Ухвала від 05.07.2018 по справі 5023/182/12

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

УХВАЛА

"05" липня 2018 р.Справа № 5023/182/12

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Усатого В.О.

При секретарі судового засідання Мазуренко А.О.

За участю:

ліквідатора - Безпалий С.О.,

представник заявника - ОСОБА_2

представник КП Харківводоканал - Євдокімов Д.Ю.

розглянувши заяву ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (вх. № 42697 від 26.12.2017 р.) про виключення з ліквідаційної маси ізольованої квартири в межах справи

за заявою УПФУ у Холодногірському районі, м. Харків , ФОП Курочкин Владимир Михайлович, м. Харків

до ТОВ "СМП-166" м. Харків

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:

Постановою суду від 22.01.2013 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "СМП-166" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Шапку І.С.

Ухвалою суду від 11.02.2015 р. припинені повноваження ліквідатора Шапки І.С. та призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Безпалого С.О.

У зв'язку з відсутністю повноважень судді Суслової В.В. призначено повторний автоматичний розподіл справи та згідно протоколу для розгляду даної справи визначено суддю Усатого В.О.

До суду від ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 надійшла заява (вх. № 42697 від 26.12.2017 р.), в якій вони просять суд виключити з ліквідаційної маси ізольовану квартиру АДРЕСА_1, яку суд призначив до розгляду на 01.03.2018 р.

В судове засідання 01.03.18 р. ліквідатор не з'явився, проте надав відзив на заяву, в якому заперечував проти неї.

Крім того, ліквідатор надав заяву про зупинення провадження по розгляду даної заяви до набрання чинності рішення Дзержинського районного суду м. Харкова по справі № 638/19010/16-ц.

Розглянувши матеріали справи, враховуючи нез'явлення учасників процесу, суд відклав розгляд заяви на 24.04.2018 року.

В судове засідання 24.04.18 р. учасники процесу не з'явились.

Враховуючи неявку в судове засідання учасників процесу, суд відклав розгляд заяви (вх. № 42697 від 26.12.2017 р.) на 17.05.2018 р. та запропонував учасникам процесу надати додаткові пояснення щодо вказаної заяви.

В судовому засідання 17.05.18 р. представник заявників посилаючись на норми законодавства та встановлені у постанові Харківського апеляційного господарського суду від 15.09.2014 р. висновки, підтримала заяву про виключення з ліквідаційної маси боржника квартири АДРЕСА_1, оскільки означена квартира є об'єктом житлового фонду, в якій зареєстровані та проживають ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6, про що суду надані відповідні докази.

Присутній у засіданні суду ліквідатор проти вказаної заяви заперечував, з підстав того, що квартира АДРЕСА_1 не відноситься до житлового фонду.

В судовому засіданні оголошено перерву до 23.05.2018 р.

В судове засідання 23.05.2018 р. учасники процесу не з"явилися.

До суду від ліквідатора надійшли додаткові пояснення (вх.№ 14998 від 23.05.18) та клопотання (вх.№ 14999 від 23.05.18) про витребування доказів, в якому він просить суд витребувати у КП "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" Харківської міської ради інформацію, чи є ТОВ "СМП-166" (код ЄДРПОУ 01380447) власником квартири №3 в буднику №37 по вул. Очаківській в м. Харкові на підставі Свідоцтва про право власності №П-31 від 16.06.1993 р.

Своє клопотання ліквідатор обґрунтовує тим, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна немає інформації стосовно права власності на квартиру №3 в буднику №37 по вул. Очаківській в м. Харков та у зв'язку з тим, що ліквідатор не може самостійно отримати вказану інформацію, він просить суд її витребувати.

Від представника заявників надійшла заява (вх.№ 14997 від 23.05.18) про залучення доказів до матеріалів справи та клопотання (вх.№ 15035 від 23.05.18) про витребування доказів, в якому він просить суд витребувати у КП "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" Харківської міської ради засвідчені копії наступних документів:

- рішення про надання дозволу на приватизацію АДРЕСА_2;

- копії правовстановлюючих документів та технічного паспорту на АДРЕСА_2;

- рішення про надання дозволу на приватизацію АДРЕСА_3;

- копії правовстановлюючих документів та технічного паспорту на АДРЕСА_3.

Своє клопотання представник заявників вважає ці докази необхідними для обґрунтування своєї заяви , а також зазначає про неможливість їх надати самостійно.

