16 липня 2018 р. м. Вінниця Справа № 802/1791/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому проваджені адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі -ОСОБА_1, позивач) до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (далі -Козятинське ОУПФУ Вінницької області, управління пенсійного фонду, відповідач), яким просила:
- визнати протиправною відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 5 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати призначити, нарахувати та виплатити пільгову пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 5 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 01.03.2018 р. з дня звернення.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах підпункту 5 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як особа, що досягла 51 рік 6 місяців та має понад 30 роки загального стажу, і з них понад 22 років пільгового стажу. Однак, звернувшись із відповідною заявою до відповідача про призначення пільгової пенсії отримав відмову, яка викладена у листі від 06.03.2018 р.
Не погоджуючись із такою відмовою та вказуючи, що стаж доярки та свинарки підтверджується рядом документів, вважає, її є протиправною, у зв'язку з чим звернулась з цим позовом до суду.
23.06.2018 р. відкрито провадження у справі, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені) в порядку статті 263 КАС України.
10.07.2018 р. на адресу суду надійшов відзив (вх.№28541 від 10.07.2018 р.), в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову мотивуючи тим, що позивачем не надано документів, які б підтверджували виконання норм обслуговування, оскільки такі взагалі не встановлювались за період з 01.01.1986 р. по 15.07.1987 р., з 19.06.1989 р. по 31.03.1992 р., з 25.05.1992 р. по 31.08.1992 р., з 01.01.1995 р. по 31.12.1995 р., з 01.05.1996 р. по 31.08.2007 р., з 07.06.2010 р. по 14.09.2010 р., з 01.03.2011 р. по 07.11.2017 р. , відтак відсутні підстави для призначення пенсії на пільгових умовах.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд встановив наступне.
01.03.2017 р. позивач звернулась до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах (працювала дояркою, свинаркою). До заяви додано: паспорт, трудову книжку, довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 1.07.2000 р (№20 від 15.05.2017 р.), довідку №51 від 8.11.2017 р.
За наслідком розгляду даної заяви, листом №105/03-1-28/02 від 06.03.2018 р. повідомлено про відмову в призначенні пенсії (як доярці, свинарці) відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зокрема вказано, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 51,6 років і при стажі зазначеної роботи не менше 22 років за умови виконання встановлених норм обслуговування. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, у листі вказано, що згідно пільгової довідки №51 від 08.11.2017 р., довідки про заробітну плату №20 від 15.05.2017 р., а також трудової книжки ОСОБА_1 працювала у ПП "Радівське" на наступних роботах:
дояркою з 01.01.1986 року по 15.07.1987 р., з 19.06.1989 р. по 31.03.1992 р., з 10.01.1996 року по 20.04.1996 р.;
свинаркою з 25.05.1992 р. по 31.08.1992 р., з 01.01.1995 р. по 31.12.1995 р., з 01.05.1996 р. по 31.08.2007 р.;
оператором машинного доїння з 07.06.2010 р. по 14.09.2010 р., з 01.03.2011 р. по 07.11.2017 р.
В ході зустрічної перевірки проведеної спеціалістом управління з'ясовано, що у господарстві відсутні первинні документи, які підтверджували б факт виконання норм обслуговування тварин по кожній.
В зв'язку із відсутністю стажу, що підтверджує пільгові умови роботи дояркою, свинаркою, оператором машинного доїння та підтверджуючих документів про встановлені та вироблені в даних господарствах норми обслуговування, в призначені пільгової пенсії ОСОБА_1 відмовлено.
Не погоджуючись з такою позицією суб'єкта владних повноважень та вказуючи, що правомірно претендує на пільгову пенсію саме на підставі пункту "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", позивач звернувся з цим позовом до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.
Згідно з пункту 5 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " (далі - Закон № 1058-15), на пільгових умовах пенсія за віком призначається: жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту 2 частини другої цієї статті.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту "б" частини першої цієї статті.
Так, абзацами третім - тринадцятим пункту пункту 2 частини другої цієї статті визначено, що до досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 50 років - по 31 березня 1965 року включно; 50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року; 51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року; 51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року; 52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року; 52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року; 53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року; 53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року; 54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року; 54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року; 55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу:з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
Водночас, процедура подання документів для оформлення пенсій визначається, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 1 Порядку 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Згідно пункту 2.1 Порядку 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку №22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п.4.7 Порядку №22-1).
Комплексний аналіз норм Закону № 1058-15 та Порядку №22-1 дає підстави для висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є, у досліджуваному випадку, встановлення факту перебування на посаді доярки (оператора машинного доїння), свинарки не менше 20 років та виконання встановлених норм обслуговування.
Оцінюючи правомірність відмови в призначенні пенсії, суд зазначає про наступне.
Як зазначалась вище, разом із заявою про призначення пенсії подаються документи про підтвердження стажу, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 (далі - Порядок №637).
