Справа № 599/889/18
РІШЕННЯ н.п.2/599/426/2018
16 липня 2018 року Зборівський районний суд Тернопільської області
в складі судді Снігурського В. В.,
при секретарі Куриляк О. Г.,
розглянувши в м. Зборові в порядку спрощеного судового провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1, третьої особи Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області про стягнення зайво виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,-
позивач - Управління праці та соціального захисту населення Зборівіської РДА звернувся в суд з позовом до відповідача ОСОБА_1 з вимогами стягнути з відповідача 5121 грн. 95 коп. зайво виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям
Представник позивача позовні вимоги підтримує, посилаючись на те, що відповідач подала неповну інформацію про свої доходи та протягом 3 місяців перед датою звернення за допомогою не працювала і фактично не здійснювала догляд за перестарілою особою у зв'язку з перебуванням за кордоном, тому не мала права на отримання соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Представник відповідача ОСОБА_2 надала відзив на позов, згідно якого позовні вимоги заперечує, так як на її думку позивачем не надано доказів щодо отримання нею чи членами її сім'ї будь - яких додаткових доходів, її сім'я здійснює належний догляд за престарілою особою від якої немає претензій відносно належної турботи про неї.
Представник позивача у відповіді на відзив вважає, що відповідач не спростував позовних вимог.
Дослідивши докази у справі суд встановив, що рішенням начальника управління праці та соціального захисту населення Зборівської райдержадміністрації від 12 вересня 2017 року відповідачу було призначено державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї з 01 вересня 2017 року по 28 лютого 2018 року.
Перевіркою, проведеною відділом контролю Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області встановлено, що відповідач ОСОБА_1 перебувала за межами України з 01 квітня по 15 червня 2017 р., з 20 червня по 04 жовтня 2017 р. перебувала за кордоном.
За результатами перевірки, відповідно до розпорядження начальника управління праці та соціального захисту населення Зборівської райдержадміністрації від 22 лютого 2018року було проведено перерахунок допомоги, призначеної відповідачу та визначено суму переплати, яка становить 5121 грн. 95 коп.
Відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, яка визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".
Пунктом 2 Порядку передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Згідно ч.4 ст.7 вказаного Закону та п.12 Порядку, у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п.28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Повідомленням №21 від 14 березня 2018 року відповідачку проінформовано про припинення надання соціальної допомоги з тієї причини, що нею подано недостовірні відомості чи приховано відомості про доходи та майновий стан. Зобов'язано повернути надмірно виплачені кошти за період з 01.09.2017 р. по 28.02.2018 р. в сумі 5121,95 грн. до 14 квітня 2018 р.
У матеріалах справи наявна копія декларації про доходи та майновий стан ОСОБА_1 від 11.09.2017 р. за період з 01.03.2017 р. по 31.08.2018 р.
Однак, жодних відомостей, які б підтверджували факт того, що вказаний у деклараціях вид та розмір доходу сім'ї відповідачки не відповідав дійсності, як і те, що відомості про такий дохід були неправдивими, позивачем не надано.
Позивачем не наведено, які саме зловживання допущені відповідачкою при наданні документів для призначення допомоги, та які відомості в наданих документах є свідомо неправдивими або із приховуванням відомостей щодо її майнового стану та доходів, при наявності яких позивачці не могли бути призначені соціальні допомоги.
Отже, при поданні декларацій про доходи та майновий стан відповідачкою не вчинено навмисних дій по приховуванню суми доходу, отриманого нею, а також по навмисному поданню позивачу з цього приводу недостовірних відомостей, а тому, передбачених п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та ст. 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" підстав для припинення відповідачці виплати вказаного виду допомоги у позивача не було, внаслідок чого вимога про повернення таких коштів є необґрунтованою.
Неповідомлення відповідачкою позивача про тимчасовий її виїзд само по собі, не може свідчити про її відмову у належному догляді за перестарілою особою, чи залишенні такої особи напризволяще, а тому не доводить недобросовісність відповідачки в отриманні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї. Сам факт перебування відповідачки за межами України не впливає на її право на отримання даного виду соціальної допомоги, оскільки жодних належних й допустимих доказів отримання нею додаткових прибутків у вказані періоди, аніж ті, що зазначені у поданих Деклараціях, сторона позивача суду не надала та не знайдено документального підтвердження, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, чи відпали підстави для отримання останньою відповідних виплат.
З відзиву відповідача вбачається, що вона здійснює належний догляд за престарілою особою від якої немає претензій відносно належної турботи про неї і доказів, що спростовують це позивачем не надано.
Відповідно до ст.ст.12,81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Враховуючи вказане вище у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.12, 81, 264, 265 ЦПК України, ст.ст. 1212,1215 ЦК України ст.ст.2,7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», -
відмовити у задоволенні позову Управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1про стягнення зайво виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 5121,95 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження, а у разі подання апеляційної скарги, якщо рішення не скасовано, після розгляду справи апеляційним судом. Апеляційна скарга може бути подана до Апеляційного суду Тернопільської області через Зборівський районний суд на протязі 30 днів з дня проголошення рішення.
Суддя підпис З оригіналом згідно:
СуддяЗборівського
районного суду В. В. Снігурський