ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
12 липня 2018 року Справа № 923/347/18
Господарський суд Херсонської області у складі судді Гридасова Ю.В. за участю секретаря судових засідань Головльової Є.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом державного підпиємства "Адміністрація річкових портів" (місто Київ),
до комунального підприємства "Херсонський комунальний транспортний сервіс" (місто Херсон),
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - управління Державної казначейської служби України у місті Херсоні (місто Херсон),
про стягнення 56 034 грн. 47 коп.,
за участю представників
позивача: не прибув,
відповідача: не прибув.
Позивач 08.05.18 звернувся до господарського суду Херсонської області з позовною заявою у якій просить стягнути з відповідача 54866грн.50коп. заборгованості, 94грн.70коп. з урахуванням 3% річних та 1073грн.27коп. пені, відповідно до умов договору бербоутного чартеру теплоходу "Бештау" від 23.03.16 № 01/03-245 та вимог ст. 16 ЦК України, ст. ст. 193, 198, 216, 217, 218 ГК України, ст. ст. 203, 204, 212 Кодексу торговельного мореплавства України.
Позивач у позовній заяві та відповіді на відзив посилається на наступні обставини:
- починаючи з 01.01.2018р. Відповідач, в порушення умов Договору бербоутного чартеру теплоходу «Бештау» від 23.03.2016 р. № 01/03-245, допускає прострочення чартерної плати, в наслідок чого, на момент звернення до суду з позовом сума основного боргу складає 54 866,50 грн. з ПДВ;
- відповідно до ст. 34 Додаткових статей до бербоутного чартеру за прострочення сплати платежів визначених статтею 28 цього чартеру, Фрахтувальники сплачують на користь Судновласників пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період за який сплачується пеня, від суми несплаченого платежу, за кожний день прострочення платежу;
- позивач не погоджується із запереченнями відповідача проти частини позовних вимог щодо стягнення сум пені та 3% річних, оскільки вважає, що повну відповідальність, за порушення обов'язку оплати та наслідків невиконання вказаного зобов'язання за договором бербоутного чартеру від 23.03.2016 р. № 01/03-245 несе саме КП "Херсонський комунальний транспортний сервіс", як самостійний суб'єкт господарювання відповідальність за зобов'язаннями якого не несе навіть засновник;
- позивач також заперечує проти клопотання відповідача про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - управління Державної казначейської служби України у місті Херсоні, оскільки вважає, що КП "Херсонський комунальний транспортний сервіс" не доведено, яким чином рішення у справі може вплинути на права або обов'язки Казначейства щодо однієї із сторін, а Договір бербоутного чартеру не містить будь-яких інших банківських (розрахункових) реквізитів, окрім ПАТ АБ «Укргазбанк».
Позивач, повідомлений про час, дату і місце проведення засідання господарського суду належним чином, відповідно до ст. ст. 120, 242 Господарського процесуального кодексу України, не скористався своїм правом на участь у вирішенні спору, про причини неявки господарський суд не повідомив.
