодо відмови у наданні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги на дитину як одинокій матері - неправомірними;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Новокодацької районної у місті Дніпрі ради, починаючи з 07.011.2017 року призначити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) допомогу на дитину одинокій матері.

2. Ухвалою від 12 червня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження у справі 804/4050/18.

3. 2 липня 2018 року до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов із додатками та доказами направлення його позивачу.

4. У зв'язку із перебуванням головуючого судді по справі Верба І.О. у відрядженні з 11 липня 2018 року по 13 липня 2018 року включно, суд розглянув справу 16 липня 2018 року.

ІІ. ПРАВОВА ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА

5. 05.08.2014 року, ОСОБА_1 уклала шлюб з ОСОБА_3. У шлюбі ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася донька ОСОБА_4. Під час шлюбу чоловік не проживав разом з позивачем та дитиною.

6. 13.05.2015 року рішенням Ленінського районного суду м. Дніпропетровська (справа №2/205/1399/15) вирішено стягнути з ОСОБА_3 на користь позивача аліменти у розмірі 1/4 частини з усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на утримання неповнолітньої дитини, починаючи з 26 березня 2015 року до досягнення нею повноліття.

7. 30.09.2015 року заочним рішенням Ленінського районного суду м. Дніпропетровська (справа №205/2541/15ц) вирішено розірвати шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_5. ОСОБА_5 після розірвання шлюбу прізвище змінити на «ОСОБА_1».

8. 17.10.2016 року вироком Ленінського районного суду м. Дніпропетровська справа №205/7156/16-к за частиною першою статті 164 Кримінального кодексу України ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 164 Кримінального кодексу України та призначено йому покарання у виді обмеження волі на строк 1 (один) рік. На підставі статті 75 Кримінального кодексу України звільнено від відбування покарання, встановивши засудженому іспитовий строк тривалістю 1 (один) рік. Вирок набрав законної сили 17 листопада 2016 року.

9. Згідно довідок розрахунку від 31.08.2017 року та від 09.09.2017 року Новокодацького відділу державної виконавчої служби міста Дніпра за виконавчим листом Ленінського районного суду м. Дніпропетровська за №2/205/1399/2015 від 28.05.2015 року борг станом на 07.09.2017 року складає 27043,60 грн.

10. 04.10.2017 року згідно висновку органу опіки та піклування Новокадацької районної у м. Дніпрі ради, комісія Управління - служба у справах дітей при органі опіки та піклування Новокодацької районної у м. Дніпрі ради, вирішено за доцільне позбавити ОСОБА_3 батьківських праві відносно його неповнолітньої дитини - ОСОБА_3 (на момент подання позову повний текст висновку не готовий, позивачем не отриманий).

11. За зверненням позивача у Ленінському районному суді м. Дніпропетровська розглядається справа №205/6906/17 про позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав.

12. 31.10.2017 року позивач направила на ім'я відповідача заяву про призначення та виплату допомоги як одинокій матері, жодної відповіді не отримала, тому була змушена звернутися до Дніпропетровської ОДА Департаменту соціального захисту населення з заявою про надання інформації про наслідки розгляду заяви про призначення допомоги. Відповіддю департаменту від 12.02.2018 року позивача проінформовано, що вона не має права на допомогу на дітей одиноким матерям, оскільки дитина народжена у шлюбі. Додаток до відповіді висланий не був.

13. Відмову у призначення допомоги позивач вважає неправомірною, оскільки згідно до фактичних обставин підпадає під поняття «одинока матір».

14. Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Конституцією України встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

15. Відповідно до частини 1 статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі - Закон) право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

16. Закон України «Про відпустки» (пункт 5 частини 12 статті 10) визначає одиноку матір, як таку, яка виховує дитину без батька.

17. Пунктом 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 року №9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» визначено, що одинокою матір'ю є жінка, яка не перебуває в шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері; вдова; інша жінка, яка виховує і утримує дитину сама.

18. Листом від 21 березня 2005 року №21-45-430 на ім'я Київської міської організації профспілок працівників хімічних та нафтохімічних галузей промисловості України Міністерств юстиції України, також з посиланням на зазначене законодавство, роз'яснило визначення поняття одинока матір, яке збігається з викладеним раніше.

