Ухвала від 12.07.2018 по справі 922/2907/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-21-42, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

УХВАЛА

"12" липня 2018 р. Справа № 922/2907/15

вх. № 2907/15

Суддя господарського суду Усатий В.О.

при секретарі судового засідання Мазуренко А.О.

за участю:

представника Головного управління ДФС у Харківській області - Швед А.В., довіреність № 3497/9/20-40 від 19.02.2018 р.;

ліквідатора - Капустіна В.В.

Розглянувши скаргу ГУ ДФС у Харківській області (вх. № 14244 від 16.05.2018 р.)

по справі за заявою ТОВ "ДП Металлист-Стройметаллконструкция"

до ТОВ "Стройиндустрия", м. Харків

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:

Постановою суду від 23.12.2015 р. ТОВ "Стройиндустрия" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Гриценка І.І.

Ухвалою суду від 18.04.2017 р. задоволено заяву арбітражного керуючого Гриценко І.І. про припинення виконання ним обов'язків ліквідатора боржника, припинено виконання ним обов'язків ліквідатора ТОВ "Стройиндустрия", призначено ліквідатором у справі арбітражного керуючого Капустіна В.В.

До суду від ГУ ДФС у Харківській області надійшла скарга (вх. № 14244 від 16.05.2018 р.), в якій просить суд:

- зобов'язати ліквідатора Капустіна В.В. надати інформацію щодо отримання первинних документів, які свідчать про фінансово - господарську діяльність боржника, або вжитих заходів з метою отримання таких документів;

- зобов'язати ліквідатора забезпечити можливість проведення ГУ ДФС у Харківській області позапланової виїзної документальної перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) ТОВ "Стройиндустрия", для чого узгодити з ГУ ДФС у Харківській області термін проведення позапланової виїзної перевірки, забезпечити доступ посадових осіб ГУ ДФС у Харківській області, які уповноважені здійснювати документальну позапланову виїзну перевірку підприємства до відповідних первинних фінансово - господарських документів;

- не допустити ліквідацію ТОВ "Стройиндустрия" без проведення ГУ ДФС у Харківській області відповідної перевірки достеменності даних (інформації) про наявність у підприємства активів, дебіторської та/або кредиторської заборгованості, стан розрахунків з бюджетом всіх рівнів, а також дійсний стан платоспроможності.

Ухвалою суду від 16.05.2018 р. призначено розгляд скарги ГУ ДФС у Харківській області (вх. № 14244 від 16.05.2018 р.) на 28.05.2018 р., зобов'язано ліквідатора надати відзив на вказану скаргу.

Ліквідатором надано до суду заперечення (вх. № 15364 від 25.05.2018 р.) на скаргу Головного управління ДФС у Харківській області, в яких ліквідатор заперечує проти скарги в повному обсязі та просить суд відмовити в її задоволенні з тих підстав, що попереднім ліквідатором на підставі акту приймання-передачі були передані лише документи щодо ліквідаційної процедури боржника, первинна документація з 01.10.2014 р. не передавалась. Про вказані обставини ліквідатором листом було повідомлено ГУ ДФС у Харківській області про неможливість надання документів у зв'язку з їх відсутністю. Крім того, ліквідатор зазначає, що у наказі від 08.02.2018 р. № 799, який не отримувався ліквідатором, ГУ ДФС у Харківській області не надано доказів його направлення на адресу ліквідатора. Зазначає, що про початок ліквідації боржника ТОВ "Стройиндустрия" було відомо контролюючому органу, однак, під час вказаного провадження в суді працівники ДФС не здійснювали заходи з проведення перевірки. У зв'язку з цим, на думку ліквідатора, саме через неналежне виконання контролюючим органом обов'язків, передбачених Податковим кодексом України, не була своєчасно здійснена перевірка діяльності ТОВ "Стройиндустрия".

Ухвалою суду від 29.05.2018 р. повідомлено про відкладення розгляду скарги ГУ ДФС у Харківській області (вх. № 14244 від 16.05.2018 р.) на 12.07.2018 р.

У судовому засіданні 12.07.2018 р. представник ГУ ДФС у Харківській області в судовому засіданні підтримав скаргу в повному обсязі, просив суд її задовольнити.

Ліквідатор проти скарги заперечував з підстав, зазначених у запереченнях на скаргу. Доказів на підтвердження вжиття заходів з метою надання інформації щодо отримання первинних документів, які свідчать про фінансово - господарську діяльність боржника, або вжитих заходів з метою отримання таких документів до суду не надав.

Суд, вислухавши пояснення представника скаржника та ліквідатора, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, встановив наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання боржника банкрутом", у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає скарги на дії (бездіяльність) учасників ліквідаційної процедури та здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Згідно з ч. 11 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання боржника банкрутом" дії (бездіяльність) ліквідатора (ліквідаційної комісії) можуть бути оскаржені до господарського суду учасниками справи про банкрутство, права яких порушено такими діями (бездіяльністю).

Відповідно до ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Згідно зі пп. 19-1.1.1 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України однією із функцій контролюючих органів є здійснення адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проведення відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.

В обґрунтування доводів скарги скаржник зазначає, що наказом Головного управління ДФС у Харківській області № 799 від 08.02.2018 р. призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Стройиндустрия". На проведення перевірки видані направлення від 09.02.2018 р. №№ 905, 906, 907. З метою розпочати перевірку та пред'явити копії наказу про проведення перевірки та направлень було здійснено виїзд за юридичною адресою боржника: 61106, м. Харків, вул. Плиткова, 12. У зв'язку з відсутністю посадових осіб та ліквідатора розпочати перевірку не виявилося можливим, про що був складений акт № 991/20-40-14-01-08/14090900 від 12.02.2018.

