Постанова від 13.06.2007 по справі 10/30-НА

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

10002, м. Житомир, майдан Путятинський,3/65

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "13" червня 2007 р. Справа № 10/30-НА

Господарський суд Житомирської області у складі:

Судді Будішевської Л.О.

при секретарі Осіпчук О.В.

за участю представників сторін

від позивача Бортнік В.Ф., дов.№8 від 18.01.07р.;

від відповідача Дворак Л.С., дов.№9942/10/10-007 від 20.11.06р., Китиця В.В., дов.№10569/10/10-007 від 12.12.06р., Литвинчук Н.П., дов.№6347/10/10-007 від 12.06.07р., Дзюбенко М.О., дов.№6346/10/10-007 від 12.06.07р.

Розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Ігнатпільський кар'єр" (с.Ігнатпіль Овруцького району)

до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції (м.Овруч)

про скасування податкових повідомлень - рішень

ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" пред'явлено позов про скасування податкового повідомлення-рішення Овруцької МДПІ від 11.12.06р. №0004131600/0 з підстав його неправомірності.

09.02.07р. ухвалою господарського суду Житомирської області за даним позовом було відкрито провадження у справі №10/30-НА.

Крім того, ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" були пред'явлені позовні заяви про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції №0002761600/0 від 01.09.06р., №0003251600/1 від 12.10.06р., №0000842301/0 від 28.11.06р., №0002751600/0 від 01.09.06р., №0002741600/1 від 12.10.06р., за результатами розгляду яких господарським судом Житомирської області були відкриті провадження у справах №10/13-НА, №10/14-НА та №10/29-НА.

Ухвалою господарського суду Житомирської області від 05.06.07р. справи №10/13-НА, №10/14-НА, №10/29-НА та №10/30-НА об'єднані в одне провадження (справа №10/30-НА), оскільки вказані справі пов'язані між собою предметом доказування.

Представник позивача в засіданні суду позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовних заявах. Додатково надав письмові пояснення.

Представники відповідача позов не визнали, подали письмові заперечення та письмові пояснення, в яких виклали свої доводи щодо безпідставності вимог позивача та правомірності оспорюваних податкових повідомлень-рішень.

В засідання суду викликався свідок Лабузний С.В. (завідуючий територіальним геологічним відділом при Житомирській облдержадміністрації), який надав пояснення по суті поставлених йому запитань (протокол судового засідання від 21.03.07р.).

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, свідка, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

01.09.06р. Овруцькою МДПІ проведена камеральна перевірка податкового розрахунку по платі за користування надрами для видобування вугілля кам'яного, вугілля бурого, металевих корисних копалин, сировини нерудної для металургії, гірничо-хімічної, гірничорудної та будівельної сировини за перше півріччя 2006 року, за результатами якої складено акт №360/16-0.

Вказаною камеральною перевіркою встановлено, що розмір податкового зобов'язання по платі за користування надрами, зазначеного платником податку у розрахунку є меншим, ніж визначено за результатами камеральної перевірки, оскільки при заповненні розрахунку позивачем базовий норматив плати за користування надрами при видобуванні корисної копалини (граніту), ліцензія від 28.09.95р. №334 "Продовження розробки родовища з видобуванням сировини, придатної для забезпечення діючого заводу по виробництву будівельного щебеню та каміню бутового" застосовано без урахування вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.94р. №827 "Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення", а саме, при обрахуванні величини збору застосовано норматив збору для піщано-гравійної сировини замість нормативу, встановленого для каменю будівельного.

За таких підстав, за висновком перевіряючого, позивачем порушені вимоги ст.90 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" та п.4 Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.97р. №1014, що призвело до заниження податкового зобов'язання на 128059,00грн. по платі за користування надрами.

На підставі зазначеного акта камеральної перевірки Овруцькою МДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення №0002751600/0 від 01.09.06р. про донарахування позивачу 128059,00грн. плати за користування надрами та застосування 6402,95грн. штрафних (фінансових) санкцій.

В подальшому за результатами адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення №0002751600/0 від 01.09.06р. Овруцькою МДПІ прийняте нове податкове повідомлення-рішення №0002741600/1 від 12.10.06р., у якому суми донарахованої плати за користування надрами та штрафної (фінансової) санкцій залишилися незмінними.

01.09.06р. Овруцькою МДПІ проведена камеральна перевірка податкового розрахунку по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, поданого за І та ІІ квартал 2006 року, за результатами якої складено акт №361/16-0.

