Справа № 815/2184/18
05 липня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Танцюри К.О.,
секретаря судового засідання -Потурнак А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом керівника Одеської місцевої прокуратури №2 в інтересах держави до Одеської міської ради, Департаменту освіти та науки Одеської міської ради, третя особа Одеська загальноосвітня школа №8 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
У провадженні суду перебуває справа за позовом керівника Одеської місцевої прокуратури №2 в інтересах держави до Одеської міської ради, Департаменту освіти та науки Одеської міської ради, третя особа Одеська загальноосвітня школа №8 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області, про визнання протиправною бездіяльності відносно невжиття заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться Одеська загальноосвітня школа №8 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області та зобов'язання вчинити дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться Одеська загальноосвітня школа №8 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області.
23.05.2018р. до суду надійшло клопотання Одеської міської ради про закриття провадження у справі, яке представник відповідача підтримав у судовому засіданні 05.07.2018р.
Прокурор заперечувала проти заявленого клопотання про закриття провадження у справі вважаючи його необґрунтованим.
В обґрунтування вказаного клопотання представник відповідача зазначив, що предметом вказаного позову є визнання протиправною бездіяльності Одеської міської ради і департаменту освіти та науки Одеської міської ради, що полягає у невжитті заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться Одеська загальноосвітня школа №8 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області та вчинення дій щодо оформлення таких документів. У зв'язку з чим, виступаючи засновником закладу освіти, Одеська міська рада реалізує право територіальної громади м.Одеси на створення юридичних осіб публічного права та розпорядження частиною майна громади, яке передається таким особам, а не публічно-владні управлінські функції, як суб'єкту владних повноважень. Частиною 1 ст.19 Цивільного кодексу України встановлено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Враховуючи викладене, на думку представника Одеської міської ради, спір щодо не передачі засновником земельної ділянки створеній ним юридичній особі має приватно - правовий характер і не підлягає вирішенню у порядку адміністративного судочинства.
Частиною 1 ст.5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Частинами 3,4 ст. 53 КАС України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.
Частиною 1 ст.4 КАС України визначено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Як вбачається з адміністративного позову, предметом розгляду справи є бездіяльність Одеської міської ради та Департаменту освіти та науки Одеської міської ради яка полягає у нездійснені дій та заходів щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на території якої знаходиться Одеська загальноосвітня школа №8 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області.
Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти визначені Законом України «Про освіту» від 05.09.2017р. №2145-VIII.
Пунктами 6,7 ст.1 Закону України «Про освіту» визначено, що заклад освіти - юридична особа публічного чи приватного права, основним видом діяльності якої є освітня діяльність; засновник закладу освіти - орган державної влади від імені держави, відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична та/або юридична особа, рішенням та за рахунок майна яких засновано заклад освіти або які в інший спосіб відповідно до законодавства набули прав і обов'язків засновника.
Частиною 2 ст.66 Закону України «Про освіту» районні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад відповідають, зокрема, за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної, початкової та базової середньої освіти, позашкільної освіти та здійснюють інші повноваження у сфері освіти, передбачені законом.
Так, ст.122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
При цьому суд зазначає, що вказаний спір між керівником Одеської місцевої прокуратури №2 в інтересах держави до Одеською міською радою, Департаментом освіти та науки Одеської міської ради щодо бездіяльності суб'єкту владних повноважень стосується можливого порушення права на освіту, яка є державним пріоритетом та відповідно не містить приватно - правовий характер.
Таким чином, оскільки позивач звернувся до суду із позовними вимогами про оскарження бездіяльності органів місцевого самоврядування щодо нездійснення ними дій та заходів щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою на якій знаходиться заклад освіти, тобто відносно публічно-владних управлінських функції, зазначений спір є публічно - правовим та відповідно підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене суд вважає, що клопотання Одеської міської ради про закриття провадження у справі, задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 238, 248, 294 КАС України, суд,-
У задоволенні клопотання представника Одеської міської ради про закриття провадження у справі за позовом керівника Одеської місцевої прокуратури №2 в інтересах держави до Одеської міської ради, Департаменту освіти та науки Одеської міської ради, третя особа Одеська загальноосвітня школа №8 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії-відмовити.
Ухвала оскарженню не підягає.
Повний текст ухвали виготовлено 10.07.2018р.
Суддя К.О. Танцюра