Розглянувши матеріали справи, надані учасниками процесу докази та клопотання про витребування додаткових доказів, суд його задовольнив клопотання ліквідатора (вх.№ 14999 від 23.05.18) та клопотання представника заявників (вх.№ 15035 від 23.05.18) та витребувати відповідну документацію.

Взявши до уваги необхідність отримання витребуваних доказів, суд відклав розгляд заяви ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (вх. № 42697 від 26.12.2017 р.) на 05.07.2018 р.

До суду від КП "Харківське МБТІ" Харківської міської ради надійшли пояснення, в яких повідомлено, що матеріали інвентаризаційної справи за адресою: АДРЕСА_1 не складалися та у відділі збереження технічної документації КП "Харківське МБТІ" Харківської міської ради відсутні. Щодо надання суду технічних паспортів, то вони видаються в одному екземплярі та видаються на руки замовнику. Також КП "Харківське МБТІ" Харківської міської надало ксерокопії розпоряджень органу приватизації та правоустановчих документів , які містяться в матеріалах приватизаційних справ на кв.№1 та №2 по вул.Очаківській, 37 в м.Харкові.

В судовому засіданні 05.07.2018 р. представник заявників підтримала заяву заявників та просила її задовольнити.

Ліквідатор заперечував проти заяви з підстав наведених раніше.

Представник КП "Харківводоканал" це питання поклав на розсуд суду.

Заслухавши учасників процесу, розглянувши заяву ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 та додані до неї документи, а також матеріали справи, суд встановив наступне.

Постановою суду від 22.01.2013 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "СМП-166" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатора. На цей час ліквідатором ТОВ "СМП-166" є арбітражний керуючий Безпалий С.О.

Як свідчать матеріали справи, 06.05.1993 р. Фонд Державного майна України продав організації орендарів Харківського Будівельно-монтажного поїзду №166 державне майно цілісного майнового комплексу орендного підприємства "Харківський Будівельно-монтажний поїзд №166 ", що знаходиться за адресою: 310014, м.Харків, вул.Рилєєва, 42/44 і відповідно до договору оренди з Фондом державного майна України від 13.08.1992 року № Д-345 було передано організації орендарів в тимчасове платне користування з правом викупу.

Визначення поняття "орендне підприємство" було закріплено в статті 115 ГПК України, чинній до 24.11.2011 р., в якій було зазначено, що орендне підприємство це підприємство, створене орендарем на основі оренди цілісного майнового комплексу існуючого державного або комунального підприємства або майнового комплексу виробничого структурного підрозділу (структурної одиниці) цього підприємства з метою здійснення підприємницької діяльності. Під цілісним майновим комплексом мається на увазі господарський об'єкт із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг) з наданою йому земельною ділянкою, на якій він розміщений автономними інженерними комунікаціями, системою енергопостачання. Орендарем є юридична особа, утворена членами трудового колективу підприємства або його підрозділу, майновий комплекс якого є об'єктом оренди. Орендодавцями щодо майнових комплексів, що належать до державної або комунальної власності, є Фонд державного майна України і його регіональні відділення.

На балансі підприємства ТОВ «СМП-166» обліковуються відомчі житлові об'єкти, які згідно свідоцтва про право власності включені до переліку цілісного майнового комплексу (далі - ЦМК). Право власності на майно цілісного майнового комплексу ТОВ «СМП-166 (правонаступник орендного підприємства Харківського Будівельно-монтажного поїзду №166) набуло на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого у другій Харківській нотаріальній конторі 06.05.1993 року №3-3997, а також акту прийому-передачі від 28.05.1993 року від Фонду державного майна України. Цілісний майновий комплекс включає, в тому числі, і будинок по вул.Очаківській, 37.

В матеріалах справи міститься лист Фонду Державного майна України № 10-21.9682, в якому Фонд надає перелік нерухомого майна, переданого у власність організації орендарів в складі цілісного майнового комплексу орендного підприємства "Харківський Будівельно-монтажний поїзд №166 " станом на 01.03.1993 року, правонаступником якого є ТОВ "БМП-166", до якого не входить будинок №37 по вул.Очаківській в м.Харкові.

В процесі ведення господарської діяльності ТОВ «СМП-166» утримував житлові об'єкти та надавав право проживання працівникам ТОВ «СМП-166». Зокрема, право проживання, згідно Ордера на житлове приміщення №5964 від 26.04.2012 року набула ОСОБА_4 і член її родини ОСОБА_5

Згідно довідки ТОВ "СМП-166" від 17.09.2013 р. № 182/12 разом з ОСОБА_4 проживають у АДРЕСА_1 її син - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, дружина сина - ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 та онук - ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_4.