Вказаною камеральною перевіркою встановлено, що розмір податкового зобов'язання по збору за геологорозвідувальні роботи, зазначеного платником податку у розрахунку є меншим, ніж визначено за результатами камеральної перевірки, оскільки при заповненні розрахунку позивачем базовий норматив збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, застосовано без урахування вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.94р. №827 "Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення".

За таких підстав, за висновком перевіряючого, позивачем порушені вимоги п.3 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.99р. №115, що призвело до заниження податкового зобов'язання на 14102,50грн. по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету.

На підставі зазначеного акта камеральної перевірки Овруцькою МДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення №0002761600/0 від 01.09.06р. про донарахування позивачу 14071,83грн. збору за геологорозвідувальні роботи та застосування 703,59грн. штрафних (фінансових) санкцій.

В подальшому за результатами адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення №0002761600/0 від 01.09.06р. Овруцькою МДПІ прийняте нове податкове повідомлення-рішення №0002761600/1 від 12.10.06р., у якому суми донарахованого збору за геологорозвідувальні роботи та штрафної (фінансової) санкцій залишилися незмінними.

В період з 03.11.06р. по 23.11.06р. працівниками ДПА у Житомирській області та Овруцької МДПІ була проведена виїзна позапланова перевірка дотримання вимог податкового законодавства ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" за період з 01.01.05р. по 30.09.06р., за результатами якої складено акт перевірки №505/23-01-01374547 від 23.11.06р.

Згідно висновку зазначеного акту перевірки позивачем занижено плату за користування надрами за ІІІ квартал 2006р. в сумі 65597грн., чим порушено вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.94р. №827 "Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення", вимоги ст.85 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік", п.4 Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.97р. №1014 та п.3 Інструкції про порядок обчислення справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету України по геології і використанню надр від 30.12.97р. №207/452/51/157 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.98р. за №20/2460.

Як зазначається в акті перевірки, згідно роз'яснення Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 31.10.05р. №10404/29-5: "Відповідно до вимог Інструкції із застосування класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до родовищ будівельного і облицювального каменю, до будівельного каменю відносяться гірські породи, фізико-механічні властивості яких відповідають вимогам відповідних державних стандартів та технічних умов і які застосовуються у будівництві без зміни їх хімічного складу. Зазначені Держбудом ДСТУ Б В.2.7-75-98, ГОСТ 7392-85, ТУ 21-10-69-89 і ДСТУ Б В.2.7-43-96 встановлюють лише вимоги до гірських порід та готової продукції виготовленої з них, яка використовується в галузі будівництва і промисловості будівельних матеріалів".

На підставі вищезазначених нормативно-правових актів відповідач дійшов до висновку, що підприємства, які виготовляють бутовий камінь, щебінь, гравій та пісок з відсіву із щільних вивержених, метаморфічних і осадових гірських порід (гранів, сієнітів, гранодіоритів, базальтів, гнейсів, кварцитів, вапняків, пісковиків тощо) сплачують плату за користування надрами за нормативами установленими для будівельного каменю. Підприємства, які виробляють аналогічну продукцію з рихлих осадових порід (піщанно-гравійні суміші, піски, гравій, щебінь) сплачують плату за користування надрами за нормативами установленими для піщано-гравійної сировини.

За таких обставин, за висновком перевіряючих, ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" повинен для обрахування плати за користування надрами для видобування граніту, придатного для виготовлення щебеню та каменю бутового використовувати нормативи, визначені додатком №9 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" для каменю будівельного.

На підставі вищезазначеного акта перевірки Овруцькою МДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення №0000842301/0 від 28.11.06р. про донарахування позивачу 65597,00грн. плати за користування надрами та застосування 6559,70грн. штрафних (фінансових) санкцій.

30.11.06р. Овруцькою МДПІ проведена камеральна перевірка податкового розрахунку по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, поданого за ІІІ квартал 2006 року, за результатами якої складено акт №523/16-0.

Вказаною камеральною перевіркою встановлено, що розмір податкового зобов'язання по збору за геологорозвідувальні роботи, зазначеного платником податку у розрахунку є меншим, ніж визначено за результатами камеральної перевірки, оскільки при заповненні розрахунку позивачем базовий норматив збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, застосовано без урахування вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.94р. №827 "Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення".

За таких підстав, за висновком перевіряючого, позивачем порушені вимоги п.3 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.99р. №115, що призвело до заниження податкового зобов'язання на 7359,99грн. по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету.

На підставі зазначеного акта камеральної перевірки Овруцькою МДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення №0004131600/0 від 11.12.06р. про донарахування позивачу 7359,99грн. збору за геологорозвідувальні роботи та застосування 368,00грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" виходячи з наступного.

