Постанова від 11.07.2018 по справі 908/1762/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2018 року

м. Київ

Справа № 908/1762/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Берднік І.С. - головуючого, Міщенка І.С., Сухового В.Г.,

за участю секретаря судового засідання - Корнієнко О.В.,

за участю представників:

Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" - Жили М.І.,

Запорізької міської ради - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта"

на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 07.02.2018 (у складі колегії суддів: Склярук О.І. (головуючий), Геза Т.Д., Дучал Н.М.)

та рішення Господарського суду Запорізької області від 13.11.2017 (суддя Корсун В.Л.)

у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта"

до Запорізької міської ради

про врегулювання розбіжностей та визнання укладеним договору оренди землі,

ВСТАНОВИВ:

28.08.2017 Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" (далі - ПАТ "Укрнафта") звернулось до Господарського суду Запорізької області з позовом до Запорізької міської ради про врегулювання розбіжностей та визнання укладеним в редакції позивача договору оренди землі з кадастровим номером НОМЕР_1, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідні пункти, викладені відповідачем у протоколі розбіжностей до договору оренди землі по АДРЕСА_1, не відповідають Типовій формі договору оренди землі, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України №220 від 03.03.2004, та грубо порушують основні принципи договірного права. Враховуючи зазначене, позивач вважає що договір підлягає укладенню між сторонами у редакції, запропонованій позивачем.

Рішенням Господарського судом Запорізької області від 13.11.2017 у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Місцевий суд виходив з того, що усі пункти договору оренди землі, з якими не згодний позивач, відповідають пунктам зразку договору оренди землі, затвердженому рішенням Запорізької міської ради від 26.06.2013 № 29.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 07.02.2018 рішення Господарського суду Запорізької області від 13.11.2017 залишено без змін.

Суд апеляційної інстанції погодився з мотивами, викладеними в рішенні місцевого суду.

Не погоджуючись з висновками судів попередніх інстанцій, 03.03.2018 ПАТ "Укрнафта" звернулось з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить постанову Донецького апеляційного господарського суду від 07.02.2018 та рішення Господарського суду Запорізької області від 13.11.2017 скасувати і прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування вимог касаційної скарги посилається на те, що суди попередніх інстанцій безпідставно не врахували, що: свобода сторін у визначенні умов договору на власний розсуд, який в силу закону є обов'язковим, не є безмежною і має відповідати, як акту органу місцевого самоврядування, в даному випадку рішенню Запорізької міської ради про поновлення договірних відносин, так і типовій формі договору, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України. Суди залишили поза увагою доводи позивача про відсутність правових підстав для застосування рішення Запорізької міської ради від 18.05.2011 №35, зі змінами внесеними рішенням від 26.06.2013 №29, що призвело до застосування нормативно-правового акту, що не відповідає Закону.

Учасники справи були належним чином повідомлені про день, час і місце розгляду касаційної скарги, однак відповідач не скористався передбаченим законом правом на участь у розгляді справи судом касаційною інстанцією. Оскільки явка учасників справи не визнавалась судом обов'язковою, а участь в засіданні суду є правом, а не обов'язком, Верховний Суд в складі колегії суддів дійшов висновку про можливість розгляду касаційної скарги по суті за відсутності представника відповідача.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи, перевіривши матеріали справи, Верховний Суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами встановлено, що рішенням Запорізької міської ради від 28.01.2005 № 31/152 "Про передачу в оренду ВАТ "Укрнафта" земельної ділянки по АДРЕСА_1 для розташування автозаправної станції" було, зокрема, затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання договору оренди землі площею 0,5798 га по АДРЕСА_1, ВАТ "Укрнафта"; вирішено передати в оренду строком на 10 років ВАТ "Укрнафта" земельну ділянку площею 0,5798 га (землі комерційного використання) по АДРЕСА_1, для розташування автозаправної станції в межах, раніше затверджених рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 20.01.03 № 25/6, за рахунок земель Запорізької міської ради.