Відповідно довідки боржника (т. 1 стор.82) будинок № 37 по вул.Очаківській в м.Харкові є житловим фондом.

В Україні приватизацію розпочато з 1992 р.

Але, частиною 2 ст. 3 Закону України "Про приватизацію державного майна" в редакції, яка діяла на момент на момент видачі Свідоцтва, чітко було визначено, що дія цього Закону не поширюється на приватизацію об'єктів державного земельного та житлового фондів.

Виходячи з положень статті 4 Житлового кодексу Української РСР, до складу житлового фонду входять житлові будинки, а також житлові приміщення в інших будівлях. Житлові будинки і житлові приміщення в інших будівлях, що належать державі, становлять державний житловий фонд.

Спеціальним законодавством, яке регулює приватизацію державного житлового фонду, є Закон України "Про приватизацію державного житлового фонду".

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.

Таким чином, виходячи з вищенаведеного, житловий будинок № 37 по вуд.Очаківський в м.Харкові як об'єкти державного житлового фонду не підлягав приватизації відповідно до Закону України "Про приватизацію державного майна".

Відповідно до ст.8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача займаних квартир (будинків) здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають в даній квартирі (будинку), в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку). Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, які приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Підготовку та оформлення документів про передачу у власність громадян квартир (будинків) і організацію продажу може бути покладено на спеціально створювані органи приватизації (агенства, бюро, інші підприємства).

Відповідно до частини 9 ст. 8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" державний житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні або оперативному управлінні державних підприємств, організацій та установ, за їх бажанням може передаватись у комунальну власність за місцем розташування будинків із наступним здійсненням їх приватизації органами місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування згідно з вимогами цього Закону.

У відповідності до ч. 1 ст. 42 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій (далі - відомчий житловий фонд), у разі банкрутства, зміни форми власності або ліквідації цих підприємств, установ та організацій визначається Положенням про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 року №891.

Передача в комунальну власність відомчого житлового фонду в інших випадках здійснюється в такому ж порядку з дотриманням вимог Законів України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших законодавчих актів (пункт 1 Положення).

Згідно п. 2 Положення передачі в комунальну власність підлягають житлові будинки відомчого житлового фонду.

Відповідно до п. 5 Положення передача будинків відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться комісією з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність, яка утворюється Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями або виконкомами відповідної Ради. До складу цієї комісії входять представники відповідних місцевих комунальних підприємств, житлово-експлуатаційної організації, на баланс якої передаються будинки відомчого житлового фонду, регіонального відділення (представництва) Фонду державного майна, місцевого фінансового органу, бюро технічної інвентаризації, спеціалізованого проектного інституту, підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд, та представники інших заінтересованих підприємств, установ і організацій.

Згідно п.7 Положення підприємства, установи чи організації, що передають відомчий житловий фонд в комунальну власність, додають до акта приймання-передачі розрахунки витрат на його утримання.

Пунктом 8 Положення передбачено, що передача відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться разом з відповідною технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього. У разі відсутності необхідної технічної документації вона відновлюється за рахунок підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд у комунальну власність.

Статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані державою повноваження щодо обліку житлового фонду та здіснення контролю за його використанням.

Тобто, законодавством передбачено відповідний порядок передачі до комунальної власності об'єктів житлового фонду.

Відповідно до ст. 379 ГПК України, квартирою є ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання.

Матеріали справи свідчать, що квартири №1 та №2 в цьому же будинку № 37 по вул.Очаківській в м.Харкові були приватизовані у 1998 та 1999 роках мешканцями цих квартир відповідно до розпорядження органу приватизації Командитного товариства "БМП 166" та на них видано свідоцтво про право власності.

Щодо квартири №3 в цьому будинку, то її мешканцями квартира приватизована ще не була.

Матеріали справи свідчать, що попередній ліквідатор направляв заяву вих.№182/12-19/04 від 19.04.2013 року до міського голови міста Харкова про передачу в комунальну власність спірного житла і винесення на розгляд сесії міської ради питання з прийняття до комунальної власності громади м.Харкова житлових будинків, які знаходяться у власності та на балансі підприємства-банкрута.

