Рішення від 09.07.2018 по справі 805/2602/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2018 р. Справа№805/2602/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Голошивця І.О., при секретарі судового засідання - Шташаліс О.О., за участю представника позивача - Єлізарової К.Д., представника відповідача - Пономарьова А.О., розглянув в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Електроналадка" до Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Енерго" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Електроналадка" звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Енерго" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у зв'язку із настанням умов для визнання кредиторської заборгованості безнадійною, яка виникла між ТОВ «Електроналадка» та ТОВ «ДТЕК Енерго», позивачем надіслано до відповідача розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 2001 від 30.09.2017 до податкової накладної № 310516 від 31.05.2012; розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 2002 від 30.09.2017 до податкової накладної № 30111 від 30.11.2011; розрахунок кількісних і вартісних показників № 2000 від 30.09.2017 до податкової накладної № 300315 від 30.03.2012, для подальшої їх реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, які були доставлені 12.10.2017. Проте, ТОВ «Електроналадка» було отримано квитанції № 1 в яких було зазначено, що розрахунки коригування не прийнятті, підставо чого слугувало порушення вимоги ст. 102 Податкового кодексу України та п. 6 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 29.12.2010 № 1246, а саме: дата складання податкової накладної не може бути меншою ніж 1095 календарних днів від дати складання розрахунку коригування. Позивач вважає зазначене рішення необґрунтованим, оскільки податкові накладні до яких складені спірні розрахунки-коригування, є зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних ще у момент їх складання. У зв'язку з чим посилання відповідача у квитанціях № 1 до розрахунків-коригування на вказаний пункт зазначеного порядку, як на підставу для відмови у реєстрації розрахунків-коригування, взагалі не несе правового характеру та є безпідставним та протиправним. Позивач вказує на те, що відповідачем нечітко сформульовано критерій оцінки ступеня ризиків, а рішення ДФС не містить конкретних обставин та обґрунтованості щодо відмови у реєстрації розрахунку коригувань. Таким чином, вважає свої позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідач позовні вимоги не визнав. Надав до суду відзив на адміністративний позов, який вмотивований тим, що позивачу надіслано квитанції №1 з тих підстав, що строк на складання розрахунків коригування до них та відповідно реєстрацію таких розрахунків у Єдиному реєстрі податкових накладних, визначений Податковим кодексом України, минув. Таким чином, відповідач вважає, що в спірних правовідносинах він діяв виключно в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством.

Представник третьої особи надав до суду письмові пояснення, в яких зазначив, що посилання відповідача на те, що відповідно до положень норми ст. 102 Податкового кодексу України, строк давності застосовується на складання та відповідно реєстрацію розрахунків у Єдиному реєстрі податкових накладних, не знаходить свого правового обґрунтування, адже вказана норма не розповсюджує свою дію на строки реєстрації розрахунків-коригувань до податкових накладних. Податкові накладні до яких складені спірні розрахунки-коригування, є зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних ще в момент їх складання. У зв'язку з чим посилання відповідача у квитанціях № 1 до розрахунків-коригування на п. 6 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, як на підставу для відмови у реєстрації розрахунків-коригування, взагалі не несе правового характеру та є безпідставним та протиправним.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у відзиві на позов, просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.05.2018 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 22.05.2018.

22.05.2018 розгляд справи відкладено до 11.06.2018 для надання додаткових доказів.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11.06.2018 закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті на 09.07.2018.

Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Електроналадка" (далі ТОВ"Електроналадка"), є юридичною особою та зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (код ЄДРПОУ 31386990, юридична адреса: 85612, Донецька обл., м. Курахове, вул. Енергетиків, б. 34), що підтверджується роздруківкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. (а.с. 43-45)

Між ТОВ «Електроналадка» та ТОВ «ДТЕК Енерго» укладено договори щодо здійснення між ними господарських операцій від 17.11.2011 №17/11П та від 23.03.2012 № 23/03П, на підставі вищезазначених договорів, ТОВ «Електроналадка» здійснило передплату на користь ТОВ «ДТЕК Енерго» в рахунок майбутнього придбання товарів за вищевказаними договорами, що підтверджується платіжними дорученнями: від 30.11.2011 № 2244, від 30.03.2012 № 721, від 31.05.2012 № 1176. На дату отримання передоплати ТОВ «ДТЕК Енерго» виписано на користь ТОВ «Електроналадка» належним чином оформленні податкові накладні: № 310516 від 31.05.2012, № 30111 від 30.11.2011, № 300315 від 30.03.2012. (а.с. 14-26)

30.09.2017 ТОВ «ДТЕК Енерго», актом на списання заборгованості, строк позовної давності якої сплинув, у обліку ТОВ «ДТЕК Енерго», у зв'язку із настанням умов для визнання кредиторської заборгованості безнадійною, а саме - закінчення строку позовної давності, у відповідності до Регламенту "Управління оборотним капіталом ДТЕК" від 17.09.2013 № 20, визнано заборгованість контрагентів, зокрема ТОВ «Електроналадка» - безнадійною та відповідно до п. 7.21 вказаного Регламенту необхідністю її списати з балансу ТОВ «ДТЕК Енерго». (а.с. 42)

У зв'язку з чим, ТОВ «ДТЕК Енерго» складено та надіслано до позивача розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до вищезазначених податкових - накладних, а саме: № 2001 від 30.09.2017 до податкової накладної № 310516 від 31.05.2012, яким зменшено обсяг постачання (базу оподаткування) без урахування податку на додану вартість на загальну суму «-» 12500000 грн. та скореговане податкове зобов'язання та податковий кредит на суму «-» 2500000 грн.; № 2002 від 30.09.2017 до податкової накладної № 30111 від 30.11.2011, яким зменшено обсяг постачання (базу оподаткування) без урахування податку на додану вартість на загальну суму «-» 26080000 грн. та скореговане податкове зобов'язання та податковий кредит на суму «-» 5216000 грн.; № 2000 від 30.09.2017 до податкової накладної № 300315 від 30.03.2012, яким зменшено обсяг постачання (базу оподаткування) без урахування податку на додану вартість на загальну суму «-» 20935000 грн. та скореговане податкове зобов'язання та податковий кредит на суму «-» 4187000 грн. (а.с. 30-31, 34-35, 38-39)

Позивач направив відповідачу вищезазначені розрахунки - коригування для подальшої їх реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, які були доставлені 12.10.2017.

Державною фіскальною службою України зазначені розрахунки - коригування прийняті не були та позивачу були надіслані квитанції № 1, в яких зазначено, що підставою для не прийняття є порушення вимоги ст. 102 Податкового кодексу України та п. 6 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 29.12.2010 № 1246, а саме: дата складання податкової накладної не може бути меншою ніж 1095 календарних днів від дати складання розрахунку коригування. (а.с. 32-33. 36-37, 40-41)

Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України встановлено, що якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з абзацом 6 п. 192.1 статті 192 Податкового кодексу України розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Відповідно до пп. 192.1.1 п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної.

Згідно з п. 192.3 ст. 192 Податкового кодексу України результат перерахунку податкових зобов'язань і податкового кредиту постачальника та отримувача відображається у складі податкової декларації за звітний податковий період у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Суд зауважує, що жодна з вищезазначених операцій між позивачем та ТОВ «ДТЕК Енерго» не була здійснена, а саме не було здійснено постачання товару по укладеним договорам та у подальшому кредиторська заборгованість списана ТОВ «ДТЕК Енерго» як безнадійна та яка була оформлена актом на списання заборгованості від 30.07.2017. Тобто в даному випадку взагалі відсутній об'єкт оподаткування та в результаті чого ТОВ «ДТЕК Енерго» були складені розрахунки коригування до податкових накладних та як результат, направлення їх позивачем до Державної фіскальної служби України на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" №1246 від 29.12.2010 (далі іменується - Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; отримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

