Справа № 405/4406/18
3/405/993/18
16 липня 2018 року суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда Бутельська Г.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Міністерства юстиції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКППФО НОМЕР_1, проживаючого за адресою: акл. Акмолінська, 3, м.Кропивницький, не працюючого
за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення за № 22693116/7 від 03.07.2018 року ОСОБА_1 в період з 18.11.2010 року по 01.07.2018 року не сплачує аліменти по виконавчому провадженню за № 22693116 з примусового виконання виконавчого листа за № 2-248/10 від 14.07.2010 року, виданого Великолепетинським районним судом Херсонської області, на користь ОСОБА_2 на утримання малолітніх дітей: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, в розмірі 1/3 частки щомісячного заробітку (доходу) на дитину відповідного віку, але не менше ніж 30% від прожиткового мінімуму, щомісячно, починаючи з 18.05.2010 року і до досягнення дітьми повноліття. Аліменти сплачувались не в тому розмірі, як визначено рішенням суду, що призвело до заборгованості. Заборгованість станом на 01.07.2018 рік становить 97248,11 грн., за що передбачена адміністративна відповідальність згідно ст. 183-1 КУпАП.
Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню до відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Міністерства юстиції України для належного оформлення з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Однак, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення за № 22693116/7 від 03.07.2018 року у відношенні ОСОБА_1 вказані вимоги закону дотримані не були, зокрема:
-не визначена чітка дата вчинення адміністративного правопорушення: з протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що посадовою особою вказана дата вчинення адміністративного правопорушення період з 18.11.2010 року по 01.07.2018 року, тоді як розрахунок заборгованості за 2010-2018 року в матеріалах справи відсутні; при цьому в диспозиції статті 183-1 КУпАП вчинення адміністративного правопорушення обумовлюється моментом, коли сукупний розмір заборгованості по сплаті аліментів перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання;
-кваліфікація дій ОСОБА_1 не відповідає диспозиції статті 183-1 КУпАП, а саме: з протоколу вбачається, що ОСОБА_1 не сплачує аліменти на утримання дітей, загальна сума боргу на 01.07.2018 року становить 97248,11 грн., тоді як відповідальність за ст.183-1 КУпАП настає за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, при цьому слід врахувати вимоги ст.8 КУпАП щодо чинності закону про відповідальність за адміністративні правопорушення, а також ту обставину, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» віл 07.12.2017 року за № 2234-VIII набрав законної сили 06.02.2018 року, - і КУпАП не передбачено можливості перекваліфікації дій особи, що притягується до адміністративної відповідальності, при розгляді матеріалів справи про адміністративне правопорушення судом;
-не вказано день пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання;
-відсутній розрахунок заборгованості по сплаті аліментів, що перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання;
-також протокол про адміністративне правопорушення не містить повних характеризуючих даних щодо особи, що притягується до адміністративної відповідальності, зокрема, щодо стану здоров'я, що важливо для прийняття рішення судом про застосування до особи такого виду адміністративного стягнення, як суспільно корисні роботи, враховуючи обмеження, встановлені ч.3 ст.31-1 КУпАП, адже санкція ст.183- КУпАП не передбачає альтернативи.
Також з матеріалів справи, вбачається, що з кінця листопада 2010 року ОСОБА_1 не сплачує аліменти на утримання своїх дітей, при цьому матеріали справи не містять відомостей чи надсилалось виконавцем стягувачу на виконання п.12 ОСОБА_5 Звернення стягнення на заробітну плату та інші види доходів боржника ОСОБА_6 з організації примусового виконання рішень від 02.04.2012 року за № 512/5 письмове роз'яснення про право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинення кримінального правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів (ст.164 КК України), адже розмір заборгованості перевищила суму відповідних платежів за три місяці зі сплати аліментів ще у березні 2011 року.
Крім того, матеріали справи свідчать, що виконавчі листи були видані судом ще у 2010 році, і в матеріалах справи відсутні відомості, які рішення відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року за № 1404-VIII приймались державним виконавцем на виконання рішення суду про стягнення аліментів на утримання малолітніх дітей.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що посадовою особою відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Міністерства юстиції України під час складення матеріалів про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ст.183-1 КУпАП не були дотримані вимоги ст. 256 КУпАП.
Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Оскільки наведені порушення є істотними і не можуть бути усунені в судовому засіданні, то матеріали справи як неналежно оформлені підлягають направленню до органу, який порушив адміністративне переслідування.
На підставі викладеного, керуючись ст. 278 КУпАП, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 за ст. 183-1 КУпАП повернути до відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Міністерства юстиції України для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ленінського
районного суду
м. Кіровограда ОСОБА_7