29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"05" січня 2010 р. Справа № 5/12-Б
За заявою Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції м. Хмельницький
про визнання банкрутом Селянського фермерського господарства "Аскольд" с. Малашівці Хмельницького району
Суддя Грамчук І.В.
За участю представників сторін:
кредитора: не викликались
боржника : не викликались
Ухвалою господарського суду від 18 січня 2008р. порушено провадження по справі № 5/12-Б за заявою Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції м. Хмельницький про визнання банкрутом Селянського фермерського господарства "Аскольд" с. Малашівці Хмельницького району.
Постановою суду від "28" січня 2008р. боржника визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком до "28" квітня 2008 р. Ліквідатором у справі № 5/12-Б призначено ініціюючого кредитора Хмельницьку міжрайонну державну податкову інспекцію м. Хмельницький, із зобов'язанням ліквідатора провести ліквідаційну процедуру та по її завершенню скласти ліквідаційний баланс, подавши його разом із звітом господарському суду для затвердження.
30 січня 2009р. від ліквідатора Селянського фермерського господарства "Аскольд" с. Малашівці Хмельницького району на адресу господарського суду надійшов ліквідаційний баланс станом на 10 грудня 2008р. та звіт про проведення ліквідаційної процедури, а тому суд вважав за належне відповідно до ст. ст. 24, 25, 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" справу № 5/12-Б про визнання банкрутом Селянського фермерського господарства "Аскольд" с. Малашівці Хмельницького району призначити до розгляду, повідомивши сторони про дату судового засідання та додатково зобов'язавши ліквідатора до дати судового засідання подати до суду докази вчинення дій в межах повноважень передбачених ст. 25 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” під час ліквідаційної процедури Селянського фермерського господарства "Аскольд" с. Малашівці Хмельницького району.
Із викликаних осіб до суду прибув лише представник ініціюючого кредитора, на думку якого, в матеріалах справи достатньо доказів на підтвердження правомірності завершення ліквідаційної процедури суб'єкта підприємницької діяльності.
Вислухавши повноважного представника заявника та дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає за необхідне відмовити Хмельницькій міжрайонній державній податковій інспекції в затвердженні Звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу Селянського фермерського господарства "Аскольд" с. Малашівці Хмельницького району, з огляду на наступне :
Дана справа порушена на підставі статті 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якою встановлені особливості банкрутства відсутнього боржника.
Згідно з положеннями частини 1 статті 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.
За правилами вказаної статті підстави для подання кредитором заяви про порушення справи по банкрутство відсутнього боржника виникають у випадку наявності будь-якої з ознак, передбачених цією статтею, або у їх сукупності.
Отже, у контексті вказаної норми при розгляді справи за правилами статті 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" предметом доказування є визначення місцезнаходження боржника - юридичної особи та факт відсутності керівних органів юридичної особи за її місцезнаходженням.
Окрім того, відповідно до статті 93 Цивільного кодексу України та положень абзацу 6 статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" місцезнаходження юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України (частина 1 статті 17 вказаного Закону).
В Єдиному державному реєстрі містяться також відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, а також відомості про зарезервовані найменування юридичних осіб (частина 5 цієї статті).
За приписами частин 1, 3 статті 18 цього Закону якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.
Названий Закон також визначає порядок внесення до Єдиного державного реєстру записів про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, які здійснюються державним реєстратором (стаття 19 Закону).
Виходячи з вимог частини 2 статті 34 Господарського процесуального кодексу України, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Отримані судом станом на 10 грудня 2008р. звіт по ліквідації та ліквідаційний баланс селянського фермерського господарства "Аскольд" с. Малашівці Хмельницького району з долученими до них запитами та відповідями не являлись належними та допустимими доказами вчинення дій по виявленню та реалізації майна господарства в ході його ліквідації.
За таких обставин в затвердженні Звіту по ліквідації селянського фермерського господарства „Аскольд” від 30.01.2009р. № 10958/9/10-025 та ліквідаційного балансу СФГ „Аскольд” станом на 10.12.2008р. відмовлено з повторним зобов'язанням сторін виконати вимоги постанови та ухвали суду по справі відповідно від 28 січня і 5 травня 2008р.
Постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 28 квітня 2009р. ухвалу господарського суду Хмельницької області від 12.02.2009р. у справі № 5/12-Б залишено без змін, а апеляційну скаргу Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції (м. Хмельницький) - без задоволення, з поверненням справи № 5/12-Б до господарського суду Хмельницької області.
З огляду на викладене, суд вважав за належне відповідно до ст. 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" справу № 5/12-Б про визнання банкрутом Селянського фермерського господарства "Аскольд" с. Малашівці Хмельницького району призначити до розгляду з повідомленням сторін про дату судового засідання, а також витребуванням у ліквідатора оригіналів доказів на підтвердження належного виконання покладених на неї Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та постановою у справі від 28 січня 2008р. обов'язків.
Прибулий до суду представник ініціюючого кредитора будь-яких доказів на підтвердження виконання вимог суду щодо проведення та завершення ліквідаційної процедури господарському суду не надав, що викликало необхідність зупинення провадження в справі та надіслання її матеріалів прокурору Хмельницького району для організації перевірки та прийняття рішення в порядку ст. 97 КПК України з приводу можливого складу злочину в бездіяльності відповідних посадових осіб Хмельницької міжрайонної Державної податкової інспекції Хмельницької області в межах ліквідаційної процедури селянського фермерського господарства „Аскольд” с. Малашівці Хмельницького району.
В послідуючому судом отримано повідомлення прокурора Хмельницького району про відмову в порушенні кримінальної справи по результатам проведення ініційованої судом перевірки, що викликало необхідність витребування з прокуратури матеріалів перевірки в порядку ст.ст. 38,65 ГПК України для продовження розгляду справи по суті.
З огляду на отримання господарським судом вищезгаданих матеріалів провадження у справі належить поновити, призначивши її для розгляду по суті відповідно до ст. 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" повідомивши сторони про дату судового засідання та повторно витребувавши у ліквідатора оригінали доказів на підтвердження належного виконання покладених на неї Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" і постановою у справі від 28 січня 2008р. обов'язків.
Керуючись ст.ст. 24, 25, 32, 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст.ст. 65, 79, 86 Господарського процесуального кодексу України, СУД -
Провадження у справі № 5/12-Б про визнання банкрутом Селянського фермерського господарства "Аскольд" с. Малашівці Хмельницького району поновити, призначивши її розгляд на 9 год. 20 хв. 20 січня 2010р.
Повторно витребувати у ліквідатора оригінали доказів на підтвердження належного виконання покладених на неї Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та постановою у справі від 28 січня 2008р. обов'язків.
Визнати явку повноважних представників сторін, ліквідатора та прокуратури Хмельницької області обов'язковою.
Примірники ухвали надіслати сторонам, ліквідатору майна боржника, Хмельницькому обласному сектору з питань банкрутства, Державному реєстратору за місцем реєстрації боржника, прокурору Хмельницького району та прокурору Хмельницької області (до відома).
Суддя