Постанова від 20.04.2007 по справі А23/101

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

10.04.07р.

Справа № А23/101

За позовом Повного товариства "Ломбард" Едем" Заєнчика В.Г. та Світкіна М.І., м.Дніпропетровськ

до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, м. Дніпропетровськ

про визнання недійсним рішення ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська від 23.08.06 № 0000262306/0/15814

Суддя Добродняк І.Ю.

Представники сторін:

Від позивача: Фальченко О.М. дов. від 15.03.07, №15 представник

Від відповідача: не з"явився

СУТЬ СПОРУ:

Позивач звернувся з позовом про визнання нечинним рішення Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська від 23.08.06 №0000262306/0/15814, яким до позивача застосовані штрафні санкції в сумі 11517,34 грн. за порушення ст.3 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем зроблений неправильний висновок, що діяльність з надання послуг ломбардів повинна здійснюватися за умови придбання відповідних торгових патентів. Ломбард кваліфіковано як фінансову установу -юридичну особу, яка відповідно до закону надає фінансові послуги та яка внесена до відповідного реєстру у порядку, встановленому законом. Позивач з 30.12.04 зареєстрований як фінансова установа і діє відповідно до Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", яким врегульовано діяльність з надання фінансових послуг, надання ломбардами коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, які не можуть вважатися побутовими (підрядними) послугами, тому не підлягають патентуванню.

20.03.07 позивачем подані документи, що підтверджують факт зміни назви товариства, в зв'язку з чим судом приведена назва позивача у відповідність з реєстраційними документами, а саме: замінена назва позивача - Повне товариство "Едем" Заєнчика В.Г. та Світкіна М.І. на Повне товариство "Ломбард "Едем" Заєнчика В.Г. та Світкіна М.І., про що винесено відповідну ухвалу у даній справі від 20.03.07.

Відповідач проти позову заперечує, посилається на те, що перевіркою встановлено факт порушення позивачем ст.3 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", а саме: здійснення діяльності з надання послуг ломбардів без придбання відповідних торгових патентів.

При перевірці відповідачем враховано роз'яснення ДПА України № 22270/7/15-0417 від 29.07.06, відповідно до якого при проведенні перевірок підрозділами ОДПС в тому числі ломбардів встановлюються випадки не придбання ломбардами торгових патентів. Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.06 № 576 затверджений Перелік послуг, що належать до побутових і підлягають патентуванню, відповідно до якого послуги ломбардів підлягають патентуванню.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.06 № 659, яка набрала чинності з 01.01.07, внесено зміни до зазначеного вище Переліку та виключено з переліку послуги ломбардів, у зв'язку з чим придбання торгових патентів ломбардами є обов'язковим до 01.01.07.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

23.08.06 Державною податковою інспекцією у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська (відповідач) прийняте рішення № 0000262306/0/15814, яким визначено зобов'язання позивача в сумі 11517,34 грн. штрафних санкцій, згідно ст. 3 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності".

Зазначене рішення прийнято на підставі акту перевірки № 238ДСК/22-019/30602254/47 від 17.08.06, складеному за результатами виїзної планової перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.04 по 31.03.06.

В ході перевірки встановлено, що позивачем в порушення ст.3 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" в період з 01.05.05 по 31.03.06 в ломбарді, що розташований за адресою: вул.Курчатова,1, та в період з 01.09.05 по 31.03.06 в ломбарді, що розташований за адресою: пр.Правди, 87 здійснювалась діяльність з надання послуг ломбардів без придбання відповідних торгових патентів.

Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з викладеного.

13.02.07 виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради затверджений засновницький договір Повного товариства "Ломбард "Едем" Заєнчика В.Г. та Світкіна М.І., який є новою редакцією установчого договору Повного товариства "Едем" Заєнчика В.Г. та Світкіна М.І.

Відповідно до установчого договору Повного товариства "Едем" Заєнчика В.Г. та Світкіна М.І., зареєстрованого виконавчим комітетом Бабушкінської районної ради м. Дніпропетровська 14.10.99 (із змінами, зареєстрованими виконкомом Красногвардійської районної ради м. Дніпропетровська 27.09.01, 28.01.02), предметом діяльності товариства, зокрема, є виготовлення та реалізація, зберігання виробів з використанням дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, скупка виробів з дорогоцінних металів, ломбард.

Згідно довідки з Єдиного Державного Реєстру Підприємств та Організацій України підприємству - присвоєний код діяльності 65.23.0 -інше фінансове посередництво.