Відповідно до ст.28 Кодексу України "Про надра" користування надрами є платним. Плата за користування надрами справляється у вигляді:

платежів за користування надрами;

відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету;

збору за видачу спеціальних дозволів (ліцензій);

акцизного збору.

Частиною 3 статті 30 зазначеного кодексу встановлено, що платежі за видобування корисних копалин визначаються з урахуванням геологічних особливостей родовищ та умов їх експлуатації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 1999р. №115 (із змінами та доповненнями ) затверджений Порядок встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, згідно якого базовий норматив плати збору за геологорозвідувальні роботи визначено в розмірі:

- піщано-гравійна сировина - 0,06грн. за 1 куб.м. погашених запасів;

- камінь будівельний (в тому числі і бутовий) - 0,12грн. за 01 куб.м. погашених запасів.

Ст.10 Закону України "Про Державний бюджет на 2006рік" до вищезазначених нормативів встановлений коефіціент 1,94.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.1997р №1014 затверджено базові нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин та Порядок справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Відповідно до п.4 вказаного Порядку плата за користування надрами для видобування корисних копалин встановлюється:

для вугілля кам'яного, вугілля бурого, металевих корисних копалин, сировини нерудної для металургії, гірничохімічної, гірничо-рудної та будівельної сировини - виходячи з обсягів погашених у надрах балансових запасів корисних копалин, квот (лімітів) на видобуток корисних копалин та нормативів плати за одиницю обсягів погашених у надрах запасів корисних копалин.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" від 20.12.2005р. №3235-ІУ базовий норматив плати за користування надрами на 2006р. визначено в розмірі:

піщано-гравійна сировина - 1грн. за 1куб.м. погашених запасів;

камінь будівельний (в тому числі і бутовий) - 2грн. за 1куб.м. погашених запасів.

Здійснюючі камеральні та документальну перевірки, Овруцька МДПІ виходила з того, що при розрахунку плати за користування надрами для видобування корисних копалин та збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, ВАТ"Ігнатпільський кар'єр" повинен був застосовувати нормативи, встановлені для каменю будівельного.

Оскільки позивачем застосовувались нормативи, встановлені для піщано-гравійної сировини,контролюючим органом були проведені донарахування плати за користування надрами та збору за геологорозвідувальні роботи згідно оспорюваних податкових повідомлень-рішень.

При цьому Овруцька МДПІ керувалась наступним:

відповідно до довідки №03-03-1859 про включення до ЄДРПОУ від 17.06.2002р. одним із видів діяльності ТОВ"Ігнатпільський кар'єр" є розроблення гравійних та піщаних кар'єрів (код 14.21.0.) та видобування каменю для будівництва (код 14.11.0.).

Згідно Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-97, затвердженого наказом Держстандарту України від 30.12.1997р. №822 за кодом 14.11.0.класифікується продукція видобувної промисловості, а саме - камінь будівельний. Безпосередньо це код 14.11.12. - граніт, пісковик та інші подібні тверді кам'яні породи, необроблені (бутові) та код 14.11.12.330. - граніт бутовий.

ВАТ"Ігнатпільський кар'єр" після проведення підривних робіт отримує граніт в якості необробленої породи. Продукція, що виробляється підприємством, отримується в результаті подрібнення каменю будівельного. Тому, на думку контролюючого органу,плата за користування надрами та збір за геологорозвідувальні роботи повинна проводитись позивачем за нормативами, передбаченими для категорії "камінь будівельний"

Суд вважає такі висновки Овруцької МДПІ неправомірними, виходячи із слідуючого.

ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" зареєстроване Овруцькою районною державною адміністрацією Житомирської області 20.10.1994р. (Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи №136936 ). Основними видами діяльності товариства є розроблення гравійних та піщаних кар'єрів та видобування каменю для будівництва.

Товариство отримало ліцензію №826 на розробку Ігнатпільського (Руднянського ) родовища граніту. Протоколом №7690 засідання державної комісії по запасах корисних копалин при Раді Міністрів СРСР від 22.09.1976р. затверджені запаси кристалічних порід Ігнатпільського родовища в якості сировини для одержання будівельного щебня і бутового каменя .

ВАТ"Ігнатпільський кар'єр" експлуатує вказане родовище граніту для виробництва щебеню різних фракцій. На вказану продукцію товариство отримало Сертифікат відповідності №313013 від 15.04.2005р., виданий Державним Комітетом України з питань технологічного регулювання та споживчої політики, який засвідчує, що продукція відповідає ДСТУ БВ.2.7-75-98 "Щебінь і гравій щільні природні для будівельних матеріалів, виробів, конструкцій і робіт".

