Справа № 466/5568/18
17 липня 2018 р. суддя Шевченківського районного суду м.Львова Баєва О.І., дослідивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради, за участю третіх осіб: ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради від 29.05.2018 року,
позивач ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м.Львова в порядку адміністративного судочинства із позовною заявою, в якій просить визнати незаконним та скасувати рішення Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради від 29.05.2018 року №36-2186 та зобов»язати Шевченківську районну адімінстрацію Львівської міської ради укласти з ним договір найму квартири, що знаходиться за адресою: м.Львів, вул.Мідна, 10/37.
Вивчивши матеріали позовної заяви, суд вважає, що у відкритті провадження слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданнями адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється справи у публічно-правових спорах, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Частиною 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, установленим законом.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 810 ЦК України передбачено, що за договором найму (оренди) житла одна сторона - власник житла (наймодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (наймачеві) житло для проживання у ньому на певний строк за плату. Підстави, умови, порядок укладення та припинення договору найму житла, що є об'єктом права державної або комунальної власності, встановлюються законом. До договору найму житла, крім найму житла, що є об'єктом права державної або комунальної власності, застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.
В даному випадку позивачем заявлені вимоги про зобов'язання Шевченківську районну адміністрацію Львівської міської ради вчинити необхідні дії щодо укладення з ним договору найму квартири, тобто про подальше виникнення права на проживання у спірній квартирі, що має вирішуватися в порядку цивільної юрисдикції, оскільки виникає спір про цивільне право та стосується приватноправових відносин і підлягає розгляду в порядку цивільного чи господарського судочинства залежно від суб'єктного складу сторін спору.
Аналогічний висновок зазначений 28.03.2018 р. у справі №522/185000/13-а ОСОБА_4 Верховного Суду України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суд відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
З урахування вищевикладеного, суд відмовляє у відкритті провадження в справі та роз'яснює позивачу, що він має право звернутися до суду з позовом в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 170, 294 КАС України, суд, -
постановив :
відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради, за участю третіх осіб: ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради від 29.05.2018 року та повернути позовну заяву позивачу.
Роз'яснити позивачу право звернення до місцевого загального суду із вказаною позовною заявою, оформленою відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції .
Суддя: ОСОБА_5