На підставі вказаних обставин, контролюючим органом був направлений запит № 5291/10/20-40-14-01-1 від 13.02.2018 р. до ліквідатора з проханням забезпечити необхідні умови для проведення перевірки, а саме підготувати приміщення для можливості проведення перевірки та надати всі необхідні документи, що є предметом перевірки.

Ліквідатор листом від 14.03.2018 р. вих. № 1734 повідомив ГУ ДФС у Харківській області про те, що на підставі акту приймання - передачі попереднім ліквідатором ТОВ "Стройиндустрия" були передані лише документи щодо ліквідаційної процедури банкрута, первинна документація з 01.10.2014 р. не передавалась, у зв'язку з чим, ліквідатор не має можливості надати відповідні документи. В той же час, ліквідатор доказів на підтвердження вжиття заходів з метою отримання таких документів не надав.

У зв'язку з чим, Головне управління ДФС у Харківській області звернулось до суду із відповідною скаргою на дії ліквідатора.

Даючи оцінку скарзі, суд вважає необхідним зазначити наступне.

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно з п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється, у разі, якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

Згідно із п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Відповідно до п.п. 16.1.9 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи.

Згідно з ч. 2 ст. 38 та ч. 3 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом, з дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) юридичної особи - банкрута.

Враховуючи, що постановою господарського суду Харківської області від 23.12.2015 р. ТОВ "Стройиндустрия" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ухвалою суду від 18.04.2017 р. призначено ліквідатором у справі арбітражного керуючого Капустіна В.В., суд зазначає, що до нього перейшли права керівника (органів управління) юридичної особи - банкрута. Тому контролюючим органом був направлений запит № 5291/10/20-40-14-01-1 від 13.02.2018 з проханням забезпечити необхідні умови для проведення перевірки, а саме підготувати приміщення для проведення перевірки та надати документи, що є предметом перевірки.

Оскільки, ліквідатор не надав інформації та її документального підтвердження здійснення заходів щодо отримання первинних документів боржника, скаржник вважає, що ліквідатором не належним чином виконуються його повноваження.

За змістом ст. 13 Господарського процесуального кодексу України встановлений такий принцип господарського судочинства як змагальність сторін, згідно з яким судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.

Враховуючи вищезазначене, зважаючи на те, що перевірку має бути проведено у порядку, встановленому чинним законодавством та з огляду на те, що ліквідатор має виконувати свої повноваження відповідно до ч. 3 ст. 98 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", згідно з якою під час реалізації своїх прав та обов'язків арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) зобов'язаний діяти добросовісно, розсудливо, з метою, з якою ці права та обов'язки надано (покладено), обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на підставі, у межах та спосіб, що передбачені Конституцією та законодавством України про банкрутство, суд вважає за необхідне скаргу ГУ ДФС у Харківській області (вх. № 14244 від 16.05.2018 р.) задовольнити частково та зобов'язати ліквідатора надати інформацію щодо отримання первинних документів, які свідчать про фінансово - господарську діяльність боржника, або вжитих заходів з метою отримання таких документів, зобов'язати ліквідатора ТОВ "Стройиндустрия" Капустіна Володимира Володимировича забезпечити можливість проведення ГУ ДФС у Харківській області позапланової виїзної документальної перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) ТОВ "Стройиндустрия", для чого узгодити з ГУ ДФС у Харківській області термін проведення позапланової виїзної перевірки, забезпечити доступ посадових осіб ГУ ДФС у Харківській області, які уповноважені здійснювати документальну позапланову виїзну перевірку підприємства до відповідних первинних фінансово - господарських документів.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Статтею 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Положеннями Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" чітко встановлено порядок та вимоги проведення ліквідаційної процедури, які не можуть бути змінені за рішенням суду.

Враховуючи вищезазначене, суд визнає вимоги в частині недопущення ліквідації ТОВ "Стройиндустрия" без проведення ГУ ДФС у Харківській області відповідної перевірки достеменності даних (інформації) про наявність у підприємства активів, дебіторської та/або кредиторської заборгованості, стан розрахунків з бюджетом всіх рівнів, а також дійсний стан платоспроможності, - такими, що не підлягають задоволенню та відмовляє у їх задоволенні.

Керуючись ст. ст. 40, 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання боржника банкрутом", ст. 232-235 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Скаргу ГУ ДФС у Харківській області (вх. № 14244 від 16.05.2018 р.) задовольнити частково.

Зобов'язати ліквідатора ТОВ "Стройиндустрия" Капустіна Володимира Володимировича надати інформацію щодо отримання первинних документів, які свідчать про фінансово - господарську діяльність боржника, або вжитих заходів з метою отримання таких документів.

Зобов'язати ліквідатора ТОВ "Стройиндустрия" Капустіна Володимира Володимировича забезпечити можливість проведення ГУ ДФС у Харківській області позапланової виїзної документальної перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) ТОВ "Стройиндустрия", для чого узгодити з ГУ ДФС у Харківській області термін проведення позапланової виїзної перевірки, забезпечити доступ посадових осіб ГУ ДФС у Харківській області, які уповноважені здійснювати документальну позапланову виїзну перевірку підприємства, до відповідних первинних фінансово - господарських документів.

В решті вимог за скаргою відмовити.

Ухвалу суду направити ГУ ДФС у Харківській області, ліквідатору.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена до апеляційної інстанції у строки передбачені ст. 256 ГПК України.

Повний текст ухвали складено 12.07.2018 р.

Суддя В.О. Усатий