Постанова від 11.12.2009 по справі 2а-11591/09/1570

Справа № 2а-11591/09/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2009 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.

при секретарі судового засідання: Коваленко І.І.

за участю сторін:

від позивача (представник) -Рудь Р.Ю., за довіреністю від відповідача - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Іллічівську до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафної (фінансової) санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 2000 грн.,

ВСТАНОВИВ:

До суду з адміністративним позовом звернулася Державна податкова інспекція у м. Іллічівську до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафної (фінансової) санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 2800 грн. 25 коп.

У відкритому судовому засіданні представник позивача подав заяву про зменшення позовних вимог та просив стягнути з відповідача 2000 грн., посилаючись на те, що відповідач у добровільному порядку оплатив борг у сумі 800 грн. 25 коп., що підтверджено обліковою карткою платника станом на 24 листопада 2009 року (а.с. 27).

Позовні вимоги мотивовані тим, що Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 знаходиться на обліку у Державної податкової інспекції у м. Іллічівську як платник податків, на підставі направлення ДПА в Одеській області державними податковими інспекторами була проведена перевірка господарської одиниці - крамниці, розташованої за адресою: 68000, АДРЕСА_1, яка належить відповідачу, за результатами якої був складений акт від 08.05.2009 року № 2471/15/32/23/278014588, яким встановлені порушення відповідачем п.п. 1,6,11,12,13 ст. 3, п.п. 1,3,6, ст. 17, ст.ст.20, 21, 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», та на підставі якого винесено позивачем рішення від 27.05.2009 року № 0006672350 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2 800, 25 грн., яка на момент розгляду справи сплачена відповідачем лише частково в сумі 800, 25 грн. Залишок боргу в сумі 2000 грн., представник позивача просив стягнути у судовому порядку.

Представник позивача у відкритому судовому засіданні підтримав позов повністю, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Відповідач у судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи відповідач був двічі повідомлений належним чином за сім днів до дати судового засідання, про що свідчать поштові повідомлення про вручення судових повісток (а.с. 20, 25). Заперечення та докази, які є у відповідача в обґрунтування своїх заперечень, суду не надав.

Відповідно до п. 6 ст. 71 КАС України, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, заслухавши пояснення представника позивача , судом встановлено наступне.

ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа-підприємець, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію від 01.06.1998 року (а.с.7) та довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 18.11.2009 року (а.с. 28-29).

Також ФОП ОСОБА_2 знаходиться на обліку як платник податку у Державній податковій інспекції у м. Іллічівську з 01 червня 1998 року за № 101, що підтверджується заявою для фізичних осіб (а.с. 8) та довідкою про взяття на облік платника податків від 27.08.2001 року № 6589 (а.с. 9).

Судом встановлено, що на підставі направлення 06.05.2009 року № 3876/23-7017 07 травня 2009 року головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за розрахунковими операціями ДПА в Одеській області Васильєвою І.О. та головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за розрахунковими операціями ДПА в Одеській області Бардук В.І. була проведена перевірка господарської одиниці - крамниці, що розташована за адресою: 68000, АДРЕСА_1, яка належить ФОП ОСОБА_2, за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

За результатами вказаної перевірки перевіряючими був складений та підписаний акт від 07.05.2009 року № 2471/15/32/23/2718014588 (а.с. 11-12), яким встановлено факт реалізації товарів на загальну суму 9 грн., без проведення цієї операції через реєстратор розрахункових операцій та видачі розрахункового документу; не забезпечення зберігання розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення; порушення встановленого законодавством обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме: відсутні накладні на реалізуємий товар згідно з додатку № 2 до акту (а.с. 14); не забезпечення відповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків з сумою готівкових коштів, яка зазначена у денному Х-звіту РРО (а.с. 13); порушений режим програмування найменування, цін товарів, а саме: цигарки «Парламент» пачка реалізується по ціні 9 грн., а запрограмована у РРО за ціною 8 грн., згідно з контрольною стрічкою.

На підставі вказаного акту перевірки ДПІ у м. Іллічівську було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) від 27.05.2009 року № 0006672350 на загальну суму штрафу у розмірі 2800 грн. 25 коп. (а.с. 16). Сума фінансових санкції підтверджена його розрахунком, що є додатком до акту перевірки (а.с. 15). Вказане рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій отримано відповідачем особисто 29 травня 2009 року, про що свідчить її підпис на корінці рішення (а.с. 16).

У відкритому судовому засіданні представник позивача пояснив, що відповідач оплатив штраф лише частково в сумі 800 грн. 25 коп., що підтверджено обліковою карткою (а.с. 27), також пояснив, що відповідачем зазначене рішення не оскаржувалось до вищестоящого органу або суду, та на цей час податковий борг в сумі 2000 грн. відповідачем не сплачений.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, вислухавши думку представника позивача, враховуючи обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Статтею 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Відповідно до ст.ст. 9, 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» до функцій державних податкових адміністрацій та інспекцій входить здійснення у межах своїх повноважень контролю за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Згідно зі ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Відповідно до п. 1 ст. 3 цього Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язанні проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

Відповідно до п. 6 цієї статті Закону забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення; згідно з п. 11 проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; відповідно до п. 12 вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг); згідно з п. 13 забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Судом встановлено, що на підставі направлення 06.05.2009 року № 3876/23-7017 в межах повноважень наданих Законами України «Про державну податкову службу в Україні» та «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» 07 травня 2009 року головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за розрахунковими операціями ДПА в Одеській області Васильєвою І.О. та головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контролю за розрахунковими операціями ДПА в Одеській області Бардук В.І. була проведена перевірка господарської одиниці - крамниці, що розташована за адресою: 68000, АДРЕСА_1, яка належить ФОП ОСОБА_2, за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

За результатами вказаної перевірки перевіряючими був складений та підписаний акт від 07.05.2009 року № 2471/15/32/23/2718014588 (а.с. 11-12), яким встановлено факт реалізації товарів на загальну суму 9 грн., без проведення цієї операції через реєстратор розрахункових операцій та видачі розрахункового документу; не забезпечення зберігання розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення; порушення встановленого законодавством обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме: відсутні накладні на реалізуємий товар згідно з додатку № 2 до акту (а.с. 14); не забезпечення відповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків з сумою готівкових коштів, яка зазначена у денному Х-звіту РРО (а.с. 13); порушений режим програмування найменування, цін товарів, а саме: цигарки «Парламент» пачка реалізується по ціні 9 грн., а запрограмована у РРО за ціною 8 грн., згідно з контрольною стрічкою, що є порушенням вимог п.п. 1,6,11,12,13 ст. 13 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» .

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (надалі - Закон) за порушення вимог цього закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: 1) у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки; 4) двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного руку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій; 6) п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

Відповідно до ст. 20 цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 21 цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно зі ст. 22 цього Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції та стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені, у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

На підставі вказаного акту перевірки ДПІ у м. Іллічівську у відповідності з п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», за порушення п.п. 1,6,11,12,13 ст.3, ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у відповідності до п.п. 1,4,6 ст. 17 ст.ст. 20, 21, 22 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) від 27.05.2009 року № 0006672350 на загальну суму штрафу у розмірі 2800 грн. 25 коп. (а.с. 16). Сума фінансових санкції підтверджена його розрахунком, що є додатком до акту перевірки (а.с. 15), а саме: штрафні санкції складаються з сум: 9 грн. х 5= 45 грн., у відповідності до п. 1 ст. 17 Закону за порушення п. 1 ст. 3 Закону; 17х 20= 340 грн., у відповідності до п. 4 ст. 17 Закону, за порушення п. 6 ст. 3 Закону; 5х 17 = 85 грн., у відповідності до п. 6 ст. 17 Закону за порушення п. 11 ст. 3 Закону; 705 грн.х2 = 1410 грн., у відповідності до ст.ст. 20, 21 Закону за порушення п. 12 ст. 3 Закону; 473 грн. - 279, 95 грн. - 9 грн.(від суми готівкових коштів, які були на місці проведення розрахунків (473 грн.) відраховуються кошти, які зазначені в денному звіті реєстратора розрахункових операцій (279, 95 грн.) та відраховуються кошти які не проведені через реєстратор розрахункових операцій (9 грн.) =184, 05 грн. х 5 = 920, 25 грн., у відповідності до ст. 22 Закону за порушення п. 13 ст. 3 Закону.

Відповідно до ст. 25 Закону України « Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Вказане рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій отримано відповідачем особисто 29 травня 2009 року, про що свідчить її підпис на корінці рішення (а.с. 16). Але у строк встановлений ст. 25 Закону України « Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» вказаний штраф не був сплачений відповідачем.

Судом встановлено, що лише 24 листопада 2009 року відповідачем була сплачена частина боргу в сумі 800 грн. 25 коп., залишок боргу в сумі 2000 грн. на момент розгляду справи відповідачем не сплачений.

В матеріалах справи відсутні докази того, що відповідач оскаржував вказане рішення про застосування фінансових санкцій.

Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені, у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Згідно з ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

В зв'язку з чим, суд прийшов до висновку, що представник позивача довів суду обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та надав необхідні докази, в підтвердження своїх позовних вимог.

З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, оцінюючи надані представником позивача у справі докази у сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, такими, які підтверджені доказами та відповідають чинному законодавству України, а отже сума заборгованості у розмірі 2000 грн. повинна бути стягнута з відповідача.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутністю витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного, відповідно до ст.ст. 9, 10, п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст.ст. 1, 3, 15,17, 20,21,22, 25 Закону України « Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та керуючись ст. ст. 2,4, 71, 94, 69,158,160, 162, 163, 167, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Іллічівську до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафної (фінансової) санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 2000 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (ІК 2718014588, місце проживання: 68000, АДРЕСА_1) штрафну (фінансову) санкцію за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 2000 грн . (дві тисячі гривень) на р/р 31117104700015, код платежу 21080900 відкритий на ім'я ВДК м. Іллічівську, банк ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код 23215045.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десяти денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови складений 16 грудня 2009 року.

Суддя: /підпис/

З оригіналом згідно

Суддя Л.Р. Юхтенко

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

65062, Україна, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, тел./факс 8(048)785-24-87

№ 2а-11591/09/1570

від __________ ФОП ОСОБА_2

68000, Одеська область, м. Іллічівськ,

с.м.т. Олександрівка, вул. Радянська, 55

Одеський окружний адміністративний суд надсилає на Вашу адресу копію постанови від 11 грудня 2009 року до відома.

Додаток: копія постанови

Суддя Одеського окружного

адміністративного суду Л.Р.Юхтенко

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

65062, Україна, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, тел./факс 8(048)785-24-87

№ 2а-11591/09/1570

від __________ ФОП ОСОБА_2

68000, Одеська область, м. Іллічівськ,

с.м.т. Олександрівка, вул. Радянська, 55

ФОП ОСОБА_6

67942,Одеська область, Красноокнянський район,

с. Новосамарка № 2а-9724/09/1570

від __________ ФОП ОСОБА_7

66300,Одеська область, м. Котовськ,

вул. Постишева, 17

Одеський окружний адміністративний суд надсилає на Вашу адресу копію постанови від 11 грудня 2009 року до відома.

Додаток: копія постанови

Суддя Одеського окружного

адміністративного суду Л.Р.Юхтенко