Справа № 2а-2139/10
Провадження № -
іменем України
31 грудня 2010 року м. Рогатин
Poгатинський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді Лошак О.О.
з участю секретаря Макар С.В.
розглянувши в письмовому провадженні в місті Рогатині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними, зобов'язання нарахувати та виплатити підвищення до пенсії, як дитині війни,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області з 01 січня 2009 року по 31 жовтня 2010 року відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з врахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Обгрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилається на те, що у зв'язку з визнанням Конституційним Судом України такими що не відповідають Конституції України відповідних положень Закону України «Про Державний бюджет України» на 2007, 2008 роки якими була зупинена дія і оложень чинного законодавства України, на підставі якого їй було нараховано пенсію, відповідач зобов'язаний був здійснити перерахунок пенсії, тобто привести у відповідність з рішенням Конституційного Суду України розмір виплаченої пенсії з врахуванням права на надбавку, як дитині війни.
Позивач в судове засідання не з'явилася, просила справу розглядати у її відсутності, позов підтримує в повному обсязі.
Відповідач угку свого представника у судове засідання не забезпечив, просив розгляд справа проводити у зі. сутності представника управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області, у задоволені позову відмовити.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Закон України "Про соціальний захист дітей війни" від 18 листопада 2004 року (зі змінами та доповненнями стано м на час розгляду спірних правовідносин), який набрав чин тості з І сн'пя 20( 6 року, встановлює правовий статус дітей війни, визначає основи їх соціального захисту та гарантує ї соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної ПІД! ; пики.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідності до вимог ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має статус дитини війни, що підтверджується паспорт ними даними.
Статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне нарахувати та виплатити їй підви цення до пенсії, як дитині війни за період з 01 січня 2009 віком.
Частина 7 ст. 9 КАС України, зазначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, ідо регулює подібні правовідносини (аналогія закону), тому поняття мінімальної пенсії за віком наведене у ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» можна застосувати для визначення розміру підвищення до пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Пунктом 12 статті 7.1 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Рішенням Конституцій Суду України № б-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі № І -29/2007 про соціальні гарантії громадян був визнаний таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) пункт 12 статті 71, стаття 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року, яким була зупинена на 2007 рік дія статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про знєсєі ня змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року, що набрав чинності з і січня 2008 року, стаття 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладена в новій редакції, яка передбачає, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, тобто на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які'втратили працездат ність.
Дані змін і також були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 та втратили чинність з дня ухвалення, тобто були відновлені з 22 травня 2008 року і надалі не зупинялись. У зв'язку з чим, суд приходить до висновку про зайвість обмеження строком нарахування та виплати підвищення до пенсії, тому вимога позивача підлягає до задоволення починаючи з 22 травня 2008 року до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Частиною 2 ст. 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, з 09 липня 2007 року норми Закону України «Про державний бюджет України па 2007 рік» та з 22 травня 2008 року норми Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», які визнані рішеннями Конституційного Суду України неконституційними втратили чинність, а положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", у редакції цього Закону від 18 листопада 2004 року № 2195- IV, поновили свою дію з 09 лигни 2007 року та діяли по 31 грудня 2007 року, та з 22 травня
2008року.
Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних, сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата позивачу у 2009 - 2010 роках підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні були проводитись відповідно до норм Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у редакції від 18 листопада 2004 року, чинній у 2009 - 2010 рр.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу підвищення до пенсії, як дитині війни в 2009 - 2010 роках виплачувалась, але у меншому розмірі (10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність).
Суд також вважає за необхідне наголосити, що відсутність бюджетного фінансування на виплату передбаченого Законом України «Про соціальний захист дітей війни» підвищення до пенсії, не може бути причиною невиконання відповідним суб'єктом владних повноважень покладених на нього зобов'язань, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі Кечко проти України).
Частиною 2 статті 99 КАС України передбачено, що для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
А згідно вимог статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсій, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Таким чином, суд приходить висновку про незаконність дій управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано-Франківської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії починаючи з 01 січня 2009 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з врахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На підставі ст.ст. 19,22,75,92,152 Конституції України, ч.І ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.3,6 Закону України "Про соціальний-захист-дітей війни" та керуючись ст.ст.2-3,6,8-11,86,94,158-163 КАС України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано- Франківської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_2 підвищення до пенсії починаючи з 01 січня 2009 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з врахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Рогатинському районі Івано- Франківської області нараховувати й виплачувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительці с. Чагрів Рогатинського району Івано-Франківської області підвищення до пенсії, як дитині війни починаючи з 01 січня 2009 року відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі ЗО відсотків мінімальної пенсії за віком з врахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачених сум.
Постанова може буги оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рогатияський районний-суд Івано-Франківської області шляхом подачі апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подає ться протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також Прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий О.О. Лошак