Рішення від 16.07.2018 по справі 802/1691/18-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

16 липня 2018 р. Справа № 802/1691/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернюк А.Ю., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (22100, Вінницька область, м. Козятин, вул. Винниченка, 56) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області у якому просить:

- визнати протиправною відмову №75/03-1-28/02 від 12.02.2018 року Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку;

- зобов'язати Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку з 05.02.2018 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має відповідне посвідчення. Посилаючись на положення Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" набув права на пенсію зі зменшенням пенсійного віку.

Однак, своїм рішенням відповідач відмовив у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Позивач не погоджується із рішенням Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області, просить його визнати протиправним та скасувати та зобов'язати призначити йому пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на починаючи з 05.02.2018 року.

Ухвалою суду від 15.06.2018 року відкрито провадження у адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

02.07.2018 року на адресу суду від сторони відповідача надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, з якого слідує, що відповідач проти заявлених позовних вимог заперечує посилаючись на наступне.

Відповідно до пункту 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних із усуненням самої аварії та її наслідків у зоні відчуження з 01.01.1987 року по 31.12.1987 рік - не менше 14 календарних днів, мають право на призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, передбаченого Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 8 років.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року визначається перелік документів необхідних для призначення всіх видів пенсій.

Для визначення права на пенсію позивачем було надано копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році, 2 категорії, серія НОМЕР_1 виданого 29.07.1997 року; копію довідки № 62 від 20.11.1992 року, виданої Рокитнянським міжгосподарським підприємством по виконанню механізованих робіт в сільському господарстві, про виплату з/п за роботу в зоні відчуження (без підстави видачі); довідку № 45 від 16.05.1991 року видану Рокитнянським міжгосподарським підприємством по виконанню механізованих робіт в сільському господарстві щодо участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та строків перебування на будівництві автомобільної дороги в зоні відчуження (без підстави видачі); копію довідки № 01-30/301 від 26.11.2015 року про нарахування заробітної плати за 1984 -1989 рр., видану Рокитнянським трудовим архівом (без посилання на оплату праці в зоні відчуження).

17.12.2015 року УПФУ у Рокитнянському районі провело зустрічну перевірку достовірності видачі довідок комунальною установою "Трудовий архів Рокитнянського району", в результаті перевірки встановлено відсутність первинних документів, які підтверджують факт нарахування та виплати заробітної плати у кратному розмірі.

Тому права на призначення пенсії за віком, згідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - немає.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги слід задовольнити, виходячи з наступних підстав.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зі змісту ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" випливає, що пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, призначаються лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи.

Зазначеній категорії осіб згідно зі ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Такі посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими зазначеним Законом. Так, позивачем подано до матеріалів справи посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії серія НОМЕР_1 .

Факт перебування ОСОБА_1 у зоні відчуження з 16.06.1986 року по 12.07.1986 року підтверджується:

- довідкою № 62 від 20.11.1992 року, виданою Рокитнянським міжгосподарським підприємством по виконанню механізованих робіт в сільському господарстві, про виплату з/п за роботу в зоні відчуження;

- довідкою № 45 від 16.05.1991 року, виданою Рокитнянським міжгосподарським підприємством по виконанню механізованих робіт в сільському господарстві щодо участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та строків перебування на будівництві автомобільної дороги в зоні відчуження;

- довідкою № 01-30/301 від 26.11.2015 року про нарахування заробітної плати за 1984 -1989 рр., видану Рокитнянським трудовим архівом.

26.01.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (2 категорія) із зменшенням пенсійного віку. Однак, рішенням Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з вимогами ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

В силу вимог статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Положеннями ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.

Згідно розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого, Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005р. до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженого постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Таким чином, суд вважає, що наявні в позивача документи, які долучені до матеріалів справи, містять дані на підтвердження факту виконання ним робіт у зоні відчуження та яких є достатньо для призначення позивачу пенсії, передбаченої ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч. 1 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Частиною 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини, суд вважає, що позивач має право на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років, а тому рішення відповідача №75/03-1-28/02 від 12.02.2018 року щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку є протиправним та підлягає скасуванню.

В силу ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Виходячи із вказаних вище положень КАС України, суд вважає, що для ефективного захисту прав позивача слід зобов'язати Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 8 років з 12.02.2018 року.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати відмову Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області №75/03-1-28/02 від 12.02.2018 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 8 років з 05.02.2018 року.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 )

Відповідач: Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (ЄДРПОУ: 37926607, адреса: 22100, Вінницька область, м. Козятин, вул. Винниченка, 56)

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Чернюк Алла Юріївна