Відповідач у відзиві на позовну заяву визнав позовні вимоги в частині щодо стягнення суми основної заборгованості та заперечує проти позовних вимог у частині щодо стягнення сум пені та 3% річних, посилаючись на наступні обставини:
- заборгованість по оплаті чартерної плати за перший квартал 2018 року, у сумі 197 938,50 грн., в тому числі заборгованість у сумі 54 866,50 грн., відповідно до укладеного Договору по теплоходу «Бештау» утворилася внаслідок того, що Управлінням Державної казначейської служби України у м. Херсоні (далі по тексту - Управління) не здійснюється оплата за надані КП «ХКТС» послуги, відповідно укладених договорів бербоутного чартеру, додаткових угоди до них та згідно плану використання бюджетних коштів на 2018 рік;
- як на підставу нездійснення вказаних платежів за рахунок бюджетних коштів, Управління, посилається на те, що з 1 серпня 2016 року (для всіх замовників) набрав чинності Закон України «Про публічні закупівлі» 25 грудня 2015 року № 922- VIII (далі по тексту - Закон № 922-VIII). На виконання покладених на Управління функцій по контролю у сфері закупівлі та недопущення здійснення платежів, які не відповідають вимогам законодавства, встановлено, що згідно річного плану закупівель КП «ХКТС», розмір бюджетного призначення або очікувана вартість предмету закупівель (ДК021-2015:63720000-2 Послуги з обслуговування водних видів транспорту), складає 917 333,40 грн., що перевищує встановлену Законом №922-VIII дозволену вартість предмета закупівлі у 200 000 грн.;
- Управлінням запропоновано КП «ХКТС», у відповідності до положень Закону №922-VIII, провести тендер на закупівлю послуг з обслуговування водних видів транспорту (фрахту річкового транспорту), про вказані обставини та неможливість здійснення чартерної плати до моменту проведення відкритих торгів, КП «ХКТС» повідомило позивача листом від 16 лютого 2018 року № 680;
- відповідач стверджує, що порушення зобов'язань по оплаті чартерної плати за перший квартал 2018 року виникло у зв'язку із тим, що саме Управлінням Державної казначейської служби України у м. Херсоні не здійснюються відповідні платежі, а відповідачем вжито всіх залежних від нього заходів щодо належного виконання зобов'язання, і зазначена обставина, на думку відповідача, свідчить про відсутність його вини у невиконанні грошового зобов'язання у спірних правовідносинах.
Відповідач, повідомлений про час, дату і місце проведення засідання господарського суду належним чином, відповідно до ст. ст. 120, 242 Господарського процесуального кодексу України, не скористався своїм правом на участь у вирішенні спору, та 12.07.18 звернувся до суду з письмовою заявою про розгляд справи без участі його представника.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача у відзиві на позовну заяву, не заперечуючи проти позовних вимог, просить суд прийняти рішення згідно чинного законодавства, посилаючись на наступні обставини. Планом використання бюджетних коштів по коду програмної класифікації видатків 1917450 "Інша діяльність у сфері транспорту" Комунальному підприємству "Херсонський комунальний транспортний сервіс" передбачено на 2018 рік 1 101 626,00 грн., в тому числі на оплату бербоутного чартету 207 645,00 грн., який затверджено на підставі рішення ради від 23 лютого 2018 року та надано на облік до управління Казначейства 15.03.2018 року. Паспорт бюджетної програми на 2018 рік Управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв'язку Херсонської міської ради по КПКВК МБ 1917450, затверджений 12 березня 2018 року. Закон України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 № 922-VIII (далі - Закон) застосовується: до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень; до замовників, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт - 5 мільйонів гривень. Згідно статті 4 Закону закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Річний план, додаток до річного плану та зміни до них безоплатно оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом п'яти днів з дня їх затвердження. Річний план складається та затверджується тендерним комітетом або уповноваженою особою замовника відповідно до статті 11 Закону. Комунальним підприємством "Херсонський комунальний транспортний сервіс" оголошено відкриті торги на послуги з обслуговування водних видів транспорту за кодом класифікатора ДК021-2015: 63720000-2, відповідно до інформації, наведеної в річному плані закупівель, та розміщеного в електронній системі закупівель, опубліковано 02.02.2018, змінено 14.02.2018 розмір бюджетного призначення або очікувана вартість предмета закупівлі складала 792 978,23 грн. Процедура відкритих торгів відмінена 