21.05.2005 між Запорізькою міською радою (орендодавець) та ВАТ "Укрнафта" (орендар) укладено договір оренди землі (далі - договір оренди землі від 21.05.2006), відповідно до якого, орендодавець, на виконання рішення 20 сесії 4 скликання Запорізької міської ради № 31/152 від 28.01.2005 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування автозаправної станції, яка знаходиться: АДРЕСА_1.

Пунктом 2 договору оренди землі від 21.05.2006 встановлено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,5798 га для розташування автозаправної станції, по АДРЕСА_1, згідно з планом (додаток № 1), що є невід'ємною частиною цього договору.

Згідно із п. 7. договору оренди землі від 21.05.2006 договір укладається на десять років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Вказаний договір посвідчено 21.05.2005 приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Серовською М.В. за реєстровим № 1137 та зареєстрований у Запорізькій регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.06.2005 № 040526100380.

Відповідно до акта прийому-передачі від 13.05.2005 орендодавець передав, а орендар - прийняв земельну ділянку кадастровий № НОМЕР_1 загальною площею 0,5798 га, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1.

В акті також зазначено, що земельна ділянка знаходиться у стані придатному для розташування автозаправної станції (п. 2). На земельній ділянці знаходиться: автозаправна станція, яка є власністю орендаря (п. 3).

Згідно з п. 1.3. Статуту ПАТ "Укрнафта" рішенням загальних зборів акціонерів від 22.03.2011 змінено тип та назву товариства з ВАТ "Укрнафта" на ПАТ "Укрнафта".

Рішенням Запорізької міської ради від 27.04.2016 поновлено ПАТ "Укрнафта" строком на 19 років договір оренди землі (кадастровий НОМЕР_1) площею 0,5798 га по АДРЕСА_1, для розташування автозаправної станції.

Вказаним рішенням зобов'язано ПАТ "Укрнафта" після прийняття даного рішення у чотиримісячний термін отримати витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки землі, укласти з Запорізькою міською радою відповідний договір оренди землі та здійснити державну реєстрацію права користування в установленому законодавством порядку.

ПАТ "Укрнафта" отримано витяг від 08.02.2016 № 589/86-16 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим № НОМЕР_1 площею 5798,00 кв.м за адресою: АДРЕСА_1, згідно з яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки під забудовою становить 12 377 396,46 грн.

Листом від 14.02.2017 ПАТ "Укрнафта" направило на адресу Запорізької міської ради підписані зі свого боку та скріплені печаткою 3 примірники договору оренди землі по АДРЕСА_1, в якому просило відповідача підписати та скріпити печаткою примірники договору оренди землі, два з яких повернути для подальшої реєстрації речового права оренди. Крім того, в листі було зазначено, що запропонований Запорізькою міською радою проект договору оренди землі товариством не розглядався, оскільки на договорі відсутні підпис та печатка Запорізької міської ради.

Судами встановлено, що листом від 07.03.2017 № 451/02-03, адресованим ПАТ "Укрнафта", Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради повідомило ПАТ "Укрнафта", що надіслані листом від 14.02.2017 проекти договору оренди землі не відповідають формі зразку договору оренди землі, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 18.05.2011 №35 "Про затвердження зразку договору оренди землі у м. Запоріжжя" (із змінами, внесеними на підставі рішення Запорізької міської ради №29 від 26.06.2013).

Листом від 03.07.2017 № 61 ПАТ "Укрнафта" направило на адресу Запорізької міської ради підписаний зі свого боку та скріплений печаткою проект договору оренди землі по АДРЕСА_1, з посиланням на те, що проект договору відповідає актуальній Типовій формі договору оренди землі, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 № 843. Крім того, просило підписати та скріпити печаткою договір та повернути два примірники договору для подальшої реєстрації речового права оренди. Зазначений лист отримано міською радою 10.07.2017 (вх. № 10543/02-32/03).

Запорізька міська рада підписала проект договору оренди землі по АДРЕСА_1 площею 0,5798 га, скріпила його печаткою. Водночас вказаний договір підписано з протоколом розбіжностей (про що йдеться в лівому нижньому кутку останнього аркуша наданого примірника договору оренди землі).