На зазначений запит отримана відповідь №3543/0/90-13 від 10.06.2013 року Департаменту житлового господарства Харківської міської ради про недоцільність передачі одноповерхових житлових будинків у комунальну власність, у зв'язку з їх малоцінністю та запропоновано розглянути питання можливості передачі вказаних квартир у власність мешканців.

17.07.2014 р. ОСОБА_4 звернулася до міського голови міста Харкова з проханням розглянути питання щодо прийняття квартири АДРЕСА_1 до комунальної власності міста та дозволити приватизацію квартири як фізичною особою.

29.07.2014 р. заявнику надали відповідь, що для винесення на розгляд сесії Харківської міської ради питання про наданні згоди на прийняття вказаної квартири до комунальної власності на ім"я міського голови повинен звернутися балансоутримувач квартири СМП-166 (у випадку банкрутства юридичної особи - ліквідатор) та надати документи, необхідні для здійснення такої передачі та запропоновано звернутися до ліквідатора.

Проте, ліквідатор Безпалий С.О. не звертався до міського голови для розгляду питання щодо прийняття квартири АДРЕСА_1 до комунальної власності міста.

Ухвалою суду від 08.04.2014 р. задоволено клопотання ліквідатора про дозвіл на прямий продаж майна банкрута., дозволено прямий продаж, в тому числі, квартир у гуртожитках за адресами проспект Московський, 307, 309а, 315, 317,319, 321, 323, 325 , 327, 329 , 331 , 333, 335, 337, 339. та квартир у житлових будинках за адресами АДРЕСА_4, та вул.. Очаківська буд. 37 кв. 3 безпосередньо мешканцям, які в них зареєстровані за ціною згідно проведеної оцінки.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 15.09.2014 р. апеляційну скаргу ОСОБА_4, м.Харків, ОСОБА_5, м.Харків та ОСОБА_6, м.Харків задоволено частково, ухвалу господарського суду Харківської області у справі №5023/182/12 від 08.04.2014 року скасовано, в тому числі, щодо задоволення клопотання ліквідатора про дозвіл на прямий продаж майна банкрута; надання дозволу на прямий продаж квартир у гуртожитках за адресами проспект Московський, 307, 309а, 315, 317,319, 321, 323, 325, 327, 329, 331, 333, 335, 337, 339 та квартир у житлових будинках за адресами АДРЕСА_4, та АДРЕСА_1 безпосередньо мешканцям, які в них зареєстровані за ціною згідно проведеної оцінки.

Постанова апеляційного суду мотивована тим, що матеріалами справи підтверджується, що на балансі підприємства банкрута обліковуються житлові об'єкти, які становлять житловий фонд і в силу приписів Закону України про банкрутство та Положення підлягають передачі у комунальну власність територіальної громади, таким чином, чинним законодавством України, зокрема Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та Положенням про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду визначено, що майно, яке обліковується на балансі підприємства-банкрута та становить за своїм змістом житловий фонд не підлягає включенню до ліквідаційної маси, а передається до комунальної власності відповідної територіальної громади.

Дана постанова в суді касаційної інстанції не оскаржувалася та є чинною.

Таким чином, апеляційним судом встановлено, що спірна квартира відноситься до житлового фонду та підлягає передачі до комунальної власності відповідної територіальної громади.

Відповідно ч.4 ст.75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, чинним законодавством України, зокрема Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та Положенням про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду визначено, що майно, яке обліковується на балансі підприємства-банкрута та становить за своїм змістом житловий фонд не підлягає включенню до ліквідаційної маси, а передається до комунальної власності відповідної територіальної громади.

Враховуючи, що квартира АДРЕСА_1 є житловим фондом, вона не підлягає включенню до ліквідаційної маси, а підлягає передачі до комунальної власності відповідної територіальної громади, суд вважає за необхідне задовольнити заяву ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (вх. № 42697 від 26.12.2017 р.) про виключення з ліквідаційної маси ізольованої квартири АДРЕСА_1.

Керуючись ст.ст. 22-32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст.74,74,86,232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

Задовольнити заяву ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (вх. № 42697 від 26.12.2017 р.) про виключення з ліквідаційної маси ізольованої квартири АДРЕСА_1.

Дану ухвалу направити ліквідатору, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6, представнику заявників, кредиторам.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її підписання.

Повний текст ухвали складено та підписано 10.07.2018 р.

Суддя Усатий В.О.