ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
12 липня 2018 року 09:10 № 826/13003/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Пащенка К.С., суддів Чудак О.М., Шейко Т.І., за участю секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доДержавної судової адміністрація України, Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві, Державної казначейської служби України
про представники сторінзобов'язання вчинити певні дії позивача - Шадріна С.О.; відповідача - не прибув.
22.08.2016 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної судової адміністрації України, в якому, посилаючись на затримку виплати йому грошового забезпечення за період з 01.06.2005 до 31.11.2005, просив:
- зобов'язати Державну судову адміністрацію України нарахувати та виплатити позивачу індексацію заробітні плати за період з 01.06.2005 по 31.11.2005 по травень 2015 року, в розмірі 19 344,30 грн.;
- зобов'язати Державну судову адміністрацію України нарахувати та виплатити позивачу компенсацію за втрату частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати за період з 01.06.2005 по 31.11.2005 по травень 2015 року, в розмірі 40 192,33 грн.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справу було передано на розгляд судді Федорчука А.Б.
01.09.2016 ухвалою суду було відкрито провадження у справі, судове засідання призначене на 01.11.2016.
01.11.2016 до участі у справі як співвідповідача було залучено Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві, у зв'язку із чим розгляд справи відкладений на 06.12.2016.
06.12.2016 після початку розгляду справи по суті, вислухавши представника позивача, суд ухвалив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
11.10.2017 на підставі розпорядження керівника апарату суду №5237 від 10.10.2017 справу відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу було передано судді Пащенку К.С.
17.11.2017 ухвалою судді Пащенка К.С. справу прийнято до провадження та призначено до судового розгляду колегією у складі трьох суддів у судове засідання на 17.01.2018.
17.01.2018 у зв'язку із першою неявкою позивача (його представника) розгляд справи був відкладений до 28.02.2018.
28.02.2018 ухвалою суду до участі у справі як співвідповідача було залучено Державну казначейську службу України, розгляд справи відкладено на 18.04.2018.
18.04.2018 суд ухвалив здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як було встановлено Харківським окружним адміністративним судом у постанові від 05.06.2013 по справі №12777/12/2070 за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України та Державної казначейської служби України, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.11.2013 та ухвалою Вищого адміністративного суду від 13.01.2014, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 44 Закону України «Про статус суддів» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), розмір посадового окладу позивача у 2005 році в грошовому еквіваленті повинен був складати: з 01.01.2005 по 31.03.2005 - 1965 грн., з 01.04.2005 по 30.06.2005 - 2175 грн., з 01.07.2005 по 31.08.2005 - 2325 грн., з 01.09.2005 по 31.12.2005 - 2490 грн.
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням наявних в матеріалах справи роздавальних відомостей, розмір грошового забезпечення позивача за період з червня 2005 року по листопад 2005 року, обчислений з урахуванням посадового окладу судді у розмірі 50% посадового окладу Голови Верховного Суду України та без урахування п'ятдесяти відсоткової надбавки, встановленої Указом Президента України від 19.09.1996 №856, стовідсоткової надбавки, встановленої Указом Президента України від 23.02.2002 №173, премії та інших надбавок, повинен був складати загалом 22 896,50 грн., у т.ч. у червні 2005 року - 3 525 грн. (посадовий оклад (2 175 грн.) + надбавка за в/звання (130 грн.) +надбавка за клас (350 грн.) + надбавка за вислугу років (870 грн.); у липні 2005 року - 3735 грн. (посадовий оклад (2 325 грн.) + надбавка за в/звання (130 грн.) + надбавка за клас (350 грн.) + надбавка за вислугу років (930 грн.); у серпні 2005 року - 3 735 грн. (посадовий оклад (2 325 грн.) + надбавка за в/звання (130 грн.) + надбавка за клас (350 грн.) + надбавка за вислугу років (930 грн.); у вересні 2005 року - 3 966 грн. (посадовий оклад (2 490 грн.) + надбавка за в/звання (130 грн.) + надбавка за клас (350 грн.) + надбавка за вислугу років (996 грн.); у жовтні 2005 року - 3 966 грн. (посадовий оклад (2 490 грн.) + надбавка за в/звання (130 грн.) + надбавка за клас (350 грн.) + надбавка за вислугу років (996 грн.); у листопаді 2005 року - 3 969,50 грн. (посадовий оклад (2 490 грн.) + надбавка за в/звання (133,50 грн.) + надбавка за клас (350 грн.) + надбавка за вислугу років (996 грн.).