19. Умови призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої Законом, визначені «Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751.

20. За приписами пункту 36 Порядку допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах І - IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.

21. З викладеного вбачається, що обов'язковою умовою для призначення і виплати допомоги на дітей одиноким матерям є подання особою, яка претендує на призначення допомоги, письмової заяви.

22. Позивачем позов заявлений фактично в інтересах дитини для її належного матеріального забезпечення, а відповідно до частини 7 статті 7 Сімейного Кодексу України, дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

23. Відповідно до пункту 1 статті 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України N9789-XII від 27.02.1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

ІІІ. ПРАВОВА ПОЗИЦІЯ ВІДПОВІДАЧА

24. При всій повазі до позивача та його охоронюваних законом прав, відповідач повідомив про невизнання позову.

25. Громадянка ОСОБА_1 зверталась до Управління у листопаді 2017 року за допомогою Укрпошти та за допомогою електронної системи із електронною заявою про призначення допомоги одиноким матерям у грудні 2017 року. Їй було відмовлено у призначенні даного виду допомоги у зв'язку із вимогами чинного законодавства.

26. Відповідно вимог Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме статті 18-1 право на дану допомогу мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

27. Відповідно статті 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матеріям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України в якому відсутні відомості про батька.

28. Тобто на підставі всього вищевикладеного необхідно зауважити, що особа має право на допомогу одинокій матері за умови, що вона не перебувала у шлюбі з батьком дитини та має відповідний документ з відділу реєстрації актів цивільного стану громадян про реєстрацію народження дитини із відміткою у актовому записі вимог статті 135 Сімейного Кодексу України.

29. У даному випадку громадянка ОСОБА_1 зверталась до Управління раніше з метою отримання допомоги при народженні дитини, надавала необхідні документи такі як свідоцтво про шлюб з громадянином ОСОБА_3, свідоцтво про народження дитини у якому зазначається батько дитини, копію паспорта на ім'я ОСОБА_5 з відміткою про реєстрацію шлюбу та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження для виплати допомоги у зв'язку з народженням дитини встановленого зразку, з голограмою, у якому зазначено відомості про батьків у тому числі про батька. Витяг відповідає вимогам законодавства та не містить у собі жодних відміток про відсутність батька, такі як стаття 135 Сімейного Кодексу України та відмутку «батько зі слів матері».

30. Отже громадянка ОСОБА_1 (на той період ОСОБА_5) перебувала у шлюбі, мала від шлюбу доньку (даний факт також, зазначений у рішенні про розірвання шлюбу) та отримувала допомогу при народженні на дитину, як особа яка перебуває у шлюбі.

31. В подальшому шлюб було розірвано, змінено прізвище але даний факт не впливає на право отримання допомоги одинокій матері. Насьогодні дитина також має прізвище батька ОСОБА_7

32. Всі надані у позові нормативні обґрунтування та тлумачення стосуються питань трудового законодавства та регулюють питання працевлаштування, отримання відпустки та інше особі, яка прирівняна до такої категорії, як одинока мати, має вимоги та підстави вирахування та утримання дитини без батька, але вони не надають право на отримання допомоги як одинока мати.

33. Управління реалізує державну політику у сфері надання послуг, згідно вимог чинного законодавства та не може порушувати межі своїх повноважень, визначених законодавством.

ІV. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

34. Конституція України гарантує правовий захист, матеріальну і моральну підтримку материнства і дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і матерям (стаття 24 Конституції України).

35. Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

36. Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлює Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-XII від 21 листопада 1992 року (далі - Закон №2811-XII).

37. Відповідно до статті 1 Закону №2811-XII громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

38. Статтею 3 Закону №2811-XII визначені види державної допомоги сім'ям з дітьми.

39. Відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми:

1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами;

2) допомога при народженні дитини;

2-1) допомога при усиновленні дитини;

4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;

5) допомога на дітей одиноким матерям.

40. Всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника) (стаття 5 Закону №2811-XII).