З викладеного вбачається, що дана норма Податкового кодексу України щодо строків давності та їх застосування, при реєстрації розрахунків-коригування до податкових накладних не розповсюджує свою дію. Крім того, стаття 192 Податкового кодексу України, яка визначає порядок та випадки складання розрахунків коригування, не містить будь-яких строків чи обмежень на здійснення реєстрації таких розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п. 6 Порядку №1246 Розрахунок коригування до податкової накладної, яка складена до 1 лютого 2015 р. та не підлягала реєстрації відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу, підлягає реєстрації після реєстрації такої накладної, для чого постачальник (продавець) товарів/послуг повинен протягом операційного дня зареєструвати податкову накладну (незалежно від дати її складення з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу) та розрахунок коригування.

Відповідно до п. 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що відмовляючи у реєстрації розрахунків-коригування, відповідач безпідставно посилався на п. 6 зазначеного Порядку, так як податкові накладні до яких складені спірні розрахунки-коригування були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних ще в момент їх складання.

Відповідно до абз. 1 п. 201-1.1. ст. 201-1 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Так, після реєстрації розрахунків коригування № 2001 від 30.09.2017 до податкової накладної № 310516 від 31.05.2012; № 2002 від 30.09.2017 до податкової накладної № 30111 від 30.11.2011; № 2000 від 30.09.2017 до податкової накладної № 300315 від 30.03.2012 відповідні суми повинні бути відображені в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням викладеного, враховуючи недоведеність відповідачем обґрунтованості відмови у реєстрації спірних розрахунків-коригування, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Електроналадка" до Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Енерго" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, та підтверджується платіжним дорученням № 11166 від 18.04.2018, позивач за подання адміністративного позову сплатив 5286,00 грн. (а.с.54)

Отже, суд повертає позивачу судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України у розмірі 5286,00 грн.

Повний текст рішення складено та підписано 13.07.2018.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 90, 139, 243-244, 246, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Електроналадка" до Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Енерго" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Державної фіскальної служби України зареєструвати розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 2001 від 30.09.2017 до податкової накладної № 310516 від 31.05.2012; розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 2002 від 30.09.2017 до податкової накладної № 30111 від 30.11.2011; розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 2000 від 30.09.2017 до податкової накладної № 300315 від 30.03.2012.

Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 2001 від 30.09.2017 до податкової накладної № 310516 від 31.05.2012; розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 2002 від 30.09.2017 до податкової накладної № 30111 від 30.11.2011; розрахунок кількісних і вартісних показників № 2000 від 30.09.2017 до податкової накладної № 300315 від 30.03.2012, отриманих Товариством з обмеженою відповідальністю "Електроналадка" від Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Енерго" визнати такими, що зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних у день їх фактичного надходження, а саме - 12.10.2017.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України відобразити в системі електронного адміністрування податку на додану вартість суми податку, що містяться у розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 2001 від 30.09.2017 до податкової накладної № 310516 від 31.05.2012; розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 2002 від 30.09.2017 до податкової накладної № 30111 від 30.11.2011; розрахунок кількісних і вартісних показників № 2000 від 30.09.2017 до податкової накладної № 300315 від 30.03.2012, отриманих Товариством з обмеженою відповідальністю "Електроналадка" від Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Енерго".

Стягнути з Державної фіскальної служби України, (м. Київ, вул. Львівська пл., 8, код ЄДРПОУ 39292197) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Електроналадка" (код ЄДРПОУ 31386990) суму судових витрат у розмірі 5286 (п'ять тисяч двісті вісімдесят шість) гривень 00 копійок.

Вступна та резолютивна частини рішення проголошені у судовому засіданні 09 липня 2018 року за участю представників сторін.

Повний текст рішення складається відповідно до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Голошивець І.О.