Підприємство має ліцензію серії АА № 236691 від 25.12.01 строком до 25.12.04, серії АБ № 110367 від 20.12.04 строком до 07.12.07 на право виготовлення виробів з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння, торгівля виробами з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння.

Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України позивачеві 30.12.04 видано свідоцтво ЛД № 256 про реєстрацію фінансової установи, реєстраційний номер 15101395, рішення про видачу свідоцтва від 30.12.04 № 3224.

Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України позивачеві видані довідки про внесення до Державного реєстру фінансових установ інформації про відокремлені підрозділи -ломбарди. Рішення від 30.12.04 № 3224 про внесення до Державного реєстру фінансових установ інформації про відокремлені підрозділи ломбарди, в т.ч. м. Дніпропетровськ, вул.Курчатова, 1, м. Дніпропетровськ, пр.Правди, 87.

Фінансові послуги, які надаються зазначеними відокремленими підрозділами позивача,: надання ломбардних фінансових кредитів фізичним особам за рахунок власних коштів.

Відповідно до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ломбардна операція - це операція фізичних чи юридичних осіб з отримання коштів від юридичної особи, кваліфікованої як фінансова установа згідно із законодавством України, під заставу товарів або валютних цінностей. Ломбардні операції є різновидом кредиту під заставу.

Затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.98 N 802 Правила торгівлі дорогоцінними металами (крім банківських металів) і дорогоцінним камінням, дорогоцінним камінням органогенного утворення та напівдорогоцінним камінням у сирому та обробленому вигляді і виробами з них, що належать суб'єктам підприємницької діяльності на праві власності визначає ломбард також як фінансову установу, яка відповідно до законодавства приймає від населення на зберігання ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та надає позички під заставу таких виробів.

Згідно із ст. 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" ломбарди належать до фінансових установ, видом діяльності яких є надання фінансових послуг, у тому числі надання коштів у позику на умовах фінансового кредиту, - юридичних осіб, які відповідно до закону надають одну чи декілька фінансових послуг та які внесені до відповідного реєстру у порядку, встановленому законом. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг.

Для набуття ломбарду статусу фінансової установи інформація про нього повинна бути внесена до Державного реєстру фінансових установ в порядку, встановленому затвердженим розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 18.12.03 № 170 Положенням про порядок внесення інформації про ломбарди до Державного реєстру фінансових установ.

За нормами ст.3 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та зазначеного Положення після включення ломбарду до Державного реєстру фінансових установ, його діяльність кваліфікується виключно як надання фінансових послуг, відносини, пов'язані з наданням цих послуг, регулюються Конституцією України, Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", іншими законами України з питань регулювання ринків фінансових послуг, а також прийнятими згідно з цими законами нормативно-правовими актами.

Таким чином, приймаючи до уваги, що позивач в установленому порядку зареєстрований як фінансова установа, надає фінансові послуги, на нього не розповсюджуються норми Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", яким зокрема, встановлений порядок патентування діяльності з надання побутових послуг, під якими ст.3№ цього Закону розуміє діяльність, пов'язану з наданням платних послуг для задоволення особистих потреб замовника за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків, включаючи кредитні картки.

Постановою Кабінету Міністрів України № 576 від 27.04.98 "Про затвердження переліку послуг, що належать до побутових і підлягають патентуванню" в редакції, яка діяла під час спірних відносин, до виду послуг, що належать до побутових і підлягають патентуванню відповідно до ст.3-1 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності, віднесені послуги ломбардів.

Суд, враховуючи, що закони України мають вищу юридичну силу, вважає, що норми Постанови Кабінету Міністрів України № 576 від 27.04.98 в даному випадку не можуть бути застосовані, як такі що суперечать Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".

Відповідно до прямої норми, яка міститься в п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", до приведення законодавства у відповідність з цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону, якщо інше не передбачено цим Законом.

З огляду на викладене, суд вважає, що притягнення позивача до відповідальності в порядку, визначеному Законом України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", неправомірно, оскаржуване рішення підлягає визнанню нечинним, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати нечинним рішення Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, від 23.08.06 №0000262306/0/15814.

Стягнути з Державного бюджету на користь Повного товариства "Ломбард" "Едем" Заєнчика В.Г. та Світкіна М.І., м. Дніпропетровськ -3,40 грн. судового збору.

Видати виконавчий лист.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя

І.Ю. Добродняк

15.06.07

Згiдно з оригіналом

Помічник судді