Розмір фактично отриманого позивачем грошового забезпечення за період з червня 2005 року по листопад 2005 року складає загалом 7 425 грн., у т.ч. у червні 2005 року - 1 237 грн. (посадовий оклад (504 грн.) + надбавка за в/звання (130 грн.) + надбавка за клас (350 грн.) + надбавка за вислугу років (253 грн.; у липні 2005 року - 1 237,60 грн. (посадовий оклад (504 грн.) + надбавка за в/звання (130 грн.) + надбавка за клас (350 грн.) + надбавка за вислугу років (253,60 грн.); у серпні 2005 року - 1 237,60 грн. (посадовий оклад (504 грн.) + надбавка за в/звання (130 грн.) + надбавка за клас (350 грн.) + надбавка за вислугу років (253,60 грн.); у вересні 2005 року - 1 237,60 грн. (посадовий оклад (504 грн.) + надбавка за в/звання (130 грн.) + надбавка за клас (350 грн.) + надбавка за вислугу років (253,60 грн.); у жовтні 2005 року - 1 237,60 грн. (посадовий оклад (504 грн.) + надбавка за в/звання (130 грн.) + надбавка за клас (350 грн.) + надбавка за вислугу років (253,60 грн.); у листопаді 2005 року - 1 237,60 грн. (посадовий оклад (504 грн.) + надбавка за в/звання (130 грн.) + надбавка за клас (350 грн.) + 253,60 грн.).
Зазначені обставини, встановлені рішенням в адміністративній справі, яке набрало законної сили, в силу приписів ч. 4 ст. 78 КАС України у цій справі доказуванню не підлягають, оскільки вони встановлені щодо тих самих осіб, які беруть участь у цій справі.
28.05.2015 зазначені кошти були перераховані відповідачу, що підтверджує відповідач-1.
Відповідно до ст. 18 Закону України від 05.10.2000 №2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та соціальні гарантії» (далі - Закон №2017), встановлюються державні гарантії щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону №2017, державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Індексація заробітної плати провадиться на підставі ч. 5 ст. 95 Кодексу законів про працю України і здійснюється у порядку, встановленому Закону України від 03.07.1991 №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282), який визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін задля дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 2 Закону №1282, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078), який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Відповідно до п. 11 Порядку №1078, індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 оку - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до п. 2 Порядку №1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер; грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі; допомога по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей.
Відповідно до п. 4 Порядку №1078 визначено, що сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Відповідно до п. 5 Положення 1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Визначення розміру належного позивачу протягом червня-листопада 2005 року грошового забезпечення з урахуванням збільшення його окладу у липні та вересні 2005 року (що враховується при вирішенні питання про необхідність проведення індексації) було здійснено судом у справі №12777/12/2070 і визначено рішенням, яке, як зазначено вище, набрало законної сили та у подальшому скасовано чи змінено не було. Відтак позовна вимога про зобов'язати відповідача-1 нарахувати та виплатити позивачу індексацію заробітної плати за період 01 червня - 31 листопада 2005 року по травень 2015 року, в розмірі 19 344,30 грн. задоволенню не підлягає.
Що ж до позовної вимоги про компенсацію за втрату частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати, то суд вважає, що вона підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до ст. 34 Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці», компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товарі тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.
Механізм розрахунку розміру компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати для зарплат з 1 січня 2001 року затверджений у Законі України №2050-ІІІ від 19.10.2000 «Про компенсацію громадянам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків їх витати» (далі - Закон №2050) і в Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України №159 від 21 лютого 2001 року (далі - Порядок №159).
Відповідно ст. 2 Закону №2050, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Закон слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Відповідно до ст. 3 Закону № 2050, сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується дохід, до уваги не береться).
Відповідно до ст. 6 Закону №2050, компенсацію виплачують зокрема за рахунок коштів відповідного бюджету - підприємства, установи і організації, що фінансуються чи дотуються з бюджету.
Наданий позивачем розрахунок суми компенсації грошового доходу, нарахованого, але не виплаченого позивачу (з червня по листопад 2005 року) до моменту фактичного отримання коштів (травень 2015 року), судом перевірений. Алгоритм розрахунків, на думку суду, відповідає методиці, визначеній постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 «Про затвердження Порядку проведення і компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати». Одночасно із цим судом виявлені арифметичні неточності в частині визначення сумарного індексу інфляції за відповідні періоди, які могли утворитись при округленні результатів багаторазового множення (тисячні долі). Так сума компенсації за втрату частини грошового утримання позивача за період червень-листопад 2005 року через порушення термінів її виплати, за підрахунками суду, складає 37 130,09 грн. (6 017,21 грн. за червень 2005 року до травня 2015 року + 6 539,89 грн. за липень 2005 року до травня 2015 року + 6 539,89 грн. за серпень 2005 року до травня 2015 року + 7 105,62 грн. за вересень 2005 року до травня 2015 року + 7 017,78 грн. за жовтень 2005 року до травня 2015 року + 6 909,70 грн. за листопад 2005 року до травня 2015 року).
На підставі викладеного, керуючись статтями 6, 72- 77, 139, 241- 246, 250, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов задовольнити частково.
2. Зобов'язати Державну судову адміністрацію України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за втрату частини заробітної плати за період з 01.06.2005 по 31.11.2005 у зв'язку з порушенням термінів її виплати по травень 2015 року в розмірі 37 130,09 грн.
3. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма часниками справи, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Головуючий суддя К.С. Пащенко
Суддя О.М. Чудак
Суддя Т.І. Шейко