Листом від 28.07.2017 № 1413/02-03 Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради повідомило ПАТ "Укрнафта" про те, що в ході перевірки проекту договору оренди землі управлінням з питань земельних відносин Запорізької міської ради встановлено, що зазначений проект не відповідає формі зразку договору оренди землі, затвердженому рішенням Запорізької міської ради від 18.05.2011 № 35 "Про затвердження зразку договору оренди землі у м. Запоріжжі» (із змінами та доповненнями, внесеними на підставі рішення Запорізької міської ради від 26.06.2013 № 29), внаслідок чого складено протокол розбіжностей до договору оренди землі.

ПАТ "Укрнафта", в свою чергу, складено та підписано протокол узгодження розбіжностей до договору оренди землі (кадастровий номер НОМЕР_1), відповідно до якого включено до договору оренди землі майже всі запропоновані відповідачем пункти (згідно з протоколом розбіжностей), окрім пунктів 34.17, 34.20, абзац 2 пп. 38.2 п. 38, п. 39.2, п. 47.

Супровідним листом від 23.08.2017 № 68 ПАТ "Укрнафта" направлено відповідачу протокол узгодження розбіжностей до договору оренди землі, що підтверджується описом вкладення у цінний лист відповідного поштового відділення від 23.08.2017 та фіскальним чеком від 23.08.2017 № 7810. Відповідач даний протокол не підписав.

Зокрема, позивач не погоджується з наступними пунктами договору, викладеними в редакції Запорізької міської ради:

- п. 34.17: "У випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендар протягом місяця з моменту прийняття такого рішення Запорізькою міською радою та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту, зобов'язаний звернутися до орендодавця із заявою про внесення змін до п. 12 договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати за цим договором, а також здійснити всі необхідні дії для виготовлення, укладення додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі, та подати цю додаткову угоду до податкових органів. У випадку невиконання орендарем вищевказаного обов'язку та/або відсутності укладеної додаткової угоди щодо зміни розміру орендної плати за договором оренди землі протягом 3 місяців з дати подачі заяви, вказаної у даному пункті, це є підставою для одностороннього розірвання договору оренди землі орендодавцем, та/або стягнення з орендаря збитків, що складаються з неоплаченої суми орендної плати за весь строк її недоплати, та/або звернення Запорізької міської ради до суду з вимогою викласти договір оренди в частині зміни розміру орендної плати у новій редакції";

- п. 34.20: який слід читати в контексті п. 34 "34. Обов'язки орендаря. Орендар зобов'язаний:" "34.20. Зареєструвати право оренди у порядку, встановленому законодавством протягом 4 місяців з дати прийняття рішення міської ради про надання земельної ділянки в оренду";

- абз. 2 п.п. 38.2 п. 38: "Фактичне продовження користування майном після закінчення строку дії даного договору не є підставою для поновлення договору";

- п. 39.2: який слід читати в контексті п. 39 "39. Розірвання договору оренди землі допускається в односторонньому порядку. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є:"

- п. 39.2: "Невиконання обов'язку, передбаченого п. 34.17 Договору".

- п. 47: "У випадку невиконання Орендарем обов'язку, визначеного п. 34.20 договору, та реєстрації права оренди з перевищенням, вказаного в п. 34.20 договору строку, або ухилення від такої реєстрації, це є підставою для нарахування та сплати орендарем збитків, що заподіяні міській раді, які складаються з неоплаченої суми орендної плати, починаючи з наступного дня після завершення вказаного строку, за весь строк її недоплати".

У зв'язку із викладеним, ПАТ "Укрнафта" звернулось до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою про врегулювання розбіжностей та визнання договору оренди земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, укладеним у запропонованій позивачем редакції.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно з ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Згідно з ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

За змістом ч.ч. 1, 5 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Згідно з ст. 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, укладення спірного договору є обов'язковим.

Відповідно до ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За приписами ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26, ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з приписами ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 затверджений Типовий договір оренди землі.