Так, пунктами 1, 3 Порядку №637, визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Із положень пунктів 20, 23, 24 Порядку №637 випливає, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.
Документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).
Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про період роботи, які внесені в довідки на підставі документів.
З аналізу наведеного видно, що у разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, які установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. При цьому, стосовно жінок, які працювали доярками в довідці має бути вказано виконання встановлених норм обслуговування.
Так, судом встановлено, що відповідно до довідки ПП "Радівське" №51 від 08.11.2017 р., позивач працювала на наступних роботах:
дояркою з 01.01.1986 року по 15.07.1987 р., з 19.06.1989 р. по 31.03.1992 р., з 10.01.1996 року по 20.04.1996 р.;
свинаркою з 25.05.1992 р. по 31.08.1992 р., з 01.01.1995 р. по 31.12.1995 р., з 01.05.1996 р. по 31.08.2007 р.;
оператором машинного доїння з 07.06.2010 р. по 14.09.2010 р., з 01.03.2011 р. по 07.11.2017 р.
В контексті наведеного вище, суд вважає за необхідне вказати й на наступне.
Норма обслуговування тварин - це кількість худоби або птиці, яку повинен обслуговувати робітник або група виконавців за робочий день (зміну) за даних умов виробництва. Норма обслуговування тварин вимірюється в головах за статево групам того чи іншого худоби та птиці на всіх операціях- по догляду за тваринами та їх годівлі, напування, чищенні тварин і приміщень, збору продукції і на інших роботах.
Первинними документами, що підтверджують факт встановлення та виконання норм обслуговування, є колективний договір, положення про оплату праці, наряди обліку об'єму виконаних робіт, табель обліку відпрацьованого часу, відомості нарахування заробітної плати.
Суд звертає увагу, що в трудовій книжці відсутні відомості про виконання ОСОБА_1 встановлених норм обслуговування на підприємствах. Такі відомості не зазначені й в довідках №51 від 08.11.2017 р. та № 20 від 15.05.17 р. доданих до заяви про призначення/перерахунок пенсії.
Окремо суд акцентує увагу й на тому, що під час зустрічної перевірки достовірності подання довідки №45 від 05.10.2017 р., органом пенсійного фонду встановлено відсутність у статуті ПП "Радівське" інформації про виконання норм обслуговування кількості тварин доярками, про що складено акт №624 від 08.11.2017 р. Інших документів, які б підтверджували факт виконання норм обслуговування кількості тварин позивачем до відповідача не подано.
За сукупністю наведених обставин, враховуючи, що позивачем при звернені до відповідача не надано документів які б підтверджували виконання позивачем встановлених норм обслуговування, що є обов'язковою вимогою при призначенні пільгової пенсії дояркам, свинаркам, оператором машинного доїння, позовні вимоги в частині визнання протиправною відмову у призначені пенсії на пільгових умовах задоволенню не підлягають.
При цьому суд зазначає, що оцінка оскаржуваним рішенню, діям чи бездіяльності надається на час їх прийняття або вчинення та враховуються обставини (докази), які існували на той момент та їх врахування чи неврахування суб'єктом владних повноважень. Надання ж суду документів, в даному випадку довідки № 51 від 5.04.18 р., яка не подавалась та не досліджувалась суб'єктом, рішення, дії чи бездіяльність якого оскаржуються, - не беруться судом до уваги.
Визначаючись щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах на підставі пункту 5 частини другої статті 114 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", то суд не вбачає підстав для її задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Як зазначалось вище, до повноважень саме органу пенсійного фонду віднесено вирішення питання щодо призначення пенсії. Відтак, такі повноваження є дискреційними, тобто такими, які дають можливість на власний розсуд суб'єкту владних повноважень визначити повністю або частково зміст рішення або вибрати один з кількох варіантів прийняття рішень, передбачених нормативно-правовим актом.
Дискреційні повноваження, насамперед, це сукупність прав і обов'язків державних органів, їх посадових та службових осіб, що дають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково зміст рішення або вибрати один з кількох варіантів прийняття рішень, передбачених проектом акта.
Обмежуючим фактором для рішень представників влади згідно з визначенням дискреційних повноважень є закон і справедливість.
За таких обставин, враховуючи, що законодавець чітко визначив порядок розгляду питань про призначення пенсій та обов'язковість прийняття відповідного рішення, суд вважає, що відсутні підстави без дотримання такої процедури та за відсутності відповідного рішення зобов'язувати суб'єкта владних повноважень призначати ОСОБА_1 пенсію на віком на пільгових умовах та фактично підміняти державний орган.
Більш того, при вирішені даного спору, суд дійшов висновку про відсутність підстав у суб'єкта владних повноважень призначати пільгову пенсію на підставі поданих позивачем документів. Відтак, в задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, яка не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволенні позову - судовий збір не відшкодовуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
в задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер за ДРФО - НОМЕР_1).
Відповідач: Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Винниченка, 56, м. Козятин, Вінницька область, код ЄДРПОУ 37926607).
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна