Справа № 822/1708/18
іменем України
13 липня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради в якому просить:
зобов'язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради поновити в Єдиному державному реєстрі осіб, які мають право на пільги, інформацію про ОСОБА_1, як особу, яка має 50-ти процентну знижку по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива для себе та членів її сім'ї згідно з положенням ч.4, 6 ст. 22 Закону України "Про міліцію" з 07 листопада 2015 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з серпня 1977 року по 04 червня 1997 року проходила службу в органах внутрішніх справ України.
Після звільнення позивачу у відповідності до Закону України "Про міліцію" була встановлена довічно 50-відсоткова знижка на оплату за користування житлом та комунальними послугами.
З 07 листопада 2015 року у зв'язку з набранням чинності Законом України "Про Національну поліцію", Закону України "Про міліцію" втратив чинність, тому відповідачем було виключено позивача з Єдиного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та припинено надання пільги.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач оскаржила їх до Хмельницького міськрайонного суду.
Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 09 лютого 2018 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково та зобов'язано відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 15 листопада 2017 року у відповідності до Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного доходу сім'ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України.
На виконання вказаного рішення за заявою позивача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради розглянуло питання щодо надання позивачу 50-ти процентну знижку по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива для себе та членів її сім'ї та листом від 27 квітня 2018 року відмовило у поновленні відшкодування коштів за надання пільг на житлово-комунальні послуги мотивуючи вказану відмову втратою чинності Законом України "Про міліцію" з 07 листопада 2015 року.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року у справі відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у відповідності до ст. 262 КАС України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
У встановлений судом строк відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказує на те, що у зв'язку з втратою чинності Закону України "Про міліцію" відшкодування пільг на житлово-комунальні послуги міліціонерам на пенсії припинено з 07 листопада 2015 року.
На думку відповідача, управління немає правових підстав для поновлення відшкодування коштів за надання пільг на житлово-комунальні послуги ОСОБА_1, а тому просить суд відмовити в задоволенні позову повністю.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх в сукупності, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що ОСОБА_1 відповідно до довідки УМВС України в Хмельницькій області є пенсіонером МВС України та з 01 січня 2004 року має право на 50- відсоткову знижку, по оплаті житлової площі, комунальних послуг та палива відповідно до ст.22 Закону України "Про міліцію".
З 07 листопада 2015 року у зв'язку з набранням чинності Законом України "Про Національну поліцію", Закону України "Про міліцію" втратив чинність, тому відповідачем було виключено позивача з Єдиного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та припинено надання пільги.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач оскаржила їх до Хмельницького міськрайонного суду.
Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 09 лютого 2018 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково: визнано дії управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо зупинення застосування пільги відносно ОСОБА_1, як пенсіонеру МВС України, у вигляді 50 % знижки для неї та членів її сім'ї з плати за користування житлово-комунальними послугами та паливом з 7 листопада 2015 року протиправними та зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 від 15 листопада 2017 року відповідно до Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року № 389.
02 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про добровільне виконання рішення Хмельницького міськрайонного суду від 09 лютого 2018 року.
На виконання рішення Хмельницького міськрайонного суду від 09 лютого 2018 року управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради переглянуто звернення ОСОБА_1 від 15 листопада 2017 року та повідомлено позивача про те, що у зв'язку з втратою чинності Закону України "Про міліцію" відшкодування пільг на житлово-комунальні послуги міліціонерам припинено з 07 листопада 2015 року, тому управління немає правових підстав для поновлення відшкодування коштів за надання пільг на житлово-комунальні послуги.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо припинення нарахування соціальних пільг та відмові у їх поновленні, позивач звернулась до суду із даним позовом.
Відповідно до частини четвертої статті 22 Закону України "Про міліцію", який втратив чинність 07 листопада 2015 року, працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом та комунальними послугами, за паливо в межах норм, встановлених законодавством.
Пунктом 12 розділу ІІ Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року в статтю 22 Закону України "Про міліцію" частини шосту та сьому викладено у такій редакції: "За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги згідно з цим Законом. Пільги, передбачені частинами четвертою, п'ятою цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України".
Згідно з частиною 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 розділу I Закону України від 28 грудня 2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" у Законі України "Про міліцію" частину сьому статті 22 викладено у наступній редакції: "Установити, що пільги, передбачені частинами четвертою, п'ятою та шостою цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України".
4 червня 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №389 (набрала чинності 1 липня 2015 року), якою затверджено Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку його дія поширюється, зокрема, на осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із Законом України "Про міліцію" (у тому числі звільнені із служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції).
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2016 року №36 до пункту 2 зазначеного Порядку було внесено зміни та виключено слова "Про міліцію" (звільнені із служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби; діти (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби, загиблих або померлих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, непрацездатні члени сімей, які перебували на їх утриманні).
З 7 листопада 2015 року у зв'язку з набранням чинності Законом України "Про Національну поліцію" втратив чинність Закон України "Про міліцію", внаслідок чого особи, які користувалися пільгами згідно із Законом України "Про міліцію", з 7 листопада 2015 року втратили право на пільги.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року (далі - Порядок) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до зазначеного Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Так, розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07 листопада 2007 року № 1294, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" (у редакції Закону від 23 грудня 2015 року №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про правомірність дій ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо припинення виплати позивачу з 07 листопада 2015 року нарахування пільг на житлово-комунальні послуг, оскільки саме пільги на оплату житлово-комунальних послуг в Законі України "Про Національну поліцію" не передбачені, а тому відсутні встановлені законом підстави для поновлення позивачу пільг, на які він мав право і якими користувався відповідно до статті 20 Закону України "Про міліцію", а відтак підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Зазначена правова позиція також узгоджується з висновками Верховного Суду викладеними у постанові від 17 квітня 2018 року по справі з аналогічними правовідносинами № 243/4524/16-а.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що оскільки саме пільги на оплату житлово-комунальних послуг в Законі України "Про Національну поліцію" не передбачені, відсутні встановлені законом підстави для поновлення позивачу пільг, на які він мав право і якими користувався відповідно до статті 22 Закону України "Про міліцію", у зв'язку з чим дії управління праці та соціального захисту населення щодо припинення виплати позивачу нарахування пільг на житлово-комунальні послуги є правомірними, а тому в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити.
На підставі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з відмовою в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, судові витрати на користь позивача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Хмельницький, Хмельницька область, 29001, код НОМЕР_1) до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського підпілля, 32, Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код 03198563) про зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Головуючий суддя ОСОБА_3