41. Статтею 18-1 Закону №2811-XII встановлено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

42. Відповідно до статті 18-2 Закону №2811-XII допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.

43. «Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27 грудня 2001 року, визначає умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі - Порядок №1751).

44. Пунктом 35 Порядку №1751 визначено, що для призначення допомоги на дітей одиноким матерям до органу соціального захисту населення подаються такі документи:

1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

2) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документ про народження, виданий компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку;

3) копія свідоцтва про народження дитини;

4) довідка про реєстрацію місця проживання матері та дитини. У разі неможливості одержати таку довідку допомога призначається на підставі висновку про початкову оцінку потреб дитини та сім'ї, наданого центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, із зазначенням факту проживання дитини з матір'ю. Якщо дитина навчається за межами населеного пункту, в якому проживає мати, і не перебуває на повному державному утриманні, подається довідка про реєстрацію місця проживання матері та довідка про реєстрацію місця проживання або місця перебування (навчання) дитини.

45. Відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

V. ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

46. З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрували шлюб 5 серпня 2014 року, про що видано свідоцтво про шлюб серії І-КИ №289878 Ленінським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції.

47. 30 вересня 2014 року Ленінським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції видано свідоцтво про народження серія НОМЕР_2 ОСОБА_8.

48. У вказаному свідоцтві у графі батько зазначено: ОСОБА_3, у графі мати зазначено: ОСОБА_5.

49. Заочним рішенням від 30 вересня 2015 року у справі №205/5241/15-ц (провадження №2/205/2391/15):

- позов ОСОБА_5 до ОСОБА_3 про розірвання шлюбу задоволено;

- шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_3, зареєстрований 5 серпня 2014 року Ленінським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції, актовий запис №370, розірвано;

- ОСОБА_5 після розірвання шлюбу прізвище змінити на «ОСОБА_1».

50. З метою отримання допомоги як одинокій матері, позивачем супровідним листом від 31 жовтня 2017 року направлено до Управління соціального захисту населення Новокодацької районної у місті Дніпрі ради наступні документи:

- заповнену заяву ОСОБА_1 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг;

- копію витягу №00018722928 від 20.09.2017 року з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України;

- копію свідоцтва про народження ОСОБА_9, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_3 року;

- довідку від 07.09.2017 року про реєстрацію місце реєстрації ОСОБА_1 та ОСОБА_9;

- копію заочного рішення Ленінського районного суду від 30.09.2015 року справа №205/5241/15-ц про розірвання шлюбу між ОСОБА_3 та ОСОБА_5.

51. З заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг вбачається, що позивач просила призначити державну допомогу сім'ям з дітьми, а саме: допомогу на дітей одиноким матерям.

52. Листом від 12 лютого 2018 року за №М-74 Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації на звернення позивача про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям відмовлено у зв'язку з тим, що дитина народжена в шлюбі і державна реєстрація народження дитини проведена відповідно до статті 133 Сімейного кодексу України.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

53. Відмовляючи у задоволенні позову, суд виходить із того, що відповідно до статті 18-1 Закону №2811-XII право на допомогу на дітей одиноким матерям мають як одинокі матері (які не перебувають у шлюбі) так і одинокі усиновлювачі, за умови, що:

- у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

54. Таким чином, вирішальним для визначення права особи на отримання допомоги одинокій матері є не визначення статусу позивача як одинокої матері, а підтвердження витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини або довідки про народження із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (статті 18-2 Закону №2811-XII).

55. З наданого позивачем Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України вбачається, що державна реєстрація народження доньки проведена відповідно до статті 133 Сімейного кодексу України.

55. Згідно зі статтею 133 Сімейного кодексу України, якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини.

56. Натомість, за правилами абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України при народженні дитини запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

57. З системного аналізу матеріалів справи та наведених норм права, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявленого позову.

58. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

59. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (код НОМЕР_1; АДРЕСА_1) до Управління соціального захисту населення Новокодацької районної у місті Дніпрі ради (код ЄДРПОУ 03192483; вул. Трудова, буд. 1-А, м. Дніпро, 49068) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

60. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

61. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

62. Повне рішення складено 16 липня 2018 року.

Суддя І.О. Верба