Рішенням Запорізької міської ради від 18.05.2011 № 35 з метою конкретизації типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Типового договору оренди землі" від 03.03.2004 № 220, затверджений зразок договору оренди землі згідно з додатком. Згідно з п. 3 рішення, дане рішення набирає чинності з моменту його офіційного оприлюднення у встановленому законодавством порядку. З моменту набрання чинності даного рішення, укладення нових та поновлення договорів оренди землі державної та комунальної власності мають вчинятись згідно з затвердженим зразком договору оренди землі.

Рішенням Запорізької міської ради від 26.06.2013 № 29 внесено зміни до зразку договору оренди землі у м. Запоріжжя, який затверджено рішенням міської ради від 18.05.2011 № 35, та викладено його в новій редакції. Вказане рішення опубліковано відповідачем у газеті "Запорізька Січ" № 146 та розміщено на офіційному порталі Запорізької міської влади в мережі Інтернет.

При цьому, судами не встановлено оскарження або скасування рішень Запорізької міської ради № 35 від 18.05.2011, № 29 від 26.06.2013, тобто вказані рішення є чинними.

За приписами ст. 144 Конституції України, ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення Запорізької міської ради від 18.05.2011 № 35, від 26.06.2013 № 29 підлягають обов'язковому виконанню землекористувачем, тобто позивачем.

Безпідставними є посилання ПАТ "Укрнафта" щодо порушення Запорізькою міською радою засад цивільного законодавства та прав позивача, що стало наслідком поставлення у невигідне та нерівне становище орендаря в порівнянні з орендодавцем, враховуючи наступне.

Так, умови про внесення змін до договору оренди землі у разі зміни нормативної грошової оцінки землі, в частині підстав для поновлення договору оренди землі та розірвання договору оренди в односторонньому порядку або стягнення збитків у вигляді неоплаченої суми орендної плати не суперечать вимогам ст. 179 Господарського кодексу України, ст.ст. 14, 16 Закону України "Про оренду землі" та постанові Кабінету Міністрів України "Про затвердження типового договору оренди землі" від 03.03.2004 №220, адже ці положення, не змінюють визначені законом істотні умови договору оренди, а лише врегульовують та удосконалюють порядок сплати орендної плати за фактичне користування землею

Умовами Типового договору оренди землі передбачено право розірвання договору в односторонньому порядку (п. 39 Типового договору), але не зазначено конкретні випадки такого розірвання. З огляду на наведене сторони вправі конкретизувати зазначені умови.

Крім того, фактичне продовження користування майном після закінчення строку дії даного договору оренди земельної ділянки, як самостійна підстава, не надає права на поновлення договору, та не суперечить ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі".

Таким чином, надавши оцінку усім наявним у матеріалах справи доказам та умовам спірного договору оренди землі, суди попередніх інстанцій, встановивши, що усі вказані пункти, з якими не погоджується позивач, та щодо яких між сторонами виникли розбіжності при їх укладенні, відповідають пунктам зразку договору оренди землі, затвердженому рішенням Запорізької міської ради від 26.06.2013 № 29, та конкретизують положення Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004, дійшли правомірного висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.

Вказана правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 10.05.2018 у справі №908/1760/17 та від 30.05.2018 у справі № 908/1757/17, від 13.06.2018 у справі № 908/1758/17.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

Оскільки доводи касаційної скарги не спростовують правомірності застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального законодавства при прийнятті оскаржуваних судових актів, то Верховний Суд не вбачає підстав для зміни чи скасування законних рішення місцевого та постанови апеляційного господарських судів.

Судовий збір за подання касаційної скарги в порядку ст. 129 ГПК України (в редакції, чинній після 15.12.2017) покладається на скаржника.

Керуючись ст.ст. 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" залишити без задоволення.

2. Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 07.02.2018 та рішення Господарського суду Запорізької області від 13.11.2017 у справі №908/1762/17 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя І.С. Берднік

Судді І.С. Міщенко

В.Г. Суховий