02 березня 2018 року. Комунальним підприємством "Херсонський комунальний транспортний сервіс" оголошено відкриті торги на послуги з обслуговування водних видів транспорту за кодом класифікатора ДК021-2015: 63720000-2, відповідно до інформації, наведеної в річному плані закупівель, та розміщеного в електронній системі закупівель, опубліковано 02.03.2018, розмір бюджетного призначення або очікувана вартість предмета закупівлі складала 792 978,23 грн. Процедура відкритих торгів відмінена 19 березня 2018 року. Комунальним підприємством "Херсонський комунальний транспортний сервіс", оголошено переговорну процедуру на послуги з обслуговування водних видів транспорту за кодом класифікатора ДК021-2015: 63720000-2, відповідно до інформації, наведеної в річному плані закупівель, та розміщеного в електронній системі закупівель, опублікованого 11.04.2018, розмір бюджетного призначення або очікувана вартість предмета закупівлі складала 917 333,40 грн. Дану процедуру не закінчено. КП "Херсонський комунальний транспортний сервіс" звернулось до управління Казначейства листом від 15.05.2018 за № 862 щодо оплати бербоут - чартера згідно копій додаткових угод, укладених з ДП "Адміністрація річкових портів" від 11 січня 2018 року, посилаючись на рішення міської ради від 25.03.2016 року . Зазначеним рішенням міська рада: "з метою забезпечення своєчасному початку навігації річкового транспорту загального користування у 2016 році в акваторії м. Херсона" надала дозвіл КП "Херсонський комунальний транспортний сервіс" на підписання договорів бербоут-чартеру з ДП "Адміністрація річкових портів". В рішенні ради чітко зазначений період - 2016 рік та не йдеться мова про наступні роки. Підприємством спочатку укладено додаткові угоди (січень 2018 року), а потім, в лютому 2018 року, оголошено процедуру відкритих торгів. Крім того, початкова сума, зазначена в річному звіті, не враховувала січневе підвищення вартості бербоуту.
Третя особа, повідомлена про час, дату і місце проведення засідання господарського суду належним чином, відповідно до ст. ст. 120, 242 Господарського процесуального кодексу України, не скористалась своїм правом на участь у вирішенні спору.
Третьою особою 26.06.18 подано до суду письмове клопотання про перенесення розгляду справи у зв'язку з відпусткою головного спеціаліста-юрисконсульта, яке залишене судом без задоволення у зв'язку з можливістю третьої особи направити у судове засідання уповноваженого представника, який займає іншу посаду.
Позивач 31.05.18 звернувся до суду із заявою про виправлення технічної помилки у тексті (описовій частині) позовної заяви, зазначена заява прийнята судом до уваги.
Відповідачем 25.05.18 подано до суду письмове клопотання про залучення третьої особи до участі у справі, яке задоволено ухвалою суду від 30.05.18.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.05.18, справа розподілена судді Гридасову Ю.В.
Ухвалою суду від 10.05.18 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження призначено на 11.00 годину 31.05.18 р.
У судовому засіданні оголошувалась перерва з 31.05.18 по 03.07.18.
У зв'язку з відрядженням судді, ухвалою у справі від 15.06.18 продовжено строк розгляду справи до 12.07.18 та перенесено судове засідання на 15.00 годину 12.07.18.
У судовому засіданні 12.07.18 оголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.
З'ясувавши обставини на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, господарський суд,
На підставі та у відповідності з рішенням Херсонської міської ради від 25 березня 2016 року між державним підприємством "Адміністрація річкових портів" (надалі за текстом рішення - Позивач, Судновласник) та комунальним підприємством "Херсонський комунальний транспортний сервіс" (надалі за текстом рішення - Відповідач, Фрахтувальник) було укладено договір бербоутного чартеру теплоходу «Бештау» від 23.03.2016 р. № 01/03-245 (надалі за текстом рішення - Договір, бербоутний чартер) (аркуші справи 39 - 41), строком на 60 місяців (бокс 20).
23.03.2016р., відповідно до ст. 29 Договору, теплохід було передано у чартер та складено акт здачі-приймання судна (аркуш справи 57).
Порядок, строки оплати та розмір чартерної плати встановлено у боксі 21 та ст. 28 Додаткових статей до бербоутного чартеру.
Відповідно до п. 1 додаткової угоди від 11.01.2018 р. до Договору (аркуш справи 58) розмір плати встановлено в розмірі 219466,00грн. з ПДВ за кожні 12 місяців.
На виконання умов Договору, з урахуванням вищевказаної додаткової угоди, сторонами складено та підписано акт здачі-прийняття робіт (наданих послуг) № ДП- 0000053 за перший квартал 2018 року в сумі 54 866,50 грн. з ПДВ (аркуш справи 60).