Згідно Державного класифікатора продукціїї та послуг ДК 016-97, затвердженого наказом Держстандарту України від 30.12.1997р. №822 щебінь віднесено до підкатегоріїї "Гравій" код 14.21.12., де зазначено, що підкатегорія "Гравій" включає гравій, щебінь або дроблений камінь, які звичайно використовують як наповнювачі для бетону, баласту для шосейних доріг чи залізничних колій, тощо. Щебінь має в класифікаторі ДК 016-97 код 14.21.12.152. - 14.21.12.157., в тому числі під кодом 14.21.12.155. значиться щебінь з порід вулканічних.

Каменю будівельному в даному класифікаторі присвоєно коди 14.1. та 14.11.1. До категорії "Камінь будівельний" щебінь не відноситься.

Постановою Кабінету Міністрів України від12.12.1994р. №827 затверджений перелік корисних копалин місцевого значення, згідно якого до піщано-гравійної сировини відноситься галька, гравій, пісок, піщано-гальковий матеріал, ракуша.

Позивачем в якості доказу по справі наданий договір підряду №01.01.07. від 15.01.07р. на проведення буровибухових робіт, зі змісту якого можна дійти висновку що в результаті буровибухових робіт на кар'єрі з граніту отримується гірнича маса для подальшої її переробки на щебінь.

За виготовлений камінь будівельний позивач подав окремі розрахунки, де визначив свої податкові зобов'язання відповідно до ставок, встановлених для каменю будівельного. Копії цих розрахунків є в матеріалах справи.

Відповідачем в якості доказів по справі наданий лист територіального геологічного відділу при Житомирській облдержадміністрації №3-02/06 від 18.02.06р. ,яким стверджується, що сировиною на Ігнатпільському родовищі є граніти та габро незмінені та зачеплені вивітрюванням. Піщано-гравійні суміші є іншим видом сировини. Цим же листом стверджується, що бутовий камінь, будівельний камінь та щебінь є продукцією.

Допитаний в якості свідка завідуючий територіальним геологічним відділом при Житомирській облдержадміністрації Лабузний С.В. пояснив, що ВАТ"Ігнатпільський кар'єр" має ліцензію на видобуток граніту та подальшу його переробку. В результаті вибухових робіт позивач отримує гірничу масу , з якої виготовляється щебінь.

Оскільки ставки плати за користування надрами та збору за геологорозвідувальні роботи для граніту не встановлені, а камінь бутовий, камінь будівельний та щебінь є продуктами переробки граніту, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру цих ставок необхідно виходити з того, яка продукція виготовляється платником.

ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" подавав по Овруцької МДПІ розрахунки, в яких окремо визначив свої податкові зобов'язання в залежності від виготовленої продукції відповідно до ставок, встановлених для каменю будівельного та для піщано-гравійної сировини. Будь-яких заперечень щодо правильності визначення обсягів виготовленої продукції Овруцька МДПІ не має.

За таких обставин господарський суд вважає, що позовні вимоги ВАТ "Ігнатпільський кар'єр" обґрунтовані, підтверджені документально матеріалами справи, оригінали яких оглянуті в засіданні суду, і підлягають задоволенню в повному обсязі.

Заперечення відповідача не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та спростовуються матеріалами справи.

Судові витрати по справі стягуються з Державного бюджету України на користь позивача.

Відповідно до Кодексу України "Про надра", Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" від 20.12.2005р. №3235-ІУ, Постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.1999р. №115 "Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння" (із змінами і доповненнями), керуючись ст.ст. 69-71, 76, 77, 94, 116, 158-163, 167, 254, п.6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції №0004131600/0 від 11.12.06р., №0002761600/0 від 01.09.06р.; №0003251600/1 від 12.10.06р.; №0000842301/0 від 28.11.06р.; №0002751600/0 від 01.09.06р., №0002741600/1 від 12.10.06р.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства "Ігнатпільський кар'єр", 11163, Житомирська область, Овруцький район, с.Ігнатпіль, ідентифікаційний код 01374547 -13грн. 60коп. судових витрат.

Постанова господарського суду Житомирської області набирає законної сили в строки, встановлені ст.254 КАСУ.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та строки, встановлені ст.186 КАСУ.

Суддя

Дата виготовлення: "18" червня 2007 року

Віддрукувати: 3пр.

1 - в справу

2 - позивачу;

3 - відповідачу;