«08» грудня 2009 року Справа № 2а-13355/09/1570
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до прокурора Саратського району Одеської області Волкова Іллі Івановича про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , в якому позивач просить визнати протиправною бездіяльність посадової особи-прокурора Саратського району Одеської області Волкова Іллі Івановича, що полягає у неприйнятті ним рішення щодо розгляду скарги в інтересах ОСОБА_1 про скасування постанови органу дізнання про відмову в порушенні кримінальної справи та зобов'язати посадову особу-прокурора Саратського району Одеської області Волкова Іллю Івановича прийняти відповідне рішення за скаргою та усунути перешкоди у реалізації конституційних прав ОСОБА_1
Вивчивши подані матеріали, суд дійшов висновку, що позовну заяву ОСОБА_1 не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.1 КАС України цей Кодекс визначає повноваження адміністративних судів щодо розгляду справ адміністративної юрисдикції, порядок звернення до адміністративних судів і порядок здійснення адміністративного судочинства.
Поняття справи адміністративної юрисдикції законодавчо визначено у п.1 ч.1 ст.3 КАС України: це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень .
Пунктом 6 ч.1 ст.3 КАС України встановлено, що адміністративний позов - це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Згідно ч.2 ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.3 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень .
Як вбачається із змісту позовної заяви ОСОБА_1, позивачем оскаржується бездіяльність прокурора Саратського району Одеської області Волкова Іллі Івановича, що полягає в неприйнятті ним рішення щодо розгляду скарги від 29.06.2009 згідно ч.2 ст.110 КПК України.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25.05.2001 року №6-рп/2001 правосуддя України здійснюється шляхом розгляду і вирішення справ по спорах відповідно до процесуального законодавства України. Цим рішенням Конституційного Суду України кримінальне судочинство визначено як врегульований нормами кримінально-процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу -підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів. Захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості при розслідуванні кримінальної справи оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури. Але таке оскарження може здійснюватися у порядку, встановленому КПК України.
Згідно п. 2 ч. 2 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
Розгляд заяв та скарг громадян в порядку ст.12 Закону України «Про прокуратуру» є одним з встановлених законом способів здійснення прокуратурою наглядових функцій, тому юрисдикція адміністративного суду не може поширюватись на оцінку якості та законності здійснення прокуратурою нагляду за додержанням законів органами, що здійснюють кримінальне переслідування, а обмежується виключно правовідносинами, що виникають між сторонами у зв'язку із зверненням осіб та реагування на них прокуратурою відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
Таким чином, функції прокуратури у спірних правовідносинах не підпадають під визначення владних управлінських функцій, дії чи бездіяльність органів прокуратури у спірних правовідносинах не є управлінськими.
Приймаючи до уваги те, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання незаконною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії не підлягають оскарженню у порядку, визначеному КАС України та не поєднані з вимогами вирішення публічно - правового спору, тобто спору, в якому предметом оскарження є рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, суд дійшов висновку, що даний позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Беручи до уваги вищевикладене, суд вважає необхідним відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі відповідно до приписів ч.1 ст.109 КАС України.
Керуючись ст. 109 КАС України, суддя,-
У відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до прокурора Саратського району Одеської області Волкова Іллі Івановича про визнання бездіяльності посадової особи-прокурора Саратського району Одеської області Волкова Іллі Івановича, що полягає у неприйнятті ним рішення щодо розгляду скарги в інтересах ОСОБА_1 протиправною та зобов'язання посадової особи-прокурора Саратського району Одеської області Волкова Іллі Івановича прийняти відповідне рішення за скаргою та усунути перешкоди у реалізації конституційних прав ОСОБА_1 відмовити, позовні матеріали повернути позивачу.
Ухвалу може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду заяви про апеляційне оскарження протягом п'яти днів з дня отримання позивачем ухвали, а також подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження
Суддя К.О. Танцюра