Відповідно до ст. 28 Додаткових статей до бербоутного чартеру, встановлено, що виплата чартерної плати здійснюється рівними частинами, щоквартально, до 5 числа місяця, який йде за звітнім кварталом.
Станом на 26.04.2018р. - плата за перший квартал 2018 року в сумі 54 866,50 грн. не сплачена, чим порушено ст. 28 Додаткових статей до бербоутного чартеру. Сума основного боргу відповідача перед позивачем складає 54 866,50 грн. з ПДВ, що не заперечується відповідачем.
Відповідно до ст. 34 Додаткових статей до бербоутного чартеру за прострочення сплати платежів визначених статтею 28 зазначеного чартеру, Фрахтувальники сплачують на користь Судновласників пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період за який сплачується пеня, від суми несплаченого платежу, за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до статуту КП «ХКТС» Комунальне підприємство «Херсонський комунальний транспортний сервіс» (КП «ХКТС») (код 01235573) юридична адреса: 73000, Херсонська обл., місто Херсон, вулиця Залізнична, будинок 8, здійснює на території м. Херсона та Херсонської області наступні види діяльності: Коди КВЕД: 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; 49.31 Пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення (основний); 50.30 Пасажирський річковий транспорт.
Рішенням Херсонської міської ради від 23 лютого 2018 року №1275, КП «ХКТС» виділена фінансова підтримка на відкриття навігації у сумі 1 101 626,00 грн.
11 січня 2018 року КП «ХКТС» підписано додаткову угоду до укладеного договору бербоутного чартеру теплоходу та акт здачі-приймання (надання послуг) за перший квартал 2018 року.
Планом використання бюджетних коштів на 2018 рік на оплату бербоутного чартеру (оренда теплоходів) чартерна плата передбачена сума 917 333,40 грн., в тому числі 207 645,00 грн. коштів місцевого бюджету.
Заборгованість по оплаті чартерної плати за перший квартал 2018 року, у сумі 197 938,50 грн., в тому числі заборгованість у сумі 54 866,50 грн., відповідно до укладеного Договору по теплоходу «Бештау» утворилася внаслідок того, що Управлінням Державної казначейської служби України у м. Херсоні (надалі за текстом рішення - Управління, Третя особа) не здійснюється оплата за надані КП «ХКТС» послуги, відповідно укладених договорів бербоутного чартеру, додаткової угоди до нього, згідно плану використання бюджетних коштів на 2018 рік.
Як на підставу нездійснення вказаних платежів за рахунок бюджетних коштів Управління посилається на те, що з 1 серпня 2016 року (для всіх замовників) набрав чинності Закон України «Про публічні закупівлі» 25 грудня 2015 року №922- VIII (надалі за текстом - Закон № 922-VIII). На виконання покладених на Управління функцій по контролю у сфері закупівлі та недопущення здійснення платежів, які не відповідають вимогам законодавства, встановлено, що відповідно до річного плану закупівель КП «ХКТС» розмір бюджетного призначення або очікувана вартість предмету закупівель (ДК021-2015:63720000-2 Послуги з обслуговування водних видів транспорту) складає 917 333,40 грн., що перевищує встановлену Законом № 922-VIII дозволену вартість предмета закупівлі у 200 000 грн.
Управлінням запропоновано КП «ХКТС», відповідно до положень Закону № 922-VIII, провести тендер на закупівлю послуг з обслуговування водних видів транспорту (фрахту річкового транспорту).
Про вказані обставини та неможливість здійснення чартерної плати до моменту проведення відкритих торгів відповідач повідомив позивача листом від 16 лютого 2018 року № 680 (аркуш справи 86).
Своїм листом від 2 березня 2018 року № 01/01-158 (аркуші справи 87 - 88) позивач повідомив відповідача про те, що Договір бербоутного чартеру був укладений до моменту набрання законної сили Законом № 922-VIІI тому, враховуючи викладені у листі Мінекономрозвитку від 27 жовтня 2016 N3302-06/34307-06 роз'яснення, на думку позивача, його вимоги не поширюються на договори, укладені до набрання чинності Законом № 922-VIII. Посилаючись на обов'язковість договору, позивач зазначив, що не буде приймати участь у процедурах закупівлі на послуги фрахту в зв'язку із тим, що вже має укладений Договір з КП «ХКТС», та вимагав від останнього погасити заборгованість.
На виконання вимог Закону № 922-VІІI відповідач двічі оголошував відкриті торги на закупівлю послуг з бербоутного чартеру (Закупівля UA-2018-02-13-003559-d та UA - 2018-03-02-001278-а). Обидва рази торги не відбулись з причини недостатньої кількості учасників (роздруківки з системи «ПРОЗОРРО» на аркушах справии 83 - 85).
В подальшому, листами від 22 березня 2018 року № 744, від 29 березня 2018 року № 758 від 12 квітня 2018 року № 802 (аркуші справи 89 - 90, 92 - 93, 95 - 96), позивач був запрошений відповідачем до передбаченої Законом № 922-VI11 процедури переговорів.
Своїми листами від 27 березня 2018 року № 01/05-204, від 3 квітня 2018 року № 01-05/211, від 13 квітня 2018 року № 01/05-247 (аркуші справи 91, 94, 97) позивач повідомив, що не має змоги та підстав для подання цінових пропозицій для участі у переговорній процедурі, передбаченій Законом № 922-VIII, та у черговий раз вимагав відповідача погасити заборгованість за Договором.
На адресу Управління відповідачем було направлено лист від 14 травня 2018 року № 862 (аркуш справи 104) в якому КП «ХКТС», посилаючись на те, що ним виконано вимоги Закону № 922-VIIl - оголошено торги, які двічі не відбулися з причин недостатності учасників, а також на те, що ДП «Адміністрація річкових портів» тричі запрошувалося до переговорів і тричі надало відмову від участі у процедурі, просило оплатити бербоут чартер (чартерну плату), згідно додаткових угод, укладених на підставі рішення Херсонської міської ради від 25 березня 2016 року № 144, за квартал у сумі - 197 938,50 грн., в тому числі 54 866,50 грн. (теплоход «Бештау»).
У відповідь на вищевказаний лист Управлінням у листі від 18 травня 2018 року №05-26-3381/295 (аркуш справи 105) відповідачу запропоновано провести переговорну процедуру, відповідно до норм Закону № 922-УІІІ яка, як вбачається з доданих до відзиву доказів, вже була проведена відповідачем. Аналогічна відповідь щодо причин і підстав не проведення оплати, була надана Управлінням на адвокатський запит (аркуші справи 106, 107).
Відповідно до ст. 912 ЦК України за договором чартеру (фрахтування) одна сторона (фрахтівник) зобов'язується надати другій стороні (фрахтувальникові) за плату всю або частину місткості в одному чи кількох транспортних засобах на один або кілька рейсів для перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти або з іншою метою, якщо це не суперечить закону та іншим нормативно-правовим актам.
Порядок укладення договору чартеру (фрахтування), а також форма цього договору встановлюються транспортними кодексами (статутами).
Поняття договору чартеру (фрахтування) суден визначено у ст. 203 Кодексу торговельного мореплавства України, відповідно до якої, за договором чартеру (фрахтування) судна на певний час судновласник зобов'язується за обумовлену плату (фрахт) надати судно фрахтувальнику для перевезення пасажирів, вантажів та для інших цілей торговельного мореплавства на певний час. Надане фрахтувальнику судно може бути укомплектоване екіпажем (тайм-чартер) або не споряджене і не укомплектоване екіпажем (бербоут-чартер).
Відповідно до ст. 204 КТМ України договір чартеру (фрахтування) судна на певний час повинен бути укладений у письмовій формі.
Відповідно до ст. 212 КТМ України фрахтувальник сплачує судновласнику фрахт в порядку і терміни, передбачені договором чартеру (фрахтування) судна на певний час. Він звільняється від сплати фрахту і витрат щодо судна за час, протягом якого судно було непридатне для експлуатації внаслідок неморехідного стану, за винятком випадків, коли непридатність судна настала з вини фрахтувальника.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов Договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до частини 2 статті 551 ЦК України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Відповідно до ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання.
Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.
Правочин, яким скасовується чи обмежується відповідальність за умисне порушення зобов'язання, є нікчемним.
Аргументи, наведені відповідачем, щодо відсутності підстав для задоволення позову в частині стягнення пені, приймаються судом, оскільки відповідачем доведено належними та допустимими доказами, що ним вжито всіх залежних від нього заходів щодо належного виконання основного грошового зобов'язання (доведено свою невинуватість у невиконанні основного грошового зобов'язання).
Позивач у своїх запереченнях на вказані вище аргументи відповідача, викладених у відповіді на відзив, помилково посилається умови ст. 32 Додаткових статей до бербоутного чартеру (якими наведено випадки звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання (наявність форс-мажорних обставин) та документи, якими вказані обставини підтверджуються, а саме: документ, виданий Торгово-промисловою палатою України), а також на положення ст. 617 ЦК України (відповідно до якої особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов'язання, відсутність у боржника необхідних коштів) оскільки статті 614 та 617 ЦК України містять різні підстави для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання. А факт перерахування КП "Херсонський комунальний транспортний сервіс" з рахунку, вказаного в Договорі (рахунок 26005150116 в ПАТ АБ «Укргазбанк», МФО 320478), протягом травня 2018 р. на користь Позивача 80 201,80 грн. за іншим договором, укладеним між сторонами цього спору (аркуші справи 118 - 125) не є належним та допустимим доказом наявності необхідної суми коштів для виконання основного грошового зобов'язання за Договором.
Аргументи, наведені відповідачем, щодо відсутності підстав для задоволення позову в частині стягнення суми з урахуванням 3% річних, не приймаються судом, оскільки вони не відповідають фактичним обставинам справи та вимогам законодавства, а проценти річних, за своєю правовою природою не відносяться до господарських санкцій (відповідальності за невиконання грошових зобов'язань).
Аргументи, наведені позивачем, щодо наявності підстав для задоволення позову в частині стягнення 54866грн.50коп. заборгованості, 94грн.70коп. з урахуванням 3% річних приймаються судом, оскільки відповідають фактичним обставинам справи, умовам укладеного сторонами Договору та вимогам законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до положень ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до положень частин 1 та 3 ст. 74, 76 - 79 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
З'ясувавши викладені обставини, дослідивши в судовому засіданні подані докази, оцінивши аргументи учасників справи, суд дійшов висновку, що права позивача, за захистом яких він звернувся до господарського суду були порушені відповідачем, тому заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню в частині, щодо стягнення 54866грн.50коп. заборгованості, 94грн.70коп. з урахуванням 3% річних. Не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині, щодо стягнення 1073,27грн. пені.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (1762,00:56034,47х54961,20=1728,25).
Судом не приймається до уваги посилання відповідача на наявність підстав, відповідно до ч. 1 ст. 130 ГПК України, для повернення позивачу з держбюджету 50 % сплаченого останнім судового збору у зв'язку з визнанням позову відповідачем, оскільки відповідачем позовні вимоги визнано частково.
З урахуванням викладених обставин та норм права, керуючись ст. ст. 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 256, 257 Господарського процесуального кодексу України,
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з комунального підприємства "Херсонський комунальний транспортний сервіс" (адреса місцезнаходження: 73000, місто Херсон, вулиця Залізнична, будинок 8; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань: 01235573) на користь державного підпиємства "Адміністрація річкових портів" (адреса місцезнаходження: 04119, місто Київ, вулиця Мельникова, будинок 40; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань: 33404067) 54866грн.50коп. заборгованості, 94грн.70коп. з урахуванням 3% річних, 1728грн.25коп. витрат по сплаті судового збору. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
3. В задоволенні іншої частини позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Дата складання повного рішення 16 липня 2018 р.
Суддя